Αυστραλία Ερωτήσεις κ Πληροφορίες για Αυστραλία

Bekos

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Μουαχαχα! 16 Απρίλη πετάω! Έκλεισα hostels και εισιτήρια για Melbourne και Sydney και αποφάσισα να πάω Queensland. Αλλά έχω το εξής κόλλημα τώρα: Να μένω Gold Coast και να πηγαίνω με συγκοινωνία Brisbane ή να μένω Brisbane και να πηγαίνω με συγκοινωνία Gold Coast? Το σίγουρο είναι πως άμα έχει καλό καιρό θέλω να είμαι Gold Coast κάθε πρωί. :p
 

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Μουαχαχα! 16 Απρίλη πετάω! Έκλεισα hostels και εισιτήρια για Melbourne και Sydney και αποφάσισα να πάω Queensland. Αλλά έχω το εξής κόλλημα τώρα: Να μένω Gold Coast και να πηγαίνω με συγκοινωνία Brisbane ή να μένω Brisbane και να πηγαίνω με συγκοινωνία Gold Coast? Το σίγουρο είναι πως άμα έχει καλό καιρό θέλω να είμαι Gold Coast κάθε πρωί. :p
Καλό σου ταξίδι! Φίλοι μου γύρισαν τις προάλλες από Queensland (ανέβηκαν μέχρι Cairns) και δεν είχαν κανένα πρόβλημα. Τον Ιούλιο είχαμε κάνει την ανατολική ακτή μέχρι τα Whitsundays και Brisbane/Gold Coast δεν πολυάρεσαν σε κανέναν μας συγκριτικά με τα υπόλοιπα μέρη που είδαμε, καλό να τα αποφύγεις κατά τη γνώμη μου και να δεις κάτι άλλο. Έχεις κλείσει ήδη εισιτήρια για εκεί? Σε Queensland καλύτερα να φας χρόνο στη νήσο Fraser (πολύ κοντά σε Brisbane), ή αν σε παίρνει να κλείσεις εισιτήριο για Whitsunday Island-όπου είδα την πιο ωραία παραλία που έχω δει ως τώρα:

Hill Inlet 2Whit TQ.jpg
ή να πας στο μεγάλο κοραλλιογενές φράγμα, η Αυστραλία δεν είναι οι πόλεις της.
Το Byron Bay είναι επίσης ωραίο ακόμη και για μια μέρα κι έχει οκ τιμές από Σύδνεϋ. Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες για οποιοδήποτε από αυτά τα μέρη είμαι στη διάθεσή σου :).
Ακόμη, αν σε παίρνει οικονομικά, το διάστημα που θα είσαι εδώ μπορείς να κάνεις snorkeling στο Ningaloo Reef (Δυτική Ακτή) με φαλαινοκαρχαρίες...αυτό ήθελα να κάνω Απρίλιο, αλλά μόλις είδα τις τιμές των αεροπορικών μου κόπηκε η όρεξη...
Κρίμα που μόλις είδα το μήνυμά σου γιατί θα σου πρότεινα να μην κάνεις το Μελβούρνη-Great Ocean Road, αν και είναι πολύ ωραία, δεν συγκρίνονται με τα μέρη που είδαμε σε Queensland και με άλλα μέρη που έχει να δεις εδώ (ο Πορτογάλος φίλος μου χτυπιόταν συνέχεια πως το μέρος με τους 12 Αποστόλους είναι φτυστό με τον νότο της Πορτογαλίας).
Στην τελική, no worries που λένε κι εδώ, ότι και να κάνεις τελικά σίγουρα θα περάσεις υπέροχα!
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Ακούγονται τέλεια όλα αυτά!!
Θέλω πολύ να σας έρθω στην Αυστραλία, όμως είναι αρκετά ακριβό ταξίδι(για να κάνεις αυτά που έχω στο νου μου) και δεν αντέχω ποτέ αταξίδευτος για τόσο καιρό που χρειάζεται για να συγκεντρώσω τα χρήματα...
Μιας που σε βρήκα, όμως, liz, για πες μου σε παρακαλώ: ποιά είναι τα πιο φθηνά αεροπορικά για το sydney; έχε υπόψιν σου ότι μένω στη Θεσσαλονίκη τώρα.

Ξέχασα να γράψω τι έχω περίπου στο μυαλό μου!
Σκεφτόμουν, λοιπόν, ότι θέλω οπωσδήποτε να πάω sydney και κοραλλιογενές φράγμα και τασμανία. Για τη Μελβούρνη γνωρίζω ότι δεν είναι κάτι σπουδαίο και θα προτιμούσα να την αφήσω για την επόμενη φορά. Επιπλέον, έλεγα ότι θέλω να πάω στη Νέα Ζηλανδία ΚΑΙ στην Ταϊτή. Μιλάμε, προφανώς, για ένα μεγάλο ταξίδι.
Σκεφτόμουν μήπως να κάνω αυτό το round the world flight που διαρκεί έναν μήνα, νομίζω.
Τι λες, λοιπόν;
Ποιά μέρη πιστεύεις ότι είναι Must στην Αυστραλία;
 

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ακούγονται τέλεια όλα αυτά!!
Θέλω πολύ να σας έρθω στην Αυστραλία, όμως είναι αρκετά ακριβό ταξίδι(για να κάνεις αυτά που έχω στο νου μου) και δεν αντέχω ποτέ αταξίδευτος για τόσο καιρό που χρειάζεται για να συγκεντρώσω τα χρήματα...
Μιας που σε βρήκα, όμως, liz, για πες μου σε παρακαλώ: ποιά είναι τα πιο φθηνά αεροπορικά για το sydney; έχε υπόψιν σου ότι μένω στη Θεσσαλονίκη τώρα.
Το πιο φτηνό μετ'επιστροφής το βρήκα με etihad γύρω στα 1125 ευρώ Αθήνα-Σύδνεϋ:
Home

Το καλύτερο θα ήταν να μπορούσαμε να βγάλουμε working holiday visa Visa Options - Working Holiday - Visas & Immigration
(η Ελλάδα δεν έχει τέτοια συμφωνία), όσοι φίλοι μου εδώ δεν σπουδάζουν αυτό έχουν κάνει και τους ζηλεύω! Σου επιτρέπει να εργάζεσαι για ένα χρόνο full-time και μπορείς να την ανανεώσεις για έναν ακόμη χρόνο αν δουλέψεις εθελοντικά για κάποια φάρμα για καμιά 90ρια μέρες. Οπότε έρχονται, βρίσκουν μια δουλειά, μαζεύουν χρήματα και ταξιδεύουν.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Ίσως σου βγει φτηνότερο το εισητήριο αν πας Σιγκαπούρη ή Κουάλα Λουμπούρ και μετά συνεχίσεις Αυστραλία με Tiger ή AirAsia.
 

Bekos

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
@liz:
Σε ευχαριστώ! :D Ναι, έκλεισα εισιτήρια! :D Το ξέρω ότι υπάρχουν καλύτερα μέρη στο Queensland αλλά για τρεις μέρες που πάω δεν προλαβαίνω έτσι και αλλιώς πολλά πολλά. Επίσης να σου θυμίσω πως πάω όχι μονο για διακοπές αλλα και για να δω τις μεγάλες πόλεις μιας και η Australia είναι ένα από τα υποψήφια μέρη για να μετακομίσω. :p Αλλά ναι, έχεις δίκιο πως το GoldCoast δε λέει τίποτα μπροστά σε άλλα μέρη oπός το Fraser η το Cairns. Αλλά.. ας αφήσω kai kati για του χρόνου. :p

PS: Sorry για τα ορθογραφικά αλλα είναι από τον Greeklish το Greek converter. Δεν έχω Ελληνικό πληκτρολόγιο στη δουλειά. :p
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Το σκέφτηκα κι εγώ να χρησιμοποιήσω τις πόλεις σαν ενδιάμεσο σταθμό, όμως τα αεροπορικά για αυτές τις πόλεις είναι τα ίδια(και ακριβότερα για τη Σιγκαπούρη) με αυτά για το Σίδνεϋ.
Από την άλλη, γνωρίζω ότι μέσω Λονδίνου έχει φοβερά φθηνά εισιτήρια για ΚL, όμως δεν θέλω να φάω το χρόνο μου πηγαίνοντας πέρα-δώθε για μια διαφορά που μπορεί να είναι της τάξης των 200-300 ευρώ.
Απ'ό,τι βλέπω, για άλλη μία φορά, τα αεροπορικά μου δεν πέφτουν κάτω από τα 1100 ευρώ. Υπάρχει, μόνο, μία πτήση με 866 ευρώ για τον Μάρτιο, αλλά πηγαίνει Μελβούρνη. Αν, όμως, προσθέσεις την ταλαιπωρία και τα αεροπορικά από Μελβούρνη για Σίδνεϋ, κατά πάσα πιθανότητα έχεις πάλι την ίδια τιμή.

Τασμανία πηγαίνεις αεροπορικά πάλι; Με πλοίο; Από πού βολεύει καλύτερα να πάρεις το μέσο;
 

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ξέχασα να γράψω τι έχω περίπου στο μυαλό μου!
Σκεφτόμουν, λοιπόν, ότι θέλω οπωσδήποτε να πάω sydney και κοραλλιογενές φράγμα και τασμανία. Για τη Μελβούρνη γνωρίζω ότι δεν είναι κάτι σπουδαίο και θα προτιμούσα να την αφήσω για την επόμενη φορά. Επιπλέον, έλεγα ότι θέλω να πάω στη Νέα Ζηλανδία ΚΑΙ στην Ταϊτή. Μιλάμε, προφανώς, για ένα μεγάλο ταξίδι.
Σκεφτόμουν μήπως να κάνω αυτό το round the world flight που διαρκεί έναν μήνα, νομίζω.
Τι λες, λοιπόν;
Ποιά μέρη πιστεύεις ότι είναι Must στην Αυστραλία;
Χμμ, δεν είμαι σε θέση να σου πω ποια θεωρώ must γιατί ως τώρα το κομμάτι που έχω δει είναι από Μελβούρνη ως Whitsundays μόνο. Πιο πολύ όπως είπα και πριν μου άρεσαν: Byron Bay, Fraser Island και Whitsundays. Πολλοί λένε πως την «πραγματική» Αυστραλία την βλέπεις όταν πας Outback και Δυτική Ακτή. Όλα εξαρτώνται από το πόσο χρόνο και χρήμα διαθέτεις (από Σύδνεϋ η ανατολική ακτή είναι η οικονομικότερη λύση- και αυτή που επιλέγουν οι περισσότεροι για πρακτικούς λόγους- και για να δεις τα βασικά συν το κοραλλιογενές φράγμα από Cairns θέλεις γύρω στις 3 βδομάδες).

Το Esperance (Νοτιοδυτική Αυστραλία) φημίζεται πως έχει τις καλύτερες παραλίες της χώρας και συναγωνίζεται με το Whitsunday Island. Από ‘κει και πέρα από φίλους πάλι που έχουν πάει έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για Ningaloo Reef και Kimberley (Broome, Purnululu National Park). Τo Kakadu National Park είναι επίσης δημοφιλής προορισμός.
Για Τασμανία έχω ακούσει επίσης πολύ καλά λόγια (είμαστε μεταξύ Τασμανίας ή padi course στο Cairns για την επόμενη εκδρομή:D). Αεροπορικά βρίσκεις σε καλές τιμές από Σύδνεϋ ή μπορείς να πας με φέρυ από Μελβούρνη όπως είπε και η finicass.

Από εσένα εξαρτάται πιο κομμάτι της χώρας θέλεις να δεις, γιατί είναι πολύ μεγάλη και όχι ιδιαίτερα οικονομική. Μπορείς να πετάξεις για Περθ και από ‘κει να κάνεις τον γύρο της Δ.Ακτής, ή να πετάξεις για Darwin κι από ‘κει να κατέβεις μέχρι Alice Springs, παράδειγμα σου φέρνω. Δεν ξέρω αν έχεις ακουστά για το πάσο λεωφορείου που μπορείς να κλείσεις: πληρώνεις για κάποια χιλιόμετρα και κάνεις όσα stop-over θέλεις στο ενδιάμεσο Australia's hop on hop off backpacker bus travel tour pass | Oz Experience
Types Of Passes - Greyhound Australia

Όσον αφορά τη Ν.Ζηλανδία μπορείς να βρεις καλές τιμές από Σύδνεϋ (φίλη έκανε το γύρο της χώρας για 3 βδομάδες στο πολύ low budget κι έφαγε μαζί με τ’ αεροπορικά γύρω στα 1000-1200 δολάρια Αυστραλίας). Ακόμη από Σύδνεϋ βρίσκεις πολύ καλές τιμές για Φίτζι και Βανουάτου (πριν 3 μήνες που έψαχνα βρήκα στα 400 δολάρια μετ’επιστροφής).

Το Round the world ticket δεν ξέρω σε τί τιμή το βρήκες και με ποιες πόλεις στο ενδιάμεσο (έχω την εντύπωση πως η διάρκειά τους είναι από ένα μήνα ως έναν χρόνο συνήθως). Καλή φάση ακούγεται το south pacific airpass (ενιαίο αεροπορικό για τις χώρες του Ν.Ειρηνικού), αλλά δεν το έχω ψάξει καθόλου ακόμα: South Pacific Airpass - Star Alliance

@liz:
Σε ευχαριστώ! :D Ναι, έκλεισα εισιτήρια! :D Το ξέρω ότι υπάρχουν καλύτερα μέρη στο Queensland αλλά για τρεις μέρες που πάω δεν προλαβαίνω έτσι και αλλιώς πολλά πολλά. Επίσης να σου θυμίσω πως πάω όχι μονο για διακοπές αλλα και για να δω τις μεγάλες πόλεις μιας και η Australia είναι ένα από τα υποψήφια μέρη για να μετακομίσω. :p Αλλά ναι, έχεις δίκιο πως το GoldCoast δε λέει τίποτα μπροστά σε άλλα μέρη oπός το Fraser η το Cairns. Αλλά.. ας αφήσω kai kati για του χρόνου. :p

PS: Sorry για τα ορθογραφικά αλλα είναι από τον Greeklish το Greek converter. Δεν έχω Ελληνικό πληκτρολόγιο στη δουλειά. :p
'Oντως αν θέλεις να δεις τις υποψήφιες πόλεις διαμονής σου αλλάζει το πράγμα. έχε υπόψη σου πως από Brisbane μπορείς να κάνεις ημερήσια εκδρομή στο Fraser Island και πως το Byron Bay απέχει μόλις 2 ώρες (τα βρήκα και τα 2 πολύ πιο όμορφα από Gold Coast)!
 

Bekos

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
'Oντως αν θέλεις να δεις τις υποψήφιες πόλεις διαμονής σου αλλάζει το πράγμα. έχε υπόψη σου πως από Brisbane μπορείς να κάνεις ημερήσια εκδρομή στο Fraser Island και πως το Byron Bay απέχει μόλις 2 ώρες (τα βρήκα και τα 2 πολύ πιο όμορφα από Gold Coast)!
Tο ψήνω για μια ημερήσια στο Fraser να σου πω την αλήθεια... θα το ψάξω και άμα δω ότι βολεύει θα πάω!

Επίσης έχεις να προτείνεις τίποτα για το Sydney? θα πάω και εκεί για 4 ημερες.

Thx!
 

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Tο ψήνω για μια ημερήσια στο Fraser να σου πω την αλήθεια... θα το ψάξω και άμα δω ότι βολεύει θα πάω!

Επίσης έχεις να προτείνεις τίποτα για το Sydney? θα πάω και εκεί για 4 ημερες.

Thx!
Ημερήσια στα Blue Mountains (και Hunter Valley αν έχεις τρέλα με κρασιά), Sydney Observatory απ'όπου έχεις ωραία θέα της γέφυρας και μετά μπορείς να πας ποδαράτο μέχρι εκεί, βόλτα στους Royal Botanic Gardens κι από 'κει καταλήγεις στην Όπερα (τσέκαρε μήπως έχει καμιά παράσταση που να σ'ενδιαφέρει τότε Sydney Opera House ). Ακόμη μπορείς να κάνεις την παραθαλάσσια διαδρομή από Bondi σε Coogee beach, κρατάει γύρω στο 2ωρο και περνάς από πολλές μικρές παραλίες ή την διαδρομή από Spit σε Manly Spit to Manly. Αν θυμηθώ τίποτα ακόμη θα το προσθέσω:)

Ξέχασα να σου πω πως κοντά σε Brisbane είναι και η Noosa: το Noosa National Park αξίζει κι αυτό μια επίσκεψη αν έχεις χρόνο: Noosa National Park (Department of Environment and Resource Management)
 

Theodosia Athens

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια!

Η Αυστραλία είναι για μένα μια σύγχρονη γη της επαγγελίας. Εχω πάει 5 φορές, κ τις μισές ταξεις του δημοτικου τις έκανα εκεί λόγω μητέρας Αυστραλέζας. Πολύ τυχερός λοιπόν είσαι που μετακομίζεις εκεί.

Λοιπόν, αεροπορικά: η καλύτερη εταιρία είναι για μενα η Singapore, αλλά και η Emirates. Εχω πετάξει κ με την τεως gulf (πλέον etihad) αλλά αν είναι μικρή η διαφορά, προτείνω την 1η όπωσδήποτε.

Την τελευταία φορά που πήγα (πριν 1 χρόνο) πλήρωσα 1000 ? για αρχές ιανουαρίου με επιστροφή αρχε΄ς απριλίου. Αρα ψάξε να βρεις κάτι εκεί κοντά, υπάρχουν.

Καιρός: Δεν είναι καλός γενικά, και θα σου προτεινα Δεκέμβριο- Γενάρη αλλά εξαρτάται και τι άνρωπος είσαι (εμένα ας πούμε μ αρεσει η ζέστη). Για θάλασσα, λυπάμαι που σε απογοητεύω, δεν είναι καλή ιδέα ο Απρίλιος. Τον Μάρτιο που έκανα τα τελυεταία μου μπάνια εγώ, ήταν ψιλο-κρύο κ είχε αέρα.

Πόλεις: Μελβούρνη, δαγκωτό! Κινληθηκα μεταξύ πόλεων την τελευταία φορά με virgin blue. Μια χαρά ήταν κ ίσως βρείς και τίποτα προσφορές. Το Σίδνευ ήταν φανταστικό, αλλά προτιμώ Μελβούρνη γαιτί μου φαίνεται ότι έχε περισσότερη κουλτούρα.

Τι άλλο...?
 

Bekos

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
y0! Thx for the info! Και τι κανεις Ελλάδα τότε? :p
Ναι, με την Emirates έκλεισα εισιτήρια (ήταν τα πιο φθηνά τότε, με διαφορα) και τα εσωτερικά με Tiger και Virgin Blue.
Μπάνιο θα κάνω βρέξει χιονίσει το έχω πάρει απόφαση! hahaha! αρκεί να μην βγούν τσάρκα τα box jellyfish :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.321
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom