Ιορδανία Ταξίδι στην Ιορδανία με ή χωρίς γκρουπ?

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.119
Ονειρεμένο Ταξίδι
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Γειά σας!Σκεφτόμαστε το καλοκαιρι να πάμε ταξιδάκι στην Ιορδανία.Δεν είμαστε fun των γκρουπ και προτιμάμε να ταξιδεύουμε ανεξάρτητα.Για αυτό το ταξίδι όμως έχω τις επιφυλάξεις μου:roll:.Ειναι ασφαλής προορισμός?Θα έχω πρόβλημα με τη μετακίνηση?Διάβασα τις ταξιδιωτικές ιστορίες κάποιου μέλους που πήγε ανεξάρτητα αλλά έχω προβληματιστεί.Μήπως να επιλέξω την "ασφάλεια" ενός πρακτορείου και αν ναι ποιο έχετε να προτίνετε(απο Ηράκλειο ή Αθήνα).Ευχαριστώ.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
δεν εχω παει αλλα πιστευω οτι θα αισθανεσαι πιο ασφαλης απο οτι στην Αθηνα , θεσνικη ή αλλου...σε λογικα πλαισια βεβαια...
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.020
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Καλύτερα με πρακτορείο. Όχι για θέμα ασφάλειας αλλά οργάνωσης του ταξιδιού ιδίως στον Νότο (Ουάντι Ράμ, Πέτρα). Γνωστό πρακτορείο για την περιοχή είναι το Boutros www.boutrostours.gr/
 

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.119
Ονειρεμένο Ταξίδι
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Τελικά μάλλον με γκρουπάκι με βλέπω.Περισσότερο με κολλάει η γλώσσα και οι μετακινήσεις.Αν βρω κάτι καλό θα σας πω.Ευχαριστώ!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.428
Likes
7.806
Last edited by a moderator:

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Συρια- Ιορδανια πηγαν οι γονεις μου το Νοεμβριο,νομιζω με το mika travel ή vai travel δεν θυμαμαι καλα.....το πακετο ήταν για 10 μερες με ημιδιατροφη και πληρωσαν γυρω στα 1100 ευρω
Μου ειπαν τα καλλιτερα και για την οργανωση του πρακτορειου. το φαγητο ήταν τελειο. και οι ξεναγησεις επισης, τα ξενοδοχεια πολυτελεστατα και καθαρα, αλλα εντυπωσιαστηκε με την Ιορδανια, και τη Πετρα
Ρωτα και στο rαund travel στη Ζωγραφου βρισκεται στο υψος της Αβερωφ, τη κατερινα ζητησε και παρε τιμες σε πακετο ή σε μεμονομενο
Επισης και το center travel διπλα στη τροχαια εχει συνεργασια με πολλα προκτορεια στη Αθηνα νομιζω αν ρωτησεις σε αυτα τα πρακτορεια που σου εγραψα θα βγαλεις ακρη..
Στη θεση σου θα προτιμουσα οργανωμενο σε τετοια μερη και τη γλωσσα να ξερεις καλα οι διαλεκτοι ειναι τοσοι πολλοι που πελαγωνεις....εχω κανει αραβικα παραδοξως στην Αιγυπτο μπορουσα να συνενοηθω σε αλλη αραβικη χωρα δεν ξερω.....
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Η Ιορδανία είναι από τις πιο ασφαλείς αραβικές χώρες και κατά τη γνώμη μου δεν θα έχεις πρόβλημα να το οργανώσεις μόνος σου αλλά θέλει πάρα πολύ ψάξιμο.
Συνήθως, έχει πολλούς ελέγχους κατά την είσοδο στην χώρα αλλά αυτό γίνεται περισσότερο για την ασφάλεια των ίδιων των τουριστών.
Η απόσταση από το Αμμάν στην Πέτρα είναι περίπου 3 ώρες και εκεί περίπου κυμαίνονται και τα υπόλοιπα. Αν βρείτε έναν τοπικό ξεναγό να κανονίσει τις μεταφορές σας στα κυριότερα αξιοθέατα της χώρας δεν θα σας κοστίσει πολύ ακριβά.
Οι τιμές των ελληνικών πρακτορείων είναι λίγο υψηλές για τόσο κοντινή χώρα και με απευθείας πτήση αλλά αν δεν έχεις χρόνο να το ψάξεις δεν έχεις άλλη επιλογή από το να επιλέξεις ένα από αυτά που προτείνει η vario σε πιο πάνω post.
Να συμπληρώσω απλά ότι το πιο πλούσιο σε προγράμματα είναι το boutros.

 

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.119
Ονειρεμένο Ταξίδι
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Η Ιορδανία είναι από τις πιο ασφαλείς αραβικές χώρες και κατά τη γνώμη μου δεν θα έχεις πρόβλημα να το οργανώσεις μόνος σου αλλά θέλει πάρα πολύ ψάξιμο.
Συνήθως, έχει πολλούς ελέγχους κατά την είσοδο στην χώρα αλλά αυτό γίνεται περισσότερο για την ασφάλεια των ίδιων των τουριστών.
Η απόσταση από το Αμμάν στην Πέτρα είναι περίπου 3 ώρες και εκεί περίπου κυμαίνονται και τα υπόλοιπα. Αν βρείτε έναν τοπικό ξεναγό να κανονίσει τις μεταφορές σας στα κυριότερα αξιοθέατα της χώρας δεν θα σας κοστίσει πολύ ακριβά.
Οι τιμές των ελληνικών πρακτορείων είναι λίγο υψηλές για τόσο κοντινή χώρα και με απευθείας πτήση αλλά αν δεν έχεις χρόνο να το ψάξεις δεν έχεις άλλη επιλογή από το να επιλέξεις ένα από αυτά που προτείνει η vario σε πιο πάνω post.
Να συμπληρώσω απλά ότι το πιο πλούσιο σε προγράμματα είναι το boutros.
Marydim βλέπω από το χάρτη σου ότι έχεις πάει Ιορδανία.Πήγες με το ταξιδιωτικό γραφείο που ανέφερες?Η Ιορδανία πως σου φάνηκε?Αξίζει τον κόπο ή να το γυρίσω σε Τυνησία?;)
 

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.119
Ονειρεμένο Ταξίδι
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Συρια- Ιορδανια πηγαν οι γονεις μου το Νοεμβριο,νομιζω με το mika travel ή vai travel δεν θυμαμαι καλα.....το πακετο ήταν για 10 μερες με ημιδιατροφη και πληρωσαν γυρω στα 1100 ευρω
Μου ειπαν τα καλλιτερα και για την οργανωση του πρακτορειου. το φαγητο ήταν τελειο. και οι ξεναγησεις επισης, τα ξενοδοχεια πολυτελεστατα και καθαρα, αλλα εντυπωσιαστηκε με την Ιορδανια, και τη Πετρα
Ρωτα και στο rαund travel στη Ζωγραφου βρισκεται στο υψος της Αβερωφ, τη κατερινα ζητησε και παρε τιμες σε πακετο ή σε μεμονομενο
Επισης και το center travel διπλα στη τροχαια εχει συνεργασια με πολλα προκτορεια στη Αθηνα νομιζω αν ρωτησεις σε αυτα τα πρακτορεια που σου εγραψα θα βγαλεις ακρη..
Στη θεση σου θα προτιμουσα οργανωμενο σε τετοια μερη και τη γλωσσα να ξερεις καλα οι διαλεκτοι ειναι τοσοι πολλοι που πελαγωνεις....εχω κανει αραβικα παραδοξως στην Αιγυπτο μπορουσα να συνενοηθω σε αλλη αραβικη χωρα δεν ξερω.....
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου για τα τουριστικά γραφεία στην πόλη μου!:pΑπλά είναι τα πακέτα με πολλές μέρες και δυστυχώς η άδεια δε φτάνει:(.Θα κοιτάξω όμως ίσως είμαστε τυχεροι!:clap:
 

GREG1979

Member
Μηνύματα
35
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
ΜΠΑΝΓΚΟΚ-ΠΟΥΚΕΤ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
Η Ιορδανια ειναι μια εξαιρετικα ασφαλης χωρα , σε αυτο το θεμα μην προβληματιζεσαι . Υπαρχουν συνεχη αστυνομικα μπλοκα στις ''εθνικες οδους'' και αρκετη αστυνομια στα τουριστικα μερη . Αν βρεις καποια καλη προσφορα καλυτερα πρακτορειο διοτι θα γλυτωσεις καποια σχετικη ταλαιπωρια για το νοτιο κομματι της χωρας . Για 7-8 ημερες σε καλο ξενοδοχειο, νομιζω 800 ευρω ειναι μια λογικη τιμη .
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
το πρακτορειο που πηγαν οι γονεις μου ήταν το mika travell, πολυ καλη οργανωση ,ζήτα τη Μικα ή την Ευα να σε εξυπηρετησουν και ρωτα για μεμονομενο....
παντως μιλανε παντου αγγλικα δεν ειχαν προβλημα ....ευχαριστω για το pm :clap::clap::clap:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
408
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Marydim βλέπω από το χάρτη σου ότι έχεις πάει Ιορδανία.Πήγες με το ταξιδιωτικό γραφείο που ανέφερες?Η Ιορδανία πως σου φάνηκε?Αξίζει τον κόπο ή να το γυρίσω σε Τυνησία?;)
Μόνο μια μέρα έμεινα στην Ιορδανία και αυτό για να πάμε στην Πέτρα.
Το ταξίδι το έκανα με το versus αλλά τα προγράμματα του για την Ιορδανία τα οργανώνει σε συνεργασία με το boutros.

Δεν έχει καμία σχέση η Ιορδανία με την Τυνησία και φυσικά δεν μπορώ σε καμία περίπτωση να σου πω να εγκαταλείψεις την ιδέα μιας χώρας και να στραφείς προς μια άλλη.
Πάντως, ακόμα και η έρημος στις δύο χώρες διαφέρει! Στην Ιορδανία η έρημος αποτελείται από χώμα ενώ στην Τυνησία από άμμο.
Στην Ιορδανία κάνει περισσότερη ζέστη και το φαινόμενο της Νεκράς θάλασσας δεν υπάρχει πουθενά αλλού στον κόσμο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom