Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Vasmantz

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
Καλησπέρα! Σε λίγες μέρες φεύγω για Ρώμη και προσπαθώ να φτιάξω ένα πλάνο ώστε να καταφέρω να προλάβω να δω όσα περισσότερα γίνεται! Μπορεί κάποιος αρχικά να με ενημερώσει αν ειναι μεγάλες οι αποστάσεις μεταξύ των σχετικά κεντρικών σημείων? Δηλαδή η piazza del popolo πόσο μακριά είναι από την piazza venezia?στο χάρτη φαίνονται αρκετά μακριά. .και επίσης το temrini ειναι μακριά από το ιστορικό κέντρο? Επίσης μήπως μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα ενδεικτικό πρόγραμμα για 4 μέρες? Όπως ξαναείπα θέλω να δω όσα περισσότερα προλαβαίνω! Ευχαριστώ πολύ! !!
 

Nefeli4

Member
Μηνύματα
27
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Κύπρος
Καλησπέρα! Σε λίγες μέρες φεύγω για Ρώμη και προσπαθώ να φτιάξω ένα πλάνο ώστε να καταφέρω να προλάβω να δω όσα περισσότερα γίνεται! Μπορεί κάποιος αρχικά να με ενημερώσει αν ειναι μεγάλες οι αποστάσεις μεταξύ των σχετικά κεντρικών σημείων? Δηλαδή η piazza del popolo πόσο μακριά είναι από την piazza venezia?στο χάρτη φαίνονται αρκετά μακριά. .και επίσης το temrini ειναι μακριά από το ιστορικό κέντρο? Επίσης μήπως μπορεί κάποιος να μου προτείνει ένα ενδεικτικό πρόγραμμα για 4 μέρες? Όπως ξαναείπα θέλω να δω όσα περισσότερα προλαβαίνω! Ευχαριστώ πολύ! !!
Καλησπέρα, πέρυσι ταξίδεψα στη Ρώμη και την έκανα δυο τρεις φορές πάνω κάτω. Η via del Corso είναι ένας μεγάλος εμπορικός δρόμος που θα περπατήσεις με άνεση. Στο google maps το μέτρησα και 1,8 χιλ. Να πας οπωσδήποτε Βατικανό.
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πως σας φαίνεται αυτό? Και βασικά είναι όμορφη και βολική η περιοχή?
Τσου κ τσου. Θελεις μετρο, ΜΜΕ για τα παντα και πολυ καλα ποδια..διαλεξε πιο κεντρικα κ πιο γραφικη περιοχη. Στην πςριπτωση αυτη κοιτα τραστεβερε κοντα στο ποταμι, πιατσα ναβονα, σπανια, τρεβι κ περιξ.
 

onoma meloys

Member
Μηνύματα
70
Likes
25
Eγω θα σου προτεινα τραστεβερε μαγευτικη περιοχη,με ενα τραμ εισαι στο κεντρο στο αψε-σβησε. Πολυ ωραια μαγαζακια για φαγητο,ποτο,καφε και τιμες καμια σχεση με κεντρο
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ονειρεμένο Ταξίδι
Antarctica
Το είδα ότι είναι ψιλομακριά, δεν βολεύει να παίρνουν το μετρό 2-3 στάσεις?
Βρήκα μόνα αυτά τα 3 στις περιοχές που προτείνετε (οριακά στο θέμα τιμής). Καλά είναι?

http://www.booking.com/hotel/it/b-a...las_src=hp_iw_title#map_opened-show_id1502626

http://www.booking.com/hotel/it/rem...1=A,A;homd=1;atlas_src=hp_iw_title#map_closed

http://www.booking.com/hotel/it/cla...tlas_src=hp_iw_title#map_opened-show_id352432
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το είδα ότι είναι ψιλομακριά, δεν βολεύει να παίρνουν το μετρό 2-3 στάσεις?
Βρήκα μόνα αυτά τα 3 στις περιοχές που προτείνετε (οριακά στο θέμα τιμής). Καλά είναι?

http://www.booking.com/hotel/it/b-a...las_src=hp_iw_title#map_opened-show_id1502626

http://www.booking.com/hotel/it/rem...1=A,A;homd=1;atlas_src=hp_iw_title#map_closed

http://www.booking.com/hotel/it/cla...tlas_src=hp_iw_title#map_opened-show_id352432
Βεβαια κ βολευει. Απαντησα εχοντας στο νου ατομα τριτης ηλικιας κ σε πρωτη επαφη με την πολη. Βασει αυτων το 1ο η 3ο καλυτερα. Βγαινεις κ κανεις περιπατο στα αξιοθεατα. Οχι βγαινεις σε μια αστικη περιοχή κ πρεπει να περπατησεις για να παρεις το (πολυσυχναστο..) μετρο κλπ. Η επιλογη καταλυματος δική σου..
 

Giorgos-who

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλησπέρα, ποιά περιοχή μου προτείνετε να μείνω στη Ρώμη τέλη Αυγούστου?
Θα πάω 5 ημέρες, αλλα΄τη 2η μέρα θα πρέπει να είμαι πολύ πρωί στη Fiera Di Roma (μια στάση μετρό πριν το αεροδρόμιο Fuimicino) οπότε καλό είναι να μένω σε περιοχή με μέσα μεταφοράς κοντα.
Μου είπαν για Piazza Barberini.

Τι περιοχή έχετε να μου προτείνετε?

Ευχαριστω
 

Tsaky

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Εχω σκοπό να την επισκεφθώ αρχές Σεπτέμβρη!Με τις περιγραφές σας,είναι σα να πήγα ήδη!
Και δυό πιθανόν αφελείς ερωτήσεις (συγχωρήστε με):
1) Το διαβατήριο,εφόσον εκδοθεί από την αρμόδια αρχή (αστυνομία),χρειάζεται κάποια άλλη θεώρηση ΠΡΙΝ το ταξίδι;
2) Εάν τα καλλυντικά δεν είναι στη συνοδευτική αποσκευή (αυτή δηλαδή που παίρνεις μαζί σου στο αεροπλάνο),αλλά στην άλλη,την 20κιλη,επιτρέπονται;Ευχαριστώ!
 
Last edited:

rubi

Member
Μηνύματα
85
Likes
773
Εχω σκοπό να την επισκεφθώ αρχές Σεπτέμβρη!Με τις περιγραφές σας,είναι σα να πήγα ήδη!
Και δυό πιθανόν αφελείς ερωτήσεις (συγχωρήστε με):
1) Το διαβατήριο,εφόσον εκδοθεί από την αρμόδια αρχή (αστυνομία),χρειάζεται κάποια άλλη θεώρηση ΠΡΙΝ το ταξίδι;
2) Εάν τα καλλυντικά δεν είναι στη συνοδευτική αποσκευή (αυτή δηλαδή που παίρνεις μαζί σου στο αεροπλάνο),αλλά στην άλλη,την 20κιλη,επιτρέπονται;Ευχαριστώ!
1)οχι
2)στη βαλιτσα που θα παραδωσεις μπορεις να εχεις οτι θες(καλλυντικα, νερα) ο περιορισμος ισχυει μονο για τη χειραποσκευη που θα εχεις μαζι σου στο αεροπλανο
Καλα να περασετε!!!
 

tht

Member
Μηνύματα
14
Likes
5
Χαιρετώ την παρέα.Αν έχω καταλάβει σωστά η μεταφορά με ταξί Ciampino - Κέντρο Ρώμης και το αντίστροφο είναι fixed 30 ευρώ ανεξαρτήτως αποσκευών?Ισχύει το ίδιο και για πολύ πρωινές ώρες που φεύγει η Ryanair (π.χ. κατά 4.30 το πρωί να φύγεις από Ρώμη) και αν καλέσεις το ταξί από το ξενοδοχείο?

Έχει κανείς εικόνα πόσο κοστίζει το ταξί να σε πάει π.χ. από Navona στο Termini και από κει να πάρεις το λεωφορείο, πάλι για πολύ πρωινή ώρα?
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Χαιρετώ την παρέα.Αν έχω καταλάβει σωστά η μεταφορά με ταξί Ciampino - Κέντρο Ρώμης και το αντίστροφο είναι fixed 30 ευρώ ανεξαρτήτως αποσκευών?Ισχύει το ίδιο και για πολύ πρωινές ώρες που φεύγει η Ryanair (π.χ. κατά 4.30 το πρωί να φύγεις από Ρώμη) και αν καλέσεις το ταξί από το ξενοδοχείο?

Έχει κανείς εικόνα πόσο κοστίζει το ταξί να σε πάει π.χ. από Navona στο Termini και από κει να πάρεις το λεωφορείο, πάλι για πολύ πρωινή ώρα?
Αν ειστε 4 ατομα συμφερει με τα χιλια να παρετε ταξι διοτι η τιμη ειναι στανταρ (30 ευρω απο οπου και αν το καλεσετε και για ολο το κεντρο της Ρωμης,ολο το 24ωρο)
Ασε που την ωρα που θα φυγετε θα ειστε στο Τσιαμπινο σε 15-20 λεπτα διοτι δε θα εχει κινηση και οι οδηγοι στην Ρωμη ειναι λιγο...easy riders.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.492
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom