Βιετνάμ Λάος Ταϊλάνδη Ταιλάνδη-Λάος-Βιετνάμ ΒΙΖΑ

vasilis00

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη,

βρίσκομαι στη βόρεια Ταιλάνδη και σε λίγες μέρες θα περάσω τα σύνορα για Λάος και μετά από Λάος στο Βιετνάμ.
Θέλω να ρωτήσω σχετικά με τη βίζα που χρειάζομαι πρώτα για Λάος και ύστερα για Βιετνάμ (π.χ. χρειάζεται να κάνω αίτηση για e-visa νωρίτερα; ή μπορώ να βγάλω VoA στα σύνορα; )

Ευχαριστώ, καλή Πρωτοχρονιά!
 

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη,

βρίσκομαι στη βόρεια Ταιλάνδη και σε λίγες μέρες θα περάσω τα σύνορα για Λάος και μετά από Λάος στο Βιετνάμ.
Θέλω να ρωτήσω σχετικά με τη βίζα που χρειάζομαι πρώτα για Λάος και ύστερα για Βιετνάμ (π.χ. χρειάζεται να κάνω αίτηση για e-visa νωρίτερα; ή μπορώ να βγάλω VoA στα σύνορα; )

Ευχαριστώ, καλή Πρωτοχρονιά!
Οταν πριν τεσσερα χρόνια ήμουν Τσιανκ Ραι περάσαμε στο Λάος βγάζοντας VOA στα σύνορα για Βιετ Ναμ δεν ξέρω
 

poised

Member
Μηνύματα
874
Likes
6.469
Για Λάος ναι, θα βγάλεις στα σύνορα. Αν σου ζητήσουν έξτρα σε baht ή δολάρια προσπάθησε να μη το πληρώσεις.

Για Βιετνάμ και χερσαία σύνορα, χρειάζεται να έχεις είτε e-visa είτε κανονική βίζα στο διαβατήριο πριν φτάσεις. Αν έχεις σκοπό να μείνεις μέχρι ένα μήνα και για μία είσοδο κάνε e-visa (δες στο αντίστοιχο νήμα). Θεωρητικά στην αίτηση λες το σημείο εισόδου και εξόδου αλλά κανείς δεν ασχολείται αν είναι το ίδιο, το λέει και στο site κάπου ότι ισχύει σε οποιοδήποτε από τα 40 κάτι σημεία. Αλλιώς θα πρέπει να βγάλεις κανονική βίζα στην πρεσβεία στη Vientiane (το κόστος είναι το ίδιο αλλά ο χρόνος είναι ως και 5 εργάσιμες αν δεν έχει αλλάξει κάτι, με το κατάλληλο γρηγορόσημο συνήθως μπορείς να την πάρεις και σε μερικές ώρες). Αν περάσεις στο Βιετνάμ αεροπορικώς οπότε μπορείς και να κάνεις visa on arrival.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.728
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom