Τουρκία Ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη

Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Γειά σας.Η αγάπη για τα ταξίδια με οδήγησε να γίνω νέο μέλος όπως και τους περισσότερους πιστεύω.Έχω ταξιδέψει σε Βιέννη, Πράγα, Μόναχο, Παρίσι, Γενεύη και Μιλάνο.Προγραμματίζω το Μάιο ένα ταξίδι στην Κων/πολη(όνειρο από χρόνια) και θα ήθελα μερικές πληροφορίες για αξιοθέατα, φαγητό, αγορές, ασφάλεια(θα έχω μαζί και τα παιδιά μου). Επίσης για τις συγκοινωνίες και εάν αξίζει να αφιερώσουμε χρόνο για επίσκεψη στο aquarium. Ευχαριστώ,κάθε πληροφορία δεκτή.:shock:
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Καλώς ήρθες στην παρέα μας και καλό διάβασμα. :D

Υπάρχουν πάρα πολλές πληροφορίες και ταξιδιωτικές ιστορίες στο forum, οι οποίες θα σε βοηθήσουν αρχικά να οργανώσεις το ταξίδι σου.
Μετά, για τις λεπτομέρειες, εδώ είμαστε.

Τα σχετικά θέματα μπορείς να τα βρεις εδώ:
Κωνσταντινούπολη - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια
http://www.travelstories.gr/glossary/18293-%F4%EF%F5%F1%EA%DF%E1.html
Ασία - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και για τα πρώτα θαυμάσια θέματα.Αρχίζω και οργανώνω το ταξίδι με μεγάλη χαρά.
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
να επισκεφτείς με τα παιδιά σου το Rahmi M.Koc Museum(το έχει προτείνει η Έρση στο θέμα της Πόλης με τα παιδιά, όπως θα διαβάσεις)

Είναι μουσείο μεταφορών και τεχνολογιών , πήγα πρόσφατα με τα παιδιά μου , είναι καταπληκτικό , υπάρχει μέχρι και υποβρύχιο στο οποίο γίνονται ξεναγήσεις σε καθορισμένες ώρες....(φρόντισε να έχεις αρκετό χρόνο στην διάθεσή σου)Rahmi M. Koc Museum
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Γειά σας.Η αγάπη για τα ταξίδια με οδήγησε να γίνω νέο μέλος όπως και τους περισσότερους πιστεύω.Έχω ταξιδέψει σε Βιέννη, Πράγα, Μόναχο, Παρίσι, Γενεύη και Μιλάνο.Προγραμματίζω το Μάιο ένα ταξίδι στην Κων/πολη(όνειρο από χρόνια) και θα ήθελα μερικές πληροφορίες για αξιοθέατα, φαγητό, αγορές, ασφάλεια(θα έχω μαζί και τα παιδιά μου). Επίσης για τις συγκοινωνίες και εάν αξίζει να αφιερώσουμε χρόνο για επίσκεψη στο aquarium. Ευχαριστώ,κάθε πληροφορία δεκτή.:shock:

Στο aquarium να πάτε οπωσδήποτε !!
τα παιδιά και όχι μόνο θα τρελαθούν
στο κατώτερο επίπεδο λειτουργεί υπέροχο cafe -εστιατόριο με θέα την θάλασσα του Μαρμαρά.

Για οικονομική πρόσβαση πλήν (ταξί-40λίρες ) μπορείτε να πάτε απο Cirkeci με τρένο μέχρι τα Floria και απο εκεί taxi η πόδια ( 10 λεπτά ).
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Anny,Eftichia,Xristos71 γειά σας.Αφού σας ευχαριστήσω για τις πληροφορίες έχω κάποια ερωτήματα:Έχω δει οτι υπάρχει αρκετό street food(πειρασμοί!!) με ντονέρ,ψάρι κλπ,είναι ασφαλή μια τέτοια επιλογή?Επίσης ποιά η άποψή σας για το μεγάλο παζάρι και την αγορά μπαχαρικών?Τι αξίζει πραγματικά για αγορά?Η κρουαζιέρα στο Βόσπορο και η εκδρομή στα Πριγκηπόνησα αξίζουν?(θα πάμε με πρακτορείο και μας το προτείνει).Ευχαριστώ.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Anny,Eftichia,Xristos71 γειά σας.Αφού σας ευχαριστήσω για τις πληροφορίες έχω κάποια ερωτήματα:Έχω δει οτι υπάρχει αρκετό street food(πειρασμοί!!) με ντονέρ,ψάρι κλπ,είναι ασφαλή μια τέτοια επιλογή?Επίσης ποιά η άποψή σας για το μεγάλο παζάρι και την αγορά μπαχαρικών?Τι αξίζει πραγματικά για αγορά?Η κρουαζιέρα στο Βόσπορο και η εκδρομή στα Πριγκηπόνησα αξίζουν?(θα πάμε με πρακτορείο και μας το προτείνει).Ευχαριστώ.
Αυτή την εποχή πουλανε παντού κάστανα (αμέτρητα stands), κουλούρια, κάποιοι και καλαμπόκια, τηγανίζουν ψάρια κοντα στη γεφυρα του Γαλατά, και έχει και αρκετά stands με μύδια. Επίσης είδα να φτιάχνουν και φυσικούς χυμούς. Για την ασφάλεια έχει συζητηθεί προσφατα στο φόρουμ, εγώ δε δοκίμασα, πάντως συμφωνώ ότι μύδια είναι επικίνδυνο να φας (χτες που είχε πολύ ζέστη για φλεβαρη είδα και stands με μύδια κάτω απ'τον ήλιο).

Η Grand Bazaar δε μου άρεσε, χαοτική με επανάληψη παρομοιων μαγαζιών, ακριβή και γεμάτη κοσμηματοπωλεία. Απ'την άλλη η Spice bazaar ήταν πολύ πιο μαζεμένη, με πολύ πιο ενδιαφέροντα μαγαζιά κάθε είδους (όχι μονο μπαχαρικά). Πήγα 2 φορές και αν είχα χρόνο θα ξαναπήγαινα.

Για τα Πριγκηπονήσια δεν έχω άποψη, αλλά η μικρή γευση που πήρα απ'την διαδρομή με καραβάκι στο Βόσπορο μπορώ να πω μου χάρησε τις πιο δυνατές εικόνες του ταξιδιού. Ηλιοβασίλεμα στο Βόσπορο,ήταν μοναδικά..
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Anny,Eftichia,Xristos71 γειά σας.Αφού σας ευχαριστήσω για τις πληροφορίες έχω κάποια ερωτήματα:Έχω δει οτι υπάρχει αρκετό street food(πειρασμοί!!) με ντονέρ,ψάρι κλπ,είναι ασφαλή μια τέτοια επιλογή?Επίσης ποιά η άποψή σας για το μεγάλο παζάρι και την αγορά μπαχαρικών?Τι αξίζει πραγματικά για αγορά?Η κρουαζιέρα στο Βόσπορο και η εκδρομή στα Πριγκηπόνησα αξίζουν?(θα πάμε με πρακτορείο και μας το προτείνει).Ευχαριστώ.
Η δική μου άποψη για τα ερωτήματά σου έχει ως εξής:
Street food: Ασφαλής επιλογή είναι ανάλογα με τα όρια που μπορεί να θέτει ο καθένας στις προτιμήσεις και τις ανοχές του. Street food τρώω γενικότερα, οπότε δεν είμαι από τους ανθρώπους που το πολυσκέπτονται. Στην Κωνσταντινούπολη έχω δοκιμάσει ντονέρ και balik εκμέκ (σάντουιτς με ψάρι). Μύδια όμως δε θα δοκίμαζα από το δρόμο, παρόλο που στην όψη μου φαίνονται πολύ ελκυστικά.
Μεγάλο Παζάρι: Πολύ τουριστικό, χαώδες και για μένα αξίζει μόνο για μια βόλτα και μερικές φωτογραφίες.
Αγορά Μπαχαρικών: Είναι τόσο κοντά στη Γέφυρα του Γαλατά, που σίγουρα επιβάλεται μια βόλτα. Χρώματα, αρώματα, ωραίες εικόνες. Δεν είναι φθηνό, αλλά όλο και κάτι μπορείς να ψωνίσεις.
Κρουαζιέρα στο Βόσπορο: Σίγουρα αξίζει. Για τα δικά μου γούστα, προτιμότερη είναι η μικρή εκδοχή της (μιάμιση περίπου ώρα που κάνει η Turyol) και όχι η οργανωμένη με το πρακτορείο, η οποία κρατά πολλή ώρα, σε πηγαίνουν για φαγητό κλπ. Χάνεις πολύ χρόνο και παραείναι τουριστικό.
Πριγκηπόνησα: Αν ο καιρός είναι καλός, η εκδρομή έχει κάποιο ενδιαφέρον. Προσωπικά δεν ξετρελάθηκα. Επίσης, έχε υπόψη σου ότι μερικές φορές τα πρακτορεία βάζουν την εκδρομή αυτή την τελευταία ημέρα, οπότε είσαι στο δρόμο όλη μέρα και καπάκι μετά σε πηγαίνουν στο αεροδρόμιο. Επίσης, με αυτόν τον τρόπο, αν κάποιος δε θέλει να ακολουθήσει στα Πριγκηπόνησα, είναι λίγο πιο δύσκολο να βρεθεί τη σωστή ώρα στο σωστό μέρος με το υπόλοιπο γκρουπ για την αναχώρηση. (μιλάω πάντα αν πρόκειται για την τελευταία ημέρα).

Όλα αυτά, λίγο πολύ έχουν συζητηθεί και αναλυθεί από πολλά μέλη. Ψάξε στις ταξιδιωτικές ιστορίες και τα θέματα με τις πληροφορίες και είμαι σίγουρη ότι θα κατατοπιστείς αρκετά.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
anny said:
Η δική μου άποψη γιατ α ερωτήματά σου έχει ως εξής:
Street food: Ασφαλής επιλογή είναι ανάλογα με τα όρια που μπορεί να θέτει ο καθένας στις προτιμήσεις και τις ανοχές του. Street food τρώω γενικότερα, οπότε δεν είμαι από τους ανθρώπους που το πολυσκέπτονται. Στην Κωνσταντινούπολη έχω δοκιμάσει ντονές και balik εκμέκ (σάντουιτς με ψάρι). Μύδια όμως δε θα δοκίμαζα από το δρόμο, παρόλο που στην όψη μου φαίνονται πολύ ελκυστικά.
Μεγάλο Παζάρι: Πολύ τουριστικό, χαώδες και για μένα αξίζει μόνο για μια βόλτα και μερικές φωτογραφίες.
Αγορά Μπαχαρικών: Είναι τόσο κοντά στη Γέφυρα του Γαλατά, που σίγουρα επιβάλεται μια βόλτα. Χρώματα, αρώματα, ωραίες εικόνες. Δεν είναι φθηνό, αλλά όλο και κάτι μπορείς να ψωνίσεις.
Κρουαζιέρα στο Βόσπορο: Σίγουρα αξίζει. Για τα δικά μου γούστα, προτιμότερη είναι η μικρή εκδοχή της (μιάμιση περίπου ώρα που κάνει η Turyol) και όχι η οργανωμένη με το πρακτορείο, η οποία κρατά πολύ ώρα, σε πηγαίνουν για φαγητό κλπ. Χάνεις πολύ χρόνο και παραείναι τουριστικό.
Πριγκηπόνησα: Αν ο καιρός είναι καλός, η εκδρομή έχει κάποιο ενδιαφέρον. Προσωπικά δεν ξετρελάθηκα. Επίσης, έχε υπόψη σου ότι μερικές φορές τα πρακτορεία βάζουν την εκδρομή αυτή την τελευταία ημέρα, οπότε είσαι στο δρόμο όλη μέρα και καπάκι μετά σε πηγαίνουν στο αεροδρόμιο. Επίσης, με αυτόν τον τρόπο, αν κάποιος δε θέλει να ακολουθήσει στα Πριγκηπόνησα, είναι λίγο πιο δύσκολο να βρεθεί τη σωστή ώρα στο σωστό μέρος με το υπόλοιπο γκρουπ για την αναχώρηση. (μιλάω πάντα αν πρόκειται για την τελευταία ημέρα).

Όλα αυτά, λίγο πολύ έχουν συζητηθεί και αναλυθεί από πολλά μέλη. Ψάξε στις ταξιδιωτικές ιστορίες και τα θέματα με τις πληροφορίες και είμαι σίγουρη ότι θα κατατοπιστείς αρκετά.
+ 1
Συμφωνω σε όλα που σου γράφει η Anny

ΥΓ. στην Πόλη με group ??? γιατι το κάνετε αυτο στους εαυτούς σας ........
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Να γραψω και γω κατι. Αν πας στην αγορά μπαχαρικών, μην παραλείψεις μια βόλτα γυρω από την αγορα στα στενά όπου έχει ό,τι μαγαζακι θες και σε καλύτερες τιμές από τις τουριστικές
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Να γραψω και γω κατι. Αν πας στην αγορά μπαχαρικών, μην παραλείψεις μια βόλτα γυρω από την αγορα στα στενά όπου έχει ό,τι μαγαζακι θες και σε καλύτερες τιμές από τις τουριστικές
Εκεί είδα το iphone 5 περσι τετοια εποχή 6 μηνες πριν ακόμα κυκλοφορήσει οπουδήποτε....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εκεί είδα το iphone 5 περσι τετοια εποχή 6 μηνες πριν ακόμα κυκλοφορήσει οπουδήποτε....
Α-πο-κλείεται να είδες iphone 5 οπουδήποτε στον κόσμο τέτοια εποχή πέρυσι. Δεν είχε καν ξεκινήσει η κατασκευή του στα εργοστάσια. Ένας θεός ξέρει τι είδες και σου είπανε πως είναι το iphone 5...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom