Γενικά Ταξίδια με αεροπλάνο

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αγαπητέ κουιμπερόπληκτε το έχω δει με τα στραβά μου... παραδόξως δεν είναι μπαρούφα των ΜΜΕ... μετέρα δοκίμαζε φρουτόκρεμα και νεράκι από το μπιμπερο... την σκόνη δεν την δοκιμάζεις γιατί η σκόνη δεν είναι υγρό είναι σκόνη...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αγαπητέ κουιμπερόπληκτε το έχω δει με τα στραβά μου... παραδόξως δεν είναι μπαρούφα των ΜΜΕ... μετέρα δοκίμαζε φρουτόκρεμα και νεράκι από το μπιμπερο... την σκόνη δεν την δοκιμάζεις γιατί η σκόνη δεν είναι υγρό είναι σκόνη...
φαντάζομαι όχι συσκευασμένη..ή ανοιγουν και τις συσκευασίες?..
αλλά με τις εταιρείες που πας όλα θα τα δεις. πόσες φορές θα στο πώ ακόμα? πήγαινε με Αλιτάλια να ξεχάσεις και τους πολλούς ελέγχους και να κάνεις και τα stopover σου Μιλάνο με cappuccino + cornetto DOC..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
πάντως η γενικότερη αίσθηση μου είναι ότι έχουν χαλαρώσει τα πράγματα σε σχέση με παλιά ακόμα και στο Ελ.Βενιζέλος. Στη δε Ρώμη πάρα πολύ..
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
να διευκρινίσομε οτι αυτή που θα πάρει μέσα στο αεροπλάνο θα είναι μικρή,έως 8 κιλά και με διαστάσεις που ανταποκρίνονται στους κανονισμούς !!:shock:
Ανάλογα με την αεροπορική εταιρεία μπορεί να είναι από 5 εώς 10 κιλά (για την easyjet απεριόριστο) το μέγιστο βάρος της χειραποσκευής.

Οι διαστάσεις είναι αυτές που μετράνε κυρίως, όπου δεν θα πρέπει να ξεπερνάμε τις διαστάσεις 55x40x20 εκατοστά.

Tων παθων μου το τάραχο τραβηξα στη τελευταια μου πτηση απο αθηνα για ηρακλειο, εντοπιζουν στο σακ- βουαγιαζ μου μια κρεμα σωματος σε σωληναριο και μου ζητησαν να τη πεταξω....αμ δε ???? ποιο ακριβη ηταν αυτη απο το εισητηριο.....και αρχισε ενας Μαρθωνιος να τους εξηγω οτι ναι μεν ειναι 100ml στη συσκευασια αλλα την εχω καιρο οποτε ειμαι κατω απο το οριο.....
Για καλη μου τυχη ηταν και η αγαπημενη κρεμα της υπαλληλου,πιασαμε τη κουβεντα για το κοστος της, σε διαφορα αεροδρομια, αντε και ποια σειρα καταργηθηκε,και ποτε θα αλλαξει η συσκευασια,κ.λ.π κ.λπ τελικα την εβγαλα καθαρη υπέγραψα 3 χαρτια σε ισαριθμους υπαλληλους...για να τη παραλαβω σε φακελο μολις εφτασα στο Ηρακλειο....
Το περιεργο δε ειναι οτι στη πτηση Ηρακλειο - Αθηνα στο ιδιο σακβουαγιαζ βρισκοταν αλλα απο εκει περασε ανεμακτα....κανεις δεν ενοχληθηκε....
Χα χα...κι εμένα μέχρι στιγμής δεν μου τα έχουν πιάσει ποτέ τα όποια σωληνάρια είχα με κρέμες και άλλα σχετικά. Είναι πως θα του κάτσει το υπαλλήλου που κάνει τον έλεγχο.

Τέλοσπάντων, γενικά είναι χαζό το συγκεκριμένο μέτρο και λογικά πρέπει να καταργηθεί κάποια στιγμή.

πάντως η γενικότερη αίσθηση μου είναι ότι έχουν χαλαρώσει τα πράγματα σε σχέση με παλιά ακόμα και στο Ελ.Βενιζέλος. Στη δε Ρώμη πάρα πολύ..
Ειδικά στο Μιλάνο να δεις πόσο έχουν χαλαρώσει τα πράγματα. :lol:

Όσο για τις συσκευασίες των υγρών, συμφωνώ με τον Traveller και τα άλλα παιδιά, έτσι ακριβώς είναι. Δεν μας ενδιαφέρει πόσο έχουν μέσα, ο νόμος το αναφέρει ρητά, συσκευασίες μέχρι 100 ml ...δεν μπορεί άλλωστε να κάθεται και να ζυγίζει το περιεχόμενο ο υπάλληλος στον έλεγχο.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Ανάλογα με την αεροπορική εταιρεία μπορεί να είναι από 5 εώς 10 κιλά (για την easyjet απεριόριστο) το μέγιστο βάρος της χειραποσκευής.

Οι διαστάσεις είναι αυτές που μετράνε κυρίως, όπου δεν θα πρέπει να ξεπερνάμε τις διαστάσεις 55x40x20 εκατοστά.



Χα χα...κι εμένα μέχρι στιγμής δεν μου τα έχουν πιάσει ποτέ τα όποια σωληνάρια είχα με κρέμες και άλλα σχετικά. Είναι πως θα του κάτσει το υπαλλήλου που κάνει τον έλεγχο.

Τέλοσπάντων, γενικά είναι χαζό το συγκεκριμένο μέτρο και λογικά πρέπει να καταργηθεί κάποια στιγμή.



Ειδικά στο Μιλάνο να δεις πόσο έχουν χαλαρώσει τα πράγματα. :lol:

Όσο για τις συσκευασίες των υγρών, συμφωνώ με τον Traveller και τα άλλα παιδιά, έτσι ακριβώς είναι. Δεν μας ενδιαφέρει πόσο έχουν μέσα, ο νόμος το αναφέρει ρητά, συσκευασίες μέχρι 100 ml ...δεν μπορεί άλλωστε να κάθεται και να ζυγίζει το περιεχόμενο ο υπάλληλος στον έλεγχο.

γιά διευκρίνηση αυτής της απορίας πας στο site της aegean (www.aegean.com)επιλ'εγεις χρήσιμες πληροφορίες,μετά ταξιδιωτικές πληροφορίες και τέλος πολιτική μεταφοράς αποσκευών και εκεί λύνεται κάθε απορία και κάθε διαφωνία.καλά ταξίδια παιδια....
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Αυτό που εννοούμε ως εξαίρεση είναι οτι αφού η μητέρα αποδείξει οτι όντως πρόκειται για γάλα ή παιδική τροφή και όχι κάτι άλλο, μπορεί η ποσοτητα να υπερβαίνει τα 100 ml. Το σκασμένο μπορεί να είναι φαγανό και να θέλει να φάει περισσότερο! Εννοείται όμως οτι ο έλεγχος -έλεγχος.
έρση ο καλύτερος τρόπος για να αποφύγεις τα μπουκαλομετρήματα είναι να βυζαίνεις το μωρό εν ψυχρώ κάθε που κλαψουρίζει,με όσα ml γουστάρει,:bleh:και δεν χρειάζεται να πανικοβάλεται η μάννα άν μείνει νηστικό το αχόρταγο αγγελούδι της ...:rolleyes:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αχ έννοια που θα προσθέσουν στο κεφαλάκι τους οι μανάδες μπας και τους κοπεί το γάλα και με τι θα το ταίζουν στο αεροπλάνο το σακσμένο; Τις βλέπω να ψάχνουν και να αγκαζάρουν για το ταξίδι αντριώτισσες παραμάνες!:haha:
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
για να αποφύγεις τα μπουκαλομετρήματα είναι να βυζαίνεις το μωρό εν ψυχρώ

Σκεφτείτε να θεωρηθεί δοχείο με υγρό και να ζητηθεί ογκομέτρηση... έτσι πρόχειρα με το χέρι......
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Λιγο άσχετο με το θέμα αλλά άκουσα πριν λιγη ώρα στην τηλεοραση ότι από σήμερα το πρωι έχει χαθεί από τα ραντάρ αεροπλάνο τηςAIR FRANCE με 215 επιβάτες σε πτήση απο ριο ντι τζανειρο προς παρίσι,και σφίχτηκε το στομάχι μου.Εχει ακούσει κανείς τίποτα νεότερο?
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Σε μερικές αεροπορικές, αν συνεχίζεις με άλλη εταιρεία, μπορείς να ζητήσεις εσύ να παραλάβεις τις αποσκευές στον τελικό προορισμό, ακόμη κι αν δε σου το προτείνουν εκείνοι. Αν είναι εφικτό, σου το κανονίζουν. Οπότε αν το θέλουμε, δε χάνουμε κάτι να ρωτάμε ευγενικά
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.715
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom