Ταξίδι και επάγγελμα!!!!!

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Βλέποντας αρκετούς χάρτες μελών σε αυτό το φόρουμ (τουλάχιστον 20 εντυπωσιακοί) αναρωτιόμουν πως κάποιοι ταξιδεύουν τόσο συχνά..Αν είναι μόνο χόμπι θα υπάρχει λέω κάποιο όριο ετήσιων ταξιδίων. Ο νους μου πήγε στο επάγγελμα.

Ένας τρόπος για να ταξιδεύεις συχνά είναι να κάνεις το χόμπι επάγγελμα. Και άντε και το έκανες τι επάγγελμα είναι αυτό? Που δουλεύεις τελικά συμφορουμίτη? Κ εσύ όμως που δεν επαγγέλεσαι ταξιδεύοντας πες μας τα επαγγέλματα 'του ταξιδεύειν εστι φιλοσοφείν'.. Μπας και αλλάξω επάγγελμα!

Ξεκινάω με το πρώτο επάγγελμα που θεωρώ ότι ταξιδεύει πάρα πολύ... Δημοσιογράφος, παρουσιαστής σχετικού θέματος. Κ ποιος δε θέλει να είναι η Μάγια Τσόκλη?
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...
Ξεκινάω με το πρώτο επάγγελμα που θεωρώ ότι ταξιδεύει πάρα πολύ... Δημοσιογράφος, παρουσιαστής σχετικού θέματος. Κ ποιος δε θέλει να είναι η Μάγια Τσόκλη?
εγώ πάντως θα προτιμούσα να είμαι ο ηλίας μαμαλάκης... και να ταξιδεύω και να τρώω καλά... :bleh:
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Θα πώ ορισμένα επαγγέλματια και όχι μόνο που θεωρώ ότι κάνουν ταξίδια αρκετά συχνα:
Γιατρός (ταξίδια σε συνέδρια εξωτερικού),Ιατρικος επισκέπτης (προσωπικό σε συνέδρια εξωτερικού),Εισοδηματίας (με χόμπι τα ταξίδια),Τυχερός σε διάφορες κληρώσεις με βραβείο ταξίδι (μου έτυχε 2 φορές),Εθελοντής στον ερυθρό Σταυρό .
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Μπορεις να εκπροσωπησεις την Ελλαδα στον επομενο διαγωνισμο της γιουροβιζιον. Μονο με το προμοτουρ 10-15 χωρες τις εχεις σιγουρες!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Θα πώ ορισμένα επαγγέλματια και όχι μόνο που θεωρώ ότι κάνουν ταξίδια αρκετά συχνα:
Γιατρός (ταξίδια σε συνέδρια εξωτερικού),Ιατρικος επισκέπτης (προσωπικό σε συνέδρια εξωτερικού),Εισοδηματίας (με χόμπι τα ταξίδια),Τυχερός σε διάφορες κληρώσεις με βραβείο ταξίδι (μου έτυχε 2 φορές),Εθελοντής στον ερυθρό Σταυρό .
Μερικά ακόμη:
- Πωλητής, pre-seales, κλπ σε Αμερικάνικη εταιρία (με ευθυνη για την περιοχή π.χ. της Μεσογείου). Με έχουν επισκευτεί δεκάδες τέτοιοι, έχω και κάποιους παλιούς φίλους που κάνουν σήμερα αυτή τη δουλειά. Η δυστυχία τους είναι ότι το σπίτι τους τους βλέπουν Σαββατοκύριακα και αν. Τις υπόλοιπες μέρες ζουν από δωμάτια ξενοδοχείων.
- Μηχανικός, trainer, κλπ με πολύ εξειδικευμένο αντικείμενο που η εταιρία σου σε στέλνει σε όλα τα ομοειδή της έργα σε όλο τον κόσμο. Για το πως περνάνε, see above.
- Στέλεχος πολυεθνικής γενικότερα. Κάθε τρείς και λίγο πετάγονται στα headquarters, και συχνά πυκνά και σε άλλα παραρτήματα σε άλλες χώρες.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
φωτογράφος ειδησεογραφικού πρακτορείου!:cool:
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Και φυσικά ναυτικοί ,ξεναγοί,πιλότοι και αεροσυνοδοί(το επάγγελμα που ήθελα να κάνω όταν ήμουν μικρή)
 

athina15

Member
Μηνύματα
10
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Σουηδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Ζηλανδία-Γ. Πολυνησία
Θα πώ ορισμένα επαγγέλματια και όχι μόνο που θεωρώ ότι κάνουν ταξίδια αρκετά συχνα:
Γιατρός (ταξίδια σε συνέδρια εξωτερικού),Ιατρικος επισκέπτης (προσωπικό σε συνέδρια εξωτερικού),Εισοδηματίας (με χόμπι τα ταξίδια),Τυχερός σε διάφορες κληρώσεις με βραβείο ταξίδι (μου έτυχε 2 φορές),Εθελοντής στον ερυθρό Σταυρό .
Σου έτυχε σε κλήρωση 2 φορές ταξίδι;;; Αυτό θα πει τύχη!!! Εγώ μόνο εκπτωτικά κουπόνια στο Super Market κερδίζω!!!
Πάντως αξίζουν οι δουλειές στις οποίες μένεις για μεγάλο χρονικό διάστημα στα μέρη που επισκέπτεσαι. Για 2-3 μέρες με τρέξιμο και για τη δουλειά δεν απολαμβάνεις τίποτα...
Θα προτιμήσω το εισοδηματίας με χόμπι τα ταξίδια λοιπόν!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.818
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom