Ελβετία Ταξίδι στην Ευρωπη, για πρωτη φορα

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Σκεφτομαι να ταξιδέψω στην Ευρώπη, για πρώτη φορά.
2 προορισμοί, παίζουν εδώ και χρόνια στο μυαλό μου:
- Ελβετία
- Ιρλανδία.

Δεν εχω αποφασίσει ακόμη που να πάμε.
Επίσης ενα ακομη δίλημμα είναι αν θα παμε με αυτοκινητο μονοι μας, ή με αεροπλάνο και γκρουπ.

Θελω εδω να σας εκφράσω τους προβληματισμούς ενός αρχάριου που ετοιμάζεται να πάρει το βαπτισμα του πυρος σε ενα ταξιδι στο εξωτερικο! Χαζοι προβληματισμοι ισως φανουν, αλλα για να τους θετω, ειναι υπαρκτοι!
Παμε λοιπον...


- μόνοι με αυτοκινητο, ή με γκρουπ? αγγλικα ξερω σε επιπεδο proficiency, μιλω, γραφω κλπ. Θελω ευελιξια που εχεις οταν εισαι μονος, αλλα απο την αλλη ισως ειναι ακριβοτερο το ταξιδι, υπαρχει αγχος-ανασφαλεια κλπ, ενω με το γκρουπ σε σερνουν μεν εδω κι εκει, αλλα εισαι και χαλαρος και το κεφαλι σου ησυχο. Δεν ξερω, δεν μπορω να αποφασισω. Μιλω οδικως μονο για Ελβετια, οχι Ιρλανδια φυσικα γιατι πεφτει μακρια!

- με τα αγγλικα μου θα μπορω να συνεννοουμε; για Ιρλανδια δεν το συζητω, για Ελβετια ομως;

- πως θα παω? εχω gps, αλλα ακομη δεν εχω εξοικειωθει. Κατι χαρτες (collins road maps ) εχουν πολυ πληφορορια μεσα. Απο την αλλη υπαρχει γι αρχη και το google maps, που σου δινει τη διαδρομη την τυπωνεις και την εχεις σαν μπουσουλα. Αλλα και το gps, αρκει να φορτωσω ξενους χαρτες. Αλλα και παλι φοβαμαι αν παμε μονοι, μη χαθουμε πουθενα...

- με την νεου τυπου ευρωπαικη ταυτοτητα μου μπορω να ταξιδεψω ή χρειαζεται διαβατηριο πχ. για Ελβετια(εκτος ΕΕ)?

- χρηματα πέρνω μετρητα μαζι μου, και με την Εθνοcash απο οποιοδηποτε ΑΤΜ με σημα maestro? Με γδερνουν στις προμηθειες? Ή συμφερει να χρησιμοποιώ και μια προπληρωμενη πιστωτικη-χρεωστικη που εχω απο την Alpha?

- αν παμε με αυτοκινητο, πρεπει να ειμαι στο βαλε βγαλε αλυσιδες χιονιου; βλεπω κατι ταινιες με αμαξια μες τα χιονια και διχως αλυσιδες, αλλα μαλλον εκει πρεπει να φορανε μονιμως χιονολαστιχα, σωστα; Εγω θα πρεπει να βαζω και να βγαζω αλυσιδες οπου βρεθει χιονι, με δεδομενο οτι το αυτοκινητο μας εχει λαστιχα για ελληνικους δρομους και ζεστα κλιματα?

- τι να προσεξω σχετικα με το αυτοκινητο; θεματα συντηρησης, ταχυτητα σε αυτοκινητοδρομους, αστυνομια κλπ;

- τελικα ελβετια μπορω να παω και με αμαξι και με γκρουπ, ενω Ιρλανδια λογω αποστασης, δεν λεει να μην πας με γκρουπ και χωρις αμαξι δικο σου, γιατι θα πρεπει να τα κανεις ολα με μεσα μαζικης μεταφορας; Οποτε Ιρλανδια μονο με γκρουπ?

- φτηνοτερο σε γενικες γραμμες το ταξιδι με γκρουπ; Ο αδερφος μου ειχε μεινει πραγα σε κατι πενταστερα που τα εκλειναν τα γραφεια, που μονος του ουτε στα ονειρα του δεν θα τα εβλεπε για διαμονη!

- απο αεροπορικες εταιριες, σε γενικες γραμμες τι να προσεξω; γενικη ερωτηση, το ξερω, αλλα οπως βλεπετε ειμαι χαμενος στο διαστημα. Αν αρχισω και τα ψαχνω, που τα ψαχνω, ολα μονος μου και απο το 0, τοτε ολη η προετοιμασια θα γινει εφιαλτης! Εχω χαθει, στα τοσα που θελω να μαθω!

- ενω ελλαδα μπορω να υπολογισω αποστασεις, χιλιομετρα μεταξυ πολεων, ωρες κλπ, για το εξωτερικο πως θα το κανω αυτο; ενα ρεαλιστικο σχεδιασμο; κοιτω τον χαρτη collins, και δεν βγαζω ακρη, για χιλιομετρα μεταξυ πολεων, ή ποση ωρα χρειαζεται να τις διανυσεις κλπ. Καμια βοηθεια σε αυτο?


Αυτα προς το παρον, στην πορεια σιγουρα θα βρεθουν κι αλλες αποριες.

Σας ευχαριστω για την υπομονή σας και περιμενω τη βοηθεια σας!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλώς ήρθες. Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε στην ενότητα της Ευρώπης. :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σκεφτομαι να ταξιδέψω στην Ευρώπη, για πρώτη φορά.
2 προορισμοί, παίζουν εδώ και χρόνια στο μυαλό μου:
- Ελβετία
- Ιρλανδία.
Αντιλαμβάνομαι ότι θες φύση, από την επιλογή προορισμών. Για ταξίδι που θα δείς φύση, διαλέγεις μάλλον λάθος εποχή. Καλύτερα την άνοιξη ή στις αρχές του Φθινοπώρου, ή το καλοκαίρι αν δε σε πειράζει η πολυκοσμία. Και πιο όμορφα θα είναι, και χιόνια στα βουνά θα βρείς. Εκτος αν θες να πάς για σκι.

Δεν εχω αποφασίσει ακόμη που να πάμε.
Επίσης ενα ακομη δίλημμα είναι αν θα παμε με αυτοκινητο μονοι μας, ή με αεροπλάνο και γκρουπ.
Μπορείτε και να πάτε όπου θέλετε με το αεροπλάνο/τρένο/βαπόρι και να νοικιάσετε αυτοκίνητο εκεί πέρα. Πάντως εκδρομή στην οποία θέλετε να απολάύσετε φύση, με Ελληνικό γκρούπ και πούλμαν δε γίνεται, και αυτό είναι απόλυτο αξίωμα.

Θελω εδω να σας εκφράσω τους προβληματισμούς ενός αρχάριου που ετοιμάζεται να πάρει το βαπτισμα του πυρος σε ενα ταξιδι στο εξωτερικο! Χαζοι προβληματισμοι ισως φανουν, αλλα για να τους θετω, ειναι υπαρκτοι!
Παμε λοιπον...


- μόνοι με αυτοκινητο, ή με γκρουπ? αγγλικα ξερω σε επιπεδο proficiency, μιλω, γραφω κλπ. Θελω ευελιξια που εχεις οταν εισαι μονος, αλλα απο την αλλη ισως ειναι ακριβοτερο το ταξιδι, υπαρχει αγχος-ανασφαλεια κλπ, ενω με το γκρουπ σε σερνουν μεν εδω κι εκει, αλλα εισαι και χαλαρος και το κεφαλι σου ησυχο. Δεν ξερω, δεν μπορω να αποφασισω. Μιλω οδικως μονο για Ελβετια, οχι Ιρλανδια φυσικα γιατι πεφτει μακρια!
Δες παραπάνω.

- με τα αγγλικα μου θα μπορω να συνεννοουμε; για Ιρλανδια δεν το συζητω, για Ελβετια ομως;
Στην Ελβετία, απολύτως κανένα πρόβλημα. Η χώρα τους έχει τέσσερις επίσημες γλώσσες, κανείς δε μιλάει και τις τέσσερις, αλλά όλοι μιλάνε Αγγλικά. Στην Ιρλανδία να σε δούμε, με τα υποτιθέμενα Αγγλικά τους (έχεις ακούσει φαντάζομαι Ιραλδέζικη προφορά)... Πήρε ένας φίλος ταξί από το Αεροδρόμιο του Δουβλίνου για την πόλη, ο ταρίφας του μίλαγε Αγγλικά σε όλη τη διαδρομή, από τα οποία δεν κατάλαβε ούτε μια λέξη. Είχα πέρισυ ένα συνεργάτη στο γραφείο, ο οποίος είχε μάθει να δουλεύει συνέχεια με ξένους και προσπαθούσε να μιλάει καθαρά τα Αγγλικά, και παρ' όλ' αυτά χρειαζόμουν ιδιέταιρη προσπάθεια για να καταλάβω τι έλεγε!

- πως θα παω? εχω gps, αλλα ακομη δεν εχω εξοικειωθει. Κατι χαρτες (collins road maps ) εχουν πολυ πληφορορια μεσα. Απο την αλλη υπαρχει γι αρχη και το google maps, που σου δινει τη διαδρομη την τυπωνεις και την εχεις σαν μπουσουλα. Αλλα και το gps, αρκει να φορτωσω ξενους χαρτες. Αλλα και παλι φοβαμαι αν παμε μονοι, μη χαθουμε πουθενα...
Ε, εξοικιώσου! Το gps είναι must σε ένα τέτοιο ταξίδι. Αγόρασε τους χάρτες που χρειάζεσαι, αν δεν τους έχεις.
ΔΕΝ ΘΑ ΧΑΘΕΙΤΕ, αλλά κι αν χαθείτε τι έγινε? Θα γυρίσετε πίσω και θα πάρετε το σωστό δρόμο. Θα έχετε καθυστερήσει λιγάκι, ε, και? Τη μέρα που θα πρέπει να προλάβετε το πλοίο μόνο να το προσέξετε αυτό.

- με την νεου τυπου ευρωπαικη ταυτοτητα μου μπορω να ταξιδεψω ή χρειαζεται διαβατηριο πχ. για Ελβετια(εκτος ΕΕ)?
Από τα σύνορα θα περάσετε. Επιτρέπεται να πάτε με ταυτότητα. Από κει και πέρα, και αυτό ισχύει για όλες τις χώρες που επιτρέπεται, δε μπορείτε να περιμένετε από τον καθένα που του δείχνετε μια Ελληνική ταυτότητα (π.χ. στα ξενοδοχεία, σε κάποιο μουσείο με αυστηρό έλεγχο, κλπ) να ξέρει τι είναι αυτό το μπλέ χαρτάκι.

- χρηματα πέρνω μετρητα μαζι μου, και με την Εθνοcash απο οποιοδηποτε ΑΤΜ με σημα maestro? Με γδερνουν στις προμηθειες? Ή συμφερει να χρησιμοποιώ και μια προπληρωμενη πιστωτικη-χρεωστικη που εχω απο την Alpha?
Πάρτε μια πιστωτική κάρτα, με την οποία θα πληρώνετε τα χοντρά (ξενοδοχεία, εστιατόρια, καταστήματα), και μια κάρτα αναλήψεων της τράπεζας που σας εξυπηρετεί. Επιβεβαιώστε και με την τράπεζα σας καλού κακού ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο Εξωτερικό. Με την Εθνοcash, η ανάληψη μετρητών στην Ευρώπη έχει προμήθεια 2,52 ανά συναλλαγή, και υπάρχει ανά χώρα/τράπεζα όριο στο ύψος της συναλλαγής. Οι συναλλαγές με πιστωτική κάρτα δεν έχουν προμήθειες.
Γενικά δεν έχουν νόημα οι υπέρμετρες προφυλάξεις από την κλοπή για τέτοιες χώρες. Πιο επικίνδυνα είναι στο Κολωνάκι...

Στην Ελβετία, παρότι σε πάρα πολλά σημεία τα ευρώ περνάνε, το νόμισμα τους είναι το Ελβετικό Φράγκο. Αν αυτό που θέλετε να κάνετε στη χώρα είναι κάτι περισσότερο από ένα πολύ σύντομο stopover, θα σας χρειαστεί συνάλαγμα. Ο φτηνότερος τρόπος να αλλάξετε είναι με ανάληψη από ΑΤΜ (ξεχάστε τα ανταλλακτήρια). Ή Μπορείτε επίσης και να σταθείτε με τις ώρες στην ουρά στην Τράπεζα της Ελλάδος.

- αν παμε με αυτοκινητο, πρεπει να ειμαι στο βαλε βγαλε αλυσιδες χιονιου; βλεπω κατι ταινιες με αμαξια μες τα χιονια και διχως αλυσιδες, αλλα μαλλον εκει πρεπει να φορανε μονιμως χιονολαστιχα, σωστα; Εγω θα πρεπει να βαζω και να βγαζω αλυσιδες οπου βρεθει χιονι, με δεδομενο οτι το αυτοκινητο μας εχει λαστιχα για ελληνικους δρομους και ζεστα κλιματα?
Τώρα το χειμώνα, ναι θα τις χρειαστείτε (αν θελήσετε να πάτε σε ορεινές περιοχές). Αυτοί έχουν χιονολάστιχα. Αν νοικιάσετε, όμως, θα σας δώσουν αυτοκίνητο με χιονολάστιχα.

- τι να προσεξω σχετικα με το αυτοκινητο; θεματα συντηρησης, ταχυτητα σε αυτοκινητοδρομους, αστυνομια κλπ;
Ότι θα πρόσεχες και στην Ελλάδα.

- τελικα ελβετια μπορω να παω και με αμαξι και με γκρουπ, ενω Ιρλανδια λογω αποστασης, δεν λεει να μην πας με γκρουπ και χωρις αμαξι δικο σου, γιατι θα πρεπει να τα κανεις ολα με μεσα μαζικης μεταφορας; Οποτε Ιρλανδια μονο με γκρουπ?
Δες παραπάνω.

- φτηνοτερο σε γενικες γραμμες το ταξιδι με γκρουπ; Ο αδερφος μου ειχε μεινει πραγα σε κατι πενταστερα που τα εκλειναν τα γραφεια, που μονος του ουτε στα ονειρα του δεν θα τα εβλεπε για διαμονη!
Πεντάστερο στο κέντρο της πόλης έχει πολλαπλάσια τιμή από πεντάστερο 25Km από το κέντρο. Ένα καλό δυο αστέρων σε καλό σημείο στο κέντρο, μπορεί να είναι πιο ακριβό από πεντάστερο στα περίχωρα. Και συνήθως τα γκρούπ πηγαίνουν εκεί που παρκάρουν εύκολα τα πούλμαν... Γενικά, ότι πληρώνεις παίρνεις, είτε μόνος σου είτε με γκρούπ. Είναι business, και κανείς δε χαρίζει λεφτά.
Εν πάση περιπτώσει, πηγαίνοντας μόνος σου οι επιλογές σε ξενοδοχεία αυξάνουν, γιατί πλέον υπάρχουν και τα μικρά καταλύματα, με 10-15 δωμάτια, ή και ακόμη λιγότερα. Ακόμα και σε αυθεντικά σπίτια μπορείτε να μείνετε.

- απο αεροπορικες εταιριες, σε γενικες γραμμες τι να προσεξω; γενικη ερωτηση, το ξερω, αλλα οπως βλεπετε ειμαι χαμενος στο διαστημα. Αν αρχισω και τα ψαχνω, που τα ψαχνω, ολα μονος μου και απο το 0, τοτε ολη η προετοιμασια θα γινει εφιαλτης! Εχω χαθει, στα τοσα που θελω να μαθω!
Την τιμή. Για τίποτα από όλα τα άλλα που θα ακούσεις δεν μπορείς να είσαι βέβαιος, και συνήθως 9 στα 10 δεν ευσταθούν.

- ενω ελλαδα μπορω να υπολογισω αποστασεις, χιλιομετρα μεταξυ πολεων, ωρες κλπ, για το εξωτερικο πως θα το κανω αυτο; ενα ρεαλιστικο σχεδιασμο; κοιτω τον χαρτη collins, και δεν βγαζω ακρη, για χιλιομετρα μεταξυ πολεων, ή ποση ωρα χρειαζεται να τις διανυσεις κλπ. Καμια βοηθεια σε αυτο?
maps.google.com
microsoft autoroute 2007 or later
ViaMichelin: Maps, route planner, route finder, UK maps, European maps, hotel booking, travel guides

Αυτα προς το παρον, στην πορεια σιγουρα θα βρεθουν κι αλλες αποριες.

Σας ευχαριστω για την υπομονή σας και περιμενω τη βοηθεια σας!
ΟΥΦ! Όχι πάλι όλες μαζί, please, να πάρουμε και καμμιά ανάσα!
 

trapper

Member
Μηνύματα
355
Likes
54
taver said:
Την τιμή. Για τίποτα από όλα τα άλλα που θα ακούσεις δεν μπορείς να είσαι βέβαιος, και συνήθως 9 στα 10 δεν ευσταθούν.
Εγώ θα διαφωνήσω. Τα site σαν κι αυτό, υπάρχουν ακριβώς για να διαφωτίσουν τον κόσμο σχετικά με την ποιότητα των διαφόρων εταιριών και ξενοδοχείων. Η τιμή είναι το μόνο εύκολο για σύγκριση. Το δύσκολο είναι η ποιότητα. Και η ποιότητα διαφέρει παρά πολύ απο εταιρία σε εταιρία. Ιδιαίτερα, μπορεί να υπάρξει μεγάλη διαφορά ποιότητας και μικρή διαφορά τιμής. Απο site σαν κι αυτό (και άλλα πολλά) μπορεί να βγάλει κανείς συμπέρασμα, μετά όμως απο αρκετό ψάξιμο.
 

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
καλημερα κ απο μενα. θελω να σου πω την αποψη μου πανω σε 3 ζητηματα. κατ αρχην εχω επισκεφθει κ τις 2 χωρες προσφατα. Την Ιρλανδια τον Δεκεμβρη του 2007 και την Ελβετια τον Μαρτιο και τον Απριλιο του 2008

1. Δεν απαιτειται διαβατηριο για Ελβετια, Ισλανδια, Νορβηγια και Λιχτενσταιν παρ ολο που δεν ειναι μελη της ΕΕ. Στο αεροδρομιο δεν θα χεις προβλημα. Προσωπικα και στο ξενοδοχειο που μειναμε δεχτηκαν τις ταυτοτητες μας, αλλα για καθε ενδεχομενο ειχα μαζι μου και το διαβατηριο.

2. Οσο αφορα στη γλωσσα στην Ελβετια επισκεφθηκα το γερμανοφωνο κομματι και επειδη δε γνωριζω τη γλωσσα συναντησα κατι μικροπροβληματα σε εστιατοριο και σε περαστικους οταν ζηταγα πληροφοριες. Πολλοι απ αυτους μιλαγαν μονο γερμανικα και ελαχιστα η καθολου γαλλικα και ιταλικα (οι αλλες 2 επισημες γλωσσες της Ελβετιας) η αγγλικα, οι οποιες ειναι κ οι γλωσσες που ομιλω. Βεβαια ηταν πολλοι προθυμοι να με εξυπηρετησουν κ συννενοηθηκαμε στο τελος. θελω να πιστευω οτι αυτες ηταν οι εξαιρεσεις και σιγουρα σε μια χωρα με τετοιο επιπεδο ζωης οι πιο πολλοι κατοικοι ομιλουν την αγγλικη. Οσο αφορα στην Ιρλανδια επισημη γλωσσα ειναι η αγγλικη και η ιρλανδεζικη, αν και λιγοι την ομιλουν. βεβαια η προφορα τους ειναι καπως περιεργη. Προσωπικα δεν ειχα προβλημα.Ισως επειδη εμενα Β. Αγγλια για σπουδες και ειχα καθημερινη επικοινωνια κ με ιρλανδους, δεν αντιμετωπισα προβλημα. 2 φιλοι μου απο Ελλαδα που ηταν μαζι μου στο ταξιδι ειχαν προβληματακια, οποτε εκανα τον διερμηνεα. αλλα αν τους ζητησεις ευγενικα να μιλησουν πιο αργα και πιο δυνατα γιατι δεν τους καταλαβαινεις, δε θα χεις κανενα προβλημα. απλα μη ντραπεις να τους το πεις. κ μεις στην αρχη της φοιτητικης ζωης δεν τους καταλαβαιναμε κ τους το ζητουσαμε ευγενικα.

3. την χειμερινη περιοδο δεν υπαρχει απευθειας συνδεση Ελλαδας-Ιρλανδιας. Τη θερινη περιοδο η Aer lingus συνδεει Αθηνα με Δουβλινο. Θα πεταξεις μεσω ενος ενδιαμεσου σταθμου. Για την Ελβετια η Swiss συνδεει Αθηνα με Ζυριχη κ Γενευη, και θεσ/νικη με Ζυριχη. H Baboo Αθηνα με Γενευη. Η ΟΑ εχει τερματισει τις πτησεις για ελβετια. Τα εισητηρια μπορεις να τα κλεισεις κ απο το ιντερνετ μεσω πιστωτικης απο τ αντιστοιχα sites των εταιριων η μεσω καποιας αλλης διευθυνσης, πχ www.airtickets.gr Παντως μια φιλη μου που δουλευει σε check in γνωστης αεροπορικης εταιριας στην Αθηνα μου πε οτι μερικες φορες ειχαν γινει οverbooking για πτησεις κ αυτοι που ειχαν εισητηριο μεσω της airtickets εμειναν στο αεροδρομιο και με συμβουλευσε να κλεινω εισιτηρια μεσω του επισημου site των εταιριων. Προσωπικα κοιτω αρχικα στο airtickets μεσω αναζητησης ποιες εταιριες πανε στο τοπο προορισμου μου και επειτα στα επισημα sites των εταιριων κλεινω το εισιτηριο.

3. προσωπικα σαν χωρα μ αρεσε πιο πολυ ελβετια. υπερτερουσε σε ολα πιστευω, αν και το Δουβλινο ειχε καλυτερες παμπ με τελεια lives. Απο ιρλανδια μ αρεσε το Μπελφαστ πολυ-εναλακτικο- και απο τη γερμανοφωνη Ελβετια η Λουκερνη. Ισως μ αρεσε πιο πολυ η Ελβετια γιατι ηταν κατι διαφορετικο απο UK, η Ιρλανδια μου το θυμιζε πολυ.ηταν σα να μην αλλαξα χωρα. οι περισσοτερες αλυσιδες καταστηματων και σουπερ μαρκετς ηταν αγγλικες.

Σε συμβουλευω αν εχεις καποια ασφαλεια, πχ ΙΚΑ η ΤΕΒΕ, πηγαινε στο ασφαλιστικο σου ταμειο κ βγαλε διεθνη καρτα για τις χωρες της ΕΕ (ισχυει κ για Ελβετια, Νορβηγια,Ισλανδια, Λιχτενσταιν) ωστε να εχεις δωρεαν ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη αν συμβει κατι. Η ολη διαδικασια ειναι πολυ γρηγορη κ δεν κοστιζει κατι (τουλαχιστον στο ΙΚΑ που χω παει)

Καλο σου ταξιδι!
 

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
Και κατι αλλο. Να χεις υποψην οτι αν νοικιασεις αυτοκινητο στην Ιρλανδια η οδηγηση ειναι αριστερα, οπως στο Ηνωμενο Βασιλειο. Το ελληνικο διπλωμα σου εξασφαλιζει το δικαιωμα να οδηγεις εκει αφου κ Ελλαδα κ Ιρλανδια ειναι χωρες της ΕΕ, απλα ενδεχεται να χεις προβλημα με ορισμενες εταιριες ενοικιασης αυτοκινητων στο θεμα της ασφαλισης
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Παιδια σας ευχαριστω, επεξεργαζομαι τις πολυ χρησιμες πληροφοριες που μου δωσατε!
 

thch81

Member
Μηνύματα
92
Likes
70
Δεν κανει τιποτα. αν ξερουμε κατι ευχαριστωςνα σε βοηθησουμε. παντως αν οποιαδηποτε στιγμη θελησεις πληροφοριες για το ο,τιδηποτε για Ιρλανδια (η στο μελλον για Ηνωμενο Βασιλειο) στειλε μου μηνυμα αν μπορω να σε βοηθησω και να σε κατατοπισω.
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Ετοιμαζομουν να δωσω πληροφοριες για Ελβετια, αφου δεν εχω παει στην Ιρλανδια , μολις ειδα το μηνυμα του ταβερ και εμεινα.:shock: Απιστευτα κατατοπιστικος! Μπραβο ταβερ!
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Εχετε καμια ιδεα, πως μπορω να υπολογιζω τις ώρες ανάμεσα σε διάφορες πολεις? Αν υποθεσουμε οτι παω με αυτοκινητο πχ. Ελβετια, σε ενα χαρτη με τοση πολλή πληροφορια(χαμος!) οπως αυτος του collins που εχω, δεν βγαζω ακρη, αφηστε που ειναι τοσες οι εναλλακτικες διαδρομες που δεν ξερω ποια ειναι η ταχυτερη/ευκολοτερη.
Στον ελληνικο χαρτη βλεπω ευκολα τα χιλιομετρα και υπολογιζω στο περιπου ποσες ωρες θελω απο μια πολη μεχρι την επομενη. Εξωτερικο ομως?

Επισης, πως μπορω να εχω εστω μια καλη προσεγγιση, για το τι θα χαλασω απο χρηματα, ποσα περιπου θα χρειαστω?
Ελλαδα ξερω με μεγαλη ακριβεια περιπου ποσα θα μου φυγουν σε καθε ταξιδι, ενω για εξω φοβαμαι μην παω για μαλλι(για χαρα) και φυγω κουρεμενος!
Εχω δει κατα καιρους λιστες με διαφορα κοστη, ενδεικτικα, αλλα και παλι δεν ξερω αν ρεαλιστικα μπορω να κανω υπολογισμο.
Να πω οτι δεν ειμαι της λογικης να πας και να αγορασεις διαφορα 'δωρακια', σουβενιρ κλπ, αλλα να περνας σχετικα καλα, δηλαδη ουτε extreme-ακριβα πραγματα-καταστασεις, αλλα ουτε και να στερεισαι και να χαλας την ολη εμπειρια.

Συγνωμη αν οι αποριες μου φαινονται χαζες, αλλα ειναι υπαρκτες για μενα τουλαχιστον.
Πιστευω οτι η επιτυχια ενος ταξιδιου εξω, ειναι σε μεγαλο βαθμο και θεμα προγραμματισμου.
Οπως θετω εδω αυτα τα 2 θεματα, χρονου(αποστασεις) και χρηματων.
Να ξερεις περιπου τι μπορεις να δεις και να κανεις, και ποσα χρηματα περιπου θα χρειαστεις.
 

cool11

Member
Μηνύματα
111
Likes
1
Παιδια, αν την κανω για Ελβετια, οδικως, και το παω freestyle, δηλαδη διχως να κλεισω ξενοδοχεια, ενδεχεται να ταλαιπωρηθω ή θα το απολαυσω?
Η ειναι σοφοτερο να κλεισω εκ των προτερων ξενοδοχεια?

Απλα δεν ξερω αν μπορω να υπολογισω ακριβως, ποσο θελω να ταξιδευω τη μερα, ή αν γουσταρω ενα μερος και θελησω να μεινω λιγο παραπανω κλπ

Βεβαια αν τελικα μπορεσω και κανονισω για το ταξιδακι εξω, θα ειναι μερες γιορτων, οποτε φανταζομαι οτι θα υπαρχει και σχετικη πληροτητα στους τουριστικους προορισμους.
Αλλα απο την αλλη ετσι κι αλλιως για μας θα ειναι ολα αγνωστη χωρα, δεν καιγομαι αν πχ. μεινω λιγο εξω ή πιο μεσα στην πολη της Γενευης!

Τι θα με συμβουλευατε λοιπον?



edit: μολις σκεφτηκα οτι οδικως Ελβετια, αυτη την εποχη, μαλλον θα μου βγει η πιστη βαλε-βγαλε αλυσιδες?
Γιατι να ειναι ολα τοσο δυσκολα σε ενα ταξιδι? Ολα αποθαρρυντικα?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.369
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom