Βουλγαρία Ταξίδι Αθήνα-Σόφια

uncle_howie

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα σας,

Καταρχάς συγνώμη αν ρωτάω κάτι που έχει ήδη απαντηθεί ή άνοιξα το θέμα σε λάθος τομέα αλλά είμαι καινούργιος.

Ψάχνω ορισμένες πληροφορίες σχετικά με το συγκεκριμένο ταξίδι. Προγραμματίζεται για 26 ή 27 Ιουνίου. Αυτά που θα ήθελα να μάθω, αν γνωρίζει κανείς από εσάς είναι:

-Ποιος είναι ο καλύτερος -από άποψη χρημάτων- τρόπος να φτάσω Σόφια. Το ενδεχόμενο του αεροπλάνου έχει αποκλειστεί και αμάξι δεν υπάρχει επομένως οι επιλογές είναι λίγες. Εγώ σκέφτηκα πρώτα Αθήνα-Θεσσαλονίκη με ΟΣΕ και μετά Θεσσαλονίκη-Σόφια πάλι με ΟΣΕ ή κάποια λεωφορεία του για τα οποία έχω ακούσει.
-Γνωρίζει κανείς τις τιμές και ώρες που παίζουν χονδρικά, τόσο στον ΟΣΕ όσο και στα λεωφορεία του γι' αυτές τις διαδρομές; Εννοείται ότι θα επικοινωνήσω και με τον ΟΣΕ αλλά θέλω να πάρω μια πρώτη γεύση.
-Βουλγαρία μπορείς να πας και με απλή ταυτότητα ή χρειάζεται οπωσδήποτε διαβατήριο;
-Το ταξίδι προβλέπεται μονοήμερο δηλαδή "φτάνουμε Σόφια, καθόμαστε κάποιες ώρες και επιστρέφουμε". Σε περίπτωση που χρειαστεί να περιμένουμε ορισμένες ώρες μέχρι να επιστρέψουμε Θεσσαλονίκη, είναι ασφαλές το να αράξουμε κάπου ή καλύτερα να κλείσουμε ξενοδοχείο έστω γι' αυτές τις λίγες ώρες;

Να σημειώσω -προς αποφυγή παρεξηγήσεων- ότι επιθυμώ να κρατήσω το budget όσο πιο χαμηλά γίνεται.

Όποιος έχει πάει Σόφια ή γνωρίζει κάτι σχετικό ας γράψει αν θέλει.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Εξοντωτικό μου ακούγεται μονοήμερη εκδρομή στη Σόφια και μάλιστα από Αθήνα!
Να πάρεις ένα βιβλίο με πολλές σελίδες μαζί σου για να σου περάσει η ώρα και Καλή κούραση!
Το θέμα έχει περί λεωφορείων και τρένων Θεσσαλονίκη- Σόφια έχει συζητηθεί πολύ αναλυτικά πρόσφατα στο φόρουμ αλλά δεν έχω πρόχειρο το λινκ. Κάνε αναζήτηση και θα το βρεις.
Με το λεωφορείο πάντως η Σόφια από Θεσσαλονίκη είναι ένα εξάωρο. Πάρε στον ΟΣΕ Θεσσαλονίκης και θα σου πουν τα πάντα.
Μην ανησυχείς δεν πρόκειται να σας επιτεθεί κανείς στη Σόφια.
 

uncle_howie

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Εξοντωτικό μου ακούγεται μονοήμερη εκδρομή στη Σόφια και μάλιστα από Αθήνα!
Να πάρεις ένα βιβλίο με πολλές σελίδες μαζί σου για να σου περάσει η ώρα και Καλή κούραση!
Το θέμα έχει περί λεωφορείων και τρένων Θεσσαλονίκη- Σόφια έχει συζητηθεί πολύ αναλυτικά πρόσφατα στο φόρουμ αλλά δεν έχω πρόχειρο το λινκ. Κάνε αναζήτηση και θα το βρεις.
Με το λεωφορείο πάντως η Σόφια από Θεσσαλονίκη είναι ένα εξάωρο. Πάρε στον ΟΣΕ Θεσσαλονίκης και θα σου πουν τα πάντα.
Μην ανησυχείς δεν πρόκειται να σας επιτεθεί κανείς στη Σόφια.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ξέχασα να αναφέρω ότι ουσιαστικά το όλο ταξίδι πρόκειται να γίνει -αν γίνει- για συναυλία. Όχι τίποτα άλλο αλλά τώρα που το σκέφτομαι μπορεί εξαρχής να φαίνεται κουλή σε κάποιον μια μονοήμερη εκδρομή εκεί. :D

Όσο για το ίδιο το ταξίδι πράγματι φαντάζει εξοντωτικό αλλά μια και θα υπάρχει παρέα θα γίνει ένας σχετικός χαβαλές, ε θα ψιλοκοιμηθούμε λίγο και στο τρένο (ελπίζω) οπότε κουτσά στραβά θα βγει.
 

ΡΤΙΦΟΣΙ

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Φιλε uncle_howie,
Θα προσπαθησω να σε βοηθησω οσο μπορω ως φοιτητης στη Σοφια.
Απο τη στιγμη που ερχεσαι για διακοπες, εστω και λιγες ωρες, το μονο που χρειαζεσαι ειναι καινουρια ταυτοτητα(με τους λατινικους χαρακτηρες) η διαβατηριο. Στα συνορα οι ελεγχοι στους Ελληνες ειναι τυπικοι κατα 90%. Π.χ. εμενα τοσες φορες που εχω περασει με το αμαξι δεν με εχουν κοιταξει καν να δουν αν ειναι ειμαι το ιδιο προσωπο της φωτογραφιας.
Αν ερθεται ομως με λεωφορειο η τρενο ξερω οτι... απλα κοιτανε το προσωπο σου...!:)
Για τα τρενα το μονο που ξερω ειναι οτι απο εδω για Αθηνα φευγουν κοντα στις 5 το απογευμα. Συνηθως καρβουνιαριδες. Φτανουν 5-7 το πρωι της αλλης μερας(δλδ 12 ωρες περιπου). Κανουν αρκετες στασεις. Εχουν ακομα και κουκετες. Απο τιμες θα σε γελασω, αλλα νομιζω, οτι η κουκετα απο εδω ειναι στα 90 λεβα(περιπου 46-47 ευρω).Αλλα μπορει να κανω και λαθος.
Για λεωφορεια δεν ξερω καθολου.
Οποτε δεν ξερω αν σας βολευουν λογω της συναυλιας...
Οσο για την παραμονη σας, δεν υπαρχει κανενας κινδυνος αλλα καλο θα ηταν να βρειτε ενα μερος να μεινεται. υπαρχουν αρκετα φτηνα ξενοδοχεια, χοστελ. Το λεω γιατι σε περιπτωση ελεγχου απο αστυνομια μπορει να "μπλεξετε", μονο και μονο επειδη πολλοι λιγοι κρατικοι λειτουργοι μιλανε εστω και τα βασικα αγγλικα. Βεβαια τεραστια παρκα και πλατειες ειναι διαθεσιμες και σε μεγαλο αριθμο, αλλα οπως ειπα και πριν... δεν ξερεις.
Ελπιζω να σε βοηθησα οσο μπορουσα...
Αν θες καποια αλλη πληροφορια και μπορω να στη δωσω, ρωτα.
Υ.Γ. Μπορω να σε ρωτησω για ποια συναυλια ερχεστε...?
 
Μηνύματα
607
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ονειρεμένο Ταξίδι
ιαπωνια
Ο μόνος λόγος για να πας μονοήμερη στην σόφια είναι να παίζεις εσύ στην συναυλία!
 
Μηνύματα
626
Likes
143
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Θα παρευρεθώ και εγώ για τη συναυλία των ACDC, στις 14 Μαίου!

Δεν έχω ακόμα κοιτάξει καθόλου το πως θα πάμε κ.τ.λ., αλλά πιστεύω ότι το τρένο είναι η καλύτερη και οικονομικότερη επιλογή. Βέβαια, θα ρωτήσω και για κτελ να δω τιμές και θα σας πω μετά τι συμφέρει κ.τ.λ.


ΡΤΙΦΟΣΙ, αυτό που είπες για τα αγγλικά, τι ακριβώς παίζει; Δεν μιλάνε πολλοί, μιλάνε πολύ λίγοι και σπαστά ή ... άστα να πάνε;!
 

ΡΤΙΦΟΣΙ

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Κοιτα αναλογικα να το παρεις, και στην Ελλαδα αρκετοι δεν μιλανε καλα αγγλικα...
Αλλα εδω ωρες ωρες απελπιζεσαι. Ειτε δεν μιλαει ΚΑΝΕΙΣ ειτε μιλανε λιγοι και πολυ σπαστα. Για να βρεις καποιον που να μιλαει καλα θα εισαι πολυ τυχερος. Εκτος απο τα πολυκαταστηματα που μιλανε οι περισσοτεροι αρκετα καλα.
Γενικα για να συννενοηθεις ψαχνε ατομα κατω απο 25-30 χρονων...
Θα ηταν καλο να μαθεις καποιες βασικες εκφρασεις/λεξεις γιατι ποτε δεν ξερεις, οπως μπλαγκονταρια=ευχαριστω, μολια=παρακαλω, πολιτσια, κουλατα(συνορα) κτλ...
Μπορει να βρεθουμε στη συναυλια, αναλογα με το αν εχω εξεταστικη τοτε. Ενα μηνα μετα ερχονται metallica, dio και πολλοι αλλοι σε ενα τρελλο διημερο 22-23/6!
Αν ερθετε ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ στα ταξι! Σε κλεβουν...νομιμα!
Ειναι 4-5 εταιριες που ειναι μια χαρα. Αλλα αλλοι θα σου παρουν 20 ευρα για μια πολυ μικρη διαδρομη.
Αν θες καποιες αλλες λεπτομεριες ρωτα... :)
 

stavroch

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Όλοι στη Σόφια

Γνωρίζει κανείς κάποιο site που μπορούμε να δούμε το πρόγραμμα, τιμές των τρένων, λεωφορείων από Αθήνα - Θεσ/κη και Θεσ/κη - Σόφια;
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
τρενα εχει στις....05:40,φτανει 12:32, 17:36 φτανει 23:25, 23:46 φτανει 07:45
η τιμη πριν κανα εξαμηνο που ειχα ρωτησει ηταν 15 ευρω β θεση , 25 α θεση
υπαρχουν στο σαιτ του οσε,
μπορεις να παρεις τηλ 2105297777

παντως για ημερες με συναυλιες πολλα μπαρ σττη θεσσαλονικη σε συνεργασια με πρακτορεια κανονιζουν με πουλμαν πηγαινελα και εισιτηρια συναυλιας το οποιο συμφερει γενικα αν δε θες να κατσεις παραπανω. π.χ για 2 ημερες συναυλιας οταν ερχονται οι μεταλλικα με μεταφορικα και εισιτηρια πληρωμενα 90 ευρω.
 

skovonski

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
ΣΟΦΙΑ

χαίρεται

Θεωρείται ότι είναι ασφαλές να πάω με αυτοκινητο Σόφια?
Τόσο απο άποψη δρόμων-αστυνομιας κατα το ταξίδι προς σόφια,
όσο και όταν θα το έχω παρακαρισμένο στο κέντρο της πόλης?

ευχαριστω προκαταβολικα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.801
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom