Ταξίδι μόνος ή μόνη??

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
@Fotini Ptp
Κοίτα γενικά όσο προσέχεις όταν είσαι άντρας τόσο πρέπει να προσέχεις και αν είσαι κοπέλα. Μη νομίζεις ότι αλλάζει κάτι δραματικά. Όταν το ένστικτό σου λέει ότι κάπου δεν πρέπει να πας ή ότι κάποιον καλό θα ήταν να τον αποφύγεις τότε αυτό κάνεις. Γενικά ταξιδεύοντας μόνος/η σου αναπτύσσεις αρκετές δεξιότητες που είναι αρκετά δυσκολότερο να τις αναπτύξεις επιλέγοντας την ασφάλεια. Την πρώτη φορά που θα πας μόνη σου για καμιά δεκαριά μέρες θα καταλάβεις πάρα πολλά πράγματα για τον εαυτό σου που δε θα το πιστεύεις όταν γυρίσεις. Πολλοί από τον κοινωνικό σου περίγυρο θα σε θεωρήσουν παράξενη. Οπότε το μάθημα νούμερο ένα όταν γυρίσεις είναι ότι δε θα σε νοιάζει τι λένε οι άλλοι για σένα :D.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Την πρώτη φορά που θα πας μόνη σου για καμιά δεκαριά μέρες θα καταλάβεις πάρα πολλά πράγματα για τον εαυτό σου που δε θα το πιστεύεις όταν γυρίσεις.
Και πολλές ημέρες λες. Για μένα το κλικ έγινε από την πρώτη στιγμή. Ταξίδεψα πρώτη φορά μόνη μου πέρυσι στη Ρώμη, μόλις για δύο μέρες. Σκέφτομαι τι είχα χάσει τόσα χρόνια που δεν το τολμούσα!
 

Fotini Ptp

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Προς το παρόν με αγχώνει όλο αυτό και δεν ξέρω πως να το ξεπεράσω...
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Προς το παρόν με αγχώνει όλο αυτό και δεν ξέρω πως να το ξεπεράσω...
Ποιός ο λόγος να πιέζεις τον εαυτό σου αν δεν είσαι έτοιμη; Ίσως λίγο αργότερα ή ... πολύ αργότερα :)
 

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Προς το παρόν με αγχώνει όλο αυτό και δεν ξέρω πως να το ξεπεράσω...
Αντί να αγχώνεσαι, δε λες τι προορισμούς θα ήθελες να δεις μήπως βρεις παρέα εδώ να πας; Δεν είναι όλα για όλους. Κάνε αυτό που θες βήμα-βήμα και βλέπεις αν θα μπορέσεις ποτέ να πας μόνη ή όχι. ;)
 

Fotini Ptp

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Η αλήθεια είναι ότι αυτό είναι πιο εφικτό..
Και οι προορισμοί;
ΠΑΝΤΟΥ!!!!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ποσό εύκολο η δύσκολο είναι για μια κοπέλα να ταξιδεύει μόνη της;
Ναι αλλά από θέμα ασφαλείας;
Προς το παρόν με αγχώνει όλο αυτό και δεν ξέρω πως να το ξεπεράσω...
Εχω κάνει κάποια ταξίδια μόνη μου στην Ευρώπη...ποτέ δεν ενιωσα ανασφαλής.Πέρασα αρκετά καλά γιατι έφτιαχνα το πρόγραμμα μόνη μου χωρίς παρεμβολες.Εβρισκα σχεδόν πάντα κεντρικό η αρκετά κεντρικό ξενοδοχείο και πήγαινα όπου υπήρχε κόσμος όταν βράδιαζε.
Προτίμησα να ξεκινήσω να ταξιδεύω μόνη μου παρά να μην πάω καθόλου.
 

Fotini Ptp

Member
Μηνύματα
14
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Άμστερνταμ
Αυτο θέλω και εγώ... και επιπλέον δεν θέλω να πάω με κάποιον που δεν ξέρω γιατί μπορεί να μην περάσεις και καλά...
 

Dioni Dimou

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
Καλησπέρα σε όλους.Είναι το πρώτο μου post και το γράφω εδώ πέρα γιατί το 'ταξίδι μόνος' είναι κάτι που με απασχολεί κι εμένα.Καταλαβαίνω ότι πολλοί έχουμε το ίδιο πρόβλημα.Να έχεις την τεράστια όρεξη για ταξίδια,να έχεις τα λεφτά,αλλά να μην βρίσκεις ούτε ένα άτομο να πάτε μαζί.Η αλήθεια είναι ότι ένα μοναχικό ταξίδι,σου αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση.Από τη μια χαίρεσαι που έστω και για λίγες μέρες θα αλλάξεις παραστάσεις,θα δεις ένα καινούριο μέρος,θα δεις αεροδρόμια,θα ανέβεις σε αεροπλάνα και λες μέσα σου 'το είπα και το έκανα'.Από την άλλη όμως σε κάποιες στιγμές του ταξιδιού,βλέποντας άλλες παρέες ή ζευγάρια,θα νιώσεις σίγουρα αυτό το 'κενό'.Μετά είναι και οι φωτογραφίες.Να έχεις εκατοντάδες μόνο με αξιοθέατα κι εσύ να είσαι μόνο σε κάποιες σέλφι.Και φυσικά είναι και η τιμή του μονόκλινου που ανεβάζει το κόστος του ταξιδιού για όσους δεν θέλουν χοστελ.
Εαν κάποιοι δεν κολλάνε σ'αυτά τα 'προβλήματα' και προσαρμόζονται εύκολα,τους συστήνω να ταξιδεύουν και μόνοι.Ναι,έχεις λίγη αγωνία παραπάνω,έχεις μοναξιά κάποιες στιγμές αλλά στο τέλος όταν μπαίνεις στο αεροπλάνο της επιστροφής εύχεσαι να είχες και 3-4 μέρες ακόμα.
Μοναξιά μόνο κάποιες στιγμές ή συνέχεια?? να μην έχεις να πεις έστω και μία κουβέντα
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Η αληθεια ειναι οτι το "ταξιδι μονος" δεν κανει για ολους. Υπαρχουν ανθρωποι που οταν δεν εχουν παρεα νιωθουν μοναξια ακομα και μεσα σε 3 ωρες, ποσο μαλλον μερες που θελει ενα ταξιδι. Πρεπει να περναει κανεις πολυ καλα με τον εαυτο του για να το κανει και να περασει και ωραια, γιατι αν ειναι να κανεις ενα ταξιδι και να εισαι ψιχοπλακωμενη ολη την ωρα, τοτε δε λεει. Κατ εμε αυτος ειναι ο μονος ανασταλτικος παραγωντας, σε καμια περιπτωση θεμα ασφαλειας η ..... ποιος θα βγαζει τις φωτογραφιες.
Περσυ πηγα στην κινα μονη μου 15 μερες και περασα υπεροχα, μαλιστα στο χοστελ μου στο pingyao εμενα στο ιδιο δωματιο με μια κοπελα απο την ισπανια και μια απο την κορεα. Και οι δυο ταξιδευαν μονες τους.
 

Dioni Dimou

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
Η αληθεια ειναι οτι το "ταξιδι μονος" δεν κανει για ολους. Υπαρχουν ανθρωποι που οταν δεν εχουν παρεα νιωθουν μοναξια ακομα και μεσα σε 3 ωρες, ποσο μαλλον μερες που θελει ενα ταξιδι. Πρεπει να περναει κανεις πολυ καλα με τον εαυτο του για να το κανει και να περασει και ωραια, γιατι αν ειναι να κανεις ενα ταξιδι και να εισαι ψιχοπλακωμενη ολη την ωρα, τοτε δε λεει. Κατ εμε αυτος ειναι ο μονος ανασταλτικος παραγωντας, σε καμια περιπτωση θεμα ασφαλειας η ..... ποιος θα βγαζει τις φωτογραφιες.
Περσυ πηγα στην κινα μονη μου 15 μερες και περασα υπεροχα, μαλιστα στο χοστελ μου στο pingyao εμενα στο ιδιο δωματιο με μια κοπελα απο την ισπανια και μια απο την κορεα. Και οι δυο ταξιδευαν μονες τους.
Nαι πόσο δίκιο έχεις, άμα είναι να ψυχοπλακωθείς γιατί να πας?? έτσι λέω και εγώ, γι αυτό δεν πάω μόνη μου και κάθομαι σπίτι....
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Μοναξιά μόνο κάποιες στιγμές ή συνέχεια?? να μην έχεις να πεις έστω και μία κουβέντα
Δεν είπα ότι είναι η πιο ευχάριστη κατάσταση το μοναχικό ταξίδι.Προφανώς όσοι πάμε μόνοι,είναι γιατί δεν έχουμε και άλλη επιλογή.Δεν μπορεί να συγκριθεί ένα ταξίδι που θα πας ερωτευμένος με αυτό που θα πας μόνος.Αλλά τί να κάνεις,να περιμένεις πότε θα βρεις σύντροφο που να έχετε την ίδια τρέλα για ταξίδια;Ναι,όταν πας μόνος θα νιώσεις σίγουρα μοναξιά κάποιες στιγμές,είναι λογικό και ανθρώπινο.Όμως αυτό το έχεις αποδεχτεί ήδη από τη στιγμή που θα κλείσεις τα εισιτήρια και το μονόκλινο δωμάτιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom