Ιταλία Ταξίδι στην Ρώμη - Ερωτήσεις!

ninakiii

New Member
Καταρχας ευχομαι καλο ταξιδι,αλλα να εχετε υποψη οτι η εποχη που πατε ειναι δυσκολη,λογω ζεστης. Και οταν λεω ζεστη το εννοω,λογω και της μeγαλης υγρασιας,που εχει η πολη.Η Ρωμη,ή μαλλον το ιστορικοτης κεντρο ειναι ευκολα προσιτο και προσβασιμο,ΑΝ μπορεις και σ΄αρεσει na περπατας. Πιστεψε με, μπορεις χρησιμοποιωντας το google maps να ξερεις ακριβως αποστασεις και χρονους μεταξυ των αξιοθεατων και αφου τα ομαδοποιησεις ανα περιοχη και μερα,να επιλεξεις τι θα δεις. Εγω μπορω να σε βοηθησω με την καταγραφη αξιοθεατων που ειχα κανει (έμενa σε ενα ξενοδοχειο (Β.Β.περισσοτερο) 5min απο το τερμα των τραινων και οι αποστασεις που διεννυα για να επισκεφτω τα παρακατω αξιοθεατα ηταν απο 5-6 εως 8-9 Km την ημερα.Το ξεκινημα ή η επιστροφη μπορει να γινεται ανετα με τα ΜΜΜεταφορας στην αρχη ή το τελο της ημερας.Παντως εγω κυκλοφορουσα μονο με λεωφορεια και δεν δυσκολευτηκα καθολου.
Τα υπολοιπα φυσικα εξαρτωνται απο σας.
1η μερα.Κολοσσαιο-Ρωμαικη Αγορα-Λοφος Παλατινο-Piazza Venezia-Fontana di Trevi-Pantheon- Piazza Navona.
2η μερα.Piazza di Popolo-Villa Borghese ***(υπεροχο παρκο για βολτα και καφε στο κεντρο-κορυφη του,πλην ολων των υπολοιπων)-Piazza di Spagnia και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ- Castle San Angelo
3η μερα.Vatican (προσοχη ΜΗΝ πατε Τεταρτη,γιατι ειναι η μερα που βγαινει ο Παπας να ευλογησει τα πληθη και δεν πεφτει καρφιτσα)-Παραποταμια βολτα στον Τιβερη-Trestevere/Piazza Santa Maria για μια πραγματικα υπεροχη βολτα στα πιο γραφικα στενα της Ρωμης.
Αν θελεις εχω κρατημενα τα αρχεια word,που ειχα ετοιμασει σχετικα με πληροφοριες για τα αξιοθεατα, αλλα και αποτυπωσεις των διαδρομων με αποστασεις και χρονους .
Αν θελεις στειλε μου για να στα στειλω.
Καλο ταξιδι

Καλημέρα,
παρακαλώ θα ήθελα εγώ αν σου είναι εύκολο να μου στείλεις αυτό το αρχείο.

Μήπως η φίλη σου αναφέρεται στα απεριτίβο?
Αρκετα μαγαζιά 6-8 συνήθως το απόγευμα, χρεωνουν ένα ποσό ή απλά έχεις την υποχρέωση να πάρεις ένα ποτηρι κρασί και μπορείς να πάρεις ότι θέλεις από το μπουφέ.
Αρκετά μαγαζιά που προσφέρουν απεριτιβο μπορείς να βρεις στο trastevere

Ξέρεις κάποιο συγκεκριμένο να μας βοηθήσεις;;;;ή αν γνωρίζει κάποιος άλλος;

Last edited by a moderator:

cgio

Member
Καλησπέρα σε όλους!!

Ύστερα από πολλή σκέψη, προβληματισμό διάβασμα, συζήτηση με μέλη του Forum κατέληξα στο ταξίδι στην Ρώμη , 12-15 Απρίλη. Εδώ θα γράψω λεπτομέρειες ώστε να μου πείτε αν κάτι ξεχνάω ή αν είναι υπερβολικό, καθώς και επίσης αν θέλει κάποιος που πρόκειται να επισκεφθεί την Ρώμη να πάρει ιδέες.

1η Ημέρα Παρασκευή 12-04
Αναχώρηση Από Αθήνα και άφιξη 9:30 Fiumicino.
Άφιξη περίπου στις 11:00 στο Ξεχνοδοχείο (https://bit.ly/2Y910Fk) .
Ξεκίνημα με ένα καφέ στο χέρι στο Sant' Eustachio.
Τσίμπημα στο χέρι, κουρασμένοι γαρ από το ταξίδι, στον Forno Campo De Fiori.
Συνεχίζουμε με Piazza Venezia, μνημείο Victor Emmanuel II και σύντομη βόλτα στο Καπιτώλιο (ίσως να πάει για μετά από Κολοσσαίο και λοιπά) .
Στις 14:15 υπάρχει προγραμματισμένη είσοδος στο Κολοσσαίο (έχουν ήδη κλειστεί τα εισιτήρια), ύστερα Ρωμαϊκή Αγορά και Παλατινός Λόφος.
Από εκεί περνάμε στο Τραστέβερε, γύρω στις 7 υπολογίζω, για φαγητό (Tonnarello) ίσως ένα σύντομο ποτάκι.
Επιστροφή στο ξενοδοχείο μετά από μια κουραστική ημέρα.

2η Ημέρα Σάββατο 13-04
Ξεκίνημα από ξενοδοχείο περίπου στις 10:00.
Χαλαρή βόλτα μέχρι το Βατικανό όπου στις 12:30 υπάρχει προγραμματισμένη ξενάγηση (Μουσεία και Καπέλα Σιστίνα).
Ύστερα επίσκεψη στην Βασιλική. Στάση για γρήγορο φαγητό, μου έχουν προτείνει το Panificio Ponci, αλλά δεν ξέρω αν βολεύει πολύ από άποψη διαδρομής.
Επιστροφή στο Ξενοδοχείο. Το πρωί πάμε από Cavour και γυρνάμε από Castel Sant Angelo ή το αντίθετο? Τί προτείνετε??
Βραδινό φαγητό Da Armando Al Pantheon, παγωτό Giolliti και περπάτημα στην βραδυνή Ρώμη (Ναβόνα,Τρέβι, Σπάνια).

3η Ημέρα Κυριακή 14-04
Ξεκίνημα από ξενοδοχείο περίπου στις 09:30.
San Luigi dei Francesi
Piazza Navona
Pantheon
Trevi
Στάση για φαγητό (Pane e Salame)
Ανέβασμα από Corso
Piazza Popolo
Επίσκεψη Borghese (Χωρίς Gallery)
Κατέβασμα από Veneto
Παγωτό από Come il Latte
Spagna
Στάση για Καφέ (Caffe Greco)
Βραδινό Φαγητό
Επιστροφή στο ξενοδοχείο

4η Ημέρα Δευτέρα 15-04
Εντελώς Ελεύθερη
Αναχώρηση από Fiumicino 17:30.

Περιμένω με χαρά να ακούσω σκέψεις και προτάσεις κυρίως για τον χρόνο, αν είναι οκ, καθώς και για αν χρειάζεται να γίνει κάποια τροποποίηση της 3ης ημέρας και να προστεθούν πράγματα στην 4η. Επίσης ότι διαφωνίες έχετε για εστιατόρια, παγωτατζίδικα, καφέ περιμένω να τις ακούσω.

Ευχαριστώ πολύ,
Χρήστος.

Last edited:
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
το πρόγραμμα σου φαίνεται πολύ καλό!!!!η τρίτη μέρα είναι μια χαρά γιατί οι διαδρομές απο το ένα μέρος στο άλλο είναι πολύ όμορφες και σχετικά μικρές !!!!την τέταρτη μέρα μπορείτε να πάτε πάλι σε κάποια απο τις πλατείες πιο χαλαρά ή να χαθείτε στα στενά πανέμορφα δρομάκια της Ρώμης!!!επίσης η περιοχή Τραστέβερε που θα πάτε για φαγητό είναι πολύ όμορφη και για βόλτες ..απο τις γέφυρες (πχ την ponte sisto) φαίνεται και πολύ όμορφα το ηλιοβασίλεμα !!! καλά να περάσετε!!!

Καλησπέρα στην παρέα!Εγώ θα επισκεφθω τη Ρώμη τον Οκτώβριο(3 διανυκτερεύσεις).Νοικιάσαμε σπίτι έξω από την πόλη(Air bnb).Το διαμέρισμα μας βρίσκεται 5λεπτά με τα πόδια από τη στάση του μετρό Monti Tiburtini.Επιλέξαμε αυτή τη διαμονή λόγω του οτι θα είμαστε 2 ζευγάρια και εννοείται πως ήταν πολύ οικονομικά σε σχέση με το κέντρο.Γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει αν το μετρό είναι 24ωρο ή όχι;
Επίσης με τα εισιτήρια τι κάνω,έχει εβδομαδιαία;

vagar78

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Το μετρό λειτουργεί από τις 5:30 μέχρι 23:30 κάθε μέρα (μέχρι 00:30 τα σαββατοκύριακα) και μπορείτε να πάρετε εβδομαδιαία κάρτα και τριήμερη αν δεν κάνω λάθος κοστίζουν 24 και 16 αντίστοιχα. Μετά από τόσες επισκέψεις στη Ρώμη και έχοντας δει τα αξιοθέατα που με ενδιαφέρουν προσπαθώ κάθε φορά να κλείνω ακόμα πιο κεντρικά αν υπάρχει η δυνατότητα.Στο άκουσμα του διαμερίσματος εκτός πόλης ειδικά αν δεν έχετε πάει ξανά πάγωσα και δεν θέλω να σε αποπάρω αλλά για μένα είναι τεράστιο λάθος. Από εκεί και πέρα όλοι ζούμε και πεθαίνουμε με τις επιλογές μας εύχομαι να περάσετε όμορφα και την επόμενη φορά που θα πάτε να κλείσετε πιο κεντρικά :)

vagar78

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Από ποια άποψη είναι λάθος;[/
Από αυτή:

Capture.JPG

Για να πάτε π.χ. πιατσα ντι Σπάνια θα χρειαστείτε πάνω από 20 λεπτά (υπολογίζω περίπου 25-30 ανάλογα και το πότε θα περάσει ο συρμός). Το βράδυ θα πάτε για φαγητό και θα είστε με το ρολόι στο χέρι να προλάβετε το 23.30. Αν βγείτε για πότο θα πρέπει να πάρετε ταξί.Θα αναγκαστείτε να βγαίνετε το πρωί και να μένετε όσο αντέχετε έξω ενώ αν μένατε κεντρικά θα μπορούσατε ανά πάσα ώρα και στιγμή να πάτε στο δωμάτιο για να ξεκουραστείτε .Αν δε κάνετε ψώνια θα τα κουβαλάτε όλη μέρα γιατί να τα πάτε πίσω μισή ώρα με μετρό και άλλη μισή ώρα να επιστρέψετε δεν παίζει...Μπορώ να γράφω όλη μέρα γιατί ήταν λάθος :)

Ναι κατάλαβα πως το εννοείς. Συμφωνήσαμε να είναι η φάση από το πρωΐ περπάτημα έξω και επιστροφή αργά το απόγευμα σπίτι. Αυτός ήταν και ο λόγος που είπαμε να διαλέξουμε να μείνουμε προς τα έξω από την πόλη.Παντως γενικά με το μέτρο η μετακίνηση πρέπει να είναι πολύ εύκολη και χρήσιμη με αυτά που έχω ψάξει και διαβάσει.Γνωριζεις πως θα κλείσω ιντερνετικα τα εισιτήρια μας για το Βατικανό;Μας είπαν να τα κλείσουμε μέσω ίντερνετ και γενικά ότι θα μας φάει αρκετές ώρες η επίσκεψη εκεί γιατί είναι πραγματικά τεράστιο και ωραίο.

Random User

New Member
Καλησπέρα παιδιά :)

Τον Οκτώβριο θα είμαι στην ιταλική πρωτεύουσα για πάνω κάτω 24 ώρες, κι έχω σκοπό φυσικά να δω όσα περισσότερα μπορώ.
Ξέρω σίγουρα ότι το βραδάκι σίγουρα θα έχει αγώνα στο Ολίμπικο και σαν ποδοσφαιρόφιλος θα θελα να πάω να το δω. Η ερώτηση είναι, προλαβαίνω να δω αρκετά σε μία μέρα μέχρι πχ 8 το βράδυ, ή "χρειάζεται" να αφιερώσω και τις έξτρα 2-2,5 ώρες σε βόλτες στο κέντρο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

orck

Member
Κανονικα θες τουλαχιστον 2-3 ημερες για να δεις την πολη και καποια μουσεια και οχι απλα να περπατας σχεδον τρεχοντας βλεποντας απο τον δρομο τα ενδιαφεροντα σημεια. Εαν εχεις ομως μια ημερα δες τι υπαρχει διαθεσιμο και πηγαινε δες το.
Δεν ειμαι οπαδος του στυλ "να προλαβω να τα δω ολα" προτιμω το στυλ "να δω ενα-δυο πραγματα καλα που με ενδιαφερουν, να φαω μια πιτσα απο ξυλοφουρνο και τα υπολοιπα την επομενη φορα, διπλα ειμαστε"

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
31.272
Μέλη
35.882
Νεότερο μέλος
CRF450L

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom