Ταξίδι ενός χρόνου γίνεται;;

Daniel8

Member
Μηνύματα
31
Likes
16
Γειά σας !!! Τώρα εν μέσω καραντίνας όλο κοιτάω βίντεακια στο you tube με άτομα που ταξιδεύουν και σκέφτομαι να μαζέψω λεφτά να κάνω και εγώ ένα ταξίδι ενός χρόνου αλλά μετά από λίγο σκέφτομαι μπορώ να λείπω από την Ελλάδα και την Ευρώπη για ένα χρόνο δηλαδή επιτρέπεται...? Για πόσο καιρό μπορώ να λείπω και μπορώ να πάω και στις 6 ηπείρους ( Ανταρκτική δεν πιστεύω γιατί είναι πανάκριβα!! Αλλά τεσπά)? Δηλαδή να πάω Αφρική μετά Ασία μετά Ωκεανία ,Αμερική και να καταλήξω Ευρώπη ? Αν κάποιος ξέρει αν γίνετε και πως θα μου έδινε πάλι ελπίδες γιατί αρχίζουν να χάνονται!!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Δεν κατάλαβα, εννοείς εν μέσω καραντίνας ή γενικά; Γενικά, απ'όσο ξέρω και ας διορθωθώ αν κάνω λάθος, δεν έχεις περιορισμό στο πόσο καιρό θα λείψεις από την Ελλάδα/Ευρώπη. Ο περιορισμός έχει να κάνει με τις χώρες στις οποίες θα πας, χώρες εκτός Ε.Ε ζητούν βίζα ή σου δίνουν τη δυνατότητα να είσαι σε αυτές για περιορισμένο χρονικό διάστημα, συνήθως τους 3 μήνες, αλλά ποικίλλει ανάλογα τη χώρα. Επίσης θαρρώ ότι μερικές χώρες/κρατίδια της Ασίας, δε σου επιτρέπουν/δυσκολεύουν την πρόσβαση αν έχεις επισκεφτεί συγκεκριμένες χώρες.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Μέ Ελληνικό διαβατήριο δεν υπάρχει περιορισμός στο πόσο θα λείπεις.Υπάρχουν οι περιορισμοί που ανέφερε η @mikrh tsopana.
 

Daniel8

Member
Μηνύματα
31
Likes
16
Δεν κατάλαβα, εννοείς εν μέσω καραντίνας ή γενικά; Γενικά, απ'όσο ξέρω και ας διορθωθώ αν κάνω λάθος, δεν έχεις περιορισμό στο πόσο καιρό θα λείψεις από την Ελλάδα/Ευρώπη. Ο περιορισμός έχει να κάνει με τις χώρες στις οποίες θα πας, χώρες εκτός Ε.Ε ζητούν βίζα ή σου δίνουν τη δυνατότητα να είσαι σε αυτές για περιορισμένο χρονικό διάστημα, συνήθως τους 3 μήνες, αλλά ποικίλλει ανάλογα τη χώρα. Επίσης θαρρώ ότι μερικές χώρες/κρατίδια της Ασίας, δε σου επιτρέπουν/δυσκολεύουν την πρόσβαση αν έχεις επισκεφτεί συγκεκριμένες χώρες.
Κατάλαβα τι λες ναι γενικά λέω όχι τώρα ! Συγνώμη που σε πριζω αλλά ας πούμε πχ πάω Αμερική 2 μήνες μετά μπορώ απευθείας να πάω Αφρική για 2 μήνες ακόμη η πρπει να γυρίσω Ελλάδα ? Επίσης αν είναι να πάω σε άλλη ήπειρο μετά από 3ς μήνες πρέπει να βγάλω και άλλη βίζα στην Αμερική η ισχύει η ίδια που θα έχω και στην Αφρική?? Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου!!

Μπορεις να μπαρκαρεις ναυτικος. Βλεπεις 5 ηπειρους, γυριζεις πισω με ενα σκασμο λεφτα μετα απο 1 χρονο, τα δινεις για να δεις την Ανταρκτικη.
Και αν δεν είσαι ναυτικός τι γίνεται ??
Σκέφτομαι σε άλλο ταξίδι όταν τελειώσω αυτό που θα έχω πάει σε 20 χώρες περίπου υπολογίζω αν γίνεται ...
Μετά θα έρθω να δουλέψω και όταν βγάλω ξανά αρκετά λεφτά να πάω γιατί μπήκα να δω και η τιμές είναι κάπου στα 6000€ για 6 μέρες !!

@fotast ααα οκ τότε ευχαριστώ δες και εσύ τι έγραψα στην @mikrh tsopana αν έχεις κάποια απάντηση! Σε ευχαριστώ πάντως που ασχολησαι 😉😁
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Οι βίζες βγαίνουν για κάθε χώρα ξεχωριστά(αν χρειάζονται).Όχι για κάθε ήπειρο.
 
Μηνύματα
29
Likes
110
Μπορεις να μπαρκαρεις ναυτικος. Βλεπεις 5 ηπειρους, γυριζεις πισω με ενα σκασμο λεφτα μετα απο 1 χρονο, τα δινεις για να δεις την Ανταρκτικη.
Μόνο που στην πραγματικότητα δε βλέπεις τίποτα. Ένας γνωστός μου, 20 χρονών παλικάρι, καυχιέται πως έχει γυρίσει τον κόσμο, Αίγυπτο,Ινδία,Νότια Αφρική,ΗΠΑ,Βραζιλία. Σε πληροφορώ ότι stopover στα αεροδρόμια να κάνεις, θα χεις δει πιο πολλά απ' αυτόν.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Μην το πάρεις στραβά, αλλά το ερώτημα μου φαίνεται περισσότερο φιλοσοφικό παρά πρακτικό. Πέρα από την οργάνωση που θα χρειαστεί να κάνεις, γυρνώντας από ένα τέτοιο ταξίδι θα έχεις ξεχάσει τι είχες δει/ζήσει όταν ξεκινούσες λόγω της διάρκειας και των αναμνήσεων.

Μπορείς να λείπεις όσο θέλεις, δεν σε αναγκάζει κανείς να γυρίσεις πίσω μετά από Χ μήνες. Εφόσον το διαβατήριο ισχύει ακόμα και έχεις τα χρήματα για να συντηρείσαι όσο θα λείπεις. Όπως είπε η @mikrh tsopana, διαδικαστικά προβλήματα έχουν να κάνουν με το πόσο διαρκεί η βίζα κάθε μεμονωμένης χώρας (όπου απαιτείται - το πρόβλημα δεν είναι σοβαρό για όσους έχουμε Ελληνικό διαβατήριο) ή αν κάποια χώρα δεν σου επιτρέπει την είσοδο αν έχεις επισκεφθεί συγκεκριμένες άλλες χώρες.

Ειδικά για την Αμερική που λες, αν εννοείς τις ΗΠΑ, το να πας για 2 μήνες, να φύγεις για 1 μήνα και μετά να ξαναπάς, αν και θα ισχύει η ESTA (ας πούμε βίζα) πιθανότατα θα φας πόρτα στο αεροδρόμιο. Οπότε, πέρα από όλα τα άλλα, θέλει λίγο ψάξιμο παραπάνω και για τη σειρά με την οποία θα επισκεφθείς τα μέρη που σκέφτεσαι.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.418
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Μια ενδιαφέρουσα ιδέα για να γυρίσεις τον κόσμο σχεδόν όλο και μάλιστα σε λιγότερο από 6 μήνες είναι και η παγκόσμια κρουαζιέρα της Cunard (Αχ....υπέροχο Queen Mary II!). Ξεκινάει από το Σαουθάμπτον και προσεγγίζει σε λιμάνια σε όλες της ηπείρους (πλην Ανταρκτικής ίσως). Προσωπικά, εάν έπαιρνα ένα καλό εφάπαξ με τη σύνταξή μου, και επειδή είμαι τρελός καραβολάτρης, θα το έκανα άνετα! 4 μήνες σε ένα πολυτελέστατο κρουαζιερόπλοιο! Πέρα από την Cunard, πρέπει πρόγραμμα παγκόσμιας κρουαζιέρας να έχουν και άλλες μεγάλες εταιρείες. Πάρε μια ιδέα
https://www.cunard.com/en-gb/find-a-cruise/V104D/V104D
 

Daniel8

Member
Μηνύματα
31
Likes
16
Μην το πάρεις στραβά, αλλά το ερώτημα μου φαίνεται περισσότερο φιλοσοφικό παρά πρακτικό. Πέρα από την οργάνωση που θα χρειαστεί να κάνεις, γυρνώντας από ένα τέτοιο ταξίδι θα έχεις ξεχάσει τι είχες δει/ζήσει όταν ξεκινούσες λόγω της διάρκειας και των αναμνήσεων.

Μπορείς να λείπεις όσο θέλεις, δεν σε αναγκάζει κανείς να γυρίσεις πίσω μετά από Χ μήνες. Εφόσον το διαβατήριο ισχύει ακόμα και έχεις τα χρήματα για να συντηρείσαι όσο θα λείπεις. Όπως είπε η @mikrh tsopana, διαδικαστικά προβλήματα έχουν να κάνουν με το πόσο διαρκεί η βίζα κάθε μεμονωμένης χώρας (όπου απαιτείται - το πρόβλημα δεν είναι σοβαρό για όσους έχουμε Ελληνικό διαβατήριο) ή αν κάποια χώρα δεν σου επιτρέπει την είσοδο αν έχεις επισκεφθεί συγκεκριμένες άλλες χώρες.

Ειδικά για την Αμερική που λες, αν εννοείς τις ΗΠΑ, το να πας για 2 μήνες, να φύγεις για 1 μήνα και μετά να ξαναπάς, αν και θα ισχύει η ESTA (ας πούμε βίζα) πιθανότατα θα φας πόρτα στο αεροδρόμιο. Οπότε, πέρα από όλα τα άλλα, θέλει λίγο ψάξιμο παραπάνω και για τη σειρά με την οποία θα επισκεφθείς τα μέρη που σκέφτεσαι.
Για αυτό υπάρχουν η φωτογραφίες !!Επίσης δεν λέω ότι θα θυμάμαι για κάθε μέρα τι έκανα αλλά από κάθε χώρα θα έχω πιστεύω κάποια εμπειρία και εικόνα τι συμβαίνει σε αυτήν(στην τελική κάνω αυτό το ταξίδι για να δω αν μπορώ να ζήσω μόνος ταξιδεύοντας και αν μπορώ να ανταποκριθω στις προκλήσεις που θα μου συμβούν)! Να σε ρωτήσω κάτι βίζα για κάθε χώρα πρέπει να βγάλω από πριν στην Ελλάδα για όλες της χώρες που θέλω να πάω?? Άν ναι θα πρέπει να ξέρω ακριβώς που θα πάω σε ποιες χώρες από πριν λογικά. Δεν είπα ότι θα πάω Αμερική και μετά θα γυρίσω!
Ουσιαστικά θέλω να πάω Αφρική μετά Ασία ύστερα Ωκεανία μετά νότια Αμερική ,βόρεια Αμερική και πίσω Ελλάδα άρα δεν θα ξαναπεράσω ! Μια φορά θα πάω, λογικό αν πηγαίνω έρχομαι να έχω πρόβλημα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom