Γαλλία Ταξίδι, Φωτογραφία και Ιστορία..."Παρίσι αγάπη μου"!

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο

Όλα ξεκίνησαν με τον διαγωνισμό του Travelstories "Ταξίδι, Φωτογραφία και Ιστορία" με έπαθλο ένα πενθήμερο ταξίδι στην μαγευτική Πράγα! Ούτε για μια στιγμή δεν πέρασε από το μυαλό μου ότι μπορεί να κέρδιζα εγώ το ταξίδι αυτό, οπότε προκαλώντας την τύχη μου έκανα upload μια φωτογραφία μου από την Πράγα!
29 Ιουνίου το βραδάκι, μου έρχεται μήνυμα στο κινητό από την eva kas: "Κέρδισες!" Τι να πρωτοσκεφτώ που είχα δηλώσει συμμετοχή σε ότι κλήρωση υπήρχε στο διαδίκτυο με δώρο ταξίδι :lol:
Ε, η χαρά μου δεν περιγράφεται...τόσο για το δώρο όσο και για την τύχη του να το κερδίσεις σε κάποιο διαγωνισμό και μάλιστα τέτοιο δώρο!
Ακολουθεί και το mail επιβεβαίωσης του Defkalion και στη συνέχεια η επικοινωνία μου με το Viva Travel! To πενθήμερο ταξίδι στην Πράγα έπρεπε να το πραγματοποιήσω μέχρι 31 Αυγούστου και μιας και είχα ήδη κανονίσει τις καλοκαιρινές μου διακοπές ήταν αδύνατον να ταξιδέψω ξανα τόσο σύντομα. Οπότε, έως το τέλος του χρόνου μπορούσα να πάω σε κάποιο άλλο προορισμό του Viva.
Έτσι αρχές Οκτώβρη ανακοίνωσε το Viva τα φθηνοπωρινά του πακέτα για την 28η Οκτωβρίου...είχε διάφορους προορισμούς αλλά επιλέξαμε με τον καλό μου Παρίσι! Το ταξίδι ήταν αξίας 790 ευρώ, οπότε μπορούσαμε να επιλέξουμε το ολοκληρωμένο πακέτο για Παρίσι το οποίο περιελάμβανε αεροπορικά, διαμονή, μεταφορές και ξενάγηση (αλλά ήταν ακριβότερο και έβγαινε συν 150 ευρώ το άτομο) ή το "Παρίσι Διακοπές" το οποίο περιελάμβανε τα αεροπορικά και τη διαμονή (με μηδενικό επιπλέον κόστος αφού ήταν ακριβώς 790 ευρώ όσο και η αξία του δώρου δηλαδή). Επιλέξαμε "Παρίσι Διακοπές" και πληρώσαμε επιπλέον μόνο τους φόρους αεροδρομίου, 132 ευρώ το άτομο. Αφού τακτοποιήθηκαν τα διαδικαστικά με το γραφείο άρχισε η έρευνα για την πόλη του φωτός, έρευνα στην οποία βοηθήσατε πολύ κι εσείς καλοί μου συμφορουμίτες και σας ευχαριστώ ξανά!!
Ωστόσο, θα ήθελα να σχολιάσω ότι η επικοινωνία μου με το ταξιδιωτικό γραφείο (Grefis Holidays) ήταν άριστη, όσες φορές κι αν τους κάλεσα στο τηλέφωνο (και ήταν κάμποσες) ήταν πολλοί εξυπηρετικοί όλοι τους! Το αναφέρω επειδή ήμουν η τζαμπατζού πελάτισα τους και ένιωθα λίγο άβολα! Βέβαια, την ημέρα που ταξιδεύαμε μας ήρθε η φαεινή ιδέα να ρωτήσουμε το γραφείο εάν γίνεται να πληρώσουμε έξτρα χρήματα και να μας μεταφέρουν κι εμάς από το αεροδρόμιο του Παρισιού (Σαρλ ντε Γκωλ) στο ξενοδοχείο και πίσω την ημέρα της επιστροφής, είχα βρεί πως θα μετακινηθούμε με τα μέσα μεταφοράς αλλά θέλαμε να γλυτώσουμε την ταλαιπωρία...η απάντηση όμως από το γραφείο ήταν αρνητική και κάπως ειρωνική θα έλεγα, μου είπαν ότι έπρεπε να το δηλώσω 5 ημέρες πριν το ταξίδι γιατί έχει ήδη κανονιστεί το πούλμαν κτλ (!!!) :roll:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Δε με νοιάζει το συγραφικό σου ταλέντο, βλέποντας τις φωτ/φίες σου!!
Εδώ δε μιλάμε για ερασιτεχνική δουλειά μου φαίνεται...
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Δε με νοιάζει το συγραφικό σου ταλέντο, βλέποντας τις φωτ/φίες σου!!
Εδώ δε μιλάμε για ερασιτεχνική δουλειά μου φαίνεται...
Σ'ευχαριστώ πολύ!
Είμαι ερασιτέχνης φωτογράφος με ημιεπαγγελματικό εξοπλισμό ίσως :lol:
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Tυχερη Αργυρω! Ομορφο το ταξιδι σας :) Να'σαι τυχερη να ταξιδευεις.
Οι φωτογραφιες ειναι για διαγωνισμο!!! Καταπληκτικες!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
την περιμενα αυτη την ιστορια πως και πως και την εβαλες Σαββατιατικο στη 1 ωρα;;; παροτι ξενυχτισμενος καθησα και την διαβασα ολη :) και σε αλλα ταξιδια με καλο :D
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
την περιμενα αυτη την ιστορια πως και πως και την εβαλες Σαββατιατικο στη 1 ωρα;;; παροτι ξενυχτισμενος καθησα και την διαβασα ολη :) και σε αλλα ταξιδια με καλο :D
Την παίδευα καιρό οπότε χθες αποφάσισα να το ξενυχτίσω και να την ανεβάσω επιτέλους! :p
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Χαίρομαι που πέρασες όμορφα και ξενύχτησες να ανεβάσεις και ιστορία. Επίσης πολλά συγχαρητήρια για τις φωτογραφίες (αυτή με τον πύργο του Άιφελ και το κλαδί του δέντρου θα την ψηφίσω 100% αν μπει σε διαγωνισμό...κόμπλεξ μου προκάλεσες...)
Καλά όσο για την ουρά από τους Κινέζους έξω από τα Louis Vuitton την έχω δει κι εγώ και τις δύο φορές που έχω πάει Παρίσι γι αυτό και δεν μπήκα να ψωνίσω βαριόμουν την αναμονή....:haha::haha::haha:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Αργυρω οι φωτογραφιες σκιζουνε.
Μπραβο.
Νασαι τυχερη....και παντα τετοια!!!:xmas_lol:
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Χαίρομαι που πέρασες όμορφα και ξενύχτησες να ανεβάσεις και ιστορία. Επίσης πολλά συγχαρητήρια για τις φωτογραφίες (αυτή με τον πύργο του Άιφελ και το κλαδί του δέντρου θα την ψηφίσω 100% αν μπει σε διαγωνισμό...κόμπλεξ μου προκάλεσες...)
Καλά όσο για την ουρά από τους Κινέζους έξω από τα Louis Vuitton την έχω δει κι εγώ και τις δύο φορές που έχω πάει Παρίσι γι αυτό και δεν μπήκα να ψωνίσω βαριόμουν την αναμονή....:haha::haha::haha:
Σε ευχαριστώ πολύ για τα όμορφά σου λόγια!
Όσο για την Louis Vuitton, μην νομίζεις κι εγώ γι'αυτό δεν μπήκα :xmas_cheesygrin::xmas_cheesygrin:
Μακάρι να ξαναπάμε Παρίσι κι ας μην μπούμε πάλι :xmas_wink:

Αργυρω οι φωτογραφιες σκιζουνε.
Μπραβο.
Νασαι τυχερη....και παντα τετοια!!!:xmas_lol:
Σε ευχαριστώ πολύ Στέλιο!!!:xmas_razz:
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
ΧΑΧΑ! Δεν το πιστεύω!!! Ο φοβερός κύριος Λάζος! Τον είχαμε και εμείς συνοδό στο ταξιδάκι μας στο Παρίσι φέτος τα Χριστούγεννα με το ίδιο πρακτορείο! Απλά απίστευτος,δεν έχω λόγια,εμπειρία ο άνθρωπος :clap: Πολύ ωραία περιγραφή argiro :rolleyes: οι αναμνήσεις μου είναι ακόμη ζεστές και μου τις ξύπνησες ευχάριστα...
ΥΓ: Τέλειες οι φωτογραφίες σου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom