• Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Ιούλιο - Αύγουστο 2016! Κάντε κλικ εδώ!

Ιταλία Ταξίδι στην Ρώμη - Ερωτήσεις!

Dibaks

Member
Καλημέρα! @Dibaks Μήπως εννοείς αυτό;;;
Πωωω ναιιι σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!

kristy

Member
3 ημερες ειναι αρκετες για να δω τα βασικα; Θα κλεισω σιγουρα για Βατικανο, τι αλλο θελει προκρατηση και αξιζει;

3 ημερες ειναι αρκετες για να δω τα βασικα; Θα κλεισω σιγουρα για Βατικανο, τι αλλο θελει προκρατηση και αξιζει;
Ναι, 3 μέρες είναι καλές για να δείς τα πολύ βασικά.
1 μέρα περατζαδά στις πλατείες ( πιατσα ντι σπανια, φοντανα ντι τρεβι, πιατσα ναβονα, Πανθεον, πιατσα νε ποπολο)
1 μέρα βατικανό + περατζαδα
1 μέρα Κολοσσιαίο + αρχαία αγορά
Για 3 μερες μείνε σε αυτά.
Η Ρώμη θέλει φυσικά πολλές μέρες ακόμα αλλά για μια πρώτη γεύση το 3ημερο είναι ότι πρέπει.
Καλά να περάσεις !!!!

alvadi

Member
Aν προλαβαίνεις και με την προυπόθεση ότι σου αρέσουν τα μουσεία μη παραλείψεις να επισκεφθείς το μουσείο του καπιτωλίου, δε χρειαζεται προκράτηση και για μενα αξίζει η επίσκεψη. Αλλιώς οπως σου ειπαν παραπάνω, θα το επισκεφθείς την επόμενη φορά που θα ξαναπάς.:)

tkaramp

Member
Υπάρχει κάποιος που να έχει πάει τόσο στο palazzo barberini όσο και στην Galleria pamphilj να μου πει ποιο από τα δύο θα προτιμούσε? Επίσης ποιο από τα δύο εκτιμά ότι χρειάζεται περισσότερο χρόνο?

Sassenach77

Member
Υπάρχει κάποιος που να έχει πάει τόσο στο palazzo barberini όσο και στην Galleria pamphilj να μου πει ποιο από τα δύο θα προτιμούσε? Επίσης ποιο από τα δύο εκτιμά ότι χρειάζεται περισσότερο χρόνο?
Την σύγκριση που ζητάς δεν μπορώ να την κάνω γιατί έχω επισκεφτεί μόνο το Palazzo Barberini. Μπορώ όμως να σου πω ότι αξίζει πολύ!!!
Σίγουρα χρειάζεται ένα δίωρο και ίσως παραπάνω αν είσαι διαβαστερος ως προς τις επεξηγησεις των έργων. Εγώ αφιερωσα ένα 3ωρο περίπου.
Οι φωτογραφίες τότε απαγορευονταν.

tkaramp

Member
Την σύγκριση που ζητάς δεν μπορώ να την κάνω γιατί έχω επισκεφτεί μόνο το Palazzo Barberini. Μπορώ όμως να σου πω ότι αξίζει πολύ!!!
Σίγουρα χρειάζεται ένα δίωρο και ίσως παραπάνω αν είσαι διαβαστερος ως προς τις επεξηγησεις των έργων. Εγώ αφιερωσα ένα 3ωρο περίπου.
Οι φωτογραφίες τότε απαγορευονταν.
Την pamphilj την άφησες για άλλη φορά για κάποιον λόγο? Και εγώ για barberini προσανατολιζομουν αλλά δεν την υπολόγιζα για 3 ωρες:p.

marquis

Member
Barberini από εμένα. Δε θυμάμαι για χρόνο ακριβώς γιατί έχει περάσει καιρός, αλλά μουσειολογικα ήταν πολύ πιο καλά στημένοι οι πίνακες σε σχέση με τη Pamphilj, η οποία διατηρεί ένα παλιομοδίτικο στήσιμο ιδιωτικής συλλογής (πράγμα το οποίο και είναι βεβαια).

Sassenach77

Member
Την pamphilj την άφησες για άλλη φορά για κάποιον λόγο? Και εγώ για barberini προσανατολιζομουν αλλά δεν την υπολόγιζα για 3 ωρες:p.
Η Ρώμη είναι για μένα μία πόλη που θέλει πολλές μέρες για να πεις ότι την είδες. Έχει τόσα πολλά σημεία ενδιαφέροντος, τόσο μεγάλη ιστορία, οι βόλτες στους δρόμους της είναι μαγευτικες και πέρα από αυτά έχει ενδιαφέρον και στα περίχωρα της! Οπότε οι 6 μέρες που είχα αφιερώσει δεν χωρουσαν όλα όσα θα ήθελα να δω... :)
Εκτός από το Βατικανό, είχα στοχευσει στο Palazzo Barberini και στη Villa Borghese για έργα τέχνης. Αυτά μόνο μπορούσα να χωρεσω στο πρόγραμμα μου και δυστυχώς στο δεύτερο δεν πρόλαβα το τελευταίο τουρ για 10 λεπτά (καθηστερησα στην άφιξη) και έτσι η Borghese έμεινε για την επόμενη φορά! Άρα το Palazzo Doria Pamphilj δεν είναι η μόνη εκκρεμότητα :p

Το Palazzo Barberini είναι αρκετά μεγάλο, με δύο ορόφους πέρα από το ισόγειο. Οπότε νομίζω ότι το δίωρο είναι απαραίτητο, όπως σου έγραψα αρχικά. Από κει και πέρα ο χρόνος εξαρτάται από τον καθένα μας. Επειδή οι φωτογραφίες απαγορευονται (που και αυτό μου τρώει χρόνο εμένα) το παλάτι το είδα σε ένα τρίωρο, αλλά για κάποια έργα είναι αμαρτία να μην διαβάσεις τις επεξηγησεις και η πινακοθηκη έχει σημαντικά έργα!!!

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.244
Μέλη
34.980
Νεότερο μέλος
Nikolettamat

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom