Ταξίδι μόνος ή μόνη??

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Μετά από το πρώτο σου ταξίδι μόνος/η δύσκολα θα ξαναπάς με παρέα να ξέρεις :p!
 

Theodorek

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Ειναι λιγο μυστηριο να πας μονος σου ταξιδι..θα σε πιασει ψυχοπλακωμα, θα σε εκει και θα σκεφτεσαι αχ τι ωραια θα ταν να χα εναν ανθρωπο να το μοιραστω..δε θα πηγαινα μονος μου ταξιδι, γιατι πιστευω δε θα περναγα καλα..τα ταξιδια ειναι ευλογια ειναι ονειρο ζωης αλλα εχει την αναγκη ο ανθρωπος να μοιραστει αυτα τα συναισθηματα..με τα καταλληλα ατομα παντα οχι με οποιον ναι,οπως εγω περσι που πηγα με την αδερφη μου λονδινο και ημασταν μες τα νευρα και τη γκρινια ..μου το βγαλε ξυνο το ζωον..ακομα τα κλαιω τα 2000 που χαλασα..με τα σωστα ατομα παιδια,παντα.
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
@Theodorek

Μία ιδέα είναι να πας μόνος σου. Όσο μεγαλώνεις ηλικιακά τόσο πιο δύσκολο είναι να βρεις παρέα. Και ακόμα και αν βρεις δεν είναι πάντα για τον προορισμό που πραγματικά θες εσύ, τις ημερομηνίες που θες εσύ, το πρόγραμμα που θες εσύ, την αλλαγή προγράμματος που θες εσύ, το μπάτζετ που θες εσύ κ.ά. Αν στα βάλω κάτω είναι αναρίθμητα.

Ένα άλλο μεγάλο πλεονέκτημα είναι ότι μαθαίνεις ποιος είσαι και τι σου αρέσει να κάνεις. Τι ανθρώπους σου αρέσει να κάνεις παρέα. Και στέκομαι ακόμα παραπέρα σε αυτό το κομμάτι. Έχω δει το "Uffizi" στην Φλωρεντία με ξεναγό έναν Άγγλο σκιτσογράφο που βρήκα στο χόστελ, έχω μείνει σε ένα τυχαίο σπίτι κάπου στο Arad της Ρουμανίας επειδή έβγαλα λάθος εισιτήριο για το τρένο και καθόμουν με μια κοπέλα μαζί στο ίδιο βαγόνι, έχω πάει σε πολωνικό γάμο με άτομα που τα γνώρισα σε ένα κλαμπάκι που έκαναν το μπάτσελορ του γαμπρού και τόσα άλλα. Φανταστικές εμπειρίες -από τις καλύτερες της ζωής μου- και δεν μπορώ να διανοηθώ να μην είχε γίνει κάτι από αυτά εξαιτίας μια επιθυμίας ενός άλλου.

Πρόσεξε δεν αποκλείω τα ταξίδια με φίλους ή με την οικογένεια. Και αυτά είναι επίσης πάρα πολύ ωραία και πρέπει να γίνονται. Απλά το ταξίδι μόνος σου είναι μια άλλη εκδοχή που πρέπει κάποιος να τη δοκιμάσει κάποια στιγμή. Προσωπικά το ξεκίνησα πριν 8 χρόνια από μια άσχημη προσωπική περίσταση όπου δεν ήθελα να βλέπω κανέναν και τίποτα. Έκτοτε κάθε χρόνο προσπαθώ να βρω έστω μια εβδομάδα να το κάνω. Τώρα μετά το επεισόδιο γάμος και παιδιά δεν ξέρω τι γίνεται. Ίσως να μην γίνεται και καθόλου. Οπότε οι άνευ υποχρεώσεων καλά είναι να το δοκιμάσετε.
 

N.D.

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Kαλησπερα!:)
Σας ευχαριστω ολους τοσο πολυ!!
Μου δωσατε θαρρος και εκλεισα τα εισητηρια,
βεβαια τελευταια στιγμη ηρθε και μια φιλη μου μαζι.
Ωστοσο και παλι,το συγκεκριμενο ταξιδι ηταν ξεχωριστο για μενα και με εκανε πιο θαραλλεα και λιγοτερο φοβιτσιαρα.
Ηταν το πρωτο ταξιδι που σχεδιασα μονη μου(εννοω εισητηρια,χοστελ κτλ)και που περασα και καποιες στιγμες στο ταξιδι μονη μου(γιατι αλλα μερη της πολης αρεσαν σε μενα και αλλα στη φιλη μου κ ετσι).
Και αυτες τις στιγμες που εμεινα μονη μου τις απολαυσα τοσο πολυ!
Μπορουσα να παω οπου ηθελα κ ενιωθα πραγματικα ελευθερη.
Αν και λιγες αυτες οι στιγμες ηταν καθοριστικες για μενα και πλεον ανυπομονω για το επομενο ταξιδι μου που θα παω μονη μου στην Βενετια τον Μαιο!
Και παλι σας ευχαριστω παρα πολυ!:)
Χωρις τα ενθαρρυντικα σας λογια δεν θα εκανα α
?
Τι ωραία! Θέλω κι εγώ να ταξιδεύω πιο συχνά, 2 φορές το χρόνο θα ήταν το ιδανικό:) Δυσκολεύτηκες με την οργάνωση του ταξιδιού? Πως βρήκες πληροφορίες για το τι θα επισκεφτείς π.χ. στη Βενετία? Που θα μείνεις κλπ? Εμένα αυτό με δυσκολεύει αρκετά.. μηπως δεν είναι τόσο δύσκολο τελικά
 
Last edited by a moderator:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Πως βρήκες πληροφορίες για το τι θα επισκεφτείς π.χ. στη Βενετία? Που θα μείνεις κλπ?
1ον: Διαβαζεις ολες τις ταξιδιωτικες ιστοριες στο φορουμ.
2ον: Μπαινεις στην ενοτητα "Αναζητηση πληροφοριων για προορισμους" στο φορουμ
3ον: Αν εχεις καποια απορια ρωτας στο φορουμ

Τα παραπανω ειναι υποχρεωτικα, προεραιτικα μπαινεις και σε οποιο αλλο σαιτ σου ερθει. :D
Αν και πλεον θα τα ξερεις ΟΛΑ !!!

Αποφασισε εσυ και το μονο που θα μεινει θα ειναι να ετοιμασεις βαλιτσα!
Αν και, ακομα και γι αυτο θα βρεις συμβουλες εδω! :D
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Παιδιά αντί να το συζητάτε, κλείστε εισιτήριο και πηγαίνετε! Σιγά το φοβερό! Ευτυχώς η νοοτροπία "ταξίδι, μόνο με παρέα" σιγά - σιγά ξεπερνιέται και εδώ. Το οξύμωρο είναι ότι ξέρω κόσμο που θα σε κοιτάξει περίεργα αν πεις ότι πήγες εξωτερικό μόνος και την ίδια στιγμή θα βάλει τον σκύλο στο πορτμπαγκαζ και θα χαθεί για δυο μέρες στα κατσάβραχα ολομόναχος κυνηγώντας αγριογούρουνα χαχαχαχαχα!!!
 

N.D.

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
1ον: Διαβαζεις ολες τις ταξιδιωτικες ιστοριες στο φορουμ.
2ον: Μπαινεις στην ενοτητα "Αναζητηση πληροφοριων για προορισμους" στο φορουμ
3ον: Αν εχεις καποια απορια ρωτας στο φορουμ

Τα παραπανω ειναι υποχρεωτικα, προεραιτικα μπαινεις και σε οποιο αλλο σαιτ σου ερθει. :D
Αν και πλεον θα τα ξερεις ΟΛΑ !!!

Αποφασισε εσυ και το μονο που θα μεινει θα ειναι να ετοιμασεις βαλιτσα!
Αν και, ακομα και γι αυτο θα βρεις συμβουλες εδω! :D
Το πρώτο θα μου πάρει καιρό αλλά θα το προσπαθήσω :D Το δεύτερο πολύ διαφωτιστικό, δεν ειχα δει καν ότι μπορώ εδώ ν αναζητήσω πληροφορίες για προορισμούς! Ευχαριστώ!! Ξεκινάω λοιπόν κι επανέρχομαι με απορίες :)
 

N.D.

Member
Μηνύματα
15
Likes
5
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Παιδιά αντί να το συζητάτε, κλείστε εισιτήριο και πηγαίνετε! Σιγά το φοβερό! Ευτυχώς η νοοτροπία "ταξίδι, μόνο με παρέα" σιγά - σιγά ξεπερνιέται και εδώ. Το οξύμωρο είναι ότι ξέρω κόσμο που θα σε κοιτάξει περίεργα αν πεις ότι πήγες εξωτερικό μόνος και την ίδια στιγμή θα βάλει τον σκύλο στο πορτμπαγκαζ και θα χαθεί για δυο μέρες στα κατσάβραχα ολομόναχος κυνηγώντας αγριογούρουνα χαχαχαχαχα!!!
Να κλείσω εισιτήριο και να πάω? Just like that? Και πως θα ξέρω τι να επισκεφτώ κι αν θα μ ενδιαφέρει? Μάλλον πρέπει να ξεκινήσω με την "αναζήτηση πληροφοριών για προορισμούς" και μετά μπορεί να είναι πιο εύκολο :)
 

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Να κλείσω εισιτήριο και να πάω? Just like that? Και πως θα ξέρω τι να επισκεφτώ κι αν θα μ ενδιαφέρει? Μάλλον πρέπει να ξεκινήσω με την "αναζήτηση πληροφοριών για προορισμούς" και μετά μπορεί να είναι πιο εύκολο :)
Βρίσκεις ποια πόλη σε ενδιαφέρει (εύκολο νομίζω). Γκουγκλάρεις γι' αυτήν κι αρχίζεις να αναζητάς τα αξιοθέατά της. Με φωτογραφίες ώστε να δεις τι σ' αρέσει και τι όχι. Φτιάχνεις λίστα. Διαβάζεις όσο περισσότερα μπορείς σχετικά, το παίρνεις απόφαση, κανονίζεις και πας. Στάνταρ βρίσκεις διά ζώσης κι άλλα που ίσως να μη φανταζόσουν καν και στάνταρ σου ξεφεύγει τουλάχιστον ένα που θα το ανακαλύψεις μετά το ταξίδι και θα είναι η αφορμή/αιτία για να ξαναπάς μελλοντικά. :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.690
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom