Ιταλία Μετακινήσεις στη Βενετία

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
ποση ωρα περιπου ειναι η διαδρομη αεροδρομιο -Ριαλτο με το βαπορετο???
Υπάρχουν 2 διαδρομές η πορτοκαλί και η μπλε.Η πορτοκαλί έχει 7 ημερήσια δρομολόγια,τερματίζει στο Rialto και μέχρι εκεί κάνει 55 λεπτά.Η μπλε γραμμή έχει 13 ημερήσια δρομολόγια,πηγαίνει από άλλη διαδρομή,τερματίζει στο San Marco και μέχρι εκεί κάνει 1 ώρα και 28 λεπτά.
Αύριο που θα γυρίσω θα αναρτήσω τα δρομολόγια για να δεις τα πλήρη ωράρια και των 2 γραμμών.Η επιλογή σου θα εξαρτηθεί και από το μέρος που θα μείνεις για να δεις ποια στάση είναι κοντά.Από την αποβίβαση σου στο αεροδρόμιο μέχρι την αίθουσα που θα κάνεις check in περίπου 13 λεπτά ποδαρόδρομος.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Υπάρχουν 2 διαδρομές η πορτοκαλί και η μπλε.Η πορτοκαλί έχει 7 ημερήσια δρομολόγια,τερματίζει στο Rialto και μέχρι εκεί κάνει 55 λεπτά.Η μπλε γραμμή έχει 13 ημερήσια δρομολόγια,πηγαίνει από άλλη διαδρομή,τερματίζει στο San Marco και μέχρι εκεί κάνει 1 ώρα και 28 λεπτά.
Αύριο που θα γυρίσω θα αναρτήσω τα δρομολόγια για να δεις τα πλήρη ωράρια και των 2 γραμμών.Η επιλογή σου θα εξαρτηθεί και από το μέρος που θα μείνεις για να δεις ποια στάση είναι κοντά.Από την αποβίβαση σου στο αεροδρόμιο μέχρι την αίθουσα που θα κάνεις check in περίπου 13 λεπτά ποδαρόδρομος.
πολυ ωρα δεν το περιμενα!! καλη επιστροφη να εχεις!!
 
Last edited by a moderator:

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Τα δρομολόγια με το βαπορέτο από το αεροδρόμιο προς τη Βενετία και αντίστροφα όπως ισχύουν από τις 10/6/21.Προσέξτε, το τελευταίο δρομολόγιο από το αεροδρόμιο είναι στις 19.20 για τη μπλε γραμμή και στις 19.50 για την πορτοκαλί.Δεν ξέρω αν γίνουν κάποιες αλλαγές μέχρι τις μέρες που θα πάτε.Τα δρομολόγια του λεωφορείου είναι κάθε μισή ώρα,κάνει 25-35 λεπτά,τερματίζει στο σιδηροδρομικό σταθμό και το τελευταίο είναι στις 23.42.Αρα η επιλογή του μέσου μεταφοράς εξαρτάται από την ώρα άφιξης και τον τόπο διαμονής.Εγώ για να πάω χρησιμοποίησα την πορτοκαλί γραμμή και στην επιστροφή για το αεροδρόμιο την μπλε γραμμή.

Δρομολόγιο μπλε.jpg
Δρομολογιο πορτοκαλί.jpg
 
Μηνύματα
137
Likes
125
Κάτι ακομα... Θα μείνουμε Cannaregio. Να παρω καρτα 3 ημερων για τις μετακινήσεις ή παλεύετε με τα πόδια? Η να παρω μονο
για μια μερα που θα παμε Burano/Murano?
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.553
Likes
12.607
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Γνώμη μου είναι πως η μία μέρα αρκεί.... Πας στα νησάκια και το βραδάκι την ώρα που ανάβουν τα φώτα κάνεις και μια ωραία βόλτα στο Grand Canal είναι σκέτη μαγεία....Το Cannnaregio είναι μεγάλο και θέλεις χρόνο να το δεις, να χαθείς, να φας να πιεις τα απερόλ σου κλπ. Προσωπική μου άποψη φυσικά!
 

pankot1979

Member
Μηνύματα
77
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ
καλησπερα παω βενετια για 3 ημερες γεματες με αφιξη μεσημερι και αναχωρηση βραδυ .Με τις μετακινησεις τι προτεινετε? Εχω δει οτι υπαρχουν ημερησια εισητηρια 2 3 ημερων . Υπαρχουν μαζι με την μετακινηση στο αεροδρομιο ( μαρκο πολο ) . Επισης προτασεις για διαμονη . Περιμενω τις προτασεις σας ευχαριστω
 

tispoula

Member
Μηνύματα
20
Likes
26
Προσγειωνόμαστε στο Τρεβιζο και θα έχουμε αυτοκίνητο. Πως θα πάμε Βενετία (για ημερίσια) ή καλύτερα που θα παρκάρουμε;;;

Ευχαριστώ
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Κάποιος κάπου μας είπε ότι υπάρχει ένα μεγάλο δωρεάν πάρκινγκ έξω από την πόλη .. ισχύει κάτι τέτοιο;
Υπάρχει κάτι δωρεάν στη Βενετία? Είναι δυνατόν? Γιατί δεν παίρνετε το τρένο για Βενετία (μισή ώρα/5 ευρώ) και νοικιάζετε το αυτοκίνητο όταν γυρίσετε. Μονοήμερη δεν θα κάνετε?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.585
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom