Ιταλία Πληροφορίες για Νάπολη

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Υπάρχει περίπτωση να βρεθώ ξανά στην Ναπολη. Τι... «διαφορετικό» θα μπορουσα να δω; Τι άλλη ημερήσια εκδρομή θα μπορουσα να κάνω; Κάποια άλλη κοντινή πόλη που θα άξιζε να δω; Δυστυχώς δεν θα υπάρχει αυτοκίνητο. Έχω πάει Σορρεντο αλλά βλέπω ότι υπάρχει τρένο και για Σαλέρνο. Θα άξιζε;
 

zagreli

Member
Μηνύματα
32
Likes
58
Χαίρετε, έχω ετοιμάσει έναν μίνι οδηγό (σε word το ανέβασα σε περίπτωση που θέλετε να αλλάξετε ή να συμπληρώσετε κάτι) για την μετακίνηση από το αεροδρόμιο της Νάπολης προς το κέντρο με αστικό λεωφορείο όχι το Alibus πιο φθηνό (με φωτο και link για το πού βρίσκονται οι στάσεις, από πού παίρνεις εισιτήριο κλπ), αλλά και για τις διαδρομές για Πομπηία και Βεζούβιο από Νάπολη με τα μέσα μαζικής μεταφοράς. Επίσης αναφέρω τις ώρες λειτουργίας και τις τιμές κάποιων αξιοθεάτων. Χρησιμοποίησα και εγώ τον οδηγό και ίσχυε τουλάχιστον μέχρι και τον Μάρτιο του 2019, ακριβώς όπως τα γράφω μέσα. Ελπίζω να βοηθήσει σύντομα κι άλλους! ;)
 
Last edited:

Andreas92

Member
Μηνύματα
41
Likes
20
Χαίρετε, έχω ετοιμάσει έναν μίνι οδηγό (σε word το ανέβασα σε περίπτωση που θέλετε να αλλάξετε ή να συμπληρώσετε κάτι) για την μετακίνηση από το αεροδρόμιο της Νάπολης προς το κέντρο με αστικό λεωφορείο όχι το Alibus πιο φθηνό (με φωτο και link για το πού βρίσκονται οι στάσεις, από πού παίρνεις εισιτήριο κλπ), αλλά και για τις διαδρομές για Πομπηία και Βεζούβιο από Νάπολη με τα μέσα μαζικής μεταφοράς. Επίσης αναφέρω τις ώρες λειτουργίας και τις τιμές κάποιων αξιοθεάτων. Χρησιμοποίησα και εγώ τον οδηγό και ίσχυε τουλάχιστον μέχρι και τον Μάρτιο του 2019, ακριβώς όπως τα γράφω μέσα. Ελπίζω να βοηθήσει σύντομα κι άλλους! ;)
οποτε δεν ισχυει αυτο που γραφτηκε νωριτερα, υπαρχει και αλλο λεωφορειο εκτος το Alibus απο το αεροδρομειο,σωστα ? Τα ψαχνω και εγω τωρα ειχα μπερδευτει και εγω γιατι και εμενα το 182 με βολευει συμφωνα με το google maps για το κεντρο και οχι Alibus που μαλλον ειναι διαφορετικο
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
οποτε δεν ισχυει αυτο που γραφτηκε νωριτερα, υπαρχει και αλλο λεωφορειο εκτος το Alibus απο το αεροδρομειο,σωστα ? Τα ψαχνω και εγω τωρα ειχα μπερδευτει και εγω γιατι και εμενα το 182 με βολευει συμφωνα με το google maps για το κεντρο και οχι Alibus που μαλλον ειναι διαφορετικο
Ναι το 182 ειναι.
 

Andreas92

Member
Μηνύματα
41
Likes
20
επισης για Pompei scavi , αντι για Circumvesuviana train αν παρω trenitalia που θα εχω πιο κοντα σταθμο, παλι το ιδιο δεν θα ειναι ? ε

οι τιμες ειναι παραπλισιες απο οτι βλεπω 3,60 Circumvesuviana - 4.1 trenitalia απο Napoli Piazza Cavour
χουν καμια διαφορα που μου διαφευγει? θα συνεχισω μαλλον και σορρεντο μετα, μηπως ισχυει το ιδιο εισιτηριο του Circumvesuviana train ?

γενικα εκλεισα κοντα στο Museo Cappella Sansevero - Google Maps

ειναι οκ πιστευετε η περιοχη?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Κλεισαμε χωριστα τα εισιτηρια με trenitalia πρωι για Πομπηια και απο κει Σορεντο ως το απογευμα. Βολευει παρα πολυ.
Η περιοχη ειναι σουπερ, εκει κοντα μεναμε. Ολη η νυχτερινη ζωη σε 5 λ., ασφαλεστατη επισης.
Ο σιδηροδρομικος σταθμος Cavour ηταν η αποκλειστικη αφετηρια μας για καθε μετακινηση, γιατι ετσι αποφευγαμε το μετρο για τον κεντρικο σταθμο, πολυ βολικος.
 
Last edited:

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
επισης για Pompei scavi , αντι για Circumvesuviana train αν παρω trenitalia που θα εχω πιο κοντα σταθμο, παλι το ιδιο δεν θα ειναι ? ε

οι τιμες ειναι παραπλισιες απο οτι βλεπω 3,60 Circumvesuviana - 4.1 trenitalia απο Napoli Piazza Cavour
χουν καμια διαφορα που μου διαφευγει? θα συνεχισω μαλλον και σορρεντο μετα, μηπως ισχυει το ιδιο εισιτηριο του Circumvesuviana train ?

γενικα εκλεισα κοντα στο Museo Cappella Sansevero - Google Maps

ειναι οκ πιστευετε η περιοχη?
Μην μπερδεύεσαι τα τρένα τα παίρνεις από τον σταθμό Centrale-Piazza Garibaldi. H Piazza Cavour βρίσκεται κοντά στο Αρχαιολογικό Μουσείο. Δες στον χάρτη. Η περιοχή Cappella Sansevero είναι κεντρικότατη και τα εκθέματα μοναδικά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Μην μπερδεύεσαι τα τρένα τα παίρνεις από τον σταθμό Centrale-Piazza Garibaldi. H Piazza Cavour βρίσκεται κοντά στο Αρχαιολογικό Μουσείο. Δες στον χάρτη. Η περιοχή Cappella Sansevero είναι κεντρικότατη και τα εκθέματα μοναδικά.
Μονο που για τον σταθμο της Cavour απο το Sansevero περπατας μονο 10λ, ενω για τον κεντρικο θες 3-4 στασεις με το μετρο. Η μιση πολη απο την Cavour παιρνει τα τρενα.
 

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Καλησπερα, ειμαι 22 ετων και θελω να κλεισω εισιτήρια για τον αρχαιολογικο χωρο της Πομπηιας. Από οτι γνωριζω το εισιτηριο ειναι διαφορετικο για αυτη την ηλικιακη ομαδα αλλα δεν μπορω να το βρω ιντερνετικα..γνωριζετε μηπως πως μπορω να το βρω ωστε να κλεισω εκ των προτερων?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Καλησπερα, ειμαι 22 ετων και θελω να κλεισω εισιτήρια για τον αρχαιολογικο χωρο της Πομπηιας. Από οτι γνωριζω το εισιτηριο ειναι διαφορετικο για αυτη την ηλικιακη ομαδα αλλα δεν μπορω να το βρω ιντερνετικα..γνωριζετε μηπως πως μπορω να το βρω ωστε να κλεισω εκ των προτερων?
Στην επισημη σελιδα εβγαλα μηδενικο εισιτηριο.
Αν και δεν ειχε κοσμο, δεν εχεις λογο να κλεισεις πιο πριν.
 

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Στην επισημη σελιδα εβγαλα μηδενικο εισιτηριο.
Αν και δεν ειχε κοσμο, δεν εχεις λογο να κλεισεις πιο πριν.
Αρα αν παρω απο εκει θα ειμαι κομπλε δεν υπαρχει κινδυνος να μην βρω εισιτηριο ετσι?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom