Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

katblo

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Γεια σας! Ετοιμαζουμε με παρεα ταξιδι απο 27/3 εως 30/3 στη Λισαβονα και ακολουθως 31/3 εως 4/4 Ρωμη. Τα εισητηρια και το ξενοδοχειο τα εχουμε ηδη κλεισει. Καθως αυτη η εβδομαδα ειναι η Μεγαλη Εβδομαδα των Καθολικων, θα ηθελα οσοι απο εσας γνωριζετε να μου δωσετε καμια συμβουλη οσον αφορα τις εκδηλωσεις που αξιζει να παρακολουθησουμε στη Ρωμη, αλλα και πως να οργανωθουμε ωστε να αποφυγουμε καθυστερησεις λογω της -αναποφευκτης φανταζομαι- πολυκοσμιας! :)
 

pappoy

Member
Μηνύματα
10
Likes
8
Καλησπέρα! βρέθηκα το προηγούμενο ΣΚ στη Ρωμη και ήθελα να ενημερώσω τους ενδιαφερόμενους πως το φοντανα ντι τρεβι ειναι υπο συντηρηση και ειναι όλο καλυμμενο ε σκαλωσιες... Ουσιαστικα δεν έχει κατι να δεις. Απ'οτι διαβασα το "εκλεισαν" απο το τελος του '13, η συντηρηση θα διαρκέσει 20 μηνες και κατα συνέπεια θα ανοίξει κάπου μέσα στο '15. Απλά σας το λέω για να μην ξενερώσετε όπως εγω, αν πάτε στο αμεσο μελλον! κατα τα αλλα η Ρώμη ειναι ΣΟΥΠΕΡ!!!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Απ'οτι διαβασα το "εκλεισαν" απο το τελος του '13, η συντηρηση θα διαρκέσει 20 μηνες και κατα συνέπεια θα ανοίξει κάπου μέσα στο '15.
Eίχα πάει τον μάιο του 2014 και το πρόλαβα "ανοιχτό" οπότε αν η συντήρηση διαρκέσει 20 μήνες θα μείνει έτσι για καιρό ακόμα.. Το Κολοσσαίο έχει σκαλωσιές απέξω; Τον μάη ήταν το μισό καλυμμένο..
 

pappoy

Member
Μηνύματα
10
Likes
8
Eίχα πάει τον μάιο του 2014 και το πρόλαβα "ανοιχτό" οπότε αν η συντήρηση διαρκέσει 20 μήνες θα μείνει έτσι για καιρό ακόμα.. Το Κολοσσαίο έχει σκαλωσιές απέξω; Τον μάη ήταν το μισό καλυμμένο..
σε καποια σημεία ειχε, σε αλλα οχι...αλλα δε με ενοχλησε τοσο στο ματι. και απο μεσα ειναι φανταστικο, αξιζει να μπει κανεις..
 

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
Καλημέρα παιδιά φεύγω και εγώ Ρώμη αρχές Μαρτίου. Μια φίλη μου πηγαίνει συνέχεια και μένει εδώ http://www.booking.com/hotel/it/ste...015-3;no_rooms=1;req_adults=2;req_children=0& μου έχει πει ότι είναι καλή περιοχή και κοντά στη σταση όπότε πηγαίνεις εύκολα. Θα σας ευγωμονούσα να μου λέγατε την γνώμη σας για το ξενοδοχείο.Να σημειώσω ότι πάω πρώτη φορα.
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Καλημερα με το καλο να πας το ταξιδακι σου,ειναι υπετοχη η Ρωμη. Νομιζω ειναι λιγακι μακρια απο το κεντρο, εγω γενικως πιστευω οτι αν στη ρωμη δεν εμενα κεντρικα δεν θα το ευχαριστιομουν τοσο, βεβαια αυτα ειναι αποψεις και βεβαια το οικονομικο ειναι ενα θεμα, αν δεν σας πειραζει να περνετε μμμ για να πηγενετε στο κεντρο κ στα αξιοθεατα οκ,αλιως θα σου ελεγα να ψαξεις κατι ποιο κοντα, σαν ξενοδοχειο θα ελεγα οτι τα σχολια του δε ηταν πολυ καλα, μετρια. Αν εχει παει ομως η φιλη σου οπως λες ειναι οτι καλυτερο να σου πει την αποψη της για το ξενοδοχειο, αν ειναι οκ καθαρα κτλ.
 

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
Και εγώ να σου πω την αλήθεια την ίδια άποψη μαζί σου έχω.Ποια περιοχή θεωρείται κέντρο??
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Κεντρο ειναι τα ισπανικα σκαλια, spagna ετσι θατο βρεις στο χαρτη η ναβονα, το πανθεον, αυτα ειναι κεντρο αλλα και ναμεινεις στη μερια του βατικανου που ειναι ποιο οικονομικα εκει κοντα στις γεφυρες δεν ειναι μακρια, εγω εμεινα στο reals sistina εμεινα πολυ ευχαριστημενει δεν πηραμε για τιποτα μετρο, ηταν τελεια αλλα πολυ ακριβο. Εγω βεβαια η χαζη ενω τα ειχα κλεισει ολα μηνες νωριτερα και το ξενοδοχειο αρχισα κ το αφησα τελευταια ωρα κ ηταν κ σεπτεμβριος που στη ρωμη γινοταν χαμος, πιστευω οτι εσυ θα βρεις καλυτερες τιμες γενικως. Επισης αν την ρωμη δεν την περπατησεις πιστευω χανεις ολη την ομορφια της:).
 

Georgitsa0707

Member
Μηνύματα
201
Likes
113
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ααααα πολυ ωραια για την Φοντάνα ντι τρεβι....κι εγω θα παω τέλη Φλεβάρη... Όσο για το ξενοδοχείο εγω έκλεισα στο Scott house κοντα στον σταθμό τέρμινι και ειχε πολυ καλή τιμή -20% και πληρώσαμε για 3 βραδιές 144 απο 170 που το βρήκα στο booking

Καταρχας ευχομαι καλο ταξιδι,αλλα να εχετε υποψη οτι η εποχη που πατε ειναι δυσκολη,λογω ζεστης. Και οταν λεω ζεστη το εννοω,λογω και της μeγαλης υγρασιας,που εχει η πολη.Η Ρωμη,ή μαλλον το ιστορικοτης κεντρο ειναι ευκολα προσιτο και προσβασιμο,ΑΝ μπορεις και σ΄αρεσει na περπατας. Πιστεψε με, μπορεις χρησιμοποιωντας το google maps να ξερεις ακριβως αποστασεις και χρονους μεταξυ των αξιοθεατων και αφου τα ομαδοποιησεις ανα περιοχη και μερα,να επιλεξεις τι θα δεις. Εγω μπορω να σε βοηθησω με την καταγραφη αξιοθεατων που ειχα κανει (έμενa σε ενα ξενοδοχειο (Β.Β.περισσοτερο) 5min απο το τερμα των τραινων και οι αποστασεις που διεννυα για να επισκεφτω τα παρακατω αξιοθεατα ηταν απο 5-6 εως 8-9 Km την ημερα.Το ξεκινημα ή η επιστροφη μπορει να γινεται ανετα με τα ΜΜΜεταφορας στην αρχη ή το τελο της ημερας.Παντως εγω κυκλοφορουσα μονο με λεωφορεια και δεν δυσκολευτηκα καθολου.
Τα υπολοιπα φυσικα εξαρτωνται απο σας.
1η μερα.Κολοσσαιο-Ρωμαικη Αγορα-Λοφος Παλατινο-Piazza Venezia-Fontana di Trevi-Pantheon- Piazza Navona.
2η μερα.Piazza di Popolo-Villa Borghese ***(υπεροχο παρκο για βολτα και καφε στο κεντρο-κορυφη του,πλην ολων των υπολοιπων)-Piazza di Spagnia και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ- Castle San Angelo
3η μερα.Vatican (προσοχη ΜΗΝ πατε Τεταρτη,γιατι ειναι η μερα που βγαινει ο Παπας να ευλογησει τα πληθη και δεν πεφτει καρφιτσα)-Παραποταμια βολτα στον Τιβερη-Trestevere/Piazza Santa Maria για μια πραγματικα υπεροχη βολτα στα πιο γραφικα στενα της Ρωμης.
Αν θελεις εχω κρατημενα τα αρχεια word,που ειχα ετοιμασει σχετικα με πληροφοριες για τα αξιοθεατα, αλλα και αποτυπωσεις των διαδρομων με αποστασεις και χρονους .
Αν θελεις στειλε μου για να στα στειλω.
Καλο ταξιδι
Δεν τα στέλνεις κι σε εμένα αν τα εχεις ακομα;;;;
 
Last edited by a moderator:

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Διαβασε κ ιστοριες των παιδιων κ γενικως πληροφοριες για ρωμη αναφερουν παραπολλα κ καλα ξενοδοχεια, μεχρι ποσα διαθετεις κ για ποσες μερες;
 
Last edited by a moderator:

Joanna29

Member
Μηνύματα
107
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Εδιβουργο
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη ξανά κ ξανά
Θέλουμε να μεινουμε 5 βράδια.Διαθέτουμε το Maximum 300 και για τισ 5 βραδιές/Θεωρείς ότι είναι λίγα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.733
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom