Ταξίδι μόνος ή μόνη??

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Η αλήθεια είναι και εγώ δεν είχα ταξιδέψει μόνος στο εξωτερικό, στο εσωτερικό πολλές φορες, και η επιθυμια μου να επισκεφτώ τη Μάλτα σε συνδυασμό με το οτι κανείς δεν ήθελε να έρθει μαζί μου, μου εδωσε την ευκαιρία να ταξιδέψω μόνος στη Μάλτα. Ούτε βαρέθηκα, ούτε ένιωσα πολύ μόνος και όσο αναφορά την ασφάλεια μην το σκέφτεσαι καν foteinist. Πολύ ασφαλές μέρος, ασφαλέστερα και από τη Ρώμη θα μπορούσα να πω. Έχουμε την ίδια ηλικία και ούτε εγω έχω κάνει πολλά ταξιδια στο εξωτερικό. Η Μάλτα όμως ειναι μια χώρα ιδανικη. Πολύ εύκολη η αναζήτηση πληροφοριών, μικρές, κοντινές, απλές μετακινήσεις, εύκολη συνενόηση καθώς όλοι μιλάνε πολύ καλά αγγλικα. Προφανώς και με παρέα έχεις καποιον να μιλάς, να περνάς καλα, όμως και μόνος για μερικές μέρες δεν είναι ασχημα. Εχεις πολλές ελευθερίες. Μην το σκέφτεσαι, πήγαινε και μόνη σου, μια χαρα θα περάσεις!
 

firefly23

Member
Μηνύματα
21
Likes
36
Καλημερα!:)
Σας ευχαριστω πολυ πολυ για τις απαντησεις σας!!
Θα το τολμισω και θα κλεισω εισητηρια για την αλλη βδομαδα.
Σας θα πω εντυπωσεις μολις γυρισω (ευχομαι να ναι μονο θετικες! :p)
@Orfeasraf περιμενω τοσες μερες να τελειωσεις την ιστορια σου!!!
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Σας θα πω εντυπωσεις μολις γυρισω (ευχομαι να ναι μονο θετικες
Να σου πως ένα μυστικό; :rolleyes:
Κάθε εμπειρία - ακόμα και αυτή που μας δυσκολεύει - μπορεί να γίνει θετική!

Καλή διασκέδαση και θα περιμένουμε εντυπώσεις! :D
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
ΜΗΝ δώσεις ποτε την εντυπωση σε κανεναν οτι εισαι μονη ...ακομη και στη ρεσεψιον του ξενοδοχειου κανε μια ασχετη ερωτηση οπως " πως πηγαινω σε αυτη τη πλατεια με περιμενουν οι φιλοι μου" η στο ταξι ..."πηγαιντεμε εκει με περιμενουν οι γονεις μου" και φυσικα αρνητικη απαντηση σε οποιον ή οποια σε ρωτησει αν βρισκεσαι στη χωρα-πολη ΜΟΝΗ...πολυ χολυγουτ? Σου φαινεται...εε φυλαγε τα ρουχα σου...καλα ταξιδια ..αλλα μην αγχωνεσαι εχεις πολλλλααα χρονια μπροστα σου για να γυρισεις το κοσμο.. ;)
Τι λες βρε; Και πως θα γνωρισει κανα γκομενο το κοριτσι αν παντου λεει πως την περιμενει καποιος;
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Τι λες βρε; Και πως θα γνωρισει κανα γκομενο το κοριτσι αν παντου λεει πως την περιμενει καποιος;
Αα ναι αυτο δεν το ειχα σκεφτει...γμτ... οταν γερναει ο ανθρωπος ξεχνα τα βασικα...χαχα..:haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.909
Βρέθηκα μόνη στην Ισπανία για σεμινάριο, όλα πληρωμένα. Δεν υπήρχε περιπτωςη να πω όχι, λόγω φόβου! Δεν γίνονται κάθε μέρα αυτά.... Μια χαρά ήταν. Κλείσε κεντρικό ξενοδοχείο και όλα θα πάνε καλά. Κι άλλοι πηγαίνουν μόνοι για επαγγελματικούς λόγους, δεν χρειάζεται να λες παραμύθια στα ξενοδοχεία η άλλου. Η Μαλτα είναι υπέροχη.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.020
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κι άλλοι πηγαίνουν μόνοι για επαγγελματικούς λόγους, δεν χρειάζεται να λες παραμύθια στα ξενοδοχεία η άλλου.
Δια του λογου το αληθες, βρισκομαι απο χθες επαγγελματικο ταξιδι μονος στις Βρυελλες (ενταξει ειμαι και καποιες ωρες με μερικους αχωνευτους πολιτικοαυλικους). Ακομη και χθες που βγηκα για φαγητο με μια Ισπανιδα συναδελφο που γνωρισα στην εκθεση στην γυναικα μου παλι μονος ειπα πως ειμαι.
 

Amplified

Member
Μηνύματα
86
Likes
70
Επόμενο Ταξίδι
Δυτική ακτή ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Utopia Planitia
Για μένα τα ταξίδια γίνονται κυρίως solo, με παρέα κάνεις τουρισμό. Όταν είσαι μόνος σου, μακριά από τη ρουτίνα της καθημερινότητας, μετά από 2-3 μέρες αναγκάζεσαι να μιλήσεις με τον εαυτό σου. Κι εκεί, είναι η μόνη στιγμή που βλέπεις καθαρά τα πράγματα. Τι σε ευχαριστεί, τι σε δυσαρεστεί, τι δεν σου αρέσει στη ζωή σου και τι (και ποιος) πραγματικά έχει σημασία.
Από την άλλη όμως, τα ταξίδια όντας δυνατές εμπειρίες, δένουν τους ανθρώπους με σκληρή κλωστή κι ενδυναμώνουν φιλίες και σχέσεις. Διαλέγεις και παίρνεις.
 

firefly23

Member
Μηνύματα
21
Likes
36
Kαλησπερα!:)
Σας ευχαριστω ολους τοσο πολυ!!
Μου δωσατε θαρρος και εκλεισα τα εισητηρια,
βεβαια τελευταια στιγμη ηρθε και μια φιλη μου μαζι.
Ωστοσο και παλι,το συγκεκριμενο ταξιδι ηταν ξεχωριστο για μενα και με εκανε πιο θαραλλεα και λιγοτερο φοβιτσιαρα.
Ηταν το πρωτο ταξιδι που σχεδιασα μονη μου(εννοω εισητηρια,χοστελ κτλ)και που περασα και καποιες στιγμες στο ταξιδι μονη μου(γιατι αλλα μερη της πολης αρεσαν σε μενα και αλλα στη φιλη μου κ ετσι).
Και αυτες τις στιγμες που εμεινα μονη μου τις απολαυσα τοσο πολυ!
Μπορουσα να παω οπου ηθελα κ ενιωθα πραγματικα ελευθερη.
Αν και λιγες αυτες οι στιγμες ηταν καθοριστικες για μενα και πλεον ανυπομονω για το επομενο ταξιδι μου που θα παω μονη μου στην Βενετια τον Μαιο!
Και παλι σας ευχαριστω παρα πολυ!:)
Χωρις τα ενθαρρυντικα σας λογια δεν θα εκανα αυτο το βημα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.733
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom