Ταινίες ερωτευμένες με το Παρίσι

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Δεν ξέρω πώς έγινε αλλά φαίνεται πως για'μένα αυτό το σαββατοκύριακο είναι παριζιάνικο. Πριν λίγο είπα πως άκουσα για πρώτη φορά το Sous le ciel de Paris από τον Yves Montand. Λοιπόοον εν τω μεταξύ νωρίτερα είδα σε dvd το Paris, je t'aime και αύριο 99% θα δω στο σινεμά το Μεσάνυχτα στο Παρίσι. Αλλά βέβαια το θέμα δεν είναι αυτό.

Σκεφτόμουν λοιπόν πως, μιας και έχουμε ομάδα για ερωτευμένους με το Παρίσι, να είχαμε κι ένα θέμα με ταινίες για ή στο Παρίσι. Να μαθαίνουμε κιόλας τι γίνεται! Σημείωση: δε γράφω στην κινηματογραφική κουβέντα για να υπάρχει κάπως συγκεντρωμένη θεματολογία. Κάνω λοιπόν την αρχή με το Paris, je t'aime

Να πω την αλήθεια, δεν τρελάθηκα αλλά μου άρεσε. Καταρχήν μου άρεσε που έδειχνε Παρίσι, καθώς και οι σχετικά χαμηλοί τόνοι της ταινίας με το διακριτικό χιούμορ των Γάλλων σε κάποια σημεία. Αυτό που ξεχώρισα είναι μια πραγματική συγκινητική στιγμή με το τυφλό αγόρι που έδειξε σε μια ηθοποιό έναν σύντομο δρόμο κι έτσι εκείνη δεν άργησε πολύ σε μια οντισιόν. Ανατρίχιασα.

Περιμένω προτάσεις!
 
Last edited by a moderator:

evagelina

Member
Μηνύματα
60
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
Βόσπορος
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
BEFORE SUNSET...λατρεμένη ταινία..10 χρόνια μετά την τελευταία τους συνάντηση, βρίσκονται "τυχαία" στο Παρίσι, και περπατώντας καθόλη τη διάρκεια της ταινίας με φόντο το Παρίσι..λένε για όλα αυτά που ένιωθε ο ένας για τον άλλο..όλα αυτά τα χρόνια!!

http://youtu.be/XvFosXeqmDg
 

evagelina

Member
Μηνύματα
60
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
Βόσπορος
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
α και φυσικά η Carrie Brandshaw στο Παρίσι :)
6ος κύκλος του sex and the city..στην αρχή του επεισοδίου..γιατί μετά γίνεται εφιάλτης
http://youtu.be/Gi9iqDF1VxU
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Τώρα τι έπιασες...και Sex & the city και Παρίσι... Οι ταινίες με την ευκαιρία έπρεπε να είχαν γυριστεί στο Παρίσι, όχι Μεξικό πχ (κι ας γελάσαμε με τη Σάρλοτ :haha:)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Frantic
του Ρόμαν Πολάνκσι με τον Χάρισον Φορντ


και το French Kiss
με Μέγκ Ράιαν και Κέβιν Κλάιν

 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
ακόμη μια ταινία με υπόθεση που διαδραματίζεται σε ενα Παρίσι μιας άλλης κ μακρυνής εποχής
Moulin Rouge
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: mel

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Να δω το Σέλας...
Amelie

Le Fabuleux Destin D'Amelie Poulain ή απλά Amelie αν προτιμάτε…
Η πρωταγωνίστρια (Audrey Tautou) μπορεί να διαμένει στη Μονμάρτη αλλά η ταινία καταφέρνει να εκμεταλλευτεί το Παρίσι σαν φόντο χωρίς να καταλήγει σε κλισέ χώρους.

 
Last edited by a moderator:

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Αν και πολύ φρέσκια, μου άρεσε τόσο, κυρίως για τις εικόνες και την ατμόσφαιρα του Παρισιού, τη θεωρώ μάλλον ως την αντιπροσωπευτικότερη για τέτοιου είδους ταινίες. Δε θυμάμαι να "μύρισα" τόσο πολύ Παρίσι σε άλλη ταινία.

Βρίσκω δε εντυπωσιακό το ότι τη δημιούργησε ένας φανατικός λάτρης της Νέας Υόρκης ο οποίος παραδέχεται ότι θεωρεί το Παρίσι ισάξιο με τη Νέα Υόρκη κι ότι δηλώνει μια προτίμηση στη Νέα Υόρκη επειδή πολύ απλά μεγάλωσε και ζει εκεί κι, αν δε ζούσε εκεί, θα ήθελε να είχε γεννηθεί στο Παρίσι.


Ο Γούντι Άλεν δεν θα μπορούσε να διαλέξει καλύτερο μέρος στον κόσμο για τη νέα του ρομαντική κομεντί. Το Παρίσι είναι μια πόλη με το δικό της μύθο, με πολιτιστική κληρονομιά, που φημίζεται για την εξαιρετική αισθητική των δρόμων, των λεωφόρων και των κήπων της, καθώς και για το γεγονός ότι φιλοξενεί μερικά από τα μεγαλύτερα μουσεία του κόσμου. Η ιστορία της, που έχει χαραχτεί τόσο από τα πολιτικά και πολιτιστικά γεγονότα που έχουν λάβει χώρα σε αυτήν, αλλά και από θρυλικά εστιατόρια και καφέ της, γίνεται αισθητή παντού. Το παρελθόν είναι ακόμα ζωντανό και λάμπει στο Παρίσι, γεγονός που το καθιστά ιδανικό για να εκτυλιχθεί σε αυτό η ιστορία ενός άνδρα, του οποίου τα αισθήματα αναζωογονούνται και η πόλη αποτελεί για αυτόν έμπνευση, προκειμένου να δώσει νέο νόημα στη ζωή του.
Το Παρίσι, η πόλη του φωτός, είναι για τον Γούντι Άλεν ισάξια με τη Νέα Υόρκη. Τις θεωρεί δύο από τις πιο μεγάλες πόλεις του κόσμου. «Φυσικά και είμαι προκατειλημμένος υπέρ της Νέας Υόρκης επειδή γεννήθηκα και μεγάλωσα εκεί,» λέει, «αλλά αν δεν ζούσα στη Νέα Υόρκη, το Παρίσι θα ήταν η πόλη που θα ήθελα να ζήσω.»
Είναι η δεύτερη φορά που ο Άλεν γυρίζει μία ταινία στο Παρίσι, μετά το Everyone says I love you. «Μου δίνει μεγάλη χαρά να παρουσιάζω το Παρίσι στο κοινό μου με τον τρόπο που εγώ το βλέπω», λέει. «Ακριβώς όπως και με τη Νέα Υόρκη. Εγώ, την παρουσιάζω με το δικό μου τρόπο, και άλλοι σκηνοθέτες με το δικό τους. Το ίδιο συμβαίνει και με το Παρίσι. Θα μπορούσε να έρθει κάποιος σκηνοθέτης και να το παρουσιάσει με έναν εντελώς διαφορετικό τρόπο. Αλλά, εγώ θέλω να το παρουσιάσω με το δικό μου τρόπο, και να προβάλλω τα δικά μου συναισθήματα για αυτήν την πόλη.»


πηγή: : - - -
 
Last edited by a moderator:

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Βρίσκω δε εντυπωσιακό το ότι τη δημιούργησε ένας φανατικός λάτρης της Νέας Υόρκης ο οποίος παραδέχεται ότι θεωρεί το Παρίσι ισάξιο με τη Νέα Υόρκη κι ότι δηλώνει μια προτίμηση στη Νέα Υόρκη επειδή πολύ απλά μεγάλωσε και ζει εκεί κι, αν δε ζούσε εκεί, θα ήθελε να είχε γεννηθεί στο Παρίσι. http://entertainment.in.gr/html/ent/119/ent.113119.asp

Ναι, στα γεράματα ο Woody Allen αποφάσισε να βγει από το καβούκι του και να ανακαλύψει την Ευρώπη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.494
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom