Πορτογαλία Τί προτείνετε για Λισσαβώνα?

Giotap17455

Member
Μηνύματα
95
Likes
11
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Μιας και βλέπω ότι η Λισσαβώνα παίζει πολύ στο forum τώρα τελευταία (και χάρη στις περιγραφές όλων σας έχουμε αρκετό υλικό για διάβασμα) να ζητήσω μια γνώμη: Φθάνουμε Παρασκευή μεσημεράκι και φεύγουμε Δευτέρα πρωί, αξίζει τον κόπο να νοικιάσουμε αυτοκίνητο 1 μέρα να πάμε Cascais - Estoril και Σίντρα ή να περιοριστούμε μόνο στη Σίντρα με το τρένο και να περπατήσουμε περισσότερο τη Λισσαβώνα?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Αν και δεν πήγα Cascais - Estoril για να έχω άποψη, νομίζω ότι οι μέρες που έχεις στη διάθεσή σου είναι λίγες.

Γι'αυτό, μείνε καλύτερα στη Λισαβώνα για να την ευχαριστηθείς και πετάξου για λίγο στη Σίντρα.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Θα συμφωνήσω με την anny, αν και οι πόλεις που αναφέρεις είναι όμορφες.
Ασε που στη Sintra θα κολλήσεις και θα κάτσεις παραπάνω απ' όσο υπολογίζεις.
 

Bosporos

Member
Μηνύματα
131
Likes
191
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη Καμποτζη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπουένος Άιρες
Πριν 2 χρόνια πήγαμε για 3ημερο Λισσαβώνα. Κάτσαμε 2 μέρες γεμάτες στη Λισσαβώνα και πήγαμε 1 ημέρα την ημερήσια στη Σίντρα που είναι τέλεια. Στο άλλο μέρος δεν πήγαμε γιατί δεν προλάβαμε. Η σίντρα με το τρένο είναι πολύ κοντά και είναι ονειρικό μέρος. Μη χάσεις χρόνο με κάτι μουσεία παιχνιδιών και τέτοια που έχει στους πρόποδες, πήγαινε πάνω στο κάστρο και στο πάρκο. είναι τέλεια!!!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Αν και δεν πήγα Cascais - Estoril για να έχω άποψη, νομίζω ότι οι μέρες που έχεις στη διάθεσή σου είναι λίγες.

Γι'αυτό, μείνε καλύτερα στη Λισαβώνα για να την ευχαριστηθείς και πετάξου για λίγο στη Σίντρα.
Θα συμφωνήσω με την anny, αν και οι πόλεις που αναφέρεις είναι όμορφες.
Ασε που στη Sintra θα κολλήσεις και θα κάτσεις παραπάνω απ' όσο υπολογίζεις.
Έτσι ακριβώς...Μια ημερήσια με το τρένο στη Σίντρα και όλα καλά !:)
 

Giotap17455

Member
Μηνύματα
95
Likes
11
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Σας ευχαριστώ όλους! Αυτό θα κάνουμε Λισσαβώνα και μια βόλτα στη Σίντρα και τα υπόλοιπα την επόμενη φορά..
 

jellyfish

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΛΙΣΑΒΩΝΑ
Τελος Οκτωβριου (28-01/11/2010) παω Λισαβωνα! Τι εχετε να προτεινετε ως top 10 και things to do? Επισης επειδη το σαββατοκυριακο θα επισκευθουμε το Estoril (λογω αγωνων μηχανοκινητου αθλητισμου - motogp) ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος να παμε εκει (λεωφορειο-ταξι-τρενο)?
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Κάνε απλά ότι σου κατέβει στο κεφάλι.
Είναι απ'τις πόλεις που όπου και να πας ότι και να κάνεις θα περάσεις καλά.

Όταν ξεβαρεθώ θα γράψω δυο-τρία πιο σοβαρά tips.
Μην ξεχάσεις ή μάλλον ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΗ SINTRA.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Ξεκίνα διαβάζοντας τον ταξιδιωτικό οδηγό του travelstories για τη Λισσαβώνα

Λισσαβώνα - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια

και υπάρχουν και κάποιες ταξιδιωτικές ιστορίες μελών που μπορεί να σε βοηθήσουν.

Αν έχεις μετά πιο εξειδικευμένες απορίες, εδώ είμαστε.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ονειρεμένο Ταξίδι
αργεντινη,μεξικο
οτι κ αν κανεις θα περασεις τελεια στην αγαπημενη μου πολη, ζηλευω τρελλα λεμε!

το δικο μου top-10 θα περιελαμβανε παντως σιγουρα πρωινή βολτα στον Πυργο του Belem - Μοναστηρι των Ιερώνυμων και ακριβως απεναντι οπωσδηποτε για πρωινο απο το παραδοσιακο
Past?is de Bel?m, μην τα παρεις απο αλλου, ειναι τα καλυτερα!
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ονειρεμένο Ταξίδι
μεξικο
με τρελα λεμε να πας σιντρα να χαθεις στον χρονο.απιστευτο πραγμα αυτο που εφτιαξε η φυση και ο ανθρωπος εκει.ειναι μιση ωριτσα απο λισσαβωνα.για μπαρακι-κλαμπακι σου προτεινω το τζαμαικα-αφρικα( καπως ετσι λεγεται).επισης δεν θυμαμαι-ας με βοηθησει καποιος-πως λεγεται η περιοχη με τα πλακοστρωτα που ειναι γεματη μπαρακια κτλ.κανε μια βολτα παραλια με τα ποδια.φοβερη αισθηση.επισης θαυμασε την κρεμαστη γεφυρα-σου προτεινω να την ανεβεις κιολας...απο τιμες παμφθηνη.θα παθεις πολιτισμικο σοκ σε σχεση με τις ...καταπληκτικες τιμες που εχουμε ελλαδα.το μονο κακο ειναι οτι τα φαγητα τους ειναι μυστηρια και καπως εως πολλυ αψητα.προσεχε τι παραγγελνεις.εκανα το λαθος να παραγγειλω κατι που εμοιαζε με παστιτσιο και μου ηρθε ενα συνοθυλευμα με ενα ωμο αυγο χυμενο πανω στο φαγητο.αστα να πανε,χαχα.αν προλαβεις πηγαινε πορτο.δεν νομιζω να υπαρχει πιο ωραια πολη στην ευρωπη.και μην ξεχασεις να δοκιμασεις κρασια γενικως στην πορτογαλια.υπαρχει και ενας κανονας που πραγματικα ισχυει στην πορτογαλια.στο οπορτο δουλευουν,στην λισσαβωνα πινουν και τρωνε.καλα να περασεις.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ονειρεμένο Ταξίδι
αργεντινη,μεξικο
επισης δεν θυμαμαι-ας με βοηθησει καποιος-πως λεγεται η περιοχη με τα πλακοστρωτα που ειναι γεματη μπαρακια κτλ.

το Barrio alto εννοεις? καλα η βραδυνη βολτα στα στενα του Barrio Alto, με γραφικα ταβερνακια, μπαρακια, fados, επιβαλλεται οπως
επισης και στα docas de Santo Amaro διπλα στο ποταμι, εκπληκτικη ατμοσφαιρα και θεα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.825
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom