Ταξίδι στην Αθήνα

vickygian

Member
Μηνύματα
87
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο....
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου!!!
Χαιρετώ όλους τους συμφουρμίτες!! Χαίρομαι πολύ που γίνομαι πλέον και εγώ ενεργό μέλος στην παρέα σας.:D Σας διαβάζω καθημερινά σχεδόν ένα χρόνο και σας νιώθω ήδη φίλους μου. Μένω στα Γιάννενα αλλά ήμουνα για 5 χρόνια φοιτήτρια στη Λάρισα και έχω γνωρίσει αρκετά καλά μπορώ να πω τη Βόρεια Ελλάδα.... Στο εξωτερικό έχω πάει στο Ντύσσελντορφ σε κάποιους συγγενείς τον Ιούνιο του 2008, τον Μάρτιο του 2009 με τη βοήθεια του φορουμ οργάνωσα το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό με προορισμό την Πράγα το οποίο ήταν τέλειο, ειδικά από άποψη οργάνωσης (ο φίλος μου έμεινε έκπληκτος:clap:) και αφού είχε τέτοια επιτυχία το πρώτο τον Δεκέμβρη του 2009 οργάνωσα ταξίδι στο Βερολίνο. (μόλις βρω χρόνο θα ανεβάσω κι εγώ τις ταξιδιωτικές μου ιστορίες)
Σήμερα θα ήθελα να αναφερθώ σε ένα θέμα που πιθανόν να "καίει" και άλλους επαρχιώτες, χωριατάκια κλπ και είναι ένα ταξίδι στην Αθήνα. Αρκετοί από εσάς μένετε στην Αθήνα και πιθανώς δε γνωρίζετε τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε εμείς που ερχόμαστε πάρα πολύ σπάνια.
Παρόλο που έχω ταξιδέψει αρκετά στην Ελλάδα, την Αθήνα έτυχε να την επισκευθώ μόνο μια φορά στους Παραολυμπιακούς που όπως καταλαβαίνετε ήταν ειδικές οι συνθήκες (δεν υπήρχε τόση εγκληματικότητα κλπ) Θέλοντας να γνωρίσω λοιπόν την ελληνική πρωτεύουσα άρχισα να οργανώνω το ταξίδι όπως και τα προηγούμενα. Ψάχνω να βρω ξενοδοχείο στο κέντρο για να είμαι κοντά στα αξιοθέτα, μετρό και συζητώντας τυχαία με μια φίλη με αποθάρρυνε τελείως λέγοντάς μου "πού πας εκεί, το κέντρο είναι απροσπελαστο από Αλβανούς, Πακιστανούς" και έτσι κατέληξα να μείνω σε κάποιους συγγενείς του φίλου μου. Δεν λέω ότι πέρασα άσχημα αλλά θα ήθελα να το έχω οργανώσει εγώ, να έχω φτιάξει δικό μου πρόγραμμα.... Αν μπορεί κάποιος λοιπόν ας προτείνει ένα ολοκληρωμένο ταξίδι ξεκινώντας από το ξενοδοχείο, φαγητό, αξιοθέατα. Ελπίζω να φανεί και σε άλλους χρήσιμο αυτό το θέμα.
Και πάλι καλώς σας βρήκα, να 'μαστε όλοι καλά και να πηγαίνουμε όλο και περισσότερα ταξίδια γιατί έτσι γινόμαστε καλύτεροι!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Πρώτα από όλα, καλωσήρθες και χαιρόμαστε πολύ που το forum σε βοηθά να οργανώνεις τα ταξίδια σου.

Όσο για τις πληροφορίες που αφορούν στην Αθήνα, υπάρχουν ήδη αρκετά θέματα που περιλαμβάνουν όλα αυτά που ζητάς.

Πήγαινε στο αναζήτηση πληροφοριών, Ελλάδα, Στερεά Ελλάδα http://www.travelstories.gr/%F3%F4%E5%F1%E5%DC-%E5%EB%EB%DC%E4%E1/ και θα βρεις θέματα για ξενοδοχεία, αξιοθέατα κλπ.

πχ το παρακάτω θέμα http://www.travelstories.gr/%F3%F4%...%E9%F9%F4%E9%EA%FC%F2-%EF%E4%E7%E3%FC%F2.html

έχει πολλές μαζεμένες χρήσιμες πληροφορίες. Αν θες κάτι επιπλέον και πιο συγκεκριμένο, εδώ είμαστε να βοήθήσουμε.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Παρόλο που έχω ταξιδέψει αρκετά στην Ελλάδα, την Αθήνα έτυχε να την επισκευθώ μόνο μια φορά στους Παραολυμπιακούς που όπως καταλαβαίνετε ήταν ειδικές οι συνθήκες (δεν υπήρχε τόση εγκληματικότητα κλπ)
Oύτε τώρα υπάρχει τόση εγκληματικότητα... η τόση εγκληματικότητα είναι στα μυαλά των "δημοσιογράφων" των δελτίων ειδήσεων...

Ψάχνω να βρω ξενοδοχείο στο κέντρο για να είμαι κοντά στα αξιοθέτα, μετρό και συζητώντας τυχαία με μια φίλη με αποθάρρυνε τελείως λέγοντάς μου "πού πας εκεί, το κέντρο είναι απροσπελαστο από Αλβανούς, Πακιστανούς" και έτσι κατέληξα να μείνω σε κάποιους συγγενείς του φίλου μου.
όταν λέει η φίλη σου ότι το κέντρο είναι απροσπέλαστο από Αλβανούς και Πακιστανούς τι εννοεί ακριβώς? Σαφέστατα στο κέντρο κυκλοφορεί κάθε καρυδιάς καρύδι ειδικά στην Ομόνοια αλλά είναι αστείο να λέμε ότι όλο το κέντρο είναι επικίνδυνο... σε όλο τον κόσμο υπάρχουν καλές και κακές περιοχές έτσι και στην Αθήνα η περιοχή γύρω από την Ομόνοια και την πλατεία Βάθη είναι λίγο σοκαριστική ιδιαίτερα το βράδυ αλλά το να υποστηρίζουμε οτι η Αθήνα είναι επικίνδυνη πόλη είναι το λιγότερο φαιδρό...

Η φίλη σου να υποθέσω είναι απόγονος των Αψβούργων ή της βασιλικής οικογένειας του Ηνωμένου Βασιλείου και μένει στην Εκάλη ή στο Π.Ψυχικό για να την πειράζουν οι μετανάστες που στην συντριπτική τους πλειοψηφία δουλεύουν σκληρά και δεν ενοχλούν κανέναν...
 

vickygian

Member
Μηνύματα
87
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο....
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου!!!
Anny σε ευχαριστώ πάρα πολύ, πολύ κατατοπιστικές οι πληροφορίες που βρήκα, ήδη είμαι έτοιμη να οργανώσω ένα ταξιδάκι...
Traveller η φίλη μου μένει Κορυδαλλό, δεν ξέρω πού είναι, και η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο ψιλομύτα. Μετακινούμενη 5 μέρες στην Αθήνα με το μετρό και τον ηλεκτρικό είδα αρκετούς αλλοδαπούς και σκέφτηκα ότι πιθανότατα πολλοί αλλοδαποί μετακινούνταν και στην Πράγα και στη Γερμανία που πήγα, απλά εγώ δεν μπορούσα να τους ξεχωρίσω ενώ στην Αθήνα μπορούσα. Άρα έχεις δίκιο ότι όλα είναι στο μυαλό μας, όπως ένιωθα ασφάλεια στις άλλες πόλεις το ίδιο πράγμα είναι και στην Αθήνα. Όπου πας προσέχεις....
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Ψιλομύτα και Κορυδαλλός??

Μπορεί ο Κορυδαλλός να μην είναι Εκάλη ή κάτι παρόμοιο για να το "δικαιολογεί", αλλά μην ξεχνάς ότι οι ψιλομύτες ζουν ανάμεσά μας, ανεξαρτήτως περιοχής. :D
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Μπορεί ο Κορυδαλλός να μην είναι Εκάλη ή κάτι παρόμοιο για να το "δικαιολογεί", αλλά μην ξεχνάς ότι οι ψιλομύτες ζουν ανάμεσά μας, ανεξαρτήτως περιοχής. :D
Σιγουρα δεν ειναι θεμα περιοχης αλλα θεμα παιδειας και ανατροφης. Δυστηχως σημερα οι περισσοτεροι φροντιζουμε για ενα καλο και ακριβο σχολειο, στοχευουμε σε μια καλη θεση και ξεχναμε πως δεν ειναι ΑΥΤΟ που μας διαχωριζει απο τα ζωα και μας κανει ανθρωπους
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Χαιρετώ όλους τους συμφουρμίτες!! Χαίρομαι πολύ που γίνομαι πλέον και εγώ ενεργό μέλος στην παρέα σας.:D Σας διαβάζω καθημερινά σχεδόν ένα χρόνο και σας νιώθω ήδη φίλους μου. Μένω στα Γιάννενα αλλά ήμουνα για 5 χρόνια φοιτήτρια στη Λάρισα και έχω γνωρίσει αρκετά καλά μπορώ να πω τη Βόρεια Ελλάδα.... Στο εξωτερικό έχω πάει στο Ντύσσελντορφ σε κάποιους συγγενείς τον Ιούνιο του 2008, τον Μάρτιο του 2009 με τη βοήθεια του φορουμ οργάνωσα το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό με προορισμό την Πράγα το οποίο ήταν τέλειο, ειδικά από άποψη οργάνωσης (ο φίλος μου έμεινε έκπληκτος:clap:) και αφού είχε τέτοια επιτυχία το πρώτο τον Δεκέμβρη του 2009 οργάνωσα ταξίδι στο Βερολίνο. (μόλις βρω χρόνο θα ανεβάσω κι εγώ τις ταξιδιωτικές μου ιστορίες)
Σήμερα θα ήθελα να αναφερθώ σε ένα θέμα που πιθανόν να "καίει" και άλλους επαρχιώτες, χωριατάκια κλπ και είναι ένα ταξίδι στην Αθήνα. Αρκετοί από εσάς μένετε στην Αθήνα και πιθανώς δε γνωρίζετε τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουμε εμείς που ερχόμαστε πάρα πολύ σπάνια.
Παρόλο που έχω ταξιδέψει αρκετά στην Ελλάδα, την Αθήνα έτυχε να την επισκευθώ μόνο μια φορά στους Παραολυμπιακούς που όπως καταλαβαίνετε ήταν ειδικές οι συνθήκες (δεν υπήρχε τόση εγκληματικότητα κλπ) Θέλοντας να γνωρίσω λοιπόν την ελληνική πρωτεύουσα άρχισα να οργανώνω το ταξίδι όπως και τα προηγούμενα. Ψάχνω να βρω ξενοδοχείο στο κέντρο για να είμαι κοντά στα αξιοθέτα, μετρό και συζητώντας τυχαία με μια φίλη με αποθάρρυνε τελείως λέγοντάς μου "πού πας εκεί, το κέντρο είναι απροσπελαστο από Αλβανούς, Πακιστανούς" και έτσι κατέληξα να μείνω σε κάποιους συγγενείς του φίλου μου. Δεν λέω ότι πέρασα άσχημα αλλά θα ήθελα να το έχω οργανώσει εγώ, να έχω φτιάξει δικό μου πρόγραμμα.... Αν μπορεί κάποιος λοιπόν ας προτείνει ένα ολοκληρωμένο ταξίδι ξεκινώντας από το ξενοδοχείο, φαγητό, αξιοθέατα. Ελπίζω να φανεί και σε άλλους χρήσιμο αυτό το θέμα.
Και πάλι καλώς σας βρήκα, να 'μαστε όλοι καλά και να πηγαίνουμε όλο και περισσότερα ταξίδια γιατί έτσι γινόμαστε καλύτεροι!!
Από ξενοδοχεία δεν ξέρω σε τί τιμές περίπου ψάχνεις,ακριβό,οικονομικό;
Εγώ από την εμπειρία μου από ταξίδια στην Αθήνα θα σου πώ τα εξής:
Από πεντάστερα παλιότερα έμενα συνήθως στο Βaby Grand,(λόγω κεντρικής θέσης)οδός Αθηνάς,δίπλα στην Ομόνοια που αρχικά ήταν αρκετά ακριβό αλλά από πέρσι βγάζει κάτι προσφορές,πολύ καλό,αλλά η αλήθεια είναι κι εγώ από πέρσι μετά τα γεγονότα και επειδή πράγματι η Ομόνοια μέ είχε κουράσει με το να βλέπω διάφορα....παρατράγουδα και να φοβάμαι λιγάκι (ίσως γι αυτό και το ξενοδο έριξε τις τιμές:haha:)το απέφυγα.
Εχω μείνει στο Ηilton το οποίο επίσης βγάζει ειδικά σε περιόδους γιορτών προσφορές,μένεις τρία βράδυα και πληρώνεις για δύο,μου έχει βγεί δηλ 100 ευρώ η βραδυά και μιλάμε για σούπερ κατάσταση!!!δεν συγκρίνεται με κανένα άλλο ούτε με το Βaby Grand,τα δωμάτια πολύ ευρύχωρα,λόμπυ μεγάλο ενώ το Baby υστερεί ως προς αυτό ,δεν έχει λόμπυ και φυσικά το πρωινό του βασιλικό...Επίσης η περιοχή που βρίσκεται ,Βασ.Σοφίας καμία σχέση με Ομόνοια,θαρρείς είσαι σε άλλο κόσμο,και παρόλ αυτά πολύ κοντά στο Σύνταγμα δυό στάσεις με το μετρό,αλλα και ευχάριστος περίπατος με τα πόδια γύρω στο εικοσάλεπτο.
Στην ίδια περιοχή με Ηilton ,από την κάτω μεριά,στη Μιχαλακοπούλου έχω μείνει στο Golden Age,το οποίο είναι τετράστερο αλλά μετά την ανακαίνιση εδώ και λίγα χρόνια είναι σούπερ!!ευρύχωρα δωμάτια,επίπλωση μέσα καινούργια ,καθρέφτες,και έχει ένα πολύ ωραίο λόμπυ με βιβλιοθήκη,πολύ ζεστή φιλική ατμόσφαιρα.
Λίγα μέτρα πιό κάτω απ αυτό επί της Μιχαλακοπούλου βρίσκεται το Ηλύσια ίδια κατηγορία,αλλά νομίζω είναι οικονομικότερο,δεν μπορώ να σου πώ πως είναι τώρα ,είχα μείνει σαυτό πριν πολλά χρόνια,πάνω από 6,7.
Ενα άλλο πού έχω υπ όψιν μου ,το είδα,μπήκα μέσα και στα δωμάτια,είναι το Amalia,πολύ καλή θέση επίσης,επί της λεωφόρου Αμαλίας γύρω στα 300 μέτρα από το Σύνταγμα,κι αυτό ανακαινισμένο πρόσφατα,οπότε επίπλωση,μπάνιο κλπ είναι άψογα!
και τέλος το οικονομικότερο απ όλα,επίσης τετράστερο (τις γιορτές όταν τα άλλα ήταν γύρω στο 100άρι αυτό ήταν στο 80αρι)και ταυτόχρονα κεντρικό,στην Σταδίου και περίπου στα 300 μέτρα από το Σύνταγμα είναι το Esperia Palace,δεν έτυχε να μείνω,αλλά πέρσι είχα πάει να το δώ κι αυτό μέσα δωμάτια κλπ,είναι παλιό,υπάρχουν δωμάτια ανακαινισμένα αλλά όχι όλα...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πολυ καλα ειναι το ξενοδοχεια που σου προτεινει η romantic woman αλλα να σου προτεινω και μερικα αλλα ωστε να αυξησεις τις επιλογες σου: Επι της Μιχαλακοπουλου, στο υψος της πλατειας Μαβιλη ειναι το Stratos Vassilikos OFFICIAL SITE OF STRATOS VASSILIKOS HOTEL in Athens Greece -ανακαινισμενο- το οποιο κυμαινεται γυρω στα 85 ευρω το δικλινο με πρωινο (το πρωινο του εξαιρετικο) καi κανενα δεκαλεπτο με τα ποδια απο το μετρο του Μεγαρου Μουσικης.
Σε αλλη περιοχη διπλα στο Αρχαιολογικο Μουσειο ειναι το ξενοδοχειο Μουσειο Museum Hotel in Athens, Greece
Αν θελεις κατι πιο ακριβο θα σου προτεινα και την εκδοχη του Electra Palace -δωματιο με θεα την Ακροπολη, διπλα στην Πλακα και δυο βηματα απο το Συνταγμα. Athens accommodations, luxury hotels Athens, five star hotels athens Electra Palace hotel
Δοκιμασε να βρεις τις τιμες τους και μεσα απο το site τους και μεσα απο μηχανες αναζητησης -καμια φορα υπαρχουν σημαντικες αποκλισεις.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Athens Lotus Hotel - Αθήνα[/quote
]Προτεινω το ξενοδοχειο lotus ....εμεινα το Νοεμβριο με 65 ευρω η βραδυα αλλα ειναι σουπερ....το πρωινο του ειναι για 7στερο προσφατα ανακαινισμενο πεντακαθαρο, το προσωπικο πολυ εξυπηρετικο.....
Δεν μου αρεσε και τοσο οτι ειναι στο Μεταξουργειο αλλα ειναι διπλα στο σταθμο του μετρο...και δεν ειχα προβλημα μετακινησης
 

vickygian

Member
Μηνύματα
87
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο....
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου!!!
Κορίτσια σας ευχαριστώ πάρα πολύ. Κανονίζω να φύγω Παρασκευή...;)
 

vickygian

Member
Μηνύματα
87
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο....
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου!!!
Επανέρχομαι σε ένα θέμα που έχω ανοίξει πιο παλιά για να υποβάλλω μια πολύ συγκεκριμένη ερώτηση. Την πρώτη εβδομάδα του Μαϊου, Δευτέρα-Τρίτη, θα βρίσκομαι στην Αθήνα συνοδεύοντας τον άντρα μου που θα παρακολουθήσει ένα συνέδριο. Σκέφτηκα να κλείσω ένα ξενοδοχείο στο κέντρο να κάνω τις βόλτες μου όσο θα είμαι μόνη μου, που να έχει και δωρεάν πάρκινγκ... Βρήκα λοιπόν ένα στην οδό Παιωνίου11Α, είναι κοντά στην πλατεία Βικτωρίας. Διάβασα όμως κάτι σχόλια οτι η περιοχή δεν είναι καλή. Παρακαλώ όποιος ξέρει και μπορεί να με βοηθήσει για την περιοχή.... Ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom