Ταξίδι μόνος ή μόνη??

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έχω πάει 3 φορές στην Ρώμη για ξενύχτι και επιστροφή το πρωί αλλά ήμουν με άλλα άτομα και εκεί δεν φοβόμουν και τόσο. Οπότε ρώτησα για να μάθω μήπως υπάρχει κάποιο επικίνδυνο σημείο που δεν το είχα υπόψη και θα έπρεπε να αποφύγω

Από το ξενύχτι θα ξεκουραστώ στο σπίτι όταν γυρίσω αν τελικά το τολμήσω :) Δεν βολεύει με τις πτήσεις της Ryanair για να φύγω το απόγευμα η το βράδυ οπότε μόνο την άλλη ημέρα το πρωί
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Σκέφτομαι να πάω στην Ρώμη μόνος για ξενύχτι και επιστροφή το πρωί. Πως το βλέπετε; Υπάρχουν σημεία επικίνδυνα στο κέντρο το βράδυ για κάποιον που είναι μόνος;
Κάτι τέτοιο σκέφτομαι να κάνω κι εγώ πρώτη φορά.Να παω και να γυρίσω την άλλη μέρα.Βέβαια εγώ όχι για Ρώμη,αλλά για Μιλάνο ή Βερολίνο.Με βολεύει γιατί έχει πρωινές πτήσεις από Θεσσαλονίκη και επίσης πρωινές απο'κει.Πας,γυρνάς μέσα στη μέρα ότι προλαβαίνεις,βγαίνεις τις φωτογραφίες σου,κοιμάσαι στο αεροδρόμιο και γυρνάς.Ακούγεται τρελό αλλά αν έχεις καψούρα με τα ταξίδια,δεν είναι
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
γιατι τρελο?? για βερολινο μονοημερο καντο, οπως το περιγραφεις!! βολευει πολυ! το χω κανει καμποσες φορεσ. και για μιλανο βγαινει τωρα που το σκεφτομαι
Απλά είναι μέχρι να το κάνεις πρώτη φορά και να μην σου τύχουν απρόοπτα.Μετά παίρνεις τον αέρα και το ξανακάνεις.Πάντως για ξενύχτι που λέει πάνω ο φίλος δεν θα το έκανα,αλλά όπως είπα εαν υπάρχουν πρωινές πτήσεις και εισιτήρια 30-35 ευρώ,νομίζω είναι ότι πρέπει για μια ημερήσια απόδραση.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Το Βερολίνο το απέριψα για τέτοια φάση γιατί δεν έχω καθόλου αντοχές στο κρύο και Νοέμβρη που έχει τα πολύ οικονομικά εισητήρια και με βολεύει γενικά τότε προβλέπεται να έχει λίγο κρύο. Εδώ αρχές Οκτώβρη είχα πάει και ψιλοκρυωνα το βράδυ. Στα πολύ θετικά του Βερολίνου για κάποιον που θέλει να την βγάλει χωρίς ξενοδοχείο το ότι έχει όλο το 24ωρο συγκοινωνία για να πας στο αεροδρόμιο να την αράξεις εκεί και σε πολύ χαμηλή τιμή. Άσε που μπορεί να βγάλει κάποιος εισητήριο ημέρας με το οποίο να φύγει από το αεροδρόμιο αλλά και να πάει και να κινηθεί και μέσα στο Βερολίνο με κόστος κάτω από 10 ευρώ από ότι είχα δεί πριν από λίγα χρόνια. Τώρα δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι θα είναι χαμηλή η τιμή.


Το Μιλάνο το απέριψα γιατί δεν με εντυπωσίασε καθόλου την τελευταία φορά που πήγα
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.778
Να κοιμηθεις στο αεροδρομιο. Τοσος κοσμος που το κανει, ειναι για να νιωθει ασφαλης και προφυλαγμενος απο τον καιρο, ασχετα αν παει για μια μερα η πολλες.
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Το Βερολίνο το απέριψα για τέτοια φάση γιατί δεν έχω καθόλου αντοχές στο κρύο και Νοέμβρη που έχει τα πολύ οικονομικά εισητήρια και με βολεύει γενικά τότε προβλέπεται να έχει λίγο κρύο. Εδώ αρχές Οκτώβρη είχα πάει και ψιλοκρυωνα το βράδυ. Στα πολύ θετικά του Βερολίνου για κάποιον που θέλει να την βγάλει χωρίς ξενοδοχείο το ότι έχει όλο το 24ωρο συγκοινωνία για να πας στο αεροδρόμιο να την αράξεις εκεί και σε πολύ χαμηλή τιμή. Άσε που μπορεί να βγάλει κάποιος εισητήριο ημέρας με το οποίο να φύγει από το αεροδρόμιο αλλά και να πάει και να κινηθεί και μέσα στο Βερολίνο με κόστος κάτω από 10 ευρώ από ότι είχα δεί πριν από λίγα χρόνια. Τώρα δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι θα είναι χαμηλή η τιμή.

Το Μιλάνο το απέριψα γιατί δεν με εντυπωσίασε καθόλου την τελευταία φορά που πήγα
Είναι και θέμα δρομολογίων.Απο SKG,οι low cost δεν έχουν καθημερινές πτήσεις σε πολλά μέρη.Αυτό το ημερήσιο δηλαδή μπορείς να το κάνεις μόνο σε Βερολίνο,Μιλάνο,Ρώμη.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Ναι ναι και εγώ έριξα πολύ ψάξιμο για το τι έχει από Θεσσαλονίκη για ημερήσιο με Ryanair και μόνο για Βερολίνο και Ρώμη βρήκα. Το Μιλάνο δεν το είδα καν γιατί μου είναι αδιάφορο.

Για το να πάω στο αεροδρόμιο κάποια στιγμή για ύπνο εννοείται πως το σκέφτομαι αλλά στην Ρώμη το αεροδρόμιο του τσιαμπινο κλείνει από τις 12 μέχρι 4:30 το πρωί οπότε αν θα τολμήσω αυτό το μοναχικό ταξίδι θα πάω μετά τις 4:30 με το πρώτο το πρωινό λεωφορείο.

Στο αεροδρόμιο του Βερολίνου μπορείς να πάς οποιαδήποτε στιγμή αλλά φοβάμαι ότι η θερμοκρασία που μπορεί να έχει στην πόλη μάλλον θα με κάνει να μην νιώθω και πολύ άνετα για να κάνω βόλτες και πολλές ώρες και πιθανόν να αρχίσω να νιώθω άσχημα και από το απόγευμα.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.778
Γιατι δεν πας Βουδαπεστη; Εχω φιλη που τρελαινεται για χοστελ και εμεινε με 5 ευρω το βραδυ. Εκτος αν ειναι μονο θεμα περιπετειας, γιατι αν ειναι οικονομικοι οι λογοι, γινεται κι αλλιως.
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Γιατι δεν πας Βουδαπεστη; Εχω φιλη που τρελαινεται για χοστελ και εμεινε με 5 ευρω το βραδυ. Εκτος αν ειναι μονο θεμα περιπετειας, γιατι αν ειναι οικονομικοι οι λογοι, γινεται κι αλλιως.
Δεν είμαι του χόστελ.Γενικά κοινόχρηστοι χώροι και με αγνώστους δεν το βρίσκω καλή ιδέα.
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Αυτό που κυρίως με τρόμαζε είναι η νύχτα. Όχι το πως θα γυρίσεις στο κατάλυμα σου αναγκαστικά, όσο το τι θα κάνεις τις ώρες που συνήθως δεν θα κάνεις sightseeing. Αυτές που αν ήσουν με παρέα είτε θα έβγαινες για ποτό, είτε θα άραζες ξεθεωμένος απ' το περπάτημα παίζοντας κάποιο επιτραπέζιο ας πούμε.
Πολύ απλή απάντηση αν το σκεφτείς εντελώς αλλιώς το όλο θέμα.
Sightseeing σε ένα ταξίδι δεν κάνουμε μόνο την ώρα που επισκεπτόμαστε μουσεία, εκκλησίες, hotspot, σημαντικά αξιοθέατα δρόμων & πλατειών. Sightseeing κάνουμε και την ώρα που περπατάμε , διανύουμε, ξεσκονίζουμε, εξερευνούμε τον κάθε δρόμο μιας πόλης!
Ντάξει τώρα παιχνίδι δεν συνήθιζα να παίζω σε ταξίδια με φίλους, γιατί όλη την ημέρα περπατούσαμε και γυρνούσαμε ξεθεωμένοι.
Ποτέ δεν ένιωσα μόνος όσες φορές έχω ταξιδέψει χωρίς παρέα, πλέον πρέπει να σου πω ότι το προτιμώ κι όλας!
Πάω όπου θέλω, όποτε θέλω σύμφωνα πάντα με τις δικές μου ορέξεις και το σημαντικότερο ΔΕΝ αποσυντονίζομαι από τον κύριο σκοπό ενός ταξιδιού που είναι η εξερεύνηση της κάθε πόλης, περιοχής κτλ.
Με την παρέα, λίγο η μια συζήτηση λίγο η άλλη ξεκάρφωτη , αποσυντονίζει την προσοχή σου από αυτά που σου προσφέρουν οι δρόμοι, τα σπίτια , οι κάτοικοι ενός τόπου!!
Συζητήσεις ανούσιες τις περισσότερες φορές που θα τις κάνατε και σε μια καφετέρια της πόλης σου!
That's my opinion! :)
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Ναι ναι και εγώ έριξα πολύ ψάξιμο για το τι έχει από Θεσσαλονίκη για ημερήσιο με Ryanair και μόνο για Βερολίνο και Ρώμη βρήκα. Το Μιλάνο δεν το είδα καν γιατί μου είναι αδιάφορο.

Για το να πάω στο αεροδρόμιο κάποια στιγμή για ύπνο εννοείται πως το σκέφτομαι αλλά στην Ρώμη το αεροδρόμιο του τσιαμπινο κλείνει από τις 12 μέχρι 4:30 το πρωί οπότε αν θα τολμήσω αυτό το μοναχικό ταξίδι θα πάω μετά τις 4:30 με το πρώτο το πρωινό λεωφορείο.

Στο αεροδρόμιο του Βερολίνου μπορείς να πάς οποιαδήποτε στιγμή αλλά φοβάμαι ότι η θερμοκρασία που μπορεί να έχει στην πόλη μάλλον θα με κάνει να μην νιώθω και πολύ άνετα για να κάνω βόλτες και πολλές ώρες και πιθανόν να αρχίσω να νιώθω άσχημα και από το απόγευμα.
Δεν το'ξερα ότι το Τσιαμπίνο κλείνει το βράδυ.Δηλαδή αν έχει πτήσεις γύρω στις 06.00,στις 04.30 είναι κλειστό;Περίεργο μου φαίνεται.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.674
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom