Ταξίδι μόνος ή μόνη??

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.467
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στην Κούβα θα σου έλεγα να ξεκινήσεις από το Βινιαλες. Είναι γεμάτο με backpackers, μικρό, πολύ πιο ειλικρινείς οι ντόπιοι και πολύ πιο εύκολο να γνωρίσεις άλλους ταξιδιώτες. Πες στο σπίτι που θα μείνεις το πρώτο βράδυ να σου κλείσει μεταφορικά για Βινιαλες. Η Αβάνα μπορεί να σου πέσει λίγο heavy ως άπειρος τα solo.
 

hitman47

Member
Μηνύματα
44
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ταξίδι-Όνειρο
Παναμάς- Κόστα Ρίκα
Στην Κούβα θα σου έλεγα να ξεκινήσεις από το Βινιαλες. Είναι γεμάτο με backpackers, μικρό, πολύ πιο ειλικρινείς οι ντόπιοι και πολύ πιο εύκολο να γνωρίσεις άλλους ταξιδιώτες. Πες στο σπίτι που θα μείνεις το πρώτο βράδυ να σου κλείσει μεταφορικά για Βινιαλες. Η Αβάνα μπορεί να σου πέσει λίγο heavy ως άπειρος τα solo.
Πάνω σε αυτό έκλεισα διαμονή σε ένα πολύ ωραίο χοστελ όπου ελπίζω να γνωρίσω κόσμο. Στα σχόλια από κάτω αρκετοί σολο που το επέλεξαν γνωρισαν άλλους. Επίσης μέσω φεης, σελίδα solo travellers, γνώρισα ένα κουβανό που είναι πρόθυμος να με εξυπηρετήσει με τις μετακινήσεις μου και με βοηθά σε ότ ιαπορία έχω. όχι δωρεάν αλλά στην αρχή χρειάζομαι κάθε βοήθεια. Τώρα θα μέινω κούβα 5 μέρες. Η πρώτη καίγεται γιατί φτάνω το βράδυ. Θέλω άλλες 2 αβάνα σίγουρα. Για το βαραδερο δεν ε΄χω ακούσει τα καλύτερα. Διαφημίζεται από τις καλύτερες παραλίες της καραιβικης αλλά δεν έχει να κάνεις πολλά, είναι όλο ξενοδοχεία. Το τρινιδαδ ειναι πολύ καλό. όλα δεν μπορω να τα κανω κ μονος θα ναι πανακριβα. πρέπει να επιλέξω. η τρινιδαδ η την εκδρομη στο βαραδερο με το καταμαραν που πάει στο καγιο μπανκο κ κολυμπας με τα δελφινια. Ο κουβανός προτείνει 3 μερες αβανα, 1 μονοημερη βαραδερο και 1 μονοημερη βινιαλες. Τι λετε;
 

LikeNoOther

Member
Μηνύματα
63
Likes
138
Επόμενο Ταξίδι
Προς αναζήτηση...
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρεια Κορέα
Ναι πολλές φορές και προσωπική άποψη είναι καλύτερα έτσι. Χωρίς να σημαίνει ότι δεν έχω περάσει πολύ ωραία και με παρέα.
 

SPACEWORLD

New Member
Μηνύματα
2
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλημέρα , έχω μια ερώτηση … αν δεν έχετε παρέα να σας ακολουθήσει σε ένα ταξίδι, είτε γιατί είναι πολύ μακρινό, είτε γιατί είναι πολύ ακριβό και κατ επέκταση ίσως να μη βρίσκετε άτομα να σας ακολουθήσουν ,είτε γιατί εσεις εχετε ένα μακρινό ταξίδι ως όνειρο ζωής ,ενώ κάποιος άλλος δεν το εχει για να συγκεντρώσει και να δαπανήσει χρήματα . Τι κάνετε ;;;; Πηγαίνετε μόνοι σας ;;;
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
860
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Καλημέρα , έχω μια ερώτηση … αν δεν έχετε παρέα να σας ακολουθήσει σε ένα ταξίδι, είτε γιατί είναι πολύ μακρινό, είτε γιατί είναι πολύ ακριβό και κατ επέκταση ίσως να μη βρίσκετε άτομα να σας ακολουθήσουν ,είτε γιατί εσεις εχετε ένα μακρινό ταξίδι ως όνειρο ζωής ,ενώ κάποιος άλλος δεν το εχει για να συγκεντρώσει και να δαπανήσει χρήματα . Τι κάνετε ;;;; Πηγαίνετε μόνοι σας ;;;
Γιατί όχι;
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημέρα , έχω μια ερώτηση … αν δεν έχετε παρέα να σας ακολουθήσει σε ένα ταξίδι, είτε γιατί είναι πολύ μακρινό, είτε γιατί είναι πολύ ακριβό και κατ επέκταση ίσως να μη βρίσκετε άτομα να σας ακολουθήσουν ,είτε γιατί εσεις εχετε ένα μακρινό ταξίδι ως όνειρο ζωής ,ενώ κάποιος άλλος δεν το εχει για να συγκεντρώσει και να δαπανήσει χρήματα . Τι κάνετε ;;;; Πηγαίνετε μόνοι σας ;;;
Ναι, το έχω κάνει για μεγάλο ταξίδι στις Η.Π.Α. Για μικρότερα, το κάνω κατά κόρον.
 

SPACEWORLD

New Member
Μηνύματα
2
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ναι, το έχω κάνει για μεγάλο ταξίδι στις Η.Π.Α. Για μικρότερα, το κάνω κατά κόρον.
Και κανονίζετε με πρακτορείο οργανωμένα ;

Ίσως μου φαίνεται δύσκολο για μεγάλα και πολυήμερα ταξίδια … δεν ξέρω … απλα είναι δύσκολο να βρεις για ορισμένους προορισμούς παρέα . Από τη μια θέλεις να πας με παρέα να μοιραστείς τις εμπειριες και να μην είσαι μόνος από την άλλη κάποιοι προορισμοί είναι τόσο ιδιαίτεροι που ξέρω πως δεν μπορώ να βρω άτομο να ακολουθήσει .
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Και κανονίζετε με πρακτορείο οργανωμένα ;
Όχι, τελείως μόνη.
Συνήθως κανονίζω εκεί μονοήμερες εκδρομές ή walking/food tours, διάφορες δραστηριότητες που με κρατούν συνέχεια σε κίνηση και γνωρίζω και κόσμο.

Ίσως μου φαίνεται δύσκολο για μεγάλα και πολυήμερα ταξίδια … δεν ξέρω … απλα είναι δύσκολο να βρεις για ορισμένους προορισμούς παρέα . Από τη μια θέλεις να πας με παρέα να μοιραστείς τις εμπειριες και να μην είσαι μόνος από την άλλη κάποιοι προορισμοί είναι τόσο ιδιαίτεροι που ξέρω πως δεν μπορώ να βρω άτομο να ακολουθήσει .
Έτσι ακριβώς είναι. Για να μην τα εξωραϊζω και υπεραπλουστεύω, δεν είναι πάντα εύκολο.
Για παράδειγμα, χρόνια ήθελα να πάω Ινδία, δεν πήγα μόνη, πήγα τελικά με φίλη όταν αυτή μπόρεσε.
Αλλά για ταξίδια εντός Ευρώπης ή στυλ Η.Π.Α. που είπα πριν, ναι, δεν είναι άσχημα καθόλου, άσε που είναι πολύ συνηθισμένο να ταξιδεύουν μόνοι, οπότε δε νιώθεις άβολα.
Πιο άβολα ένιωσα όταν αποπειράθηκα 2-3 φορές να το κάνω σε ελληνικό νησί.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.658
Likes
50.467
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλημέρα , έχω μια ερώτηση … αν δεν έχετε παρέα να σας ακολουθήσει σε ένα ταξίδι, είτε γιατί είναι πολύ μακρινό, είτε γιατί είναι πολύ ακριβό και κατ επέκταση ίσως να μη βρίσκετε άτομα να σας ακολουθήσουν ,είτε γιατί εσεις εχετε ένα μακρινό ταξίδι ως όνειρο ζωής ,ενώ κάποιος άλλος δεν το εχει για να συγκεντρώσει και να δαπανήσει χρήματα . Τι κάνετε ;;;; Πηγαίνετε μόνοι σας ;;;
Πηγαίνω μόνος μου, και σε κάποια πράγματα είναι προτιμότερο, σε άλλα χάνεις αρκετά. Ειδικά σε χώρα που δε μιλάω τη γλώσσα είναι πιο δύσκολο το solo ταξίδι, θες κάποιον να μοιραστείς αυτό που ζεις η σκέφτεσαι. Ξαναλέω, έχει και τα πλεονεκτήματα του, αλλά προφανώς προτιμώ να έχω παρέα, ειδικά αν είναι μεγάλο ταξίδι σε διάρκεια.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.024
Likes
1.576
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Κάποτε όταν ήμουν μεταξύ 18 και 28 πήγαινα. Τώρα πλέον όχι.

«Μόνος ούτε στον παράδεισο» που λέει και το γνωμικό.

Δεν αναφέρομαι σε σύντομες επισκέψεις σε κάποια ευρωπαϊκή πόλη αλλά όπως, για παράδειγμα, ένα ταξίδι που θέλω να κάνω στο άμεσο μέλλον στο Ιράν. Εκεί θα πάω με πρακτορείο.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.111
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Καλημέρα , έχω μια ερώτηση … αν δεν έχετε παρέα να σας ακολουθήσει σε ένα ταξίδι, είτε γιατί είναι πολύ μακρινό, είτε γιατί είναι πολύ ακριβό και κατ επέκταση ίσως να μη βρίσκετε άτομα να σας ακολουθήσουν ,είτε γιατί εσεις εχετε ένα μακρινό ταξίδι ως όνειρο ζωής ,ενώ κάποιος άλλος δεν το εχει για να συγκεντρώσει και να δαπανήσει χρήματα . Τι κάνετε ;;;; Πηγαίνετε μόνοι σας ;;;
Μονος κανονικα... Με τα πλεονεκτήματα του και τα μειον του... Εχει χαρακτηριστει το ταξιδι μόνος ως η απολυτη ταξιδιωτική εμπειρια και οχι άδικα.. Με σωστή παρεα βεβαια επισης ειναι κατι ομορφο...

Απο κει και περα λεω πας κανονικα γιατι αν σου αρέσει κατι και ειτε η παρέα δεν ακολουθεί, ειτε δεν έχεις τη σωστη παρέα, τι κάνεις?? Κάθεσαι απλα και περιμένεις μπας και βρεις την καταλληλη παρεα??Αρα μπορεί να μην πας και ποτε.. Νομίζω δεν ισχύει μονο για ταξίδια αυτο.. Για τα παντα ειναι..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.615
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom