1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Ιούνιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Ιταλία Ταξίδι σε Νάπολη/Πληροφορίες

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος wannabe traveller, στις 18 Ιουλίου 2015.

1. echo2011

echo2011 Member

Προτιμαμε διαμερισμα με κουζινα για να μπορω να φτιαξω φαγητο για το μωρο.. Εμεις θα τρωμε εξω αλλα η μικρη πρεπει να τρωει τα ιδιαιτερα της.. Θα ειμαστε και πιο ανετα σε διαμερισμα..

Ελπιζω να μη βρεχει ασταματητα.. Ειδα το ξενοδοχειο σας, εκει γυρω κοιταζω και γω.. Το βραδυ την εποχη που πηγατε ηταν ερημικα;
    Δικιο εχεις, δεν ειναι κοντα στο duomo ειναι ακριβως διπλα στην εκκλησια san Gregorio Armeno.. Εκει καλα ειναι; Στο google maps βλεπω μαγαζακια με τουριστικα ειδη..
    Πολυ καλο νεο!

Last edited: 24 Σεπτεμβρίου 2018
  2. katkats

katkats Moderator

Επόμενο Ταξίδι:
    ?
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ν. Αμερική
    Σου έχω ήδη πει τη γνώμη μου στο μήνυμα που έκανες παράθεση :)

echo2011 likes this.
  3. ElinakiK

ElinakiK Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Βένετο
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Χαβάη
    Όχι καθε άλλο.. μην πω οτι ειχε κ ψιλοφασαρία απο τον κόσμο που κυκλοφορούσε.. πολυ ζωντανη περιοχή, εκει θα ξαναέμενα αν πηγαινα!

echo2011 likes this.
  4. echo2011

echo2011 Member

Α οκ!! Επειδη δε το περιεγραψα καλα δεν ηξερα αν μου ελεγες για το ιδιο σημειο..

Αν ξερει καποιος και για το θεμα ταξι-μωρο θα το εκτιμουσα!
    Επισης, αν χρειαστει μπορουμε να μπουμε στο μετρο με το καροτσι;
    Στους δρομους τι να περιμενουμε; εχει πολλες ανηφορες- κατηφορες, σκαλες κτλ; ή ειναι σχετικα επιπεδα;

5. marianino

marianino Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    οποιοδήποτε!!
    το διαμέρισμα πάντως ήταν σε περιοχή πολύ κεντρική και καμία στιγμή δεν αισθανθήκαμε κίνδυνο...ενώ γυρνούσαμε σχετικά αρά και αφού έκλεινε η αγορά και ησύχαζε σχετικά η περιοχή..και είχαμε 6 παιδιά μαζί μας .... απο το αεροδρόμιο πήραμε λεωφορείο και φτάσαμε λιμάνι και απο εκεί το πήραμε με τα πόδια ( είμαστε γενικά του περπατήματος) οπότε δεν γνωρίζω για ταξί.

echo2011 likes this.
  6. echo2011

echo2011 Member

Αυτό πως σας φαίνεται από αποψη τοποθεσίας; Στο google maps φαινεται μια χαρά η περιοχή την μέρα.. Για νύχτα δε ξέρω.. Πάντως φαίνεται βολικό σημείο για βόλτες και στο ιστορικό κέντρο και προς το λιμάνι.. Και μου φαίνεται πιο ασφαλές που είναι σε κεντρικό δρόμο και όχι σε σοκακι.. Το booking πάντως στον χαρτη του δε το εχει τοποθετησει σωστα, είναι στα 50 μέτρα από την πιτσαρία da Michele.. Eίναι αυτή η "άσχημη" περιοχή που λένε όλοι γύρω από τον σταθμό τρένου ή είναι αρκετά μακριά;

https://www.booking.com/hotel/it/red-house-napoli.el.html

7. katkats

katkats Moderator

Επόμενο Ταξίδι:
    ?
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ν. Αμερική
    Είναι σε έναν αδιάφορο δρόμο. Αρκετά κεντρικό σημείο. Από εκεί μέχρι Porta Nolana και μέχρι Piazza Garibaldi (κεντρικός σιδηροδρομικός σταθμός) η περιοχή είναι κάπως υποβαθμισμένη. Αν και δεν είχα περάσει από το σημείο βράδυ, δεν νομίζω να έχει θέμα. Γενικά στη Νάπολη δεν ένιωσα ότι υπάρχει θέμα ασφάλειας είτε πρωί είτε βράδυ. Τα μηχανάκια και τα αυτοκίνητα να προσέχετε στα στενά μόνο. Προς το λιμάνι δεν χρειάζεται να πάτε βόλτα. Από το Castel Nuovo και δυτικά μόνο.

echo2011 likes this.
  8. echo2011

echo2011 Member

Τελικά έκλεισα στο παραπάνω διαμέρισμα και ο ιδιοκτήτης με ρώτησε αν θέλω να μου κανονίσει μεταφορά απο και προς το αεροδρόμιο με vip service στα 55 ευρώ το άτομο με mini van ή στα 35 το άτομο με αυτοκίνητο. Είμαστε 3 ενήλικες και ένα μωρό (με 4 χειραποσκευές, καρότσι και καθισματακι αυτοκινήτου, χωρίς μεγάλη βαλίτσα). 170 ή 105 ευρώ (και αν χρεώνει και το μωρό ακόμα παραπάνω) μου φάνηκαν παρα πολλά για τόσο σύντομη διαδρομή. Του είπα πως προτιμώ να πάρουμε ταξί από την ουρά στο αεροδρόμιο. Και μου ξανάστειλε πως οι παραπάνω τιμές είναι για VIP service και αν θέλω μπορεί να μου βρει αυτός απλό ταξί να μας παραλάβει και να μας πάει όταν φεύγουμε για την προνομιακή τιμή των 65 ευρώ σύνολο..
    Είναι όντως καλή τιμή αυτή; Ειδα στο επίσημο link και η fixed price είναι 18 ευρώ σύνολικά ανά διαδρομή από/προς αεροδρόμιο μέχρι 4 άτομα και περιλαμβάνει βαλίτσες .. Να δοκιμάσουμε να πάρουμε ταξί απο το αεροδρόμιο ή δε θα μας δέχονται και θα χρειαστεί να πάρουμε 2 ταξί οπότε καλύτερα να κλείσω με τον ξενοδόχο;

9. Samion

Samion Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Παλέρμο
    Μα τι λες? Αστεια πραγματα. Δεν πατε σε καμια υποσαχαρια μπανανια.. Φυσικα θα σας δεχτουν κ θα σας φορτωσει κ τις αποσκευες. Κ θα πληρωσεις ακριβως το αντιτιμο της φιξ ταριφας, τπτ παραπανω. Αν οποιοσδηποτε αρνηθει η σας υπερχρεωσει, πριν πληρωσεις καλεις επιτοπου το 112, ζητας αποδειξη κ κανεις κ ον λαιν καταγγελια. Θυμισου μονο στην πολυ σπανια εκδοχη να παει ετσι να παρεις τον αριθμ αδειας που βρισκεται στην πορτα του οδηγου με μεγαλα νουμερα, μαρκα, μοντελο. Κανεις λογικος δεν ρισκαρει αυτοφωρο κ αφαιρεση αδειας για λιγα €.
    (κατεβαζεις το modello reclamo κ το στελνεις με email)
    http://www.comune.napoli.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/1193

echo2011, despoina.s and escursione like this.
  10. alex-angel

alex-angel Member

Και εμείς που έχουμε πάει 3 φορές δεν είχαμε κανένα πρόβλημα και ήμουν κ με βαλίτσες κ 2 παιδιά.

echo2011 likes this.
  11. echo2011

echo2011 Member

Ευχαριστω παιδια για τις πληροφοριες! Διαβασα στο tripadvisor που ελεγαν πολλοι οτι απο το αεροδρόμιο αρνουνται οι ταξιτζηδες την τιμη που ειναι fixed και βαζουν ταξιμετρο και χρεωνουν εξτρα για βαλίτσες και διαφορα τετοια και σκεφτηκα μηπως αυτα που ζηταει ο ξενοδοχος ειναι νορμαλ.. Αλλα αφου μου λέτε πως ειναι υποχρεωμενοι να το δεχτουν θα το ξεκαθαρισουμε πριν μπούμε μεσα και αν δε θελει παιρνουμε το επομενο. Ξερετε καποιο τηλεφωνο για να καλέσουμε ταξι να μας παρει απο το ξενοδοχειο στην επιστροφη.. Αν ζητησω τηλεφωνο απο τον ξενοδοχο θα μας στειλει αυτον που θελει 30-35 την διαδρομή.. Να κλεισουμε απο το προηγουμενο βραδυ; Να βγουμε να περιμενουμε καποιο στον δρομο; Θα μενουμε σε κεντρικο δρομο (στην Umberto I)..

12. jimp

jimp Member

Μα κανονίσετε με αυτόν που θα σας πάρει απ'το αεροδρόμιο, εφόσον μείνετε ευχαριστημένοι.

echo2011 likes this.