Ιταλία Πληροφορίες για Νάπολη

mika1990

Member
Μηνύματα
33
Likes
81
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΦΙΤΖΙ
γεια σας!!απο την επισκεψη μου στη Ναπολη προτεινω και γω την πιτσαρια του Michele:clap:
για ξενοδοχειο θα σας προτεινα το MARRIOT απο θεμα ασφαλειας και υπεροχης θεας.:)
αγαπημενες περιοχες chiaia kai mergellina
 

mika1990

Member
Μηνύματα
33
Likes
81
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΦΙΤΖΙ
Εμείς μετακινηθήκαμε με αμάξι..γενικά δεν ειναι το γούστο καθενός η Νάπολη.Εμείς την εξερευνούσαμε κυρίως με τα πόδια το πρωί μεσημέρι και όχι τόσο το βραδυ λόγω ανυπαρκτου φωτισμού και μη αίσθηση ασφάλειας και με το αυτοκίνητο σε περιοχες οπως MARECHIARO KAI MERGELLINA που μας άρεσε πολυ.
Στην chiaia θα δείτε χριστουγεννιατικο στολισμο,πιο καλα καταστηματα σοκακια λιγο πιο περιποιημένα
Οι άνθρωποι μας φανηκαν πολυ φιλικοι και ενω δεν μιλουσαν γρι αγγλικα ειχαν διαθεση να βοηθησουν.Λιγη προσοχη στις τσαντες σας..
Αν παντως δεν σας αρεσει παρα πολυ σαν πολη νοικιαστε ενα αμαξι η με καπαοιο αλλο μεσο πηγαιντε στα χωρια ποσιτανο αμαλφι vietri del mare!!!
ειναι κουκλιστικα..!!;)
σας επισυναπτω μερικες φωτογραφιες απο τη Ναπολη :xalara:
 

Attachments

f-timos

Member
Μηνύματα
21
Likes
2
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι με τη σειρά μου. Έχω βρει αρκετά σπίτια με καλές τιμές κοντά στη στάση του μετρό Toledo. Επειδή κάπως έχω μπερδευτεί, πόσο κέντρο θεωρείται η περιοχή; Με ενδιαφέρει κυρίως να μπορώ να διανύσω από σταση μεταξύ αξιοθεάτων με τα πόδια για να γλιτώσω τη συγκοινωνία. Κατά πόσο είναι αυτό εφικτό; Το ίδιο για την περιοχή γύρω από το Castel Capuano?
Πολύ καλή περιοχή κλείσε άφοβα απέφυγε να κλείσεις κοντά στο κεντρικό σταθμό
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Τελικά κλείσαμε κοντά στη στάση Dante του μετρό. Δε ξέρω πόσο καλή περιοχή θεωρείται αλλά είδα ότι είναι αρκετά κοντά σε πολλά αξιοθέατα και ευελπιστώ να βολέψει.
 

spirosninja

Member
Μηνύματα
286
Likes
507
και εγω κοντα στη σταση Dante προτιμησα. οποτε περιμενω κ εγω αποψη περι του θεματος
 

alex-angel

Member
Μηνύματα
154
Likes
43
θελω λιγο τη βοηθεια σας σε κατι. επειδη οπως ειπα και παραπανω το μυαλο ταξιδευει ακομα στη Ναπολη ειπαμε και κλεισαμε εισητηρια για Αυγουστο 10 ημερες με τα παιδια πλεον μαζι. απο οτι βλεπω με συμφερει να κλεισω δωματιο στην ναπολη και τισ 10 μερεσ γτ ειναι πιο οικονομικα . το ερωτημα μου ειναι εκει κοντα που κανεις μπανιο? ( οχι οτι με νοιαζει εμενα αλλα μαλλον οι μικρες θα θελουν) και σε μονοημερα road trip τι θα μπορουσα να κανω?
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Με το ταξίδι να είναι προ των πυλών, θα το πετάξω ξερά: Πομπηία ή Ερκολάνο;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Με το ταξίδι να είναι προ των πυλών, θα το πετάξω ξερά: Πομπηία ή Ερκολάνο;
Είχα και εγώ τέτοια διλήμματα. Πομπηία λοιπόν, αν και το Ερκολάνο δεν το επισκεφτήκαμε λόγω έλλειψης χρόνου. Άλλωστε τι θα λες; "Πήγαμε στη Νάπολη και στο Ερκολάνο." "Στο ποιο?" :bleh: Μην παραλείψετε το αρχαιολογικό της Νάπολης.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Με το ταξίδι να είναι προ των πυλών, θα το πετάξω ξερά: Πομπηία ή Ερκολάνο;
Εμεις είχαμε επισκεφθεί και τα δυο αλλά η επίσκεψη στην πομπηια φτάνει και περισσεύει! Πολύ μεγαλύτερη σε έκταση όποτε θα δεις πολλά πράγματα εκεί.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Καλά το τί θα λέω γενικά δε με πολυνοιάζει. Το θέμα μου είναι ότι δεν έχουμε και πολλές μέρες (4) και απ'ότι είδα η Νάπολη έχει πράμα. Η Πομπηία θέλει ένα ολόκληρο πρωινό ή μία ολόκληρη μέρα; Επίσης μάλλον θα βρέχει τις μέρες που θα είμαι δυστυχώς αλλά τί να γίνει!
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Καλά το τί θα λέω γενικά δε με πολυνοιάζει. Το θέμα μου είναι ότι δεν έχουμε και πολλές μέρες (4) και απ'ότι είδα η Νάπολη έχει πράμα. Η Πομπηία θέλει ένα ολόκληρο πρωινό ή μία ολόκληρη μέρα; Επίσης μάλλον θα βρέχει τις μέρες που θα είμαι δυστυχώς αλλά τί να γίνει!
Αν πας νωρίς το πρωί,μέχρι το μεσημεράκι θα την έχεις περπατήσει όλη. Καλύπτει αρκετά μεγάλη περιοχή, όποτε υπολόγιζε ότι θα σου φάει όλη τη μέρα,μέχρι το μεσημεράκι κατά τις 2-3μμ... Αναλόγως! Καλύτερα να πας με συννεφιά πάντως παρα με ήλιο που είχαμε πάει εμεις... είχαμε σκάσει από τη ζέστη, Οκτώβριο μήνα.. :p
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πομπηια. Ηταν κ πιο πλουσια εξαλλου. Το Ερκολανο ειναι 11 φορες μικροτερο αλλα πιο καλα διατηρημενο κ κυριως συντηρημενο. Γινεται ανετα, ιδιως αν υπαρχει ΙΧ, να επισκεφθεις κ τα 2 την ιδια μερα. Ειναι πολυ κοντα. Ενα πρωινο θα το αφιερωνα Καζερτα,αν εχει καλο καιρο, κ μια μερα φυσικα Καπρι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.233
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom