Ινδία Νεπάλ ΤΑΞΙΔΙ ΣΕ ΙΝΔΙΑ ΚΑΙ ΝΕΠΑΛ-ΒΟΗΘΕΙΑ!!

sagma666

Member
Μηνύματα
90
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο, Πράγα, Πόζναν
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παιδιά έχω προγραμματίσει ταξίδι σε Ινδία και Νεπάλ και θέλω τα φώτα σας. Έχω διαβάσει όλες τις ιστορίες στο forum αλλά έχω ακόμα κάποιες σημαντικές απορίες.

1) Το ταξίδι που θα κάνω θα είναι κάποιες μέρες στην Ινδία, μετά Νεπάλ και στο τέλος του ταξιδιού πάλι Ινδία. Τι βίζα θα πρέπει να βγάλω εφόσον θα βγω και θα ξαναμπώ στην Ινδία; Στο site της πρεσβείας λέει ότι στις multiple βίζες πρέπει το διάστημα μεταξύ της πρώτης και της δεύτερης φοράς που θα πας στην Ινδία να είναι τουλάχιστον 2 μήνες. Στην περίπτωσή μου είναι λίγες μέρες.

2) Επειδή θα επισκεφτώ το Κατμαντού (Νεπάλ) πρέπει να βγάλω βίζα από το προξενείο του Νεπάλ στην Αθήνα ή όταν πάω στο αεροδρόμιο του Κατμαντού τη βγάζω;

3) Υπάρχει τρόπος να κλείσω τα τρένα online ή δε θα έχω πρόβλημα αν τα κλείσω όταν φτάσω εκεί;

4) Όσον αφορά το συνάλλαγμα συμφέρει να βγάλω ρουπίες (ινδικές και νεπαλέζικες) ή δολλάρια; Τα δολλάρια περνάνε παντού στην Ινδία και στο Νεπάλ;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Παιδιά έχω προγραμματίσει ταξίδι σε Ινδία και Νεπάλ και θέλω τα φώτα σας. Έχω διαβάσει όλες τις ιστορίες στο forum αλλά έχω ακόμα κάποιες σημαντικές απορίες.

1) Το ταξίδι που θα κάνω θα είναι κάποιες μέρες στην Ινδία, μετά Νεπάλ και στο τέλος του ταξιδιού πάλι Ινδία. Τι βίζα θα πρέπει να βγάλω εφόσον θα βγω και θα ξαναμπώ στην Ινδία; Στο site της πρεσβείας λέει ότι στις multiple βίζες πρέπει το διάστημα μεταξύ της πρώτης και της δεύτερης φοράς που θα πας στην Ινδία να είναι τουλάχιστον 2 μήνες. Στην περίπτωσή μου είναι λίγες μέρες.


2) Επειδή θα επισκεφτώ το Κατμαντού (Νεπάλ) πρέπει να βγάλω βίζα από το προξενείο του Νεπάλ στην Αθήνα ή όταν πάω στο αεροδρόμιο του Κατμαντού τη βγάζω;

3) Υπάρχει τρόπος να κλείσω τα τρένα online ή δε θα έχω πρόβλημα αν τα κλείσω όταν φτάσω εκεί;

4) Όσον αφορά το συνάλλαγμα συμφέρει να βγάλω ρουπίες (ινδικές και νεπαλέζικες) ή δολλάρια; Τα δολλάρια περνάνε παντού στην Ινδία και στο Νεπάλ;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)



1)Να αιτηθείς στην πρεσβεία να σου βγάλου βίζα re-entry.
Μην προγραμματίσεις την επιστροφή σου στην Ινδία από Νεπάλ σε χρονικό διάστημα μικρότερο των δύο μηνών αν δεν έχεις πάρει re-entry βίζα.

3)Cheap Air Tickets at Cleartrip, Flight Booking, Hotels & IRCTC Indian Railways Train Booking Κάνε συνδυασμό,κλείσε σε δημοφιλή δρομολόγια,π.χ. Βομβάη-Γκόα.
India Travel Forum | IndiaMike.com
Train travel in India - a beginner's guide

4)Ρουπίες με ανάληψη από τα εκεί ΑΤΜ με μία απλή cashcard,αν έχεις Εθνική,είναι η πιο φτηνή σε χρεώσεις.
 

sagma666

Member
Μηνύματα
90
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο, Πράγα, Πόζναν
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
1)Να αιτηθείς στην πρεσβεία να σου βγάλου βίζα re-entry.
Μην προγραμματίσεις την επιστροφή σου στην Ινδία από Νεπάλ σε χρονικό διάστημα μικρότερο των δύο μηνών αν δεν έχεις πάρει re-entry βίζα.

3)Cheap Air Tickets at Cleartrip, Flight Booking, Hotels & IRCTC Indian Railways Train Booking Κάνε συνδυασμό,κλείσε σε δημοφιλή δρομολόγια,π.χ. Βομβάη-Γκόα.
India Travel Forum | IndiaMike.com
Train travel in India - a beginner's guide

4)Ρουπίες με ανάληψη από τα εκεί ΑΤΜ με μία απλή cashcard,αν έχεις Εθνική,είναι η πιο φτηνή σε χρεώσεις.
Σ' ευχαριστώ φίλε μου για την άμεση απάντηση. Re-entry, εννοείς re-entry permission; Βίζα για Νεπάλ χρειάζεται από εδώ; Η citibank υπάρχει στην Ινδία έτσι;
 

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ταξίδι-Όνειρο
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
Βίζα στο Νεπάλ βγάζεις στο αεροδρόμιο τους απλώς θα πρέπει να έχεις δύο φωτογραφίες μαζί σου.
 

sagma666

Member
Μηνύματα
90
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο, Πράγα, Πόζναν
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Φίλη μου σ' ευχαριστώ πολύ για τους συνδέσμους που μου έδωσες!! Περιέχουν πραγματικά χρήσιμες πληροφορίες. Διάβασα και την ιστορία σου. Πολύ ενδιαφέρουσα.
 
Μηνύματα
101
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
Κένυα
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ,Κίνα και ξανά Νεπάλ
Για Νεπάλ καλύτερα νάχεις ευρώ ή δολάρια, παρά ρουπίες. Το ξένο νόμισμα πιάνει καλύτερη τιμή και τα επίσημα ανταλακτήρια είναι παντού, ειδικά στο Κατμαντού.
 

sagma666

Member
Μηνύματα
90
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο, Πράγα, Πόζναν
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πήγα στην Πρεσβεία της Ινδίας για τη βίζα και δεν περίμενα ότι θα είναι τόσο δύσκολη διαδικασία. Εάν είσαι φοιτητής λέει πως δεν μπορείς να βγάλεις βίζα εκτός κι αν εγγυηθεί ένας εκ των γονέων ότι θα σου καλύψει τα έξοδα!! (Πρώτη φορά το ακούω κι ας έχω ταξιδέψει πολύ). Μετά, για το re-entry (επειδή θα πάω Νεπάλ και θα ξαναμπω Ινδία για να φύγω) μου το παρουσίασαν πολύ δύσκολο, ότι κάνω αίτηση και αν εγκριθεί!! Πραγματικά απογοητεύτηκα και υπάρχει πιθανότητα να χάσω τα λεφτά που έδωσα για να κλείσω για Νεπάλ!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Πήγα στην Πρεσβεία της Ινδίας για τη βίζα και δεν περίμενα ότι θα είναι τόσο δύσκολη διαδικασία. Εάν είσαι φοιτητής λέει πως δεν μπορείς να βγάλεις βίζα εκτός κι αν εγγυηθεί ένας εκ των γονέων ότι θα σου καλύψει τα έξοδα!! (Πρώτη φορά το ακούω κι ας έχω ταξιδέψει πολύ). Μετά, για το re-entry (επειδή θα πάω Νεπάλ και θα ξαναμπω Ινδία για να φύγω) μου το παρουσίασαν πολύ δύσκολο, ότι κάνω αίτηση και αν εγκριθεί!! Πραγματικά απογοητεύτηκα και υπάρχει πιθανότητα να χάσω τα λεφτά που έδωσα για να κλείσω για Νεπάλ!
μια υπευθυνη δηλωση απο γονεα στα αγγλικα οτι σε χρηματοδοτουν μαζι με 1 φωτοτυπια της ταυτοτητας του αρκουσε πριν 2 χρονια......

τι χρηματα εδωσες για νεπαλ? ειχες κλεισει πτηση? τα τρενα επιστρεφονται παντως σε περιπτωση που χρειαστεις αλλαγη προγραμματος...

στη χειροτερη δες το απο τη θετικη μερια, περισσοτερο χρονο για Ινδια...για να λεμε την αληθεια 2 βδομαδες ειναι εξαιρετικα λιγος χρονος για τις συγκεγκριμενες χωρες....
 

sagma666

Member
Μηνύματα
90
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο, Πράγα, Πόζναν
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γενικά είναι λίγος χρόνος για οποιαδήποτε χώρα (εκτός από Ανδόρρα, Λιχτενστάιν κλπ). Μακάρι να είχα περισσότερο χρόνο και χρήματα. Έχω κλείσει εισιτήρια μέσω airtickets. Μπορώ να αλλάξω τα εισιτήρια; Υπάρχει αυτή η δυνατότητα;
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.716
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Πήγα στην Πρεσβεία της Ινδίας για τη βίζα και δεν περίμενα ότι θα είναι τόσο δύσκολη διαδικασία. Εάν είσαι φοιτητής λέει πως δεν μπορείς να βγάλεις βίζα εκτός κι αν εγγυηθεί ένας εκ των γονέων ότι θα σου καλύψει τα έξοδα!! (Πρώτη φορά το ακούω κι ας έχω ταξιδέψει πολύ). Μετά, για το re-entry (επειδή θα πάω Νεπάλ και θα ξαναμπω Ινδία για να φύγω) μου το παρουσίασαν πολύ δύσκολο, ότι κάνω αίτηση και αν εγκριθεί!! Πραγματικά απογοητεύτηκα και υπάρχει πιθανότητα να χάσω τα λεφτά που έδωσα για να κλείσω για Νεπάλ!
αν εισαι τρανζιτ στο αεροδρομιο της Ινδίας προερχόμενος απο Κατμαντου για να φυγεις και δεν βγεις εξω δεν χρειάζεσαι βιζα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.332
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom