Ταξίδι μόνος ή μόνη??

summerfunk

Member
Μηνύματα
112
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Σητεια - Ανάφη
Ταξίδι-Όνειρο
οτιδήποτε έχει θάλασσα
Έχω πάει μόνο για λόγους δουλειάς, μιά χαρά είναι!
Τουλάχιστον ο εαυτός μου, δε μου σπάει τα νεύρα!! (όχι ακόμα τουλάχιστον...)

εγώ με εκνευρίζω αφάνταστα πολλές φορές :bleh::bleh::bleh:
 

marie_bon

Member
Μηνύματα
28
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μπράβο σου που επέλεξες να πας μόνη διακοπές!!!!Ξέρεις πόσες φορές ήθελα να φύγω και δεν το τολμούσα επειδή δεν είχα παρέα???Εγώ γύρισα χθες απο Βαρκελώνη όπου πήγα με μια φίλη μου μέσω κάποιου ταξιδιωτικού γραφείου...Γνώρισα πάρα πολλά άτομα και έκανα παρέα μαζί τους...Αρα όταν θα ξανά θελήσω να φύγω μόνη κάπου δεν θα μασήσω μία!!!Εκεί γνώρισα και μια κοπέλα που ταξίδευε μόνη της και πέρασε πάρα πολύ ωραία!!!!Αυτά....
 

andre30

Member
Μηνύματα
84
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
χα παμε μαζι αν θελεις
μη μασας εγω εχω παει μονος ενα ταξιδι
ιταλια γαλλια ισπανια εχει τα θετικα του εχει και τα αρνητικα τ
παιζει ρολο βασικο ο χαρακτηρας σου
 

summerfunk

Member
Μηνύματα
112
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Σητεια - Ανάφη
Ταξίδι-Όνειρο
οτιδήποτε έχει θάλασσα
πολλά παίζουν ρόλο... ο χαρακτήρας ο λόγος που το επιλέγεις. Φέτος είχα κανονίσει διακοπές με παρέα αλλά για τους χ,ψ λόγους πρέπει να αναβληθούν τα σχέδια μου (αυτό γίνετε για δεύτερο συνεχόμενο καλοκαίρι!!!) επίσης και οι εναλλακτικές λύσεις που έχω για διακοπές με παρέα δεν μου αρέσουν. Έχω στην ουσία να κάνω 2 χρόνια διακοπές όπως τις θέλω, δεν θέλω να φύγω απλά και μόνο για να πω ότι πήγα κάπου, θέλω να πάω εκεί που μου αρέσει αλλά εκεί που μ'αρέσει δεν αρέσει στις φίλες μου!! Οπότε αποφάσισα να κάνω αυτό που μ'αρέσει, από μένα για μένα με πολύ αγάπη :bleh::bleh::bleh: ... Τώρα αν θα περάσω καλά, θα δείξει, δεν είναι κάτι που έχω ξανακάνει και δεν είμαι και απ τους μοναχικούς ανθρώπους, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα περάσω άσχημα, θα είναι κάτι καινούργιο. Αν δεν μ'αρέσει δεν το ξανακάνω ή μπορεί να πάρω το πλοίο να γυρίσω πίσω :haha::haha::haha:... Έλπίζω μόνο να μην μ'αρέσει πολύ και το κάνω συνήθειο και πέρνω τα όρια τ'άγρια νησιά μόνη σαν την τρελή τουρίστρια :bleh::bleh::bleh: σταααααααααασου μύγδαλα :bleh::bleh::bleh:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.420
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Μπράβο σου που έχεις την τόλμη να το σκεφτείς και εύχομαι να το πραγματοποιήσεις κι όλας. Θα τα βρεις με τον εαυτό σου . Προτείνω εξωτερικό.
Προσωπικά, δε το έχω κάνει ποτέ αλλά με την κατάλληλη ευκαιρία θα πήγαινα στα Βαλτικά Κράτη, είναι ένα ταξίδι που έχω ονειρευτεί ανευ παρέας. ( Εχω κάνει ταξίδι με την κόρη μου, οι δυο μας, Χριστούγεννα και ήταν λίγο μοναχικό- βέβαια δεν είναι το ίδιο )
Όσο για το φαγητό, πολλές φορές πηγαίνω μόνη μου να φάω, αλλά πάντα επιλέγω το που, γιατί στην Ελλάδα σε κοιτάνε ενίοτε περίεργα αν είσαι μόνος σου. Παρόλ' αυτά το απολαμβάνω να τρώω μόνη έξω.


ΥΓ. Πέρσυ γνώρισα στη Μύκονο μια κοπέλα από Νότια Αφρική που γύριζε στα 18 της χρόνια όλο τον κόσμο ολομόναχη . Το συνηθίζουν πολλά νέα παιδιά στο εξωτερικό.

Good Luck
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
fenia πολύ καλά το είπες όσον αφορά το "σε κοιτάνε λίγο περίεργα"δυστυχώς στο Ελλαδιστάν είμαστε ακόμα πίσω σ αυτόν τον τομέα και τις μόνες(γιατί για τους άνδρες πάλι έχουν διαφορετική οπτική)τις βλέπουν κάπως....
σε αντίθεση με ξένες που έχουν συνηθίσει σ αυτό το είδος τουρισμού (το μοναχικό).

summerfunk αν έχεις θετική προδιάθεση νομίζω θα περάσεις μιά χαρά,συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ,δεν αξίζει να χάνεις μιά ευκαιρία που σου δίνεται για διακοπές επειδή δεν βρήκες παρέα,απόλαυσε την καινούργια εμπειρία,
μούχει τύχει σε ταξίδι να γνωρίσω αξιόλογα άτομα,μούχει τύχει και να "μαλλιοτραβηχτώ"με δικιά μας ελλληνίδα εννοώ που γνώρισα σε ταξίδι...και να μας ακούει όλη η via veneto!!
όπως και νάχει όλα είναι εμπειρίες,όλα είναι στο πρόγραμμα...
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Κατ' αρχας να σε ενημερωσω οτι δεν το εχεις σκεφτει μονο εσυ. Αυτο το σπορ το κανουν σχεδον ολοι οι Βρετανοι μετα απο τις σπουδες τους και πριν μπουν στο λουκι της εργασιας. Απο τους οποιους φυσικα οι περισσοτεροι εχουν παει σε >50 χωρες, κυριως λογω χαλια καιρου στη Βρετανια, πολλων απ' ευθειας πτησεων προς ολα τα με ρη του κοσμου και κυριως λογω γνωστου περιβαλλοντος οταν φτανουν (δηλ. νυν/τεως αποικιες).

Επι του προκειμενου ακου οτι σου γραφουν ο Antonis και η maria30. Να πας και θα περασεις απιστευτα. Θα κανεις ΜΟΝΟ οτι θελεις εσυ και χωρις να σκεφτεσα αν θα αρεσε στη παρεα κατι που προτεινεις ή το να πας καπου που δεν θελεις για να μην χαλασεις τη παρεα. Απλα να κανεις οτι σ' αρεσει και να δοκιμασεις πραγματα που δεν κανεις συνηθως. Πολλοι (μεταξυ αυτων και εγω) κανουν τουλαχιστον μια βδομαδα "δωρο" στον εαυτο τους καθε χρονο για να ηρεμησουν και να κανουν οτι γουσταρουν χωρις να ρωτανε κανενα.

Ειμαι σιγουρος οτι αν το τολμησεις (ειδικα στο εξωτερικο) θα αναρωτιεσαι οταν γυρισεις πως τοσο καιρο δεν το ειχες σκεφτει...
 

summerfunk

Member
Μηνύματα
112
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Σητεια - Ανάφη
Ταξίδι-Όνειρο
οτιδήποτε έχει θάλασσα
:D:D:D

ενα θα πω! I do... :bleh:

ευχαριστώ κάθε έναν ξεχωριστά για τις εμπειρίες σας και για τις συμβουλές!!!
επειδή μέχρι στιγμής δεν το έχω κάνει το θεωρούσα "παράξενο" αλλά στην φάση που είμαι τώρα οι solo διακοπές μου φαίνονται ιδανικές. Δίνω στον εαυτό μου 1 ώρα ηρεμίας κ χαλάρωσης γιατί μόλις γύρισα από δουλειά κ υποχρεώσεις και μετά θα ψάξω να βρω το πιο τέλειο ελληνικό νησί για μένα, το πιο όμορφο δωμάτιο δίπλα στο κύμα για μένα και θα φτιάξω το πρόγραμμά μου το οποίο μπορώ και να μην ακολουθήσω γιατί δεν θα με νοιάζει :bleh::bleh::bleh:

τι κι αν στην ελλάδα κοιτούν παράξενα αυτούς που ταξιδεύουν μόνοι, αφου δεν θα με ξέρει κανεις κ δεν θα ξέρω κανένα μπορώ να πουλήσω οποιοδήποτε φούμαρο μου έρθει στο κεφάλι για να βουλώσω όποιο μάτι γουρλώσει :D
 
Last edited by a moderator:

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Ρε χέσε τους που θα σε κοιτούν παράξενα. Εμένα ποτέ δε με κοίταξε κάποιος παράξενα. Αντιθέτως όταν σε βλέπουν μόνο σου μιλούν πάντα πιο εύκολα αυτοί που σε εξυπηρετούν. Μη σου πω ότι είναι πλέον must να ταξιδεύεις συχνά μόνος/η.
 

summerfunk

Member
Μηνύματα
112
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Σητεια - Ανάφη
Ταξίδι-Όνειρο
οτιδήποτε έχει θάλασσα
Ρε χέσε τους που θα σε κοιτούν παράξενα. Εμένα ποτέ δε με κοίταξε κάποιος παράξενα. Αντιθέτως όταν σε βλέπουν μόνο σου μιλούν πάντα πιο εύκολα αυτοί που σε εξυπηρετούν. Μη σου πω ότι είναι πλέον must να ταξιδεύεις συχνά μόνος/η.

εάν είναι must, θα mustίσω :D:D:D
 

Vally

Member
Μηνύματα
98
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο (;)
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΥ,Καραϊβική, Μαρόκο
Θα συμφωνήσω απόλυτα με όλους. Επειδή κι εμένα είναι η δεύτερη συνεχόμενη χρονιά που δεν κάνω διακοπές όπως τις υπολόγιζα :mad:, έχω ήδη αρχίσει να σχεδιάζω τις διακοπές του 2012, είτε έρθει κανείς είτε όχι. ;) (Οι 2 φίλες μου δεν έχουν άδεια και η 3η δεν μπαίνει σε αεροπλάνο επ' ουδενί λόγω. Άντε βγάλε άκρη...)
Γι΄αυτό κι εσύ βούτα τη βαλίτσα σου, κλείσε εισιτήριο και μην το σκέφτεσαι!! Την πρώτη μέρα θα νιώθεις κάπως, αλλά μετά θα χαίρεσαι που δε θα έχεις να διασκεδάζεις κανέναν, δε θα χρειάζεται να υπομένεις τη γκρίνια και την ιδιοτροπία κανενός και προπαντός δε θα νιώθεις τύψεις αν κάνεις το δικό σου πρόγραμμα. Όλα καλά θα πάνε! Θα δεις! :D:D
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Να συμφωνήσω και εγώ με τους προλαλήσαντες, αν και από ό, τι είδα πήρες την απόφασή σου και μπράβο! Κι εγώ έχω πάει μερικές φορές διακοπές μόνη, αλλά μόνο εξωτερικό. Συνήθως προσπαθώ να το συνδυάσω με κάτι άλλο, ας πούμε την 1η φορά, το 2006, πήγα στο Μιλάνο σε work-camp για παιδιά και συνδύασα διακοπές με εθελοντική δουλειά και γνώρισα άτομα από πολλά μέρη! Την πιο extreme απόφαση από πλευράς προορισμού την πήρα πριν 3 χρόνια που είχα χωρίσει και ήμουν κάπως, κι έτσι έκλεισα εισιτήρια για Κένυα (πήγα με γκρουπ όμως, δεν ήμουν τόσο ριψοκίνδυνη να πάω μόνη κοπέλα εκεί).

Και τώρα που σου γράφω εκτός Ελλάδας είμαι και μόνη. Για επαγγελματικούς λόγους, αλλά έχω κάνει τα άπειρα άσχετα με τον σκοπό της επίσκεψής μου! Να φανταστείς τα πόδια και η πλάτη μου με έχουν τσακίσει από ποδαρόδρομο και κουβάλημα!

Όσον αφορά Ελλάδα, δεν ξέρω, φαντάζομαι δεν έχω πάει για λόγους κομπλεξισμού. Ή επειδή σκέφτομαι ότι θα μιζεριάζω να κάθομαι κλεισμένη μέσα το βράδυ στο νησί, από την άλλη δεν μου κολλάει να πηγαίνω και στα μπαρ μόνη. Κομπλεξισμός καθαρά, όπως είπαν και άλλοι στο εξωτερικό κανείς δεν δίνει σημασία σε τέτοια! Να πας λοιπόν και να περάσεις φανταστικά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.338
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom