Ιταλία Ταξίδι στην Ρώμη - Ερωτήσεις!

Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα παιδιά :)

Τον Οκτώβριο θα είμαι στην ιταλική πρωτεύουσα για πάνω κάτω 24 ώρες, κι έχω σκοπό φυσικά να δω όσα περισσότερα μπορώ.
Ξέρω σίγουρα ότι το βραδάκι σίγουρα θα έχει αγώνα στο Ολίμπικο και σαν ποδοσφαιρόφιλος θα θελα να πάω να το δω. Η ερώτηση είναι, προλαβαίνω να δω αρκετά σε μία μέρα μέχρι πχ 8 το βράδυ, ή "χρειάζεται" να αφιερώσω και τις έξτρα 2-2,5 ώρες σε βόλτες στο κέντρο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
Εχω κάνει κάτι παρόμοιο σε δεύτερη όμως επίσκεψη μου στην πόλη, γνώριζα δηλαδή καλά τους δρόμους και τις διαδρομές. Αν οργανωθείς καλά και έχεις διάθεση να περπατήσεις προλαβαίνεις να δεις τα περισσότερα !!!καλα να περάσεις !!!

noobtraveller

Member
Καλησπέρα παιδιά :)

Τον Οκτώβριο θα είμαι στην ιταλική πρωτεύουσα για πάνω κάτω 24 ώρες, κι έχω σκοπό φυσικά να δω όσα περισσότερα μπορώ.
Ξέρω σίγουρα ότι το βραδάκι σίγουρα θα έχει αγώνα στο Ολίμπικο και σαν ποδοσφαιρόφιλος θα θελα να πάω να το δω. Η ερώτηση είναι, προλαβαίνω να δω αρκετά σε μία μέρα μέχρι πχ 8 το βράδυ, ή "χρειάζεται" να αφιερώσω και τις έξτρα 2-2,5 ώρες σε βόλτες στο κέντρο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Μπορείς να κάνεις αυτό πρωί ως μεσημέρι

και αυτό απόγευμα που θα χει σπάσει ο κόσμος

Τώρα, από που θα κάνεις εκκίνηση εσύ ξέρεις

Εννοείται χωρίς να μπεις μέσα Αγιο Πέτρο,Κολοσσαίο,Αγορά κλπ .15-20χλμ με τα πόδια ,δηλαδή δες αν το αντέχεις ,δεν είναι ξεκούραστο ,άλλο όχι ανέφικτο..και αν προλάβεις όλα αυτά ,μιας και είπες 24h ,την επόμενη μέρα ανεβαίνεις Pincio και Villa Borghese .Αυτά για μυρωδιά Ρώμης...

Last edited:

kabamarou

Member
Ωραίο πρόγραμμα. Για εμένα αν πάει piazza del popolo αξίζει να διαθέσει και λίγο χρόνο για να ανέβει στο μπαλκόνι στο pincio που είναι δίπλα που βλέπεις από ψηλά την Ρώμη. Σε ξεναγήσεις που έχω κάνει δηλαδή στην παρέα μου είχα βγάλει εκτός κάποια άλλα για να ανέβουμε εκεί.

Via dei Coronari τι αξιοσημείωτο υπάρχει εκεί; Δεν το έχω υπόψη

noobtraveller

Member
Ωραίο πρόγραμμα. Για εμένα αν πάει piazza del popolo αξίζει να διαθέσει και λίγο χρόνο για να ανέβει στο μπαλκόνι στο pincio που είναι δίπλα που βλέπεις από ψηλά την Ρώμη. Σε ξεναγήσεις που έχω κάνει δηλαδή στην παρέα μου είχα βγάλει εκτός κάποια άλλα για να ανέβουμε εκεί.

Via dei Coronari τι αξιοσημείωτο υπάρχει εκεί; Δεν το έχω υπόψη
Ωραία οδός (coronari),για να συνδεθεί με το επόμενο αξιοθέατο ,τη γέφυρα των αγγέλων.Δεν έβαλα το Pincio την 1η μέρα ,γιατί έχει σκαλοπάτια για ένα σχετικά κουραστικό πρόγραμμα.
Δεν ξέρω αν έχει η πόλη τα ηλεκτροκίνητα πατίνια ,θα είχε πλάκα να γίνει με αυτά ένα μέρος της διαδρομής ή καλύτερα οι επιστροφές :).

kristy

Member
Καλημέρα,

θα βρισκομαι στη Ρωμη για 3 βραδια τον Δεκεμβριο και θα ηθελα να μου προτεινετε ξενοδοχειο και τι θα μπορουσα να κανω σε 3 μερες. Καποια απο τα ξενοδοχεια που εχω δει ειναι τα Nicolas Inn, Sweet dreams Roma και 5rooms.

Επισης χρειαζεται να κλεισω κατι απο νωρις? Και ποια ειναι τα must see αξιοθετα?

Ευχαριστω!

Billouk

Member
Επόμενο Ταξίδι
ΓΑΜΗΛΙΟ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Δείτε και το Deseo Home, είναι κοντά στον κεντρικό σταθμό λεωφορειών αεροδρομίου και τρένων. Προλαβαίνετε άνετα να κάνετε τις κλασικές βόλτες σε Κολοσαίο, Fontana di Trevi, Piazza di Spagna. Κλείστε προκαταβολικά εισιτήρια για το Βατικανό για να αποφύγετε την ουρά στα εκδοτήρια.

fraulina

Member
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Βατικανό θέλει οπωσδηποτε κράτηση εκ των προτέρων, και villa borghese επίσης αν θέλετε να πάτε.

kristy

Member
Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια! Για Βατικανο κανω κρατηση απο το site? Με συμφερει να βγαλω καποια καρτα για τα μεσα για 3 μερες ή δεν υπαρχει λογος?

Billouk

Member
Επόμενο Ταξίδι
ΓΑΜΗΛΙΟ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Βατικανό από το site, έχει κ την επιλογή για audioguide αν θυμάμαι καλά. Η Ρώμη θέλει αρκετό περπάτημα, νομίζω και με μεμονομένα ειστήρια, θα είστε εντάξει.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
31.288
Μέλη
35.891
Νεότερο μέλος
Vorioelladitis79

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom