Ταξίδι μόνος ή μόνη??

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Έχεις πάει μήπως Μπολόνια; Σχετικά μικρή πόλη, με μονοημερη θα πάρεις μια καλή γεύση. Επίσης είναι φθηνότερη από Ρώμη και κατά τη γνώμη μου έχει και καλύτερη νυχτερινή ζωή, τα μαγαζιά είναι μαζεμένα σε μια περιοχή. Φυσικά είναι μια πολύ ωραία πόλη έτσι κι αλλιώς.
Από Θεσσαλονίκη δεν μπορείς να πας μονοήμερη Μπολόνια,πρέπει να μείνεις 1 βράδυ τουλάχιστον.Μόνο από Αθήνα.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Ναι έτσι ακριβώς, από Θεσσαλονίκη δεν μπορείς να πάς για μονοήμερη Μπολόνια.
Ευχαριστώ πολύ πάντως για την πρόταση.

futuretraveler ισχύει αυτό ακριβώς που έγραψε και ο taver.

Για εμένα ναι αξίζει. Αξίζει εφόσον δεν υπάρχει άλλη δυνατότητα για κάτι παραπάνω. Από το να μην πάω καθόλου 1000 φορές να πάω με αυτόν τον τρόπο.


Από εκεί και πέρα ο καθένας βάζει τα όρια του. Πχ κάποιος δεν θα το έκανε χωρίς ξενοδοχείο. Εγώ δεν το κάνω αν δεν βρω τιμές πολύ χαμηλές στα αεροπορικά. Δεν αξίζει για εμένα να πας για μια ημέρα με νορμάλ τιμές. Δεν αξίζει και πολύ επίσης να πας αν το αεροπλάνο φτάνει πολύ αργά και χάνεις όλη την ημέρα έτσι. Αξίζει ακόμη και έτσι ίσως αν βγάλει ξεφτίλα τιμές πχ. 10 ευρώ πανεελα(ναι έχει γίνει και αυτό). Δεν αξίζει και τόσο αν κάνεις ξενύχτι και το αεροπλάνο φεύγει την άλλη ημέρα το μεσημέρι η το απόγευμα.


Δεν αξίζει γενικά πιστεύω αν το βλέπεις το ταξίδι απλά σαν διασκέδαση και όχι σαν περιπέτεια και εμπειρία. Δεν αξίζει αν έχεις την δυνατότητα να κάνεις ένα σωρό άλλα ταξίδια με περισσότερες ημέρες στη διάθεσή σου.

Για τον άνθρωπο που τρώει κάθε εβδομάδα σε καλά εστιατόρια γκουρμέ φαγητό δεν αξίζει να περπατήσει με τα πόδια χιλιόμετρα για να φάει σε ένα πολυτελές εστιατόριο που έχει προσφορά για μία ημέρα το φαγητό με 10 ευρώ. Για τον άνθρωπο που έχει χρόνια να φάει τέτοιο φαγητό η δεν έχει φάει ποτέ στην ζωή τού αξίζει
 

Popeto

Member
Μηνύματα
33
Likes
59
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιράν
Φθηνοπωρινες μοναχικές διακοπές,ανάμεσα σε Τοσκάνη κ Σικελία.. τι να διαλέξω?διαθέτω γύρω στις δέκα ημέρες
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.076
Likes
20.114
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Δύσκολα βάζεις, αλλά εγώ θα προτιμούσα Σικελία για φθινόπωρο! Θα νοίκιαζα και ένα αμαξάκι και θα έπαιρνα παραμάζωμα όλα τα χωριά....το καλύτερό μου, μόνη με ένα τιμόνι!
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Έτσι απλά για την ιστορία και επειδή κατέβαλαν αρκετό κόπο κάποια μέλη σε αυτό το θέμα για να με βοηθήσουν στην εξεύρεση μονοήμερης εκδρομής αναφέρω ότι έκλεισα για Βερολίνο τέλη Νοεμβρίου μονοήμερη(με 37€ πάνε έλα) αλλά τελικά βρήκα και παρέα:)
 

love travel

Member
Μηνύματα
47
Likes
40
Έκανα το πρώτο μου ταξίδι πέρυσι μόνη. Ο λόγος ο γνωστός συζητούσαμε συζητούσαμε δεν κλείναμε και είπα να πάω Ρώμη΄, που κανείς δεν ήθελε. Πέρασα τέλεια. Αρχικά φοβόμουν, μόλις πάτησα έτρεμαν τα πόδια μου νόμιζα ότι θα χαθώ, μετά σκέφτηκα ότι σπούδαζα σε μία ξένη πόλη χρόνια ολομόναχη, ταξίδευά μόνη οπότε η μόνη διαφορά ήταν ο λόγος τους ταξιδιού. Αν και βέβαια ούτε ο λόγος ήταν διαφορετικός. Επιλέγω ταξίδι με παρέα σίγουρα. Δεν λέω ότι θα ταξιδεύω συνέχεια μόνη, όμως σίγουρα θα το ξανακάνω όχι αναγκαστικά αλλά πλέον από επιλογή.
Ενώ αρχικά νόμιζα ότι όλοι με κοιτάνε μετά χαλάρωσα και πέρασα τέλεια και τελικά δεν έχει καμία διαφορά του να ταξιδεύεις μόνη. Να πω την αλήθεια δεν τόλμισα να καθίσω μόνη μου σε εστιατόριο!
Ταξίδευα πάντα με οικεία πρόσωπα τόσο που οι όποιες γκρίνιες είναι στα οραία του ταξιδιού. Ναι λείπει λίγο το να μιλήσεις και να μοιραστείς αυτά που βλέπεις αλλά οι εικόνες είναι εντονότερες(και άλλα δεν σου λείπουν καθόλου!). Αλλάζει όμως μέσα σε λίγες μέρες όλα αυτά που πιστεύεις, ο κόσμος γίνεται μικρότερος και πιο απλός, άλλωστε για να αλλάξουμε ιδέες ταξιδεύουμε ή κάτι τέτοιο.
Δεν μετάνιωσα στιγμή που μπήκα μόνη στην καπέλα σιξτίνα. Με παρέα γελάς διασκδάζεις περισσότερο όμως μόνη το ταξίδι αποκτά τον πραγματικό σκοπό του. Για ψώνια σε άλλη χώρα μόνο με παρέα. Επόμενο ταξίδι Νέα Υόρκη με παρέα. Για να πω την αλήθεια ο λόγος που διάβαζα το συγκεκριμένο πόστ είναι ότι τις τελευταίες μέρες όλο και σκέφτομαι να ετοιμάσω απόδραση μέχρι να πάμε Νέα Υόρκη. Ψάχνω ένα προορίσμο ασφαλή για χαλάρωση ολομόναχη αλλά και ασφαλή..οκ δεν είμαι τόσο ριψοκίνδυνη. Δεν θα πήγαινα εκτώς ευρώπης, αλλά το χειμώνα δεν κάνει πουθενά ζέστη.
Μάλτα Νοέμβριο δεν έχει ζέστη? Ίμπιζα?
Το πιο ωραίο ταξίδι μόνη μου ήταν η Μάλτα....ήταν η πρώτη φορά μόνη....πέρασα τέλεια....
 

love travel

Member
Μηνύματα
47
Likes
40
Δεν το'ξερα ότι το Τσιαμπίνο κλείνει το βράδυ.Δηλαδή αν έχει πτήσεις γύρω στις 06.00,στις 04.30 είναι κλειστό;Περίεργο μου φαίνεται.
Ω ναι.....12.30.με 4.30....μας έβγαλαν όλους έξω στο κρύο.χωρις τουαλέτα...χωρίς τίποτα.....έκλεισε κ άνοιξε δύο ώρες πριν την πρώτη πρωινή πτηση
 

hitman47

Member
Μηνύματα
44
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παναμάς- Κόστα Ρίκα
Καλησπέρα,

θέλω τη βοήθειά σας. Έκλεισα αεροπορικά για ταξίδι Αβάνα κ Μαϊάμι 5 μέρες στο καθένα. Στο Μαϊάμι θα έχω παρέα. Στην Αβάνα καθόλου. Θα μείνω σε Χοστελ. Τι γίνεται τώρα. Έχω πανικοβληθεί με το θέμα της μοναξιάς. Σα χαρακτήρας είμαι πιο εσωστρεφής. Γιατί τα έκλεισα; Σαν πρόκληση του εαυτού μου να μπορέσω να επιβιώσω, να ωριμάσω να γεμίσω εμπειρίες και εικόνες και εμπνεύστηκα από την ομάδα SOLO Travellers στο facebook. Έχω και γνωστούς που έχουν ταξιδέψουν μόνοι. Εγώ ποτέ. Πάντα είχα παρέα. Είτε δικιά μου είτε με πρακτορείο. Έχω λίγο φρικάρει. Πολύ άγχος πολύ αγωνία. Δεν έχω μυαλό για να φάω. Το μόνο που σκέφτομαι είναι πως θα επιβιώσω εκεί σε 40 μέρες. Και το Μαιάμι πανάκριβο. Ξέρω δε μιλώ εγώ, αλλά οι φοβίες μου και οι ανασφάλειες μου. Βάλτε και τον κορονοιο. Καταρχήν στο διάστημα 14-19 Μαρτίου 2020 θα είναι κάποιος εκεί; Ψάχνω παρέα. Επίσης μήπως να τα ακυρώσω και να σώσω ότι μπορώ (έχω προσθέσει τη δυανατότηατ ακύρωσης λόγω ασθενείας). ίσως δεν είμαι ακόμα έτοιμος για Σολο. Ανμένω με μεγάλη αγωνία τις γνώμες σας.

Ευχαριστώ.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα,

θέλω τη βοήθειά σας. Έκλεισα αεροπορικά για ταξίδι Αβάνα κ Μαϊάμι 5 μέρες στο καθένα. Στο Μαϊάμι θα έχω παρέα. Στην Αβάνα καθόλου. Θα μείνω σε Χοστελ. Τι γίνεται τώρα. Έχω πανικοβληθεί με το θέμα της μοναξιάς. Σα χαρακτήρας είμαι πιο εσωστρεφής. Γιατί τα έκλεισα; Σαν πρόκληση του εαυτού μου να μπορέσω να επιβιώσω, να ωριμάσω να γεμίσω εμπειρίες και εικόνες και εμπνεύστηκα από την ομάδα SOLO Travellers στο facebook. Έχω και γνωστούς που έχουν ταξιδέψουν μόνοι. Εγώ ποτέ. Πάντα είχα παρέα. Είτε δικιά μου είτε με πρακτορείο. Έχω λίγο φρικάρει. Πολύ άγχος πολύ αγωνία. Δεν έχω μυαλό για να φάω. Το μόνο που σκέφτομαι είναι πως θα επιβιώσω εκεί σε 40 μέρες. Και το Μαιάμι πανάκριβο. Ξέρω δε μιλώ εγώ, αλλά οι φοβίες μου και οι ανασφάλειες μου. Βάλτε και τον κορονοιο. Καταρχήν στο διάστημα 14-19 Μαρτίου 2020 θα είναι κάποιος εκεί; Ψάχνω παρέα. Επίσης μήπως να τα ακυρώσω και να σώσω ότι μπορώ (έχω προσθέσει τη δυανατότηατ ακύρωσης λόγω ασθενείας). ίσως δεν είμαι ακόμα έτοιμος για Σολο. Ανμένω με μεγάλη αγωνία τις γνώμες σας.

Ευχαριστώ.
Να πας και να βρεις παρέα στο χοστελ!! Δεν υπάρχει περίπτωση να μη γνωρίσεις κόσμο με αυτόν τον τρόπο, αρκεί βέβαια να ανοιχτείς λίγο. Μπράβο σου που έκανες το πρώτο βήμα και πήρες την απόφαση, μην το βάζεις κάτω τώρα όμως!! Βγαίνεις έξω από το comfort zone σου αλλά θα δεις ότι μπορεί να είναι μια πολύ δυνατή κι ωραία εμπειρία όλο αυτό! Μην ακυρώσεις τίποτα και ηρέμησε, πας να περάσεις καλά και πίστεψέ με, μπορείς και σόλο να το καταφέρεις αυτό!
Θα είσαι ανεξάρτητος να κινηθείς όπως θες εσυ σύμφωνα με τα δικά σου θέλω κ προτεραιότητες και παράλληλα, όπως προείπα, μπορείς να κάνεις εύκολα παρέες και να κάνεις και μαζί τους πλάνα. Δεν έχω πάει ακόμα Κούβα αλλά είμαι σίγουρη πως και το μέρος βοηθάει να γνωρίσεις κόσμο.
Μην ακυρώσεις, θα το μετανιώσεις :bleh:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
@hitman47 τελικά το αποφάσισες, μετά από τόσα χρόνια! Καλά να περάσεις.
 

hitman47

Member
Μηνύματα
44
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παναμάς- Κόστα Ρίκα
@hitman47 τελικά το αποφάσισες, μετά από τόσα χρόνια! Καλά να περάσεις.
Πήγα με γκρουπ πρώτα Ταυλάνδη. Πέρασα υπέροχα εκεί. Θέλω να ξαναεπιστρέψω να δω κ άλλα μέρη και γειτονικά κράτη. Αλλά ήθελα και μια γεύση από αλλού, από Καραιβική και φλοριντα. Αλλά με έχουν πιάσει ένα σωρό άγχη. ΄΄Εχω μάθει να τα έχω όλα έτοιμα και τώρα τρέχω εγώ για όλα. Έχεις ταξιδέψει μόνος ποτε; Κούβα έχει βρεθεί ποτέ μόνος κάποιος;
 

hitman47

Member
Μηνύματα
44
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παναμάς- Κόστα Ρίκα
Να πας και να βρεις παρέα στο χοστελ!! Δεν υπάρχει περίπτωση να μη γνωρίσεις κόσμο με αυτόν τον τρόπο, αρκεί βέβαια να ανοιχτείς λίγο. Μπράβο σου που έκανες το πρώτο βήμα και πήρες την απόφαση, μην το βάζεις κάτω τώρα όμως!! Βγαίνεις έξω από το comfort zone σου αλλά θα δεις ότι μπορεί να είναι μια πολύ δυνατή κι ωραία εμπειρία όλο αυτό! Μην ακυρώσεις τίποτα και ηρέμησε, πας να περάσεις καλά και πίστεψέ με, μπορείς και σόλο να το καταφέρεις αυτό!
Θα είσαι ανεξάρτητος να κινηθείς όπως θες εσυ σύμφωνα με τα δικά σου θέλω κ προτεραιότητες και παράλληλα, όπως προείπα, μπορείς να κάνεις εύκολα παρέες και να κάνεις και μαζί τους πλάνα. Δεν έχω πάει ακόμα Κούβα αλλά είμαι σίγουρη πως και το μέρος βοηθάει να γνωρίσεις κόσμο.
Μην ακυρώσεις, θα το μετανιώσεις :bleh:
Μακάρι έχω αγχωθεί πολύ με το θέμα της μοναξιάς. Δεν έχουν κ ιντερνετ να επικοινωνώ και να χαζεύω λίγο να περνά η ώρα. Μόνο σε πολύ συγκεκριμένα μέρη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.654
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom