Σαντορίνη Ταξίδι με φίλη στη Σαντορίνη

missgilda

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Γεια σας,

Μια φίλη μου από το εξωτερικό θέλει να έρθει στην Ελλάδα για πρώτη φορά, και αποφάσισα να την πάω σε ένα από τα πιο γραφικά νησιά, ομολογουμένως, τη Σαντορίνη. Θα ήθελα λίγη βοήθεια. Οι πληροφορίες που δίνω είναι οι εξής, δε θα έχουμε μεταφορικό μέσο, δεν έχουμε πολλά χρήματα να διαθέσουμε, θα πάμε μάλλον τον Οκτώβρη, ή αρχές Νοέμβρη, και θα θέλαμε εκτός από το να δούμε τα καλντερίμια και την υπέροχη θέα, να κολυμπήσουμε και σε κάποιες παραλίες. Δε θέλουμε να δούμε όλο το νησί, οπότε θα θέλαμε να μείνουμε σε μια περιοχή που αξίζει ίσως λίγο περισσότερο από τις άλλες, και υπάρχει τρόπος να μεταβούμε από εκεί σε άλλες σημαντικές περιοχές του νησιού. Έχω ακούσει ότι τα Φήρα ίσως είναι η καλύτερη επιλογή. Ισχύει, ή ίσως κάποια περιοχή δίπλα σε παραλία είναι καλύτερη επιλογή; Δε μας νοιάζει καθόλου η νυχτερινή ζωή ούτε ψάχνουμε κλαμπάκια και μπιτσόμπαρα, οπότε απλά θέλουμε όμορφες περιοχές να εξερευνήσουμε. Επίσης, υπάρχουν μουσεία και άλλα τέτοια μέρη που είναι ωραίο να επισκεφθούμε; Τέλος, τα πλοία που κάνουν το γύρο του νησιού λειτουργουν και το φθινόπωρο, ή μόνο το καλοκαίρι;
 

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Γεια σας,

Μια φίλη μου από το εξωτερικό θέλει να έρθει στην Ελλάδα για πρώτη φορά, και αποφάσισα να την πάω σε ένα από τα πιο γραφικά νησιά, ομολογουμένως, τη Σαντορίνη. Θα ήθελα λίγη βοήθεια. Οι πληροφορίες που δίνω είναι οι εξής, δε θα έχουμε μεταφορικό μέσο, δεν έχουμε πολλά χρήματα να διαθέσουμε, θα πάμε μάλλον τον Οκτώβρη, ή αρχές Νοέμβρη, και θα θέλαμε εκτός από το να δούμε τα καλντερίμια και την υπέροχη θέα, να κολυμπήσουμε και σε κάποιες παραλίες. Δε θέλουμε να δούμε όλο το νησί, οπότε θα θέλαμε να μείνουμε σε μια περιοχή που αξίζει ίσως λίγο περισσότερο από τις άλλες, και υπάρχει τρόπος να μεταβούμε από εκεί σε άλλες σημαντικές περιοχές του νησιού. Έχω ακούσει ότι τα Φήρα ίσως είναι η καλύτερη επιλογή. Ισχύει, ή ίσως κάποια περιοχή δίπλα σε παραλία είναι καλύτερη επιλογή; Δε μας νοιάζει καθόλου η νυχτερινή ζωή ούτε ψάχνουμε κλαμπάκια και μπιτσόμπαρα, οπότε απλά θέλουμε όμορφες περιοχές να εξερευνήσουμε. Επίσης, υπάρχουν μουσεία και άλλα τέτοια μέρη που είναι ωραίο να επισκεφθούμε; Τέλος, τα πλοία που κάνουν το γύρο του νησιού λειτουργουν και το φθινόπωρο, ή μόνο το καλοκαίρι;
Εννοείται ότι αν πας Οκτώβρη-Νοέμβρη δεν θα βρεις τον ίδιο κόσμο συγκριτικά με την high season. Τώρα σε παραλίες, εγώ είχα πάει: Καμάρι, Περίσσα, Μονόλιθος, Κόκκινη Παραλία. Το νησί δεν πολυφημίζεται για τις παραλίες του (εκτός απο την Κόκκινη Παραλία). Τώρα σε περιοχή εγώ θα σου πρότεινα είτε Φηρά είτε Καμάρι.
Τα Φηρά ουσιαστικά είναι η <<καρδιά>> της Σαντορίνης. Τα περισσότερα καταστήματα βρίσκονται εκεί. Εγώ Καμάρι είχα μείνει και μου άρεσε. Αλλά αν μου λες Οκτώβρη, Νοέμβρη τα Φηρά είναι καλύτερη επιλογή καθώς τα μισά μαγαζιά στο Καμάρι θα είναι κλειστά. Βέβαια το Καμάρι έχει παραλία ενώ τα Φηρά θέα. Επίσης σε όλο το νησί μπορείς να μετακινηθείς εύκολα μέσω των τοπικών ΚΤΕΛ (τα οποία έχουν πολύ συχνά δρομολόγια). Οπότε το θέμα ''όχι αυτοκίνητο'' δεν θα είναι μεγάλο θέμα. Το κόστος των ΚΤΕΛ μπορείς να το δεις εδώ. Τώρα, για μουσεία που λες ΑΞΙΖΕΙ να επισκεφθείς το Αρχαιολογικό μουσείο στο Ακρωτήρι. Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ και το προτείνω ανεπιφύλακτα. Το εισιτήριο αν θυμάμαι σωστά κοστίζει 12€/άτομο. Σχετικά με τα πλοία που ζητάς δεν γνωρίζω, βέβαια φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν δρομολόγια αλλά πιο αραιά. Καλύτερα να ρωτήσεις ένα απο τα πολλά ταξιδιωτικά πρακτορεία που θα βρεις σε όλο το νησί.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
@missgilda Προτείνω να μείνετε Φηρά ή ακόμα καλύτερα Φηροστεφάνι για να είστε κοντά σε μέρη για φαΐ και ποτό, αλλά και στην αφετηρία των ΚΤΕΛ. Εκτός από το Ακρωτήρι, που ήδη πρότεινε ο @panosil, μπορείτε να επισκεφθείτε το ηφαίστειο και άλλα χωριά της Σαντορίνης - μην παραλείψετε τον Πύργο. Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ και θα βρεις πολλές προτάσεις.

ώρα, για μουσεία που λες ΑΞΙΖΕΙ να επισκεφθείς το Αρχαιολογικό μουσείο στο Ακρωτήρι.
Το Ακρωτήρι είναι αρχαιολογικός χώρος. Το μουσείο (Προϊστορικής Θήρας) βρίσκεται στα Φηρά.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Μπάνιο στη θάλασσα, λίγο δύσκολα θα κάνετε στη Σαντορίνη αρχές Νοεμβρίου.
 
M

member 18228

Guest
Προτεινω να μεινεις Καμαρι,παιζει μια ξενοδοχειαρα με πισινα και φοινικες εξωπραγματικη
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Προτεινω να μεινεις Καμαρι,παιζει μια ξενοδοχειαρα με πισινα και φοινικες εξωπραγματικη
Μέχρι τον Οκτώβρη/Νοέμβρη θα εχουν δημοσιευθεί και σχόλια..Με πρώτα(φαντάζομαι) της φίλης που άνοιξε το άλλο θέμα...
 

desbio

Member
Μηνύματα
50
Likes
76
Επόμενο Ταξίδι
ΠΡΑΓΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Γενικά στα ελληνικά νησιά κάνουν μπάνιο μέχρι και το Δεκέμβριο. Εξαρτάται πώς θα είναι γενικότερα ο καιρός εκείνη το διάστημα. Έχω πάει Αύγουστο και το βράδυ κρύωνα, ενώ όταν πήγα τέλη Σεπτέμβρη είχε πολύ ζέστη. Τα δρομολόγια του ΚΤΕΛ θα είναι σαφώς περιορισμένα τους μήνες που ενδιαφέρεστε. Για Οκτώβρη μπορώ να φανταστώ ότι θα βρεις πολλούς τουρίστες, κυρίως ξένους, Πέρυσι η τουριστική σεζόν για τα τουριστικά γραφεία (οργανωμένες εκδρομές δηλαδή) έκλεισε αρχές Νοέμβρη.
Τα Φηρά ή το Φηροστεφάνι είναι στο τέρμα των ΚΤΕΛ και άρα θα σας διευκολύνει πολύ στις μετακινήσεις σας για όλο το νησί. Επιπλέον έχουν φοβερή θέα, αν μπορείς να μείνεις στα ξενοδοχεία που έχουν θέα. Στα Φηρά έχει και το αρχαιολογικό μουσείο και πολύ ωραία μονοπάτια με θέα το ηφαίστειο, που μπορούν να φτάσουν σχεδόν απρόσκοπτα μέχρι την Οία. Ο αρχαιολογικός χώρος του Ακρωτηρίου είναι μακρυά και πας με λίγα δρομολόγια του ΚΤΕΛ ή οργανωμένα με τουριστικό γραφείο ή με αυτοκίνητο. Το Καμάρι δεν θυμίζει σε τίποτα Σαντορίνη (είναι πιο επίπεδο, με απλά σπίτια ενός οποιουδήποτε χωριού), αλλά έχει επιπλέον δική του παραλία για μπάνιο. Στα θετικά του χωριού είναι ο αρχαιολογικός χώρος στην κορυφή του βράχου με μισή ώρα περπάτημα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Γεια σας,

Μια φίλη μου από το εξωτερικό θέλει να έρθει στην Ελλάδα για πρώτη φορά, και αποφάσισα να την πάω σε ένα από τα πιο γραφικά νησιά, ομολογουμένως, τη Σαντορίνη. Θα ήθελα λίγη βοήθεια. Οι πληροφορίες που δίνω είναι οι εξής, δε θα έχουμε μεταφορικό μέσο, δεν έχουμε πολλά χρήματα να διαθέσουμε, θα πάμε μάλλον τον Οκτώβρη, ή αρχές Νοέμβρη...
Το δεδομένο είναι ότι θα ευχαριστηθείς τη Σαντορίνη πολύ περισσότερο σε σχέση με το να πήγαινες Ιούλιο-Αύγουστο, με τις ορδές των βαρβάρων.
Μπορείς να επιλέξεις διαμονή σε καλύτερα και βολικότερα καταλύματα, να πληρώσεις αρκετά χαμηλές τιμές σε όλα, και να δεις το νησί ουσιαστικά. Χίλιες φορές έτσι.
Με λίγο διάβασμα θα βρεις πολλές πληροφορίες. Το μόνο που θα πω εγώ, είναι να επισκεφτείς τον αρχαιολογικό χώρο στο Ακρωτήρι. Συγκλονιστική εμπειρία.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Επισης να προσθεσω πως το μοναστηρι του προφητη Ηλια εχει φοβερη θεα. Αν εχετε μεταφορικο μην παραλειψετε να πατε κ απο εκει μια βολτα.
 

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Δεν ξέρω αν εκείνους τους μήνες συνεχίζουν να πηγαίνουν τα καραβάκια στο ηφαίστειο, πάντως είναι υπέροχο να βλέπεις τη Σαντορίνη από απέναντι αν πάτε με κάποιο. Το τελεφερίκ έχει την πλακίτσα του -αν δε φοβάσαι τα ύψη-. Ο καιρός μόνο να είναι καλός τότε...
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.423
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δεν ξέρω αν εκείνους τους μήνες συνεχίζουν να πηγαίνουν τα καραβάκια στο ηφαίστειο, πάντως είναι υπέροχο να βλέπεις τη Σαντορίνη από απέναντι αν πάτε με κάποιο. Το τελεφερίκ έχει την πλακίτσα του -αν δε φοβάσαι τα ύψη-. Ο καιρός μόνο να είναι καλός τότε...
Την πιο εκθαμβωτική εικόνα της Σαντορίνης από απέναντι την είδα μια βραδιά στη Θηρασιά το 2006. Είχα ένα φίλο που υπηρετούσε εκεί ως εκπαιδευτικός και με φιλοξένησε ένα βράδυ (μετά πήγαμε από εκεί διήμερο απέναντι στη Σαντορίνη). Δεν θα ξεχάσω την αίσθηση του να περπατάς τη νύχτα στην απόλυτη ησυχία του χωριού Μανωλάς της Θηρασιάς και να βλέπεις από απέναντι τη Σαντορίνη φωτισμένη υπερπαραγωγή. Αλλά και την ημέρα η θέα είναι εξίσου ωραία. Δυστυχώς η Θηρασιά δεν έχει πολλά ενοικιαζόμενα, ούτε και πολλές υποδομές γενικά. Ο περισσότερος κόσμος απλά πηγαίνει στο λιμανάκι του Κόρφου που έχει ταβέρνες, μετά το ηφαίστειο στο πλαίσιο της σχετικής οργανωμένης εκδρομής Ίσως όμως η Θηρασιά να είναι ένα από τα πολύ λίγα πια μέρη των Κυκλάδων που θυμίζουν ακόμα Κυκλάδες άλλων εποχών (του 50 και του 60). Εάν καταφέρει κάποιος να βρει δωμάτιο, νομίζω πως για ένα βράδυ αξίζει η διαμονή στο νησάκι αυτό, μόνο και μόνο για την εικόνα της Σαντορίνης από απέναντι αλλά και για την απίστευτη ησυχία που προσφέρει το νησάκι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.334
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom