Κύθηρα Ταξίδι στα Κύθηρα

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Ορισμενες φωτογραφιες και ενα μικρο update για τα ΚΥΘΗΡΑ..
ΚΑΨΑΛΙ ΦΡΟΥΡΙΟ.jpg
 1.png
 2.png


Χωρα, Φρουριο, Καψαλι στο βαθος το επίνειο της χωρας ας πούμε αλλά ειναι μικρό λιμάνι για να πιάνουν μεγάλα επιβατηγά περαν του γεγονότος οτι ειναι και εντελώς νότια και πιο μακρυά απο Νεάπολη και Γύθειο....
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
ΑΒΛΕΜΟΝΑΣ 2.jpg
ΑΒΛΕΜΟΝΑΣ 3.jpg
ΑΒΛΕΜΟΝΑΣ 4.jpg
ΑΒΛΕΜΟΝΑΣ.jpg


Αβλεμονας .... το ειδα γραμμένο στις πινακιδες με οποιο τροπο γινεται... αυλαιμωνας αυλέμονας αβλαιμωνας αβλέμονας εκτός απο αυγολέμονας... οπως και ναναι η ορθογραφία ηχητικά ειναι το ιδιο οποτε δεν μας νοιάζει.. Ομορφο μέρος..
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Παραλία ΚΑΛΑΔΙ ισως η καλυτερη του νησιου.. καλά δεν πάιρνω και ορκο δεν τις πήγα όλες.. ο δρομος καλός μέχρι την καντίνα οπου έχει ένα πάρκινγκ αλλά και καμιά διακοσαριάμέτρα αμα συνεχίσετε (ασφαλτος πάλι) υπάρχει ενας μικρός χωρος για καμια 10 με 12 αυτοκίνητα.. απο κει έχει καμια 150 σκαλοπάτια για την παραλία.. ενα δεκάλεπτο περίπου.. ελα δε βαριόμαστε η παραλία θα σε αποζημιώσει.. το κακό ειναι οτι μερικές φορες εκει στην αψιδα απλώνουν κάποιοι πετσετα και δυσκολευεσαι να περασεις πιο πολύ να δεις η να βγάλεις φωτο ... χωρος υπάρχει πιο πριν για να απλωθούν ολοι στην παραλία..
ΚΑΛΑΔΙ 2.jpg
ΚΑΛΑΔΙ 3.jpg
ΚΑΛΑΔΙ 4.jpg
ΚΑΛΑΔΙ.jpg
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
ΜΕΛΙΔΟΝΙ 2.jpg

ΜΕΛΙΔΟΝΙ .. πολύ ωραια παραλία ευκολα προσβάσιμη και στο βάθος η βραχονησίδα ΧΥΤΡΑ



ΜΕΛΙΔΟΝΙ ΔΡΟΜΟΣ.jpg
ΜΕΛΙΔΟΝΙ ΔΡΟΜΟΣ2.jpg


Τα τελευτια δυο χιλιόμετρα που ηταν χωματόδρομος αποκαστάθηκαν και πλεον ασφαλτος με εργο για ομβρια στα πλάγια του δρόμου.. που να σας τα λέω ... αουτομπαν Χώρα Μελιδόνι ευτυχώς χωρίς διόδια..


ΜΕΛΙΔΟΝΙ.jpg
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
ΓΕΦΥΡΑ ΚΑΤΟΥΝΙ (ΤΩΝ ΑΓΓΛΩΝ)

ΓΕΦΥΡΑ ΚΑΤΟΥΝΙ (ΤΩΝ ΑΓΓΛΩΝ).jpg
ΓΕΦΥΡΑ ΚΑΤΟΥΝΙ (ΤΩΝ ΑΓΓΛΩΝ) 2.jpg
ΓΕΦΥΡΑ ΚΑΤΟΥΝΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.jpg


ΚΑΨΑΛΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ


ΚΑΨΑΛΙ ΒΡΑΔΥ.jpg


Οχι δεν ειναι το δικό μου γιωτ (ναυπηγειται ακόμα).. Αυτό ειναι το OPTASIA του Δράγνη (Βολιώτη Αγχιαλιτη για την ακριβεια εφοπλιστη, του «βασιλιά» των Luxury Yachts, που εχει ναυπηγειο και κατασκευάζει πολυτελή γιωτ.... μαλιστα εχει πάρει και πρώτο βραβείο στον παγκόσμιο διαγωνισμό ΙSS 2012 Design & Leadership Awards και αναδείχτηκε ως Ωραιότερο Σκάφος στον Κόσμο για την κατασκευη ενός 40μετρου μαυρου γιωτ ονόματι O' Pati), που νοικιάζεται 800.000 ευρω τη βδομάδα .. τα 799 μου λειπουν ..

ΓΙΩΤ ΚΑΨΑΛΙ.jpg
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Διακόφτι ... εδω πιανουν το Πορφυρούσα (διακρίνεται στο βάθος) απο Νεάπολη και το Aqua Jewel απο Γυθειο.. Ωραία παραλία κατι λίγο απο Ελαφονησο (Σιμος)


ΔΙΑΚΟΦΤΙ ΠΑΡΑΛΙΑ ΛΙΜΑΝΙ.jpg



Υπάρχει και ραμπα για ΑΜΕΑ.. εδω να πω οτι μου εκανε εντύπωση το γεγονος οτι ειδα αλλες δυο τετοιες ράμπες ... μια στο Καψάλι και μια στην παραλία της Παλαιάπολης λίγο πριν τον Αβλέμονα..

ΔΙΑΚΟΦΤΙ ΡΑΜΠΑ.jpg


Και μια εικόνα του Διακόφτι απο μακρυά

ΔΙΑΚΟΦΤΙ.jpg
 

makzax

Member
Μηνύματα
83
Likes
189
Αγαπάμε Κύθηρα, όχι μόνο για τα (κλασικά) παραθαλάσσια αλλά και για την ενδοχώρα.
Ο Μυλοπόταμος με τον παλιό οικισμό και το κάστρο είναι από τα αγαπημένα μου μέρη!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
ΜΥΛΟΠΟΤΑΜΟΣ εδω μου τα χαλάσανε ... καταρρακτες γιοκ .. ουτε για ενα ντουζακι.. καλά λιγο πολύ ξέραμε οτι δεν θα δουμε καταρρακτες αλλά δεν πειραζει.. Ενας μεγάλος πλάτανος οπου έχει μια ωραια ταβέρνα .. μαλλον δεν αξιζει κάποιος να το επισκεφτει μονο και μονο για τους καταρρακτες ..


ΜΥΛΟΠΟΤΑΜΟΣ 2.jpg
ΜΥΛΟΠΟΤΑΜΟΣ 3.jpg


εδω στην φωτογραφία κάτω θα επρεπε να βλέπουμε καταρρακτη αλλά δεν..

ΜΥΛΟΠΟΤΑΜΟΣ ΚΑΤΑΡΡΑΚΤΕΣ.jpg


Στην εισοδο του χωριού ειναι αυτό το καμπαναριό..
.png
 

makzax

Member
Μηνύματα
83
Likes
189
ΜΥΛΟΠΟΤΑΜΟΣ εδω μου τα χαλάσανε ... καταρρακτες γιοκ .. ουτε για ενα ντουζακι.. καλά λιγο πολύ ξέραμε οτι δεν θα δουμε καταρρακτες αλλά δεν πειραζει.. Ενας μεγάλος πλάτανος οπου έχει μια ωραια ταβέρνα .. μαλλον δεν αξιζει κάποιος να το επισκεφτει μονο και μονο για τους καταρρακτες ..
Τι εννοείς καταρράκτες γιοκ; Εχω κάνει μπάνιο εκεί, βέβαια δεν έχει πολύ νερό αν αναφέρεσαι σε αυτό. Η ταβέρνα στην πλατεία μου αρέσει πολύ!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Τι εννοείς καταρράκτες γιοκ; Εχω κάνει μπάνιο εκεί, βέβαια δεν έχει πολύ νερό αν αναφέρεσαι σε αυτό. Η ταβέρνα στην πλατεία μου αρέσει πολύ!
Δεν υπάρχει νερο πλεον.. λιγες σταγονες επεφταν..αν καταφερω θα ανεβασω και βιντεο ...Ισως αλλη εποχή Χειμώνα ή Ανοιξη να εχει κατι περισσοτερο..
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Υπάρχουν βεβαια και άλλες παραλίες καλές και γενικά πιστευω θα ικανοποιηθει ο καθενας στο θεμα αυτό.. Η πιο ευκολη λύση ειναι το Καψαλι οπου δεν κουραζεσαι να τρεχεις απο δω και απο κει και ειναι κλειστος κολπος που σημαινει γενικά ηρεμη θαλασσα (εκτος απο τρελούς νοτιάδες ισως) ... μπορεις με ενα ποδηλατο θαλασσης να πας απεναντι στη παραλία Σπαραγαριο (τωρα που το γραφω απο δω βγαινει το Σπαραγουάη ..καπου το ειδα γραμμένο)...

Το Καψαλι ειναι ιδανικό το βραδυ για φαγητό, ποτο στα 2-3 μπαρακια που διαθετει και ισως πετυχετε και τίποτε "Beatles" να τραγουδάνε live οπως πετυχα εγω καποιους 70αρηδες Αγγλους ροκερς..
Αυτοκινητο ειναι απαραιτητο ...οι δρομοι μετριοι, στενοι σε καποια σημεια, καπου καπου χωματοδρομοι βατοι ομως με λίγη προσοχή δεν θα αντιμετωπίσει κανεις προβλημα.. Πρεπει ο οδηγος να εχει κατα νου τον κυριο οδικό αξονα απο Νοτο προς Βορρά δηλαδή Καψάλι Αγια Πελαγία και τον δρόμο απο το λιμάνι Διακοφτι που περνά απο Αεροδρόμιο και βρισκει τον κυριο αξονα στα Αρωνιάδικα...

Μου έκανε εντυπωση περνωντας απο διαφορα χωριά το ποσο προσεγμένα ηταν γενικά ιδιως οι εκκλησιες... φρεσκοβαμμενα, ασβεστωμενα με λουλουδια στις αυλές κλ.. Ειναι προφανες οτι ολο το νησί ζει κυριως απο τον τουρισμό.. Αν κάποιος έχει ορεξη μπορεί να παει Κυριακή πρωί στο κεφαλοχωρι Ποταμός οπου σε μια όμορφη πλατεία, διαφοροι παραγωγοι πουλουν διαφορα τοπικα προιοντα απο μελι, διαφορα γλυκα κουταλιου, τσιπουρο, φατουραδα(τοπικο λικέρ) κλ.. ειναι μια μικρη λαϊκη και φυσικά μετα να πιει και ενα καφε.. Απο κει συνεχίζοντας σε ενα τεταρτο αποσταση ειναι ο παραλιακός οικισμός Αγία Πελαγία με οργανωμένη παραλία, ταβερνες και καφε.. στον δρομο αυτο ειδα ενα πευκοδάσος που δεν το περίμενα γιατι σχεδον σε όλο το νησί κυριαρχει η πετρα και οι θαμνωδεις εκτασεις... Και στη περιοχή του Μυλοποτάμου βεβαια υπαρχει αρκετό πράσινο αφου υπαρχει εστω λιγο νερό..

Τα Κυθηρα ειναι ενα ήσυχο νησί με πολλές και ωραιες παραλίες και ιδανικό για οικογένειες για ηρεμες και ξενοιαστες διακοπές..
 

Giannis_K

Member
Μηνύματα
27
Likes
51
Τέλεια ανάρτηση.

Την αποθηκεύω για να την ξαναδιαβάσω όταν θα έρθει η ώρα να επισκεφτώ τα Κύθηρα
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom