Τήνος Τήνος... τι αξιζει να δω εν ριπη οφθαλμού?

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
θα κατέβω Τήνο και θα ηθελα αν γνωριζει καποιος, να μου δώσει το highlights του Νησιού, να δω κάτι σε 2 μέρες...
πάνε χρόνια που ξαναταξίδεψα στο νησί και δεν θυμαμαι και πολλα...
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Και εγώ πήγα πριν πολλά χρόνια αλλά θυμάμαι ότι όλο το νησί ήταν υπέροχο εκτός από τη χώρα. Εντύπωση μου είχαν κάνει τα χωριά Ιστέρνια, Ξώμπουργκο αλλά κυρίως ο Βόλακας. Και φυσικά ο Πύργος με τους γλύπτες του. Πότε πάτε;
 

DRIVER

Member
Μηνύματα
108
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΟ ΣΚΕΨΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Να πας οποσδηποτε στον Πυργο ενα απο τα ομορφοτερα χωρια των κυκλαδων .
Αφηνεις το αυτοκινητο σ ενα παρκιν στην εισοδο του χωριου και περπατας
στα σοκακια του στο τελος καταληγεις σε μια πανεμορφη πλατεια με δεντρα και μαγαζια .ειναι λιγο μακρυα απο την χωρα αλλα αξιζει τον κοπο.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Άριστη επιλογή.

Πρώτα απόλα χρειάζεσαι οπωσδήποτε αυτοκίνητο. Χωρίς αυτοκίνητο είσαι τελειωμένος.

ΔΙΑΜΟΝΗ
Εγώ μένω πάντα στa Kιόνια και στο http://www.bigbluetinos.gr/index-gr.htm Μάλλον η καλύτερη επιλογή μια που εγώ απεχθάνομαι στα νησιά τα μεγάλα ξενοδοχεία. Τοποθεσία υπέροχη , αν βοηθάει ο αέρας, μοντέρνα και γραφικά συνάμα, καθαρά, οικονομικά και κοντά στο λιμάνι. Μην ψάχνεις παραπέρα...

ΧΩΡΙΑ-ΦΑΓΗΤΟ-ΠΑΡΑΛΙΕΣ

ΧΩΡΑ

Η χώρα ένα τεράστιο μηδέν. Το προσκήνυμα στην Παναγία αξίζει μόνο κι αυτό το απογευματάκι που θα έχουν φύγει τα καράβια... Καλό το μουσείο γλυπτικής...
Για φαγητό πραγματικά δεν έχω ιδέα, αποφεύγω την Χώρα όπως ο διάολος το λιβάνι.

Κτικάδος

Το πρώτο χωριό που συναντάς πηγαίνοντας προς τα Δυτικά. Ωραία Καθολική εκκλησία, συμπαθητικό χωριό αλλά εκπληκτική ταβέρνα στην άκρη του χωριού με μπόνους θέα την θάλασσα. Το φαγητό εδώ επιβάλλετε. Την ταβέρνα θα την βρείτε εύκολα μια και είναι η μοναδική του χωριού.

ΤΑΡΑΜΠΑΔΟΣ

Συνεχίζοντας βορειοδυτικά θα συναντήσεις τον Ταραμπάδο φημισμένο για τους υπέροχους περιστεριώνες. Απόλυτο must μην τους χάσεις...

ΚΑΡΔΙΑΝΗ

Το πρώτο από μια σειρά υπέροχα χωριά μπαλκόνια στο Αιγαίο. Απαράμιλη θέα και στην αρχή του χωριού θα συναντήσεις πηγή με τρεχούμενο νερό πράγμα σπανιώτατο σε κυκλαδονήσι... Το "επίνιο" της Καρδιανής είναι ο όρμος Γιαννάκη με ιδανική για μπάνιο θάλασσα αέρα επιτρέποντος...

ΙΣΤΕΡΝΙΑ

Ότι και να πεις για τα Ιστέρνια είναι λίγο. Αν και στις μέρες μας σχεδόν έρημα είναι για μένα ένα από τα ωραιότερα χωριά του νησιού. Μεγάλη απόλαυση η θέα στο απέραντο Αιγαίο. Πραγματικό μπαλκόνι προς την θάλασσα... Θα κατέβεις οπωσδήποτε στον Όρμο Ιστερνίων για δύο λόγους. Πρώτον για μπάνιο και δεύτερον και σπουδαιότερο για το "Θαλασσάκι" μια από τις καλύτερες ταβέρνες του Αιγαίου. ΠΡΟΣΟΧΗ σε περιόδους αιχμής η κράτηση επιβάλλετε... Μην κάνεις το λάθος και δεν φας στο Θαλασσάκι, υπέρτατο SOS!!

ΠΥΡΓΟΣ

Το ωραιότερο χωριό του νησιού και από τα ωραιότερα στην Ελλάδα. Πατρίδα του μέγιστου Χαλεπά και μέχρι και τις μέρες μας η πρωτεύουσα της μαρμαρογλυπτικής της χώρας μας. Το χωριό παραμένει ζωντανό, έχει κόσμο και τον χειμώνα, με μια κινηματογραφική πλατεία και δεκάδες μικρομάγαζα που πωλούν έργα τέχνης. Η επίσκεψη στο σπίτι του Χαλεπά είναι εκ των ουκ άνευ. Απόλυτο must αν και λίγο μακάβριο η βόλτα στο νεκροταφείο όπου θα θαυμάσετε υπέροχα γλυπτά στους τάφους... Καλό γλυκό του κουταλιού στην πλατεία κάτω από τα πλατάνια

ΠΑΝΟΡΜΟΣ

Κλασικό ψαροχώρι στα βόρεια του νησιού. Αξιοπρεπείς επιλογή για μπάνιο. Καλύτερη παραλία η Αγ.Θάλασσα. Υπάρχουν αρκετές ψαροταβέρνες για φαγητό αλλά δεν βάζω το χέρι μου για καμία...

ΚΟΥΜΕΛΑΣ

Cult επιλογή για μπάνιο στο βορειότερο άκρο του νησιού. ΠΡΟΣΟΧΗ αν φυσάει ούτε καν να το σκεφτείτε... Χωματόδρομος...

ΛΟΥΤΡΑ-ΚΩΜΗ

Στο κέντρο του νησιού, κλασικά χωριά με καθολικό πληθυσμό. Στα Λουτρά βρίσκετε η έδρα της Καθολικής επισκοπής και στην Κώμη ένα φανταστικό καθολικό μοναστήρι που δυστυχώς στις μέρες μας ρημάζει, μην το χάσετε...

ΚΟΛΥΜΠΙΘΡΑ

Από τις πιο in παραλίες του νησιού. Δεν τρελαίνομαι.

ΒΩΛΑΞ

Υπέροχο χωριό στο κέντρο του νησιού κι αυτό, με κύριο αξιοθέατο τους τεράστιους μετεωρίτες (?) που δίνουν μια άγρια μαγεία στο όλο σκηνικό. Το καλοκαίρι έχει ένα γραφικό θεατράκι όπου γίνονται εκδηλώσεις. Αγοράστε χειροποίητα καλαθάκια από τα λιγοστά μαγαζάκια. Καλή επιλογή για φαγητό ο Ρόκκος στην άκρη του χωριού. Πολύ καλά μαγειραυτά...

ΞΩΜΒΟΥΡΓΟ

Η ατμοσφαιρική κορυφή του βουνού που δεσπόζει στο κέντρο του νησιού. Προσβάσιμο με ασφάλτινο δρόμο και σαν μπόνους μια ωραία εκκλησία και εντυπωσιακή θέα όλου του νησιού...

ΔΥΟ ΧΩΡΙΑ- ΤΡΙΑΝΤΑΡΟΣ

Πολύ όμορφα χωριά προς το νότιο τμήμα του νησιού. Αξίζουν μια επίσκεψη.

ΠΟΡΤΟ - ΑΓ.ΣΩΣΤΗΣ

Παραθαλάσια χωριά στο νοτιοανατολικό και πιο τουριστικό μέρος του νησιού. Καλές παραλίες αλλά αν είχα μόνο δύο μέρες θα τα απέφευγα... Τουριστικότατα...
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
σας ευχαριστω πολυ παιδια για την άμμεση απάντηση, και ειδικα τον traveller, για τον super οδηγο του... οτι αλλο θυμηθείται ειναι ευπρόσδεκτο, μιας και εχω μερες ακομα μεχρι το ταξιδακι μου...
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
ουπς, Δήμο συγνωμη που σε αγνοησα, (δεν ειχα συγκρατησει την ερώτηση σου, οταν απαντησα)...
θα κατέβω στις 22/6...
 

darvinos

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
Καλησπέρα,

Πρόκειται να επισκεφτώ την Τήνο και θα ήθελα προτάσεις για φαγητό.

Κάθε πρόταση είναι καλοδεχούμενη!

Ευχαριστώ!
 
Last edited by a moderator:

vasso

Member
Μηνύματα
136
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
Κατ΄αρχήν να σου πω οτι η Τήνος είναι υπεροχη!!! Πήγα περισυ 8 ημέρες και ευχαρίστως ξαναπάω.Πήγα αρχές αυγούστου(2/8) και επειδή ειχε αρκετό αέρα και δεν μπορούσα να κανω καθε μερα μπανιο ευχαριστήθηκα τις περιηγήσεις μου στα χωριά. Θα συμφωνήσω με όσα εχει γραψει παραπάνω ο traveller και να συμπληρώσω καποια ακόμα.

Στα Κιόνια φαγητό στη¨Μπουρού¨.Ποικιλία φαγητών,ωραίο περιβάλλον αλλα λιγο ακριβό.

Στο Κτικάδο που όντως επιβάλλεται να φας η ταβέρνα λέγεται ¨Δροσιά¨(μου αρεσαν αρκετά τα ντόπια τους αμπελοφάσουλα και ο μπακαλιάρος σκορδαλιά).Εχει και μπαλκόνι με θέα την Συρο.

Στο Πύργο στην πλατεία με τον 150 χρόνων πλάτανο μπορείς να φας υπεροχο γαλακτομούρεκο και σοκολατόπιτα στο ¨Γλυκό της αλεξάνδρας¨.

Ενα υπεροχο χωριό που δεν αναφέρθηκε είναι το Φαλατάδο.Πολύ γραφικό και τυπικά νησιώτικο με σοκάκια,καθαρά σπίτια με καμάρες..Φαγητό στο ¨Κατώι¨.Στη σούβλα με λαδόκολα χοιρινό και κοντοσούβλι και υπεροχη μελιτζάνα .Μην παραλείψεις να φας μετά γλυκό..κόλαση.

Στη διασταύρωση για τον Όρμο των Υστερνίων ένα καταπληκτικό μπαράκι ¨Ομπατι¨.Μπαλκόνι με καταπληκκτική θέα ωραία μουσική.Εκτός απο ποτο, σερβίρει δικά του χειροποίητα γλυκα (τα φτιάχνει η γυναίκα του), καθώς και ποικιλίες ή πίτσες με μπυρίτσα κλπ.

Στη Κώμη φαγητό στο ¨Γκαράζ¨.Πολύ ωραίες πίτσες και μακαρονάδες.Μην φατε ομως κρέπες .Δεν λενε τιποτα και ειναι και ακριβές (7 Ευρώ)

Μέσα στη πόλη για φαγητό δε προτείνω ,αλλά να επισκεφθείς οπωσδήποτε το Ιδρυμα Τηνιακού πολιτισμού, το μουσείο Τηνίων καλλιτεχνών που στεγάζεται μέσα στα κτήρια της Παναγίας της Τήνου.Γλυκό και αμυγδαλωτά στις ¨Μεσκλιές¨.

Αξίζει να δεις ακόμη στο χωριό Λουτρά τα μοναστήρια των Ουρσουλινών και του τάγματος των Ιησουϊτών,καστρο Ξώμβουργου και Μονή Ιεράς Καρδιάς.Απο παραλίες ακόμη προσθέτω τον Αγιο Ρωμανό.

Ελπίζω να βοήθησα.Οτι άλλο θες στη διαθεσή σου.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
εχω βρυκολακιάσει..., αλλα για καλό! παλι καλα που μαζευονται ολες οι πληροφοριες για Τήνο, σε ενα ποστ, και δεν σκορπιζονται...

Να αναφερω κι εγω εδω μια πληροφορία για διαμονή, το "Αρχοντικό"κοντα στην εκκλησια, καθαρο και αξιοπρεπες, σε καλη τιμη.
 

ΧΡΥΣΑ

Member
Μηνύματα
76
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΤΟΣΚΑΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΗ ΤΗΝ ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
θα κατέβω Τήνο και θα ηθελα αν γνωριζει καποιος, να μου δώσει το highlights του Νησιού, να δω κάτι σε 2 μέρες...
πάνε χρόνια που ξαναταξίδεψα στο νησί και δεν θυμαμαι και πολλα...
Καλησπερα,σιγουρα να πας στην παραλια της αγιας ειρηνης και να φας στο ταβερνακι ακριβως απο πανω,ενα και μοναδικο οταν ειχα παει πριν λιγα χρονια.πολυ καλο φαγητο.:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.305
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom