Αυστραλία Ερωτήσεις κ Πληροφορίες για Αυστραλία

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Θες να πας για τα Χριστούγεννα ή για μπάνιο; Γενικά, αν θες να κινηθείς στα "τροπικά" προσπάθησε να πας προς τον δικό τους χειμώνα.

Παραλίες για μπάνιο έχει και στο Σίδνεϊ (σε Μανλί, καθώς και από Μποντάι και νοτιότερα). Είναι ωραίες, δεν κινδυνεύεις από τη θαλάσσια πανίδα, αλλά δεν τις λες τροπικές.

Η βόρεια Αυστραλία, για τους Αυστραλούς (εννοώ τους κατοίκους Σίδνεϊ/Μελβούρνης κλπ), είναι χειμωνιάτικος προορισμός. Τον δικό μας χειμώνα εκεί είναι περίοδος μουσώνων και πιστεύω είναι ρίσκο.Έχει ωραίες παραλίες γύρω από το Μπρισμπέιν (Γκολντ Κόουστ, Φρέιζερ Άιλαντ), αλλά μπορεί να στα χαλάσει ο καιρός.
Επίσης, χωρίς να έχω επισκεφθεί νησιά του νότιου Ειρηνικού, απ'όσο γνωρίζω και στα περισσότερα από αυτά είναι περίοδος βροχών (σε Φίτζι, Σολομώντα -κι εκεί δεν έχει κροκόδειλους?-, Σαμόα, Κουκ, Τόνγκα, Βανουάτου, Γαλλική Πολυνησία).

Εγώ θα έψαχνα για παραλίες σε Νέα Νότια Ουαλία, Βικτώρια και γενικά σε νότια Αυστραλία, χωρίς και πάλι να υπάρχουν εκεί παραλίες τροπικές.
Για παραλίες εκτός Αυστραλίας, θα κοίταζα σε Northland (η περιοχή της Νέας Ζηλανδίας βόρεια του Όκλαντ) ή σε βόρειο Ειρηνικό (Χαβάη ή Οκιναόυα ίσως). Οι 2-3 περισσευούμενες βδομάδες είναι αρκετές και για να αναφέρεις την Μπόρα Μπόρα θα είσαι καλυμμένος και στο θέμα του μπάτζετ.

Χωρίς να είμαι σίγουρος, ίσως καλύτερες καιρικές συνθήκες βρεις σε Μικρονησία/Κιριμπάτι/Μαριάνες/Γκουάμ/Παλάου. Ρίξε μια ματιά και στην ψηφοφορία που τρέχει.

Δυστυχώς δε γυρίσαμε περιοχές μακριά από το Σίδνεϊ ούτε έχω πάει σε νότιο Ειρηνικό για να σε βοηθήσω περισσότερο. Όμως αν έχεις απορίες για το Σίδνεϊ ή τελικά καταλήξεις σε Χαβάη, ρώτα με ό,τι θες.
 
  • Like
Reactions: DrG

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
983
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπόρα Μπόρα
Νίκο σε ευχαριστώ πολύ. Πότε ακριβώς θα πάω δεν έχω καταλήξει ακόμα. Θα είναι μεταξύ Χριστουγέννων 2018 έως Απρίλιο 2019. Θεωρείς ότι δεν είναι καλή περίοδος για τα τροπικά της Αυστραλίας και της Ωκεανίας; Λίγο με μπέρδεψες, γιατί ξέρω ότι στα τροπικά γενικά η καλύτερη περίοδος είναι από Δεκέμβριο μέχρι Απρίλιο. Και ότι τους δικούς μας καλοκαιρινούς μήνες βρέχει. Για τα τροπικά της Αυστραλίας και του Ειρηνικού ισχύει κάτι άλλο;
Για το Σίδνεϊ και τις γύρω περιοχές δεν ανησυχώ, γιατί εκεί θα με τριγυρνάει το σόι.
Απλά, επειδή δεν θα κουβαληθώ στην άλλη άκρη του κόσμου, μόνο για το Σίδνεϊ, τη ΝΑ Αυστραλία και τις παραλίες της, ψάχνω να το συνδυάσω και με έναν καλό και ελπίζω και φθηνό τροπικό προορισμό.
 

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
983
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπόρα Μπόρα
Φίλε @Nikos1986 έμεινα μ@λ@κας! Εντάξει, έχω ταξιδέψει σε τόσα τροπικά μέρη σε Ασία και Κεντρική Αμερική, πάντα Απρίλιο και είχα τη βεβαιότητα ότι σε όλα τα τροπικά μέρη η καλύτερη περίοδος είναι από Ιανουάριο ως Απρίλιο. Και χάρη σε αυτά που μου έγραψες, διαπίστωσα (τρομάρα μου) ότι αυτά δεν ισχύουν για τα νησιά του Ειρηνικού και τη ΒΑ Αυστραλία!!! Εντάξει, σίγουρα θα έψαχνα τον καιρό πριν να πάω, αλλά είχα ως δεδομένο ότι θα πήγαινα από Ιανουάριο ως Απρίλιο. Τώρα πρέπει να κάνω άλλο προγραμματισμό. Εγώ ήθελα να είναι καλοκαίρι στο Σίδνεϊ και dry season στα τροπικά. Οπότε έλεγα για Χριστούγεννα ή για Ιανουάριο Φεβρουάριο. Τώρα πρέπει να αλλάξω σχέδια. Επειδή θέλω να είναι καλοκαίρι στο Σίδνεϊ, αναγκαστικά θα πρέπει ως τροπικό μέρος να επιλέξω κάποιο μέρος της ΝΑ Ασίας. Σε ευχαριστώ πολύ! Γηράσκω αεί διδασκόμενος!
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Θεωρείς ότι δεν είναι καλή περίοδος για τα τροπικά της Αυστραλίας και της Ωκεανίας; Λίγο με μπέρδεψες, γιατί ξέρω ότι στα τροπικά γενικά η καλύτερη περίοδος είναι από Δεκέμβριο μέχρι Απρίλιο. Και ότι τους δικούς μας καλοκαιρινούς μήνες βρέχει. Για τα τροπικά της Αυστραλίας και του Ειρηνικού ισχύει κάτι άλλο;
Ο (δικός μας) χειμώνας είναι καλός, αλλά για το βόρειο ημισφαίριο. Στις βόρειες περιοχές της Αυστραλίας και σε νότιο Ειρηνικό είναι καλύτερα το (δικό μας) καλοκαίρι, όπως π.χ. στο γειτονικό Μπαλί.

Εντάξει, σίγουρα θα έψαχνα τον καιρό πριν να πάω, αλλά είχα ως δεδομένο ότι θα πήγαινα από Ιανουάριο ως Απρίλιο. Τώρα πρέπει να κάνω άλλο προγραμματισμό. Εγώ ήθελα να είναι καλοκαίρι στο Σίδνεϊ και dry season στα τροπικά. Οπότε έλεγα για Χριστούγεννα ή για Ιανουάριο Φεβρουάριο. Τώρα πρέπει να αλλάξω σχέδια. Επειδή θέλω να είναι καλοκαίρι στο Σίδνεϊ, αναγκαστικά θα πρέπει ως τροπικό μέρος να επιλέξω κάποιο μέρος της ΝΑ Ασίας.
Εκτός και αν θες να κάνεις την αλλαγή του χρόνου εκεί, το Σίδνεϊ μπορείς να το επισκεφθείς όλο το χρόνο. Πέρα από τις λιγότερες ώρες που θα κρατάει η ημέρα, δε βλέπω κάποιο άλλο ιδιαίτερο λόγο που να αποτρέπει την επίσκεψη εκεί και τον (δικό τους) χειμώνα. Οι θερμοκρασίες είναι παρόμοιες με Αθήνα/Θεσσαλονίκη.

Απλά, επειδή δεν θα κουβαληθώ στην άλλη άκρη του κόσμου, μόνο για το Σίδνεϊ, τη ΝΑ Αυστραλία και τις παραλίες της, ψάχνω να το συνδυάσω και με έναν καλό και ελπίζω και φθηνό τροπικό προορισμό.
Πιστεύω και τα δύο τα συνδυάζουν πρώτα τα νησιά Κουκ και στη συνέχεια τα Φίτζι και η Τόνγκα. Ειδικά τα δύο πρώτα, πέρα εννοείται από τις Γαλλικές (Νέα Καληδονία και Γαλλική Πολυνησία) και τις Αμερικάνικες (Αμερικάνικη Σαμόα) κτήσεις, νομίζω είναι και αρκετά δυτικοποιημένα, αλλά ταυτόχρονα και εξωτικά.

Αν θέλεις οπωσδήποτε Χριστούγεννα, ρίξε μια ματιά σε μεγάλα νησιά με βουνά (π.χ. Νέα Καληδονία ?) μήπως τα βουνά κρατούν ξηρή τη μια ακτή του νησιού, όπως συμβαίνει π.χ. στη Χαβάη.
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Θα μπορουσε καποιος που γνωριζει να με ενημερωσει αν υπαρχει σιδηροδρομικη συνδεση Μελβουρνης-Σιδνευ?Θα ηθελα να εξοικονομισω μια διανυκτέρευση, ετσι σκεφτηκα το ενδεχομενο αντι αεροπλανου να χρησιμοποιηθεί τραινο.Υπαρχει καποιο site?Και για ποσες ωρες διαδρομη μιλαμε?Ευχαριστώ!!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Το τρένο κάνει κάπου 11-12 ώρες και κοστίζει πάνω από 100$: https://transportnsw.info/regional-...&to=SYD&dateTime=2019-12-18T00:00:00&P_0_PT=A

Έχει δύο αναχωρήσεις τη μέρα, μια το πρωί και μια το βράδυ.

Πολύ ταλαιπωρία δεν είναι; Κλείσε μια πτήση, δε κοστίζει πολλά.
Σ'ευχαριστώ!Ελεγα,αντι μιας διανυκτέρευσης να επιλεξουμε το τρενο για τη μεταβαση απο τη μια πολη στην αλλη!Θα τσεκαρω τιμες και κατα ποσο συμφερει οικονομικα(γιατι απο θεμα χρονου εννοειται πως ειναι καλυτερο το αεροπλανο!)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Έχει τόσες πολλές πτήσεις που το εισιτήριο δε θα είναι πιο ακριβό από του τρένου :)
 

Dro

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Καλησπέρα σας, ετοιμάζω ένα ταξίδι για την Αυστραλία συγκεκριμένα Μελβουρνη για περίπου ένα μήνα και μετά Σύδνεϊ για 10 μέρες περίπου. Θα πάω κάπου μέσα με αρχές Μαΐου και Ιούνιο. Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει πάει εκείνους τους μήνες για να με βοηθήσει το θέμα του καιρό θα έχει κρύο θα χρειαστούν βαρια ρούχα θα έχει ζέστη δεν έχω την παραμικρή ιδέα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Ο καιρός είναι λίγο πιο ψυχρός από τους μήνες των αντίστοιχων εποχών στην Ελλάδα (Νοέμβρης - Δεκέμβρης). Μιλάω για σύγκριση με Αθήνα. Ρίξε μια ματιά εδώ. Χειμωνιάτικα θα πάρεις, μπουφάν-ζακέτα αλλά δεν χρειάζεται κάτι ακραίο.

Υποθέτω θα κινηθείς στις πόλεις, όχι Victorian Alps κλπ...
 

danev

Member
Μηνύματα
518
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Evia pass!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Το πρωτο πραγμα που μου ειπαν οταν εφθασα, ειναι οτι μπορει στην Ελλαδα ο χρονος να εχει 4 εποχες, στην Νοτιο Αυστραλια , 4 εποχες τις εχει η ημερα. Με απλα λογια μπουφαν, αντηλιακο, καπελο και ομπρελα τα εχεις παντα μαζι σου!
Κατα τα αλλα, οπως εγραψε και ο Νικος πιο πανω.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Η Μελβούρνη γενικά είναι δροσερή το Μάιο, και Ιούνιο πιάνουν τα κρύα. Ωστόσο ο καιρός είναι λαχείο εδώ, και παρότι γενικά θα πρέπει να πάρεις ζεστά ρούχα, θα πρέπει να έχεις μαζί και κοντομάνικα γιατί μόλις βγει ο ήλιος αλλάζει εντελώς η αίσθηση της θερμοκρασίας. Εννοείται ότι στο Σύδνεϋ δε θα χρειαστείς ιδιαίτερα ζεστά ρούχα, θα είναι ευχάριστα το Μάιο εκεί.

Πώς και έρχεσαι στη Μελβούρνη; τουρισμό θα κάνεις ή επισκέψεις σε γνωστούς / συγγενείς;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.701
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom