Ρουμανία πρωτη φορα ταξιδι οδικως για Ρουμανια

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Πότε ακριβώς σκοπεύεις να κάνεις το ταξίδι; Το ρωτώ, γιατί λόγω της τωρινής κατάστασης, δεν μπορούμε να μετακινηθούμε γενικά εκτός της περιφέρειας μας έως τις 18 Μαίου.
... και βαλε... Μέσα με τέλη Ιουνίου βλέπω μετακινήσεις.
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη....μη μου το χαλάς τώρα εσύ :haha:
😄😄😄 Έχω κλείσει με Ryan για Βουκουρέστι 5 - 10 Ιουνίου αλλά δεν βλέπω να γίνονται πτήσεις, αλλά και να γίνουν λέω να μην το αποτολμήσω.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
😄😄😄 Έχω κλείσει με Ryan για Βουκουρέστι 5 - 10 Ιουνίου αλλά δεν βλέπω να γίνονται πτήσεις, αλλά και να γίνουν λέω να μην το αποτολμήσω.
Υπομονή...
 

Nafths

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Παιδιά καλησπέρα, ετοιμάζουμε ταξίδι προς Ρουμανία, Βουκουρέστι οδικώς. Θα ήθελα γενικές πληροφορίες επειδή δεν έχω βγει πάλι με αμάξι και 2 πολύ γρήγορες ερωτήσεις:

1) Επειδή δεν υπάρχει κάλυψη κλοπής για το αυτοκίνητο και έχω βρει ένα καλό κατάλυμά με πάρκινγκ στο πεζοδρόμιο να συνεχίσω ή να ψάξω κάποιο άλλο;

2) Στη Σόφια με τα αμάξια τι γίνεται;

Γενικότερα όπως καταλάβατε η κλοπή με αγχώνει.

Σας ευχαριστώ.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Εμενε ο αδερφος μου Σοφια κανα 2 χρονια,πηγα και εγω ,ποτε δεν ειχε καποιο θεμα με το αμαξι(golfaki σχετικα καινουργιο).Βεβαια μιλαω παντα για το ευρυτερο κεντρο .Φανταζομαι εσεις θα κινηθειτε ακομα πιο κεντρο ως επισκεπτες..Στην Αραβικη στα στενα ισως λιγο μεγαλυτερο το ρισκο και παλι για κανα τασι...
Βουκουρεστι μια απο τα ιδια ...Δεν κλεβουν ολοκληρα αμαξια σε κεντρικες περιοχες που κινουνται τουριστες..
Τωρα απο την αλλη νομιζω κανενας δεν θα σου απαντησει καθετα ''οχι δεν κλεβουν,δεν υπαρχει προβλημα" .Ουτε για Ελλαδα δεν θα εβαζα το χερι μου στη φωτια..Νομιζω οτι το βασικοτερο στα ταξιδια ειναι να ειμαστε χαλαροι και να μην σκεφτομαστε παραπλευρα πραγματα οποτε αν ειναι μικρη η διαφορα στο κοστος της διαμονης και αφου εχεις ενα σχετικο αγχος,μικρο η μεγαλο,τοτε βρες ενα μερος με παρκινγκ για να μην το σκεφτεσαι και να απολαυσεις καλυτερα το ταξιδι..

Υ.Γ.Σημαντικο tip ..πιο πολυ προσοχη θελει να μην παρκαρετε παρανομα...Κλειδωμα ζαντας απο ιδιωτες ελεγκτες και μετα απο 2 ωρες μπορει να ερθουν...θελει προσοχη πινακιδες...Ουτε για συντομη σταση..
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
1) Επειδή δεν υπάρχει κάλυψη κλοπής για το αυτοκίνητο και έχω βρει ένα καλό κατάλυμά με πάρκινγκ στο πεζοδρόμιο να συνεχίσω ή να ψάξω κάποιο άλλο;
Καλημέρα,
Δύο φορές που πήγα, μία οδικώς με δικό μου αυτοκίνητο και μία νοίκιασα εκεί, δεν είχα πρόβλημα ασφάλειας.
Θα μείνετε μόνο στο Βουκουρέστι; Δεν έχω πάει Βουκουρέστι αλλά σε όλη την υπόλοιπη χώρα έχω πληρώσει διάφορα πάρκινγκ. Αν παρκάρετε σε δρόμο να προσέξεις τα ωράρια πάρκινγκ.

2) Στη Σόφια με τα αμάξια τι γίνεται;
Εκεί έμεινα σε ξενοδοχείο που είχε πάρκινγκ. Όλα μια χαρά.
 

Nafths

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Γενικότερα έχει μείνει στο μυαλό μας από την εποχή του κομμουνισμού ότι δεν υπάρχει ασφάλεια, αλλά νομίζω 30 χρόνια μετά έχει αλλάξει άρδην. Ίσως επισκεφθούμε και την πόλη brasov. Δεν το έχουμε προγραμματίσει ακόμα όμως.

Για το Βουκουρέστι κάποια ιδέα κυρίως σε φαγητό και πρωινά; Κατά τ' άλλα όσα θέλουμε τα έχουμε βρει.

Επίσης εξέδωσα και τις βινιέτες online. Πάρα πολύ βολικό αυτό.

Τα βρήκα εδώ: Βινιέτες (Vignettes) - Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε! - Ελληνική Λέσχη Μοτοσυκλετιστών BMW

Έκανα μετατροπή στη revolut και πλήρωσα σε τοπικό νόμισμα.
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Καλησπέρα. Πρόκειται να κάνω ένα οδικό ταξίδι απο Αθήνα-Σόφια και απο Σόφια-Βουκουρέστι. Θα ήθελα ,αν γνωρίζει κάποιος, να μου πει αν υπάρχουν πάνω στο δρόμο μας ΣΕΑ ή βενζινάδικα με τουαλέτες και φαγητό για στάση (να είναι λίγο της προκοπής) απο Προμαχώνα μέχρι Σόφια και απο Σόφια μέχρι Βουκουρέστι ,χωρίς να χρειαστεί να βγούμε έξω απο τις εθνικές οδούς. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Μηνύματα
6
Likes
5
Γεια σας σχεδιάζω ένα τριήμερο στο Βουκουρέστι ,οικογενειακώς. Πρώτη φορά με ΙΧ. Μπορείτε να μου δώσετε πληροφορίες. Αξίζει τον κόπο για τόσο λίγο ευχαριστώ.
 

Nikos_F

Member
Μηνύματα
68
Likes
959
Για το Βουκουρέστι οι τρεις μέρες είναι μια χαρά αν πας αεροπορικώς, αλλά να οδηγάς 28 ώρες (πήγαινε έλα) για τρεις μέρες στο Βουκουρέστι δεν μου φαίνεται καλή ιδέα. Και "πρώτη φορά με ΙΧ", ακόμα πιο δύσκολο. Και εννοείς να οδηγήσεις 14 ώρες (+ σύνορα) με τη μια; Δεν βγαίνει.

Εκτός αν ξεκινάς από Βόρεια.

Στη Σόφια έχετε πάει; Είναι πολύ πιο κοντά και είναι μια μικρή και συμπαθητική πόλη για 2-3 μέρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom