Ιρλανδία Ταξίδι Ιρλανδία

Μηνύματα
410
Likes
1.353
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλημέρα
σε όλους τους φίλους και συνταξιδιώτες.
Κατά τον Απρίλιο όπου και h Ryan air έχει προσφορές για Αθήνα-Δουβλίνο απευθέιας πτήση από Αθήνα,σκεφτόμαστε να πραγματοποίησουμε ένα ταξιδάκι στην χώρα των θρύλων.Η βάση μας φυσικά θα είναι το Δουβλίνο αλλά παρόλα Ιρλανδία ίσον εξοχή και λέμε να κάνουμε και τουλάχιστον 2 μονήμερες εξορμήσεις.Παρόλα αυτά θέλουμε να δούμε τα βασικά μέρη με τον πιο εύκολο τρόπο αλά και οικονομικό.Είδα ότι υπάρχουν πολλά τουρ τοπικά όπου σε πάνε σε πολλά μέρη σαν μονοήμερες.Αξίζει?Από τα βασικά μέρη που από ότι είδα αξίζουν είναι το Cliff of Moher και το giant causeway όπου από ότι είδα συνδυάζεται και με Μπέλφαστ.Καλή ιδέα είναι και το Killarney -δαχτυλίδι του Κέρρυ που λένε αλλά είναι πιο μεγάλη η απόσταση .Στόχος είναι να πάρουμε μια καλή γεύση από Ιρλανδία αλλα συνδυάζοντας και με την ζωή τουΔουβλίνου με τις αμέτρητες pub του.Να επισημάνω ότι πάμε αντροπαρέα ηλικίας από 22-26 οπότε θέλουμε να δούμε και την νυχτερινη ζωή της πόλης(καταλαβάινεται :p)
Οσων αφορά το Δουβλίνο πάνω κάτω έχω δει αξιοθέατα και τι μας ενδιαφέρει να δούμε Temple BAR,guiness store house,ναός Αγίου Πατρίκου κλπ

Οποιος έχει πάει Ιρλανδία ας δώσει μια γνώμη ή ιδέες .5-6 μέρες θα χουμε στη διάθεση μας.Αυτό που θέλουμε δηλαδή μια καλή δόση βασικων αξιοθέατων Ιρλανδίας (εννοείται και φυσικων τοπίων
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
λοιπον... 2 μερες θα μεινετε δουβλινο αν και μικρο θα το ξεζουμησετε... πηγαινετε παρακαλω και κανα howth αφηστε τον αερα να σας συνεπαρει ακουγωντας αυτο

τις αλλες μερες θα κανετε μονοημερες πανευκολα αλλα ακριβουτσικα διαφορετικα θα νοικιασετε αμαξι-οδηγουν αναθεμα αναποδα αλλα ψηλα το πηγουνι θα τα καταφερετε-θα αφησετε τους θεοστενους δρομισκους να σας οδηγησουν οπου θελουν!
moher και giants causeway ειναι must και kerry ring αμε γιατι οχι!

να μεινετε σε ξενοδοχειο καστρο!:cool: ζητειστε απο τη γιαγια λιγη συνταξη ακομη αν χρειαστει!:p

θα γυρισετε με μερικα εκατομμυρια φωτογραφιες στην καμερα σας..
απο pubs ενα εχω να σου πω..δεν ειμαι παρτυ ανιμαλ αλλα στις ιρλανδεζικες pub με τη μαυρη μπυρα ουτε εγω λεω οχι!:D

να δεις που στο τελος θα το γυρισω στη σκηνοθεσια!:bleh:
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Καλημέρα
σε όλους τους φίλους και συνταξιδιώτες.
Κατά τον Απρίλιο όπου και h Ryan air έχει προσφορές για Αθήνα-Δουβλίνο απευθέιας πτήση από Αθήνα,σκεφτόμαστε να πραγματοποίησουμε ένα ταξιδάκι στην χώρα των θρύλων.Η βάση μας φυσικά θα είναι το Δουβλίνο αλλά παρόλα Ιρλανδία ίσον εξοχή και λέμε να κάνουμε και τουλάχιστον 2 μονήμερες εξορμήσεις.Παρόλα αυτά θέλουμε να δούμε τα βασικά μέρη με τον πιο εύκολο τρόπο αλά και οικονομικό.Είδα ότι υπάρχουν πολλά τουρ τοπικά όπου σε πάνε σε πολλά μέρη σαν μονοήμερες.Αξίζει?Από τα βασικά μέρη που από ότι είδα αξίζουν είναι το Cliff of Moher και το giant causeway όπου από ότι είδα συνδυάζεται και με Μπέλφαστ.Καλή ιδέα είναι και το Killarney -δαχτυλίδι του Κέρρυ που λένε αλλά είναι πιο μεγάλη η απόσταση .Στόχος είναι να πάρουμε μια καλή γεύση από Ιρλανδία αλλα συνδυάζοντας και με την ζωή τουΔουβλίνου με τις αμέτρητες pub του.Να επισημάνω ότι πάμε αντροπαρέα ηλικίας από 22-26 οπότε θέλουμε να δούμε και την νυχτερινη ζωή της πόλης(καταλαβάινεται :p)
Οσων αφορά το Δουβλίνο πάνω κάτω έχω δει αξιοθέατα και τι μας ενδιαφέρει να δούμε Temple BAR,guiness store house,ναός Αγίου Πατρίκου κλπ

Οποιος έχει πάει Ιρλανδία ας δώσει μια γνώμη ή ιδέες .5-6 μέρες θα χουμε στη διάθεση μας.Αυτό που θέλουμε δηλαδή μια καλή δόση βασικων αξιοθέατων Ιρλανδίας (εννοείται και φυσικων τοπίων
Το Δουβλινο θα σας ενθουσιασει και θα πατε παραπανω απο μια φορα! :) ειδικα για την νυχτερινη ζωή.. Μια καλη επιλογη για διαμονη σε hostel δες αυτο http://www.budgetplaces.com/dublin-hostel-13363-the-times-hostels-college-street.html στο κεντρο και διπλα στη περιοχη Temple bar. με ευκολη προσβαση απο αεροδρομιο..Επισης εχει κοινόχρηστη κουζινα θα μπορειτε να φτιαξετε και κατι γρηγορο για φαγητο και ετσι δεν θα "φατε" τα χρηματα σας αλλα θα τα "πιείτε" :) ισως να ειναι λιγο πιο ακριβό απο άλλα, ομως θα πηγαινετε παντου με τα ποδια..και θα γυριζετε οποιος θελει οτι ωρα θελει...στα μπαρ η κινηση αρχισει νωρις 8 το βραδυ αλλα σταματαει ξημερωματα..4-5 ΠΣΚ...Μην χασετε την επισκεψη στο εργοστασιο της Guinness και στο Jemeshon . Πολυ φτηνο ειναι το hop-on hop-of , 10 ευρώ..προτείνω να το παρετε την πρωτη μερα θα κανετε μια βολτα γυρω στο Δουβλινο και ετσι θα αποκτήσετε άποψη της πολης αμεσως ( δεν χρειαζετε να κατεβαίνετε στις στασεις αν δεν θελετε, καντε απλως τη βολτα γυρω-γυρω) Οσο αφορα τις εκδρομες που λες..οκ..μια καντετη.. αυτη που συνδιαζει Μπελφαστ ειναι αρκετα ενδιαφερουσα...στο Μπελφαστ ομως να ξερεις οτι θα εχετε μονο 30 με 45 λεπτα χρονο οποτε την πολη δεν τη βλεπεις απλως λες "πηγα και Μπελφαστ" γενικα το δρομολογιο αυτων των εκδρομων γινετε το μεγαλλιτερο μερος της διαδρομης σε εθνικη οδο και δεν βλεπεις τιποτα αλλο παρα μονο τα σημεια που η καθε εκδρομη αναφερει...αν μπορειτε να οδηγησετε αριστερα..προτιμήστε να νοικιασετε αυτοκινητο αλλα μονο για 1-2 μερες για τις μερες που θα μεινετε εντος πολης το αυτοκινητο δεν χρειαζετε....αυτα προς το παρόν ...να πατε! ειναι μια πολη του εξωτερικου που η νυχτερινη ζωη ειναι εντονη και πολυ κοντα στα δικα μας δεδομένα :)
Y.Γ αν ανοιξεις το χαρτη του Χοστελ αριστερα θα δεις ενα μικρο δρομακι fleet str αυτος ειναι ο κυριως πεζοδρομος στο temple bar. Εχω μεινει και σε αυτο επισης http://www.avalon-house.ie/ ευκολα πας απο αεροδρομιο με δημοσια συγκοινωνία κανει σταση το λεωφορειο εξω ακριβως απο το χοστελ, αλλα η θεση του πρωτου μου αρεσε πιο πολυ
 
Last edited:

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Ειχαμε παει περσυ το Μαιο και καναμε 3 ημερησιες με το www.irishdaytours.ie. Μειναμε ευχαριστημενοι. Cliff of moher και giant casway ειναι οι 2 που αξιζουν.
Ισως ειναι λιγο ακριβες, αλλα αν δεν θελετε να νοικιασεται αυτοκινητο, ειναι μονοδρομος. Στο Μπελφαστ μενεις 1 ωρα, δεν προλαβαινεις να δεις τιποτα.
Κατι αλλο που πρεπει να εχετε υπ οψη σας ειναι οτι ΟΛΑ τα μουσεια ανοιγουν στις 10 και κλεινουν στις 5.
 
Μηνύματα
410
Likes
1.353
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντησεις σας.Νομίζω το Δουβλίνο θα μας αποζημιώσει είτε ένας προορισμός που μέχρι πρότεινος δεν τον είχα στα υπ' όψην αλλά από ότι φαίνεται θα μας βγει διαμαντάκι.Τώρα όσων αφορά την μονοήμερη να μάλλον θα περιοριστούμε στην μία και λόγω χρόνου,budget αλλά και για να απολαύσουμε λίγο την πόλη.Το δίλημμα τώρα είναι αν έχουμε να επιλέξουμε ανάμεσα σε μια cliff of moher ή giants causeway.Νομίζω από αυτά που είδα γέρνω προς το γίγαντα.Απρίλιο τελικά θα παμε στα μέσα λίγο πριν την Μεγάλη Εβδομάδα πιστεύω θα χει καλούτσικο καιρό τότε. Πιστεύω θα ναι πολύ όμορφη πόλη !
 

Panagiotavot

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Δεν εχω πάει ποτέ... Αλλά εχω ακούσει και εγω δει τόσα για την Ιρλανδία που την εχω ερωτευτεί και θέλω να πάω πάρα πολύ!!! Πείτε μου και εσείς την γνώμη σας... έχετε πάει; Και αν ναι πως σας φάνηκε;;
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ονειρεμένο Ταξίδι
greenland-φεροε-svalbard
ονειρο ειναι μην το συζητας..
ειτε ιΡλανδια ειτε ιΣλανδια εγω λιωνωωωωωωωωω!
διαβασε περισσοτερα εχουν γραψει κ ωραιες ιστοριες..
 

Panagiotavot

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Αχ αχ διαβάζω και αγαπάω περισσότερο... ξέρεις αν είναι ακριβή η ζωή ;; Και οι άνθρωποι πως είναιι;;
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Καλησπέρα και καλώς όρισες στην παρέα του Travelstories!
Το κόστος ζωής στην Ιρλανδία είναι παρόμοιο με τις υπόλοιπες χώρες της κεντρικής Ευρώπης, ούτε στα ύψη όπως είναι στις σκανδιναβικές χώρες αλλά ούτε και χαμηλά όπως είναι για παράδειγμα στις χώρες της ανατολικής Ευρώπης.
Επειδή έχει πολλούς δεσμούς με την Βρετανία και έχει επηρεαστεί σε πολλούς τομείς, παρόλα αυτά όμως το Δουβλίνο ιδιαίτερα το βρήκα προσωπικά αρκετά οικονομικότερο σε σύγκριση με άλλες πόλεις της Αγγλίας και της Σκωτίας.
Μεγάλη εντύπωση μου έκανε η ευγένεια των κατοίκων, το πόσο πρόθυμοι είναι να σε βοηθήσουν και γενικά το πόσο φιλικοί και ανοικτοί είναι με τους επισκέπτες.
Έχουν γραφτεί στο forum πολλές και ενδιαφέρουσες ιστορίες για την Ιρλανδία και διαβάζοντας τες θα πάρεις πολλές χρήσιμες πληροφορίες.
 

Panagiotavot

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Σήμερα διάβασα παρά πολλές ιστορίες... πανέμορφες ιστορίες που με κάνουν μόνο να θέλω να παω περισσότερο !!! Ευχαριστώ πολύ!!!!
 

flora

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αζόρες-Μαδέιρα
Καλημέρα!!! Ετοιμάζω κι εγώ το ταξιδάκι μου σιγά σιγά και έχω χάσει τη μπάλα....δέκα νύχτες Ιρλανδια λοιπόν και το προγραμμα έχει ως εξής:
Ημέρα 1: άφιξη το πρωί στο Δουβλίνου. Παίρνουμε το αμάξι, αφού κάνουμε τον σταυρο μας, και ξεκινάμε για Γουοτερφορντ με ενδιάμεσο σταθμό το Κιλκενι.
Ημέρα 2:Γουοτερφορντ, βράχος Κασέλ , Κορκ .
Ημέρα 3:εκδρομή σε Κομπ, Κινσειλ
Ημέρα 4:αφήνουμε το Κορκ για καςτρο Μπλάρνει και καταλήγουμε Κιλλαρνει
Ημέρα 5:δακτυλίδι κερρυ
Ημέρα 6: μοχερ και καταλήγουμε Γκάλογουεϊ
Ημέρα 7:κονεμμαρα
Ημέρα 8:αφήνουμε το Γκάλογουεϊ για να πάμε Δουβλίνου στο οποίο θα αφιερώσουμε τις τελευταίες ημέρες του ταξιδιού.

Αν κάποιος έχει κάνει κάτι παρόμοιο,θα μπορούσε να μου προτείνει κάποια αλλαγή; είναι εφικτό αυτό το προγραμμα;
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.818
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom