Αυστραλία Ερωτήσεις κ Πληροφορίες για Αυστραλία

Dro

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Ο καιρός είναι λίγο πιο ψυχρός από τους μήνες των αντίστοιχων εποχών στην Ελλάδα (Νοέμβρης - Δεκέμβρης). Μιλάω για σύγκριση με Αθήνα. Ρίξε μια ματιά εδώ. Χειμωνιάτικα θα πάρεις, μπουφάν-ζακέτα αλλά δεν χρειάζεται κάτι ακραίο.

Υποθέτω θα κινηθείς στις πόλεις, όχι Victorian Alps κλπ...
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

Η Μελβούρνη γενικά είναι δροσερή το Μάιο, και Ιούνιο πιάνουν τα κρύα. Ωστόσο ο καιρός είναι λαχείο εδώ, και παρότι γενικά θα πρέπει να πάρεις ζεστά ρούχα, θα πρέπει να έχεις μαζί και κοντομάνικα γιατί μόλις βγει ο ήλιος αλλάζει εντελώς η αίσθηση της θερμοκρασίας. Εννοείται ότι στο Σύδνεϋ δε θα χρειαστείς ιδιαίτερα ζεστά ρούχα, θα είναι ευχάριστα το Μάιο εκεί.

Πώς και έρχεσαι στη Μελβούρνη; τουρισμό θα κάνεις ή επισκέψεις σε γνωστούς / συγγενείς;
Έχω κάποιους συγγενείς και το θεώρησα καλή ευκαιρία για τουρισμό

Το πρωτο πραγμα που μου ειπαν οταν εφθασα, ειναι οτι μπορει στην Ελλαδα ο χρονος να εχει 4 εποχες, στην Νοτιο Αυστραλια , 4 εποχες τις εχει η ημερα. Με απλα λογια μπουφαν, αντηλιακο, καπελο και ομπρελα τα εχεις παντα μαζι σου!
Κατα τα αλλα, οπως εγραψε και ο Νικος πιο πανω.
Ευχαριστώ πολύ
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Έχω κάποιους συγγενείς και το θεώρησα καλή ευκαιρία για τουρισμό
Ωραία, αν χρειαστείς βοήθεια είτε για να προγραμματίσεις/κανονίσεις τις βόλτες σου είτε όσο βρίσκεσαι εδώ, σφύρα μου.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Μιας και η χώρα έχει ανοίξει και πάλι, έχω αρχίσει να προγραμματίζω ένα ταξίδι εκεί. Καλώς εχόντων των πραγμάτων, σκέφτομαι μέσα Οκτώβρη, για Σίδνεϊ (~5 μέρες) και Μπρισμπέιν (~10 μέρες). Μαζί με το Μπρισμπέιν θα ήθελα να συμπεριλάβω και Sunshine Coast, για αυτό και τόσες μέρες. Ίσως αν χρειαστεί με βάση το τελικό πρόγραμμα, μπορεί να αφαιρεθεί μια μέρα από το Σίδνεϊ, το οποίο το έχω ξαναεπισκεφθεί, και να προστεθεί στο Queensland.

Μια μικρή πιθανότητα έχει το Περθ έναντι του Μπρισμπέιν, αλλά μάλλον θα καταλήξω στο Μπρισμπέιν.

Αν και ακόμα είναι νωρίς για τον Οκτώβρη, έχει κανείς πρόσφατη εικόνα για την κατάσταση με τον Covid εκεί;
1) Τα αξιοθέατα στις πόλεις (π.χ. μουσεία) είναι ανοικτά; Τα εστιατόρια;
2) Η μάσκα είναι υποχρεωτική και έξω;
3) Ένα ενδεικτικό κόστος για rapid test ή PCR εκεί;

Για τα (1) και (2) αναφέρομαι σε πλήρως εμβολιασμένους.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Μιας και η χώρα έχει ανοίξει και πάλι, έχω αρχίσει να προγραμματίζω ένα ταξίδι εκεί. Καλώς εχόντων των πραγμάτων, σκέφτομαι μέσα Οκτώβρη, για Σίδνεϊ (~5 μέρες) και Μπρισμπέιν (~10 μέρες). Μαζί με το Μπρισμπέιν θα ήθελα να συμπεριλάβω και Sunshine Coast, για αυτό και τόσες μέρες. Ίσως αν χρειαστεί με βάση το τελικό πρόγραμμα, μπορεί να αφαιρεθεί μια μέρα από το Σίδνεϊ, το οποίο το έχω ξαναεπισκεφθεί, και να προστεθεί στο Queensland.

Μια μικρή πιθανότητα έχει το Περθ έναντι του Μπρισμπέιν, αλλά μάλλον θα καταλήξω στο Μπρισμπέιν.

Αν και ακόμα είναι νωρίς για τον Οκτώβρη, έχει κανείς πρόσφατη εικόνα για την κατάσταση με τον Covid εκεί;
1) Τα αξιοθέατα στις πόλεις (π.χ. μουσεία) είναι ανοικτά; Τα εστιατόρια;
2) Η μάσκα είναι υποχρεωτική και έξω;
3) Ένα ενδεικτικό κόστος για rapid test ή PCR εκεί;

Για τα (1) και (2) αναφέρομαι σε πλήρως εμβολιασμένους.
Όλα ανοιχτά, μάσκες θες μόνο σε ιατρεία/νοσοκομεία/ΜΜΜ

Με covid δε πολυασχολούμαστε πια, έχουμε πάνω από 95% του πληθυσμού (12+) εμβολιασμένο...

Είμαι Brisbane, σφύρα αν έρθεις.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Μετά από αυτές τις (αισιόδοξες) πληροφορίες, έβγαλα τη βίζα και πλέον κοιτάζω τις πτήσεις. :clap:

Θα επανέλθω από βδομάδα, όταν φτιάξω κάπως το πρόγραμμα του ταξιδιού και μαζέψω κάποιες απορίες.

Δεν υπάρχει πρόβλημα από εμένα, θα είναι ωραίο να βρεθούμε στο Μπρισμπέιν να τα πούμε και από κοντά. :)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Αν πάντως έρθεις queensland για 10 μέρες, δες μήπως πας να δεις και το great barrier reef - οι εκδρομές φεύγουν από το Cairns οι περισσότερες, αλλά είναι μακριά από το Brisbane, θες αεροπλάνο δηλαδή.

Αλλιώς αν μείνεις Brisbane και πέριξ, έχει να δεις gold coast, sunshine coast, και κάποια ωραία χωριά πάνω στα βουνά.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Αυτή τη φορά, λόγω αδειών, θα κατέβω Αυστραλία μόνος. Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που επέλεξα να επικεντρωθώ στο Brisbane (στο οποίο εξάλλου δεν έχω πάει) και όχι στα νησιά του Great Barrier Reef. Το ίδιο και στη Gold Coast. Δεν θα είχε πλάκα αν έκανα τα τρενάκια μόνος :haha:

Από το Brisbane, με ένα αρχικό ψάξιμο, σκέφτομαι 4-5 μέρες στην πόλη, με εκδρομή στο N. Stradbroke και μετά με αυτοκίνητο να ανέβω ως τη Noosa. Για τις ενδιάμεσες στάσεις το ψάχνω.

Απλά, επειδή έτσι κι αλλιώς τα αεροπορικά για κάτω, είτε έχουν ανέβει ήδη είτε οι ανταποκρίσεις έχουν πολύωρες στάσεις, θέλω να κλείσω πρώτα πτήσεις για τις περισσότερες μέρες που μπορώ και το ακριβές πρόγραμμα το διαμορφώνω στην συνέχεια. :rolleyes-80:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Δες εκδρομές από το Brisbane στο Maleny και στο Montville.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Το Maleny το είχα ήδη κοιτάξει λίγο και με μια πρώτη ματιά φαινόταν ωραίο για να μπει στις στάσεις. ;) Από την άλλη, ευχαριστώ για την πρόταση του Montville. Αυτό δεν το ήξερα, θα το κοιτάξω.

Το τριήμερο έφυγε με την αναζήτηση για τις πτήσεις, τελικά έρχομαι 15/10 - 2/11! :airplane:
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Έχει κανείς εικόνα για τοπικές SIM με κλήσεις προς Ελλάδα και internet; Έψαξα στα sites των Optus / Telstra αλλά δεν βρήκα κάτι για ξένους επισκέπτες.

Τα κόστη περιαγωγής είναι υψηλά (το διαπίστωσα με τον άσχημο τρόπο την προηγούμενη φορά) και σκέφτομαι να πάρω κάποιο τοπικό νούμερο για όσο θα είμαι εκεί... :rolleyes-80:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Δύσκολο για προσωρινά νούμερα. Σε μόνιμες συνδρομές έχουν τέτοια, αλλά δε θυμάμαι να έχω δει σε prepaid sim cards.
 
D

Delmem38110

Guest
Έχει κανείς εικόνα για τοπικές SIM με κλήσεις προς Ελλάδα και internet; Έψαξα στα sites των Optus / Telstra αλλά δεν βρήκα κάτι για ξένους επισκέπτες.

Τα κόστη περιαγωγής είναι υψηλά (το διαπίστωσα με τον άσχημο τρόπο την προηγούμενη φορά) και σκέφτομαι να πάρω κάποιο τοπικό νούμερο για όσο θα είμαι εκεί... :rolleyes-80:
εδώ όσα πρέπει να ξέρεις για τοπικές σιμ, μπορεί να μην είναι και τόσο ενημερωμένο.
και εδώ αν το τηλέφωνο σου υποστηρίζει esim.
και στην μια και στην άλλη κάνεις κλήση με βαιμπερ σε οποιοδήποτε ελληνικό νούμερο φορτώνοντας μερικά ευρώ στην εφαρμογή χρησιμοποιώντας τα δεδομένα που θα αγοράσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.624
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom