1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Ιούνιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Ιταλία Ταξίδι στην Ρώμη - Ερωτήσεις!

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος vangelistm, στις 5 Μαρτίου 2014.

1. vagar78

vagar78 Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
    Αν η τιμή είναι κάτω από 50 ευρώ και πάτε για να πιείτε καφεδάκι και να δείτε 3-4 βασικά αξιοθεάτα στο κέντρο ναι, αν πάτε για να δείτε όσο πιο πολλα μπορείτε δεν αξίζει.....Αν ας πούμε φας 1 ώρα σε ουρές σε Βατικανό ή Κολοσσαίο και πόση ώρα ακόμα μέσα στο τέλος θα έχεις ταλαιπωρηθεί και δεν θα έχεις προλάβει να δεις τίποτα..Αν πας χαλαρά να δεις κάποια βασικά πράγματα στο κέντρο και να μην τρέχεις σαν τον παλαβό νομίζω αξίζει. Υπάρχει και η λύση του να πάρεις το χοπ ον λεοφωρειο να σε πάει σε όλα και να κατέβεις μόνο στα 2-3 που θες..Επτά ώρες στην ουσία έχετε στη διάθεση σας αν βάλεις και ότι πρέπει να είστε στις 17:00 στο αεροδρόμιο...

Last edited: 1 Φεβρουαρίου 2017
    zoi1993 likes this.
  2. emm

emm Member

Επόμενο Ταξίδι:
    όπου μας βγάλει!!
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Λατινική Αμερική
    Μονοήμερη στη Ρώμη του Αγίου Βαλεντίνου!! That's amore!
    Να πάτε! Εγώ δε θα πήγαινα καθόλου Βατικανό, θες 1 ώρα να μπεις στο Μουσείο και 4 τουλάχιστον να το γυρίσεις.
    Θα πήγαινα μια βόλτα Piazza Navona, Pantheon, Fontana di Trevi να ρίξουμε και ένα νόμισμα για να ξαναπάμε, Piazza di Spagna και θα επέστρεφα!

zoi1993 likes this.
  3. vagar78

vagar78 Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
    Μέχρι πόσα λεφτά θα έδινες για 7 ώρες καθαρές ; Τα 46 ευρώ που είδα τώρα πιστεύω είναι το ταβάνι για τόσο λίγο.....Αν κάποιος έχει πάει ξανά ακόμα καλύτερα ..Ωραία έκπληξη και καφεδάρα και βολτάρες και ψώνια χωρίς να τρέχεις να δεις αξιοθέατα....

4. emm

emm Member

Επόμενο Ταξίδι:
    όπου μας βγάλει!!
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Λατινική Αμερική
    Συμφωνώ είναι ταβάνι για μονοήμερη! Γιατί είναι και τα πήγαινε έλα για αεροδρόμιο και εδώ αλλά και εκεί. Με καφεδάκια και κάτι να φας, θα βγει 100 το άτομο!
    Θα είναι όμορφη έκπληξη πάντως!
    Με μία νύχτα διανυκτέρευση, θα ήταν ιδανικό!

vagar78 likes this.
  5. zoi1993

zoi1993 Member

βρηκα 44 ευρω το ατομο τα εισιτηρια. και σκεφτηκα οτι 40 ειναι και για θεσσαλονικη για παραδειγμα τα εισιτηρια,οποτε σκεφτηκα οτι θα αξιζει για μια βολτα.Ετσι να δουμε τα βασικα αξιοθεατα και να φαμε και μια πιτσα που λεει ο λογος

αν εχω αγορασει ον λαιν τα εισιτηρια, παλι λες να φαω μια ωρα στις ουρες;

Last edited by a moderator: 1 Φεβρουαρίου 2017
  6. dimitrak

dimitrak Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ????
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
    Ασε το βατικανο(θες τουλαχιστον 3-4 ωρες μεσα) για αλλη φορα κ κινησου μονο κεντρο,πλατειες κλπ.πιες καφεδακι,απολαυσε ενα παγωτο στο χερι,φαε σε μια τραττορια (στα γρηγορα) κ 5 παρα να εισαι αεροδρομιο.

7. Orfeasraf

Orfeasraf Member

Και εγώ νομιζω πως δεν αρκεί ο χρόνος για τα μουσεία στο Βατικανό. 4 ώρες το λιγότερο χρειάζονται. Μπορείτε όμως να δείτε τη Piazza Venezia, Piazza Navona, Πάνθεον, Spagna, Fontana Di Trevi και εαν υπάρχει χρόνος νομίζω πως αξίζει μια επίσκεψη στο Saint Peter. Μπορειτε να πάτε και με λεωφορείο προς τον Άγιο Πέτρο ή με μετρό απο τη Spagna...

8. BLACK & WHITE

BLACK & WHITE Member

Συμφωνώ με vagar78. Hop on λεωφορείο για μια γεύση απο όλα και στάσεις σε 3-4 βασικά σημεία. Οχι Βατικανό, απολαύστε τη βόλτα αγκαλιά, τον καφέ χαλαρά και αν σας αρέσει την επόμενη φορά κλείσε και ένα βράδυ ( τουλάχιστον). Μη τον ξεπατώσεις στο τρέξιμο και στην ορθοστασία στις ουρές, είπαμε, του Αγ. Βαλεντίνου είναι, υπάρχει και η νύχτα μετά. Είτε Ελλάδα, είτε Ρώμη, αστου δυνάμεις να την απολαύσετε...;););)

vagar78 likes this.
  9. Giotapapa

Giotapapa New Member

Καλησπέρα. Την επόμενη εβδομάδα πάω με τον έναν άντρα της ζωή μου Ρώμη . Θα είμαστε εκεί του Αγίου Βαλεντίνου, βρίσκετε λάθος να επισκεφτούμε το Βατικανού εκείνη την ημέρα λόγο κόσμου; Θα ήθελα να μου προτείνετε κατι για φαγητό εκεινη την ημέρα. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

10. mariasalle

mariasalle Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ρώμη
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Κάπρι, Ντουμπάϊ
    Εχει επισκευφτει καποιος το καστρο του Sant'Angelo?Αξιζει τον κοπο;

11. Viaggi

Viaggi Member

http://www.romeingreek.eu/?p=4340#
    Φυσικά και αξίζει (στη Ρώμη όλα αξίζουν :xalara:)

makisg likes this.
  12. Orfeasraf

Orfeasraf Member

Το καστρο σαν κάστρο δε μου εκανε ιδαίτερη εντύπωση, εντάξει, μεγάλο, πολλοί χώροι αλλα ως εκει. Υπάρχουν πολυ καλύτερα πραματα να δει κανείς στη Ρώμη. Επιβάλεται όμως μια επισκεψη κατά τη γνώμη μου για τη θέα. Πήγαμε απόγευμα, στο ηλιοβασίλεμα και ηταν πολύ ωραια. Θεωρώ το καλύτερο σημείο στη Ρώμη για το ηλιοβασίλεμα.