Ταξίδι μόνος ή μόνη??

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Τι το περίεργο υπάρχει στο να φάει κάποιος μόνος του? Πείνασε και έκατσε να φάει. :) Νομίζω ότι θα έπρεπε να σε απασχολούν πιο θεμελιώδη ζητήματα. Για παράδειγμα αν το φαγητό θα είναι νόστιμο, η μπύρα επαρκώς κρύα κ.λ.π
Εμένα πάλι το πρόβλημά μου είναι που δεν έχω με ποιον να τσουγκρίσω το ποτήρι με την μπύρα. :(
Στο σπίτι ok τσουγκρίζω και με το μπουκάλι. Eξω δεν το έχω τολμήσει ...... ακόμα :haha:
αναλογως παιδια πως την βλεπει τη μοναχικοτητα ο καθενας.αν ειναι επιλογη ειναι η υπερτατη ευτυχια.
θελει κοτσια και εμπειρια.
Πόσο συμφωνώ με κάθε σου λέξη! Θεωρώ πως η μοναχικότητα - ακόμα και όταν δεν είναι η πρώτη μας επιλογή - αλλά προκύπτει ως το ''μη χείρον βέλτιστον'' ακόμα και τότε, προϋποθέτει γερά κότσια και ανοιχτή ψυχή :)
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Στο εξωτερικό εινεί πιο εύκολα τα πράγματα.. θα διαβάσω κανένα βιβλίο, θα μελετήσω τον ταξιδιωτικό οδηγό για να οργανώσω καλύτερα τη συνέχεια του προγράμματος, θα χαζεψω τον κόσμο και θα μιλήσω με τους δικούς μου.

Στην Ελλάδα είναι ταυτόχρονα πολύ εύκολο αλλά μπορεί να γίνει και άβολο για τους λογιλό που είπαν όλοι παραπάνω κ γιατί γενικά έχουμε συνδιάσει το φαγητό με μεγάλη παρέα..
Προσωπικά ουδέποτε ένιωσα άβολα ούτε στην Ελλάδα.. συνήθως επιλέγω να πάω για φαγητό πιο "νεκρές ώρες" όπου κ το προσωπικό είναι πιο χαλαρό οπότε όλο κ περνάνε και λένε κ αυτοί καμία χαζομάρα να περάσει η ώρα τους ή αν είσαι σε κανένα ξεχασμένο χωριουδάκι, είτε σε νησί είτε στο βουνό, έχεις πολλές πιθανότητες να έρθει να κάτσει μαζί σ ο ταβερνιάρης κ τελικά να καταλήξεις να τα πίνεις με το μισό χωριό παρέα!!!

Αν απ'την άλλη θέλω την ησυχία μου, επιλέγω ένα τραπέζι με ωραία θέα κ χάνομαι στις σκέψεις μ..

Γενικότερα το καλό του να ταξιδεύεις μόνος είναι ότι αν θελησεις παρέα, συνήθως θα βρεις κ όταν θέλεις την ησυχία σου την έχεις άπλετη.
 

Kati

Member
Μηνύματα
154
Likes
203
Γενικότερα το καλό του να ταξιδεύεις μόνος είναι ότι αν θελησεις παρέα, συνήθως θα βρεις κ όταν θέλεις την ησυχία σου την έχεις άπλετη.
Τι διάολο; Σε μένα γιατί συμβαίνει πάντα το αντίθετο; Έχω πάει ταξίδι περιμένοντας πώς και πώς να μιλήσω με κανέναν άνθρωπο στο χαλαρό και την έβγαλα μόνη και στο επόμενο που ήθελα την ησυχία μου δε με άφηναν να πάρω ανάσα. :D
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Τι διάολο; Σε μένα γιατί συμβαίνει πάντα το αντίθετο; Έχω πάει ταξίδι περιμένοντας πώς και πώς να μιλήσω με κανέναν άνθρωπο στο χαλαρό και την έβγαλα μόνη και στο επόμενο που ήθελα την ησυχία μου δε με άφηναν να πάρω ανάσα. :D
Για το πρώτο σκέλος δε μπορώ να πω κάτι... Μάλλον έπεσες σε μονοχνωτους!!! Όσο για το δεύτερο, να θέλεις δλδ την ησυχία σ κ να μη τη βρίσκεις, μάλλον πρέπει να εκπαιδευτείς περισσότερο στο να γειωνεις κοσμο:p
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Τα τελευταία χρόνια που είμαι φοιτητής έχω κολλήσει αυτό που λένε ταξιδιωτικό μικρόβιο.Έτσι βάζω λεφτά στην άκρη και οργανώνω για μενα και την παρέα μου low budget ταξίδια.Έχω να κάνω ταξίδι από τον Φεβρουάριο και ανυπομονονώ από την ημέρα που γύρισα από το τελεύταιο να κάνω το επόμενο...οι μήνες περνούν και εγώ ακόμα τίποτα σε συνδυασμό με το γεγονός οτι δεν θα επισκεφθω και κάποιο καλοκαιρινό προορισμό με την παρέα μου φέτος για το λογο οτι το αφήσαμε στο φλου και δεν κλείσαμε πουιθενά,η ανάγκη να κάνω κάποιο ταξίδι άμεσα μεγαλώνει όλο και περισσότερο.Θα ήθελα να μου προτείνετε πόλεις της Ευρώπης ιδανικές για solo travelling (από άποψη ασφάλειας) καθώς είναι κάπως ανέφτικο να βρω παρέα για τα ταξίδια για τους επόμενους μήνες.Η αλήθεια είναι πως διστάζω κάπως με την ιδέα αλλά θέλω να ταξιδέψω τόσο πολύ και γ αυτό είμαι διατεθιμένος να ξεπεράσω τον φόβο μου.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Τα τελευταία χρόνια που είμαι φοιτητής έχω κολλήσει αυτό που λένε ταξιδιωτικό μικρόβιο.Έτσι βάζω λεφτά στην άκρη και οργανώνω για μενα και την παρέα μου low budget ταξίδια.Έχω να κάνω ταξίδι από τον Φεβρουάριο και ανυπομονονώ από την ημέρα που γύρισα από το τελεύταιο να κάνω το επόμενο...οι μήνες περνούν και εγώ ακόμα τίποτα σε συνδυασμό με το γεγονός οτι δεν θα επισκεφθω και κάποιο καλοκαιρινό προορισμό με την παρέα μου φέτος για το λογο οτι το αφήσαμε στο φλου και δεν κλείσαμε πουιθενά,η ανάγκη να κάνω κάποιο ταξίδι άμεσα μεγαλώνει όλο και περισσότερο.Θα ήθελα να μου προτείνετε πόλεις της Ευρώπης ιδανικές για solo travelling (από άποψη ασφάλειας) καθώς είναι κάπως ανέφτικο να βρω παρέα για τα ταξίδια για τους επόμενους μήνες.Η αλήθεια είναι πως διστάζω κάπως με την ιδέα αλλά θέλω να ταξιδέψω τόσο πολύ και γ αυτό είμαι διατεθιμένος να ξεπεράσω τον φόβο μου.
φτηνα απ οσο ξερω ειναι στην βουλγαρια,στην ρουμανια,στην τουρκια,στην βουδαπεστη,στην μαλτα,πολωνια κλπ.....κι εγω καπως ετσι κανω,ταξιδευω με το στερημα μου,πριν 6 μηνες εκοψα και καπνισμα και μαζευω ποτε 50 ποτε 100 το μηνα.....ενα ταξιδι το χρονο βγαινει ανετα...θελει μηνες πριν κρατηση ομως για αεροπορικα και δωματιο........να εχεις μονο τα εξοδα εκει οχι κατι αλλο......να κλεινεις σε μερη κεντρικα για να μπορεις με τα ποδια να κανεις τις περισσοτερες διαδρομες και να μπορεις να κοιμασαι στο δωματιο σου χωρις να χρειαζεται να περνεις μετρο και συγκοινωνιες....ψαξε στο φορουμ εχει πολλα να δεις....και ιδεες και μερη ωραια και ταξιδιωτικους οδηγους κι εμπειριες ταξιδιων.καλη επιτυχια και καλη αρχη!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δηλαδή αν κόψουμε και το καθημερινό φαγητό κάνουμε και τζάμπα δίαιτα και βγάζουμε ξανά ταξιδάκι ακόμα!
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Δηλαδή αν κόψουμε και το καθημερινό φαγητό κάνουμε και τζάμπα δίαιτα και βγάζουμε ξανά ταξιδάκι ακόμα!
αναλογως αν εσυ θες να το κοψεις ειναι επιλογη σου,εγω προσωπικα το καπνισμα αναφερα.......που μονο κακο κανει.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αν είναι να πάω στο εξωτερικό και να σκέφτομαι πόσο κάνει το εισιτήριο του λεωφορείου καλύτερα να μην πάω. Το ταξίδι υποτίθεται ότι είναι διασκέδαση και ευχαρίστηση όχι καταναγκαστικά έργα και άγχος.
 

Birigkokos

Member
Μηνύματα
99
Likes
102
Δυστηχως σημερα κάποιοι άνθρωποι πρέπει να στερηθούν καποια πραματα για να κάνουν καποια άλλα που αγαπούν, ή ακομα χειροτερα για να καλυψουν τις βασικες τους ανάγκες. Ευτυχως εγω αλλα κι εσυ απ οτι καταλαβαινω δεν ανηκουμε σε αυτη την κατηγορια κ σου ευχομαι πραγματικα να μην χρειαστει να στερηθεις ποτε κατι.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
φτηνα απ οσο ξερω ειναι στην βουλγαρια,στην ρουμανια,στην τουρκια,στην βουδαπεστη,στην μαλτα,πολωνια κλπ.....κι εγω καπως ετσι κανω,ταξιδευω με το στερημα μου,πριν 6 μηνες εκοψα και καπνισμα και μαζευω ποτε 50 ποτε 100 το μηνα.....ενα ταξιδι το χρονο βγαινει ανετα...θελει μηνες πριν κρατηση ομως για αεροπορικα και δωματιο........να εχεις μονο τα εξοδα εκει οχι κατι αλλο......να κλεινεις σε μερη κεντρικα για να μπορεις με τα ποδια να κανεις τις περισσοτερες διαδρομες και να μπορεις να κοιμασαι στο δωματιο σου χωρις να χρειαζεται να περνεις μετρο και συγκοινωνιες....ψαξε στο φορουμ εχει πολλα να δεις....και ιδεες και μερη ωραια και ταξιδιωτικους οδηγους κι εμπειριες ταξιδιων.καλη επιτυχια και καλη αρχη!
Σε ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου.Γενικά έχω πάει και σε ακριβές χώρς (πχ Ιταλία) και την έβγαλα on budget τρώγωντας και σε εστιατόρια όποτε το κόστος του ταξιδιού είναι κάτι που ξέρω να χειρίζομαι καλά άσχετως με το αν είναι φθηνή ή οχι η πόλη που επισκέπτομαι.Σε κάποια από τα μέρη που ανέφερες έχω πάει αλλά κάποια απ αυτά που ανέφερες δεν νομίζω οτι πληρούν τα κρητίριά μου (πχ Ρουμανία) την οποία θα ήθελα να επισκεφθώ κάποια στιγμή αλλά με παρέα καθώς όπως έχω ακούσει είναι συχνά τα φαινόμενα κλοπών κυρίως προς τους τουρίστες.Anyway,βλέπω απο Θεσσαλονίκη που είναι η βάση μου έχει φθηνά εισιτήρια για Μπρατισλάβα,πιστέυεις ενδείκνυται για solo travelling?

Δυστηχως σημερα κάποιοι άνθρωποι πρέπει να στερηθούν καποια πραματα για να κάνουν καποια άλλα που αγαπούν, ή ακομα χειροτερα για να καλυψουν τις βασικες τους ανάγκες. Ευτυχως εγω αλλα κι εσυ απ οτι καταλαβαινω δεν ανηκουμε σε αυτη την κατηγορια κ σου ευχομαι πραγματικα να μην χρειαστει να στερηθεις ποτε κατι.
Αν είναι να πάω στο εξωτερικό και να σκέφτομαι πόσο κάνει το εισιτήριο του λεωφορείου καλύτερα να μην πάω. Το ταξίδι υποτίθεται ότι είναι διασκέδαση και ευχαρίστηση όχι καταναγκαστικά έργα και άγχος.
Είναι το τι προτεραιότητες θέτει ο καθένας και το τι διαχείριση κάνουμε στα χρηματά μας.Σαν φοιτητής έχω κόψει τα περιττά έξοδα και ξοδεύω σχεδόν τα μισά μου λεφτά και τα υπόλοιπα πηγαίνουν στην άκρη χώρις να στερούμαι κάτι το ιδιαίτερο απ αυτά που έκανα πριν.Έξαλλου τα λεφτά αυτά είναι για ταξίιδια που είναι από μόνο του κάτι μεγάλο,
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom