Ιταλία Ταξίδι στην Ρώμη - Ερωτήσεις!

M.Bini

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σε όλο τον κόσμο!!!
Καλησπέρα σε όλους!
Θα πάμε Ιούλιο στη Ρώμη για 2 μέρες! Η ώρα άφιξης μας στο αεροδρόμιο είναι 9:05 μμ μέχρι να φτάσουμε στο ξενοδοχείο θα παει 10 και θα μείνουμε στο κέντρο λέμε! Θα ήθελα να μου πείτε κάποιο μέρος για φαγητό κάπου σχετικά κοντά!
Ευχαριστώ πολύ!

Vasmantz

Member
Καλησπέρα! Σε λίγες μέρες φεύγω για Ρώμη και προσπαθώ να φτιάξω ένα πλάνο ώστε να καταφέρω να προλάβω να δω όσα περισσότερα γίνεται! Μπορεί κάποιος αρχικά να με ενημερώσει αν ειναι μεγάλες οι αποστάσεις μεταξύ των σχετικά κεντρικών σημείων? Δηλαδή η piazza del popolo πόσο μακριά είναι από την piazza venezia?στο χάρτη φαίνονται αρκετά μακριά. .και επίσης το temrini ειναι μακριά από το ιστορικό κέντρο? Επίσης μήπως μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα ενδεικτικό πρόγραμμα για 4 μέρες? Όπως ξαναείπα θέλω να δω όσα περισσότερα προλαβαίνω! Ευχαριστώ πολύ! !!

Nefeli4

Member
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Καλησπέρα! Σε λίγες μέρες φεύγω για Ρώμη και προσπαθώ να φτιάξω ένα πλάνο ώστε να καταφέρω να προλάβω να δω όσα περισσότερα γίνεται! Μπορεί κάποιος αρχικά να με ενημερώσει αν ειναι μεγάλες οι αποστάσεις μεταξύ των σχετικά κεντρικών σημείων? Δηλαδή η piazza del popolo πόσο μακριά είναι από την piazza venezia?στο χάρτη φαίνονται αρκετά μακριά. .και επίσης το temrini ειναι μακριά από το ιστορικό κέντρο? Επίσης μήπως μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα ενδεικτικό πρόγραμμα για 4 μέρες? Όπως ξαναείπα θέλω να δω όσα περισσότερα προλαβαίνω! Ευχαριστώ πολύ! !!
Καλησπέρα, πέρυσι ταξίδεψα στη Ρώμη και την έκανα δυο τρεις φορές πάνω κάτω. Η via del Corso είναι ένας μεγάλος εμπορικός δρόμος που θα περπατήσεις με άνεση. Στο google maps το μέτρησα και 1,8 χιλ. Να πας οπωσδήποτε Βατικανό.

Tsaky

New Member
Εχω σκοπό να την επισκεφθώ αρχές Σεπτέμβρη!Με τις περιγραφές σας,είναι σα να πήγα ήδη!
Και δυό πιθανόν αφελείς ερωτήσεις (συγχωρήστε με):
1) Το διαβατήριο,εφόσον εκδοθεί από την αρμόδια αρχή (αστυνομία),χρειάζεται κάποια άλλη θεώρηση ΠΡΙΝ το ταξίδι;
2) Εάν τα καλλυντικά δεν είναι στη συνοδευτική αποσκευή (αυτή δηλαδή που παίρνεις μαζί σου στο αεροπλάνο),αλλά στην άλλη,την 20κιλη,επιτρέπονται;Ευχαριστώ!

Last edited:

rubi

Member
Εχω σκοπό να την επισκεφθώ αρχές Σεπτέμβρη!Με τις περιγραφές σας,είναι σα να πήγα ήδη!
Και δυό πιθανόν αφελείς ερωτήσεις (συγχωρήστε με):
1) Το διαβατήριο,εφόσον εκδοθεί από την αρμόδια αρχή (αστυνομία),χρειάζεται κάποια άλλη θεώρηση ΠΡΙΝ το ταξίδι;
2) Εάν τα καλλυντικά δεν είναι στη συνοδευτική αποσκευή (αυτή δηλαδή που παίρνεις μαζί σου στο αεροπλάνο),αλλά στην άλλη,την 20κιλη,επιτρέπονται;Ευχαριστώ!
1)οχι
2)στη βαλιτσα που θα παραδωσεις μπορεις να εχεις οτι θες(καλλυντικα, νερα) ο περιορισμος ισχυει μονο για τη χειραποσκευη που θα εχεις μαζι σου στο αεροπλανο
Καλα να περασετε!!!

Tsaky

New Member
1)οχι
2)στη βαλιτσα που θα παραδωσεις μπορεις να εχεις οτι θες(καλλυντικα, νερα) ο περιορισμος ισχυει μονο για τη χειραποσκευη που θα εχεις μαζι σου στο αεροπλανο
Καλα να περασετε!!!
Σας ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα!Να είστε καλά!

Ονειρεμένο Ταξίδι
Kashmir
Για μία μέρα ρώμη από τις 12 το μεσημέρι εώς το πρωί της επομενης.Πετάω από θεσσαλονίκη στο Τσιαμπίνο οπότε πρέπει να πάω πρώτα τερμίνι; Τα γνωστότερα αξιοθέατα που θα προτείνατε να δω εκεί γύρω; Επίσης είμαι φοιτήτρια μπορώ να έχω κάποια έκπτωση εκεί αν δείξω πάσο:rolleyes: ;

kabamarou

Member
E ναι μπορείς να πάρεις ένα από τα λεωφορεία που υπάρχουν με το που βγαίνεις από την αίθουσα αφίξεων και να πας termini. Γενικά υπάρχουν και άλλοι τρόποι να πας στο κέντρο με συνδυασμούς μεταφορικών μέσων αλλά αν ψάχνεις τον πιο απλό τρόπο είναι αυτός. Υπάρχει και το taxi που είναι απλό και αυτό βέβαια και κοστίζει 30€(αν δεν πάνε να σε ξεγελάσουν οι απατεώνες οι ταξιτζήδες)

Αν έχεις καλή φυσική κατάσταση βλέπεις τα πιο γνωστά αξιοθέατα μέσα σε μια μέρα άνετα και όχι απλά αυτά που είναι κοντά στο termini. Σου βάζω και έναν χάρτη με τα top αξιοθέατα να πάρεις μια ιδέα.
rome-regions.jpg

Το με ποια σειρά θα τα δεις εξαρτάται από το ποια θέλεις να δεις οπωσδήποτε με το φως της ημέρας.
Αν θέλεις πχ να δεις το κολοσσαίο με το φως της ημέρας και να βγεις και φωτογραφίες μπροστά σε αυτό με καλό φως και όχι με το φως της νύχτας, ξεκινάς την περιήγηση από εκεί. Υπάρχει και η δυνατότητα να πας από termini-κολοσσαίο με metro.

Stelios1991

New Member
Καλησπέρα παιδιά θέλω αν γνωρίζει καπιος πληροφορίες για τις κατακομβες στην Ρώμη και που είναι οι καλύτερες ευχαριστώ

gkoneas

New Member
Αξίζει η ενοικιαση αυτοκινητου στη Ρώμη για τετραμελη οικογενεια την πρωτοχρονια με διαμονη 4 ημερων η θα ειναι δυσκολα οι μετακινησεις και καλυτερα διαμονη κεντρο? Επισης σκεφτομαι να παω και μια ημερα φλωρεντια !

Last edited by a moderator:

PenelopeApos

Member
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία, Περσία
Αξίζει η ενοικιαση αυτοκινητου στη Ρώμη για τετραμελη οικογενεια την πρωτοχρονια με διαμονη 4 ημερων η θα ειναι δυσκολα οι μετακινησεις και καλυτερα διαμονη κεντρο? Επισης σκεφτομαι να παω και μια ημερα φλωρεντια !
κοίτα η Ρώμη έχει κυκλοφοριακό πρόβλημα γενικότερα ..θεωρώ ότι θα ενταθεί τις γιορτινές ημέρες , καλύτερα να μείνετε κέντρο να απολαύσετε και τους ρυθμούς του.... έχει τόσα πράγματα να δεις ! Για Φλωρεντία πάρε αμάξι να μη ταλαιπωρηθούν και τα παιδιά

Viaggi

Member
Δεν χρειάζεται αυτοκίνητο αν έχεις σκοπό να κινηθείς στα τουριστικά αξιοθέατα. Φλωρεντία πας με το τρένο, δεν κυκλοφορείς με αμάξι στο κέντρο.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
32.377
Μέλη
37.121
Νεότερο μέλος
charouli47

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom