Ηνωμένο Βασίλειο Ταξίδι ΗΒ και περιορισμοί covid

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
486
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Σχετικά με τος χθεσινές χαλαρώσεις στο ηνωμενο βασίλειο, γνωρίζει κάποιος τι χρειάζεται για να ταξιδέψω;;; Θα μπω σε καραντίνα ;;;
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Σχετικά με τος χθεσινές χαλαρώσεις στο ηνωμενο βασίλειο, γνωρίζει κάποιος τι χρειάζεται για να ταξιδέψω;;; Θα μπω σε καραντίνα ;;;
ναι θα μπείς σε καραντίνα
τα έχω γράψει και ...σε άλλο θέμα το ξαναγράφω κι εδώ

η άρση της καραντίνας αφορα προς το παρόν ΜΟΝΟ ΒΡΕΤΑΝΟΥΣ πλήρως εμβολιασμένους που επιστρέφουν στην αγγλία και ακόμα και σε αυτούς με 2 pcr παρακαλώ...πριν την επιστροφή τους και μετά στην αγγλία....

για όοολους τους υπόλοιπους τουρίστες ΔΕΝ εχει ανακοινώσει ακόμα ΤΙΠΟΤΕ ,που σημαίνειι ισχύει το καθεστώς της καραντίνας μεχρι νεωτέρας...
τώρα το πότε είναι το ....νεωτέρας ...αν δεν κάνω λάθος είχαν πεί ότι ανά εικοσαήμερο αναθεωρούνται τα μέτρα...γενικώς ...δεν ξέρουμε τί ακριβως θα περιλαμβάνουν

φυσικά ψάξτο και μόνος σου αυτό που σου λέω,για επιβεβαίωση...
 
Last edited:

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
486
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
ναι θα μπείς σε καραντίνα
τα έχω γράψει και ...σε άλλο θέμα το ξαναγράφω κι εδώ

η άρση της καραντίνας αφορα προς το παρόν ΜΟΝΟ ΒΡΕΤΑΝΟΥΣ πλήρως εμβολιασμένους που επιστρέφουν στην αγγλία και ακόμα και σε αυτούς με 2 pcr παρακαλώ...πριν την επιστροφή τους και μόλις πατήσουν το πόδι τους στην αγγλία....

για όοολους τους υπόλοιπους τουρίστες ΔΕΝ εχει ανακοινώσει ακόμα ΤΙΠΟΤΕ ,που σημαίνειι ισχύει το καθεστώς της καραντίνας μεχρι νεωτέρας...
τώρα το πότε είναι το ....νεωτέρας ...αν δεν κάνω λάθος είχαν πεί ότι ανά εικοσαήμερο αναθεωρούνται τα μέτρα...γενικώς ...δεν ξέρουμε τί ακριβως θα περιλαμβάνουν

φυσικά ψάξτο και μόνος σου αυτό που σου λέω,για επιβεβαίωση...
Το υπουργείο υγείας (Κύπρο μένω) ξέρει να μου πει μόνο για την επιστροφή μου. Η πρεσβεία τους στη λευκωσια δεν κατάφερα να μιλήσω με κάποιον. Επόμενο βήμα θα ήταν να μιλήσω με κυπριακή πρεσβεία αλλά εφόσον μου τα είπες …
Ευχαριστώ
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Το υπουργείο υγείας (Κύπρο μένω) ξέρει να μου πει μόνο για την επιστροφή μου. Η πρεσβεία τους στη λευκωσια δεν κατάφερα να μιλήσω με κάποιον. Επόμενο βήμα θα ήταν να μιλήσω με κυπριακή πρεσβεία αλλά εφόσον μου τα είπες …
Ευχαριστώ
Κορωνοϊός - Βρετανία: Χωρίς καραντίνα από τις 19 Ιουλίου οι πλήρως εμβολιασμένοι που επιστρέφουν από Ελλάδα

επειδή είσαι Κύπρο τι να σου πω..μήπως εσεις είσασταν στην πράσινη λίστα τους?και δεν είχαν βάλει καραντίνα??αυτά που είπα αφορούσαν τις πορτοκαλί χώρες οπου κατέτασσαν οι άγγλοι τις περισσότερες χώρες συμπεριλαμβανομένης και της ελλάδας
ψάξτο καλύτερα μέσω πρεσβείας για να σιγουρευτείς
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
486
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
Κορωνοϊός - Βρετανία: Χωρίς καραντίνα από τις 19 Ιουλίου οι πλήρως εμβολιασμένοι που επιστρέφουν από Ελλάδα

επειδή είσαι Κύπρο τι να σου πω..μήπως εσεις είσασταν στην πράσινη λίστα τους?και δεν είχαν βάλει καραντίνα??αυτά που είπα αφορούσαν τις πορτοκαλί χώρες οπου κατέτασσαν οι άγγλοι τις περισσότερες χώρες συμπεριλαμβανομένης και της ελλάδας
ψάξτο καλύτερα μέσω πρεσβείας για να σιγουρευτείς
Ελλάδα πορτοκαλί, Κύπρος κόκκινη άρα δεν νομίζω να αλλάζει κάτι 😄
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
είναι ακόμα στις πορτοκαλί αλλά τίποτε δεν αποκλείει να μας βάλουν όπως και ..μερικεες αλλες σε νέα λίστα που έκαναν "πορτοκαλί συν"!όπου βάλανε ήδη την Γαλλία

και όλα αυτά βέβαια προς το παρόν ΜΟΝΟ για τους δικούς τους τους βρετανούς δηλ που επιστρέφουν απ αυτά τα μέρη ....ξανά μανά καραντίνα δηλαδή όχι ακόμα αλλά υπό συζήτηση...

για τους υπόλοιπους τουρίστες ούτε λόγος ....

και εν τω μεταξύ την γειτονική μας ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ την έχουν στην ΠΡΑΣΙΝΗ ΛΙΣΤΑ!
να τα λέμε κι αυτά ετσι?
οι ΒΟΥΛΓΑΡΟΙ που είναι στην τελευταία ή στις τελευταίες έστω θέσεις με τα ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΑ ποσοστά εμβολιασμένων πως κατάφεραν και είναι σε καλύτερη κατάσταση από μας άραγε η μόνο στα μάτια των βρετανών είναι?(που αυτοί όμως δεν αστειεύονται και τα περνάν όλα από κόσκινο)??

Βρετανία: Φόβοι επαναφοράς της καραντίνας για όσους επιστρέφουν από την Ελλάδα | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ

Ποιες χώρες της Ευρώπης αγωνίζονται να χρησιμοποιήσουν εμβόλια προτού λήξουν;
το άρθρο είναι της 1 ιουλίου...δείτε τα πολύ χαμηλά ποσοστα΄ εμβολιασμένων που αφορούν ρουμανία και βουλγαρία
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Και επισήμως από 2/8 η Βρεττανία δέχεται τους εμβολιασμένους χωρίς καραντίνα αν ξεκινούν από "πορτοκαλί" χώρες.

Χωρίς καραντίνα στη Βρετανία οι πλήρως εμβολιασμένοι Ευρωπαίοι και Αμερικανοί από τις 2 Αυγούστου
αλλά με δύο τεστ ένα πριν την αναχώρηση και ένα μοριακό την δεύτερη μέρα μετά την άφιξη τους στην αγγλία....
και έτσι και σου κάτσει καμιά στραβή, και παρ όλο που είσαι εμβολιασμένος, σου βγεί θετικό την έβαψες...
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Λοιπόν μόλις πληροφορήθηκα από γνωστή μου η οποία ταξιδεύει αύριο για Λονδίνο(δεν την πιάνουν τα νέα μέτρα...ελευθερίας),πλήρως εμβολιασμένη
υποχρεωτικά (για την αγγλία) συνολικά οχι ενα οχι δύο αλλά ΤΡΙΑ τεστ

εδώ κάνει σήμερα rapid
και στην αγγλία (όπου και θα μείνει σε καραντίνα αλλά δεν την πειράζει γιατί πηγαίνει σε συγγενικό πρόσωπο-σπίτι,δεν πάει για τουρισμό)
μοριακό τεστ την δεύτερη αλλά και την έβδομη ή όγδοη μέρα( τα κανόνισε ο συγγενής της εκεί πλήρωσε 96 λίρες και όταν τους ρώτησε μα γιατί και την έβδομη μέρα αφού την επομένη φεύγει πίσω ταξιδεύει ...δεν έχει σημασία ,έτσι είναι ο κανονισμός)

Από τις 2 αυγούστου άραγε θα είναι υποχρεωτικά τα δύο ...η και τα τρία όταν η παραμονή είναι περαν των 8 ημερών?
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.085
Likes
23.672
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Μήπως έχει ταξιδέψει κανείς με ράπιντ τεστ του ΕΟΔΥ για Η.Β. ; Γνωρίζετε αν ισχύει;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
To H.B. στο επίσημο site είναι ήξεις-αφίξεις. H Μέρα που φτάνεις στο Η.Β. είναι η μέρα 0 . Πρέπει να προπληρώσεις και να κάνεις λέει ένα test τη μεθεπόμενη ημέρα (ημέρα 2). Είσαι λέει ΟΚ να μην το κάνεις αν αποχωρείς από το HB ΠΡΙΝ την ημέρα 2. Αν όμως αποχωρήσεις από το H.B. ΜΕΣΑ στην ημέρα 2, είσαι ΟΚ να μην το κάνεις (ή να το κάνεις αλλά να μην έχεις παραλάβει τα αποτελέσματα, που μπορεί να καθυστερήσουν να βγουν);
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom