Ταινίες

micmic

Member
Μηνύματα
178
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βotswana
Ονειρεμένο Ταξίδι
Trans-African Highways
Σ'αυτό το τόπικ θα παρουσιάσω κάποιες ταινίες που έχουν ως κύριο θέμα ή ως σημαντικό κομμάτι τους την άγρια ζωή. Και φυσικά ξεκινάω με την αγαπημένη μου Αφρική :D

Trader Horn (1931) Η πρώτη μεγάλη ταινία σαφάρι του Χόλυγουντ. Πραγματικό επίτευγμα για την εποχή, γυρισμένη σε Κένυα, Κονγκό, Τανζανία, Ουγκάντα κτλ. Δεν την έχω δει ακόμα επειδή περιμένω να βγει σε DVD. Οι συντελεστές αντιμετώπισαν πολλούς κινδύνους: "Many accidents occurred during filming in Africa. Many of the crew, including the director, contracted malaria. An African crewman fell into a river and was eaten by a crocodile. Another was killed by a charging rhino (which was captured on film and used in the movie). Swarms of insects, including locusts and tse-tse fly, were common. Female lead Edwina Booth became infected, probably with malaria, during filming. It took six years for her to fully recover".

Tarzan (1932-1948) Παρόλο που δεν είναι γυρισμένες στην Αφρική και έχουν δανειστεί εικόνες άγριων ζώων από άλλες παραγωγές (κυρίως από το προαναφερθέν Trader Horn), οι ταινίες με τον Βαϊσμύλερ υπήρξαν ίσως για πολλούς η πρώτη αφορμή για να αγαπήσουν την Μαύρη Ήπειρο, και επομένως δεν πρέπει να παραλειφθούν.

King Solomon's Mines (1950) Μια μεγάλη, χορταστική και θρυλική ταινία γυρισμένη στην Αφρική. Οι σκηνές άγριας ζωής που γυρίστηκαν γι'αυτήν την ταινία χρησιμοποιήθηκαν πολλές φορές αργότερα και για άλλες παραγωγές. Είναι πολύ ενδιαφέρον ότι σε αντίθεση με το πνεύμα της εποχής που δόξαζε τον "ατρόμητο κυνηγό", εδώ έχουμε μια πρώτη προσπάθεια "οικολογικής" προσέγγισης και σεβασμού στη φύση.

Where no Vultures Fly (1951) Η Βρεττανική απάντηση στο Χόλυγουντ. Γυρισμένη σε Κένυα, Τανζανία, Ουγκάντα. Από τις λίγες που δεν έχω δει ακόμα.

Mogambo (1953) Ο Κλαρκ Γκέϊμπλ ως κυνηγός. Ευχάριστη αισθηματική περιπέτεια με φόντο όμορφα αφρικανικά τοπία και πολλά ζώα.

Hatari! (1962) Ίσως η ταινία που έκανε τον περισσότερο κόσμο να θέλει να πάει σαφάρι. Αναμενόμενο άλλωστε, όταν έχεις τον Τζον Γουέϊν για πρωταγωνιστή. Γυρισμένη στην Τανζανία (τότε Ταγκανίκα), είχε αληθινές σκηνές δράσης από ηθοποιούς που έγιναν επί τόπου κυνηγοί. "John Wayne always said, “The most fun I ever had on any picture was on Hatari!” But Hawks later revealed that Wayne, who admitted to being scared during much of the hunting action, “had the feeling with every swerve that the car was going to overturn as he hung on for dear life, out in the open with only a seat belt for support, motor roaring, body jarring every-which-way, animals kicking dirt and rocks and the thunder of hundreds of hooves increasing the din in his ears.”" Η ταινία αυτή σήμαινε πολλά τότε για την Τανζανία, και ακόμα και σήμερα την θυμούνται με αγάπη. Το καλοκαίρι είδα μια αφίσα της ταινίας σε περίοπτο σημείο στην είσοδο του πάρκου Manyara.

The Lion (1962) Καλοί πρωταγωνιστές, αλλά αξίζει κυρίως για τις σκηνές σαφάρι και την αλληλεπίδραση του μικρού κοριτσιού με το τεράστιο λιοντάρι.

The Naked Prey (1966) Μια πολύ όμορφη περιπέτεια με ελάχιστο διάλογο και πολλή Νοτιοαφρικάνικη φύση.

Born Free (1966) Άλλη μια ταινία-σταθμός που γαλούχησε μια ολόκληρη γενιά Αφρικανόφιλων. Το κοινό της δεκαετίας του '60 συγκινήθηκε από την ιστορία της Έλσας, της αξιαγάπητης λιονταρίνας. Η φάρμα των Adamson στην Κένυα διατηρεί ακόμα και σήμερα ζωντανές τις αναμνήσεις. Όσκαρ καλύτερης μουσικής και καλύτερου τραγουδιού.

The Last Safari (1967) Δεν την έχω δει ακόμα.

Living Free (1972) Η συνέχεια του Born Free. Όχι τόσο δυνατό όσο το προηγούμενο, αλλά παρακολουθείται ευχάριστα.

I'm for the Hippopotamus (1979) Εντάξει, δεν περιμένουμε πολλά από ταινία των Χιλ-Σπένσερ! Ωστόσο είναι γυρισμένη on location, στη Μποτσουάνα νομίζω.

Roar (1981) Πρόκειται για μια ταινία με ανύπαρκτο σενάριο, και δεν είναι καν γυρισμένη στην Αφρική όπως οι υπόλοιπες ταινίες που παρουσιάζω εδώ. Είναι όμως μια ταινία απίστευτη, που δεν υπάρχει περίπτωση όμοιά της να γυριστεί ποτέ. Ο λόγος είναι ότι όλες οι φοβερές σκηνές που δείχνει είναι πέρα για πέρα αληθινές, χωρίς εφέ και στάντμεν. Και μιλάμε για σκηνές ανάμεσα σε ένα πλήθος από μεγάλες γάτες: Λιοντάρια, λεοπαρδάλεις, τίγρεις, τσίτα, κούγκαρ, τζάγκουαρ. Όλα τα έχει! Πρωταγωνιστεί η Τίπι Χέντρεν (γνωστή από τα "Πουλιά" του Χίτσκοκ) αλλά και η Μέλανι Γκρίφιθ (κόρη της Χέντρεν). Κάποια από τα περιστατικά που συνέβησαν κατά τα πολύχρονα γυρίσματα: "During production, director/star Noel Marshall was attacked and severely injured by one of the lions in the film. He was hospitalized and it took him several years to completely recover from his injuries. During filming in 1977, Melanie Griffith was mauled by a lion and required plastic surgery. Griffith reportedly received fifty stitches to her face. Cinematographer Jan de Bont was mauled and scalped by a lion on the set. de Bont required over 120 stitches to sew his scalp back from where a lion had bitten his head. Tippi Hedren fractured a leg during production when an elephant bucked her off its back when she was riding on top. Moreover, also during production, Hedren was bitten on the back of her head by a lioness called Sheri. Hedren received thirty-eight stitches to the open wound. In 1978, a flood from a dam break killed many lions in the film, washed away the set and destroyed nearly all of the movie, including sets, completed film footage and three key lions including Robbie, the movie's lion king. The picture was set back several years and the damaged done amounted to approximately US $4 million. "

Savage Harvest (1981) Ένα θριλεράκι με λιοντάρια, τίποτα το ιδιαίτερο αλλά βλέπεται.

Out Of Africa (1985) Βασικά μια αισθηματική ταινία, αλλά με πολύ όμορφα κινηματογραφημένες τις Κενυάτικες πεδιάδες.

Jock of the Bushveld (1986) Η ταινία-σήμα κατατεθέν της Νοτίου Αφρικής, βασισμένη σε ένα πολύ δημοφιλές βιβλίο που γράφτηκε πριν από έναν αιώνα. Πολύ συγκινητική ταινία, με τοπία που μου θύμισαν τις ομορφιές του πάρκου Kruger. Κυκλοφορεί και πολύ κατώτερο Αμερικανικό remake.

Gorillas in the Mist (1988) Η συγκινητική ιστορία της Νταϊάν Φόσεϊ με την Σιγκούρνι Γουίβερ. Πολύ όμορφη ταινία. Σήμερα μπορεί κανείς να επισκεφτεί τον τάφο της Φόσεϊ στη Ρουάντα, όπως ακριβώς τον δείχνει στην ταινία. Παρόλο που οι γορίλλες προστατεύονται πολύ καλύτερα σήμερα, δυστυχώς η λαθροθηρία δεν έχει εξαλειφθεί τελείως - Θυμήθηκα την ταινία όταν είδα το καλοκαίρι έναν θηλυκό γορίλλα με κομμένο το ένα χέρι από παγίδα.

Cheetah (1989) Τυπική οικογενειακή περιπέτεια. Όμορφα τοπία.

A Far Off Place (1993) Άλλη μια οικογενειακή περιπέτεια της Ντίσνεϋ, γυρισμένη στη Ναμίμπια. Αξίζει να τη δει κάποιος.

The Ghost and the Darkness (1996) Κλασσική Χολυγουντιανή ταινία ποπ-κορν με δυνατούς πρωταγωνιστές, βασισμένη σε αληθινό περιστατικό. Αξίζει ιδιαίτερα σε home cinema λόγω της πανέμορφης κινηματογράφησης και του φανταστικού ήχου surround.

To Walk With Lions (1999) Πολύ καλή αλλά και πολύ λυπητερή ταινία, που είναι ουσιαστικά μια ακόμα συνέχεια του Born Free.

Duma (2005) Η φιλία ενός παιδιού και ενός τσίτα, σε μια οικογενειακή ταινία πιο φιλοσοφημένη και πιο προσεγμένη από το μέσο όρο.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
micmic, εξαιρετική η ιδέα σου να καταγράψεις τις ταινίες που έχουν σαν θέμα τους την Αφρική! :clap: Αχ, πόσες φορές δεν έχω ταξιδέψει και δεν έχω ονειρευτεί την αγαπημένη μου Αφρική μέσα από κάποιες από αυτές τις ταινίες!
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
...Ιθάκη...
Πολύ ωραία ιδέα. Σε ευχαριστούμε για τον κόπο που έκανες. Επισημοποιεί και την δυνατή σχέση σου με την Αφρική.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.419
Likes
7.758
Τι μου θύμισες τώρα??? "Γορίλες στην ομίχλη"... Και μόλις προχτές κοιτούσα Ουγκάντα για γοριλοπαρατήρηση!!!
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ρίχνοντας μια πρώτη ματιά, νομίζω ότι έχω δει μόλις μία από αυτές τις ταινίες, Γορίλες στην ομίχλη και μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση το τοπίο στο οποίο εξελίχθηκε η ταινία. Οι υπόλοιπες που ανέφερες μπαίνουν στη λίστα μου!
 

arcadian

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Ν. Αμερικής
Καταπληκτικη ταινια ειναι και το microcosmos. αλλου ειδους αλλα πολυ καλη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.589
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom