Κύθηρα Ταξίδι στα Κύθηρα

vapapou

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Οι καλοκαιρινές μας διακοπές φέτος, αποφάσισα να γίνουν στα Κύθηρα.
Μαζεύοντας πληροφορίες δεν μπόρεσα να καταλήξω σε πιο χωρίο να κοιτάξω για διαμονή. Αυτό που θέλω είναι το απογευματάκι να μπορώ να κάνω βόλτα σε νησιώτικα σοκάκια, που μάλλον αυτά υπάρχουν στην χώρα.
Θα ήθελα κάποιος που έχει επισκεφτεί το νησί, να με καθοδηγήσει με την εμπειρία του. Δεν με ενδιαφέρει αν χρησιμοποιώ το αυτοκίνητο για λίγα χιλ.
Κάθε πληροφορία είναι πολύτιμη.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
το πιο όμορφο χωριό για μένα ήταν ο αβλέμονας.απο εκεί χρησιμοποιώντας το σαν ορμητήριο είσαι κοντά σε όλα τα χωριά και τις παραλίες...γραφικό η θάλασσα όμορφη και καθόλου κόσμος.έχει μιά προβλήτα που οδηγεί σε μιά μεγάλη θαλασσια λίμνη που μπορείς να κολυμπάς,απο τα βράχια μάζεψε κάπαρι που έχει άφθονη το νησί.
 

vapapou

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Δεν είναι μακρυά απο την Χώρα για βραδυνή βόλτα?
Έχει κάποιο σημείο με αμουδιά, καθότι θα έχω και παιδάκι?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ισως καλυτερα να μεινεις στο Καψαλι που ειναι το "επινειο" της Χωρας. Εχει ψαροταβερνες και μερος να κανεις μπανιο και σε αποσταση αναπνοης απο την Χωρα για τη βραδινη βολτα.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Δεν είναι μακρυά απο την Χώρα για βραδυνή βόλτα?
Έχει κάποιο σημείο με αμουδιά, καθότι θα έχω και παιδάκι?
με συγχωρείς..για μικρό παιδάκι δεν ξέρω άν προσφέρεται η θάλασσα εκεί...η χώρα απέχει αρκετα ..ίσως σου πέσει απομονωμένο αυτό το χωριό λοιπόν...
στίς παραλίες που θα μπορέσετε να κάνετε τα μπάνια σας συνήθως έχει πολυκοσμία και φασαρία..θα πρέπει να προσαρμόσετε λοιπόν τις ανάγκες του μικρού φίλου με τις δικές σας και να βρείτε μιά χρυσή τομή.έτσι και αλιώς τα κήθυρα ειναι ένα νησί που θα ικανοποιήσει τις αισθήσεις σας !!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Το ιδανικό μέρος για να μείνεις στα Κύθηρα είναι το Καψάλι. Εγώ είχα μείνει μέσα στη Χώρα η οποία είναι μαγευτική αλλά δεν έχει θάλασσα σε απόσταση που να περπατιέται. Το Καψάλι είναι πολύ κοντά στη Χώρα και τα συνδυάζει όλα.

Πάντως γενικά το νησί είναι απο τους καλύτερους προορισμούς για καλοκαίρι. Έχει το δικό του χαρακτήρα. Προσοχή: αν δε διαθέτεις τζίπ (και μάλιστα βαρβάτο) συμβουλέυω να νοικιάσεις απο εκεί καθώς οι δρόμοι για τις περισσότερες (καταπληκτικές) παραλίες είναι χωματόδρομοι του χειρίστου είδους.
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Ως φανατική των Κυθήρων (έχω πάει γύρω στις 15 φορές την τελευταία 20ετία, κάποτε μάλιστα σκεφτόμασταν να γίνουμε και μόνιμοι κάτοικοι...) σου προτείνω το Καψάλι και για διαμονή, ανεπιφύλακτα, τα Σπίτια του Βασίλη (τηλ 27360-31125 και 31356, ζητάς την Όλγα). Βρίσκονται σε απόσταση πέντε λεπτών με τα πόδια από την περατσάδα, με εκπληκτική θέα, κι είναι ό,τι βολικότερο έχω βρει για διαμονή. Περί χωματόδρομων, σίγουρα δεν χρειάζεσαι τζιπ, μια χαρά θα τα καταφέρεις και με συμβατικό. Θα τα πούμε και με πμ για να σου δώσω ότι πληροφορίες θέλεις.
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Ίσως το δικό μου να τα βρήκε σκούρα με τους χωματόδρομους, δε ξέρω. Πάντως με το που γύρισα πήγα κατευθείαν συνεργείο και μετά την επισκευή (σπασμένη βάση μηχανής) μου συνέστησαν να μη ξαναπάω σε τέτοιους δρόμους. Επιμένω ότι για να δείς όλες τις παραλίες του νησιού απλά δε γίνεται με συμβατικό αμάξι, τουλάχιστον αν το αγαπάς έστω και λίγο.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
τα Σπίτια του Βασίλη (τηλ 27360-31125 και 31356, ζητάς την Όλγα). Βρίσκονται σε απόσταση πέντε λεπτών με τα πόδια από την περατσάδα, με εκπληκτική θέα, κι είναι ό,τι βολικότερο έχω βρει για διαμονή.
Kithira, Kythera, Studios Vasili, APartments in Kithira
αυτά είναι φαντάζομαι?
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Πήγαμε πέρσι στα Κύθηρα. Το ATOS μας έβγαλε ασπροπρόσωπους στους επιεικώς απαράδεκτους δρόμους για τις παραλίες. Ο Αβλέμονας είναι ένα πολύ γραφικό χωριό και κοντά έχει την παραλία της Παλαιόχωρας (αν θυμάμαι καλά), τεράστια και αμμουδερή. Ομως κατά τ' άλλα δεν είναι κεντρικό σημείο. Το Καψάλι είναι το κεντρικότερο, κοντά στην χώρα και σε ανέσεις, αλλά την παραλία δεν τη συνιστώ. Η Αγία Πελαγία βόρεια του νησιού είναι ωραίο μέρος και με υπέροχες παραλίες. Γενικά οι άσχημοι δρόμοι διπλασιάζουν τον χρόνο μετάβασης από το ένα μέρος στο άλλο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.364
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom