Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μπαίνεις μόνο με ειδική άδεια.
Οχι βεβαια. Το ξαναλεω 2η φορα: αν πηγαινεις σε παρκιν εντος μπαινεις χωρις καμμια αδεια. Φροντιζει το παρκιν. Η διαδικασια ειναι στο λινκ που παρεθεσα.
Ο καθενας εχει τις αναγκες του κ τις προτιμησεις του. Τα παιδια τις δικες τους. Αν δε ειναι μικρα δεν ειναι ουτε για μουσεια, ουτε για περπατημα κ ουτε για τραινα. Προσωπικη εκτιμηση φυσικα, εμεις παραθετουμε πληροφοριες κ εμπειριες και ο ταξιδιωτης αποφασιζει.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μηπως υπαρχει καμια προταση για εστιατορια με βιολογικο φαγητο ή πιτσαριες εχουν και ζυμες ή μακαρονια ολικης αλεσης; Επισης ποια ιταλικα τυρια γινονται 100% απο κατσικισιο ή προβειο γαλα; Και τελος αν γνωριζει καποιος απο που θα μπορουσα να αγορασω γαλα γαιδουρας ή πως θα το ζητησω. Ξερω λιγο δυσκολες ερωτησεις αλλα ειστε τοσοι πολλοι οι ιταλοφιλοι, οι ιταλομαθεις και οι ιταλοθρεμμενοι, που καποιος κατι θα ξερει.
 

magda kal

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Καλημέρα και από μένα!!
Rena88 επίτρεψε μου να σε ρωτήσω, εσείς είχατε κλείσει με τον ξεναγό που ανέφεραν τα παιδιά ότι είχαν γνωρίσει ως φύλακα στο μουσείο??
 

magda kal

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Θα ήθελα να επικοιώνησω και εγώ απο την μεριά μου ότι θα είμαστε στην ρώμη (2 άτομα) 15-19/10 και ενδιαφερόμαρτε για ελληνόφωνο ξεναγό για το Βατικανό. Αν ενδιαφέρεται κάποιος για τις συγκεκριμένες ημερομηνίες θα ήταν χαρά μου να επικοινωνήσει μαζί μου έτσι ώστε να μοιραστούμε το κόστος της ξενάγησης. Σημειωτέον, ότι δεν έχω βρει και κλείσει κάποιον ξεναγό ακόμα...οπότε οποιαδήποτε πρόταση είναι κάτι παραπάνω από ευπρόσδεκτη!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

magda kal

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Καλησπέρα στην πιο ταξιδιάρικη παρέα! Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί μας ότι στις 15-19 Οκτωβρίου θα βρίσκομαι στην Ρώμη. Είμαι πραγματικά πολύ ενθουσιασμένη καθώς θα επισκεφτώ την "Αιώνια Πόλη". Έχω μελετήσει τις παρεχόμενες πληροφορίες που βρίσκονται στο φόρουμ διεξοδικά σε σημείο που να έχω μπερδευτεί και λίγο :) Τι να πρώτο κάνω και με ποια σειρά ,έτσι ώστε να χωρέσουν όσο περισσότερα γίνονται.
Επομένως θα εκτιμούσα απίστευτα αν μπορούσε κάποιος από τους Ιταλογνώστες να με συνετίσει, να με οργανώσει και να με ξεαγχώσει ταυτόχρονα με τις πολύτιμες γνώσεις του.

Επιπροσθέτως, Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από όλους εσάς τους ταξιδιώτες, θα βρίσκεται περίπου εκείνες τις μέρες στην Αιώνια Πόλη και αν ενδιαφέρεται να επισκεφτεί το Βατικανό με ελληνόφωνο ξεναγό, καθώς θα είμαστε 2 άτομα και σκεφτόμαστε να κανονίσουμε κάποια ξενάγηση με ελληνόφωνο ξεναγό για το Βατικανό, οπότε θα μπορούμε να οργανωθούμε και να μοιραστούμε και το κόστος της ξενάγησης.

Αναμένω νέα σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων!!! :) :) :)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα στην πιο ταξιδιάρικη παρέα! Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί μας ότι στις 15-19 Οκτωβρίου θα βρίσκομαι στην Ρώμη. Είμαι πραγματικά πολύ ενθουσιασμένη καθώς θα επισκεφτώ την "Αιώνια Πόλη". Έχω μελετήσει τις παρεχόμενες πληροφορίες που βρίσκονται στο φόρουμ διεξοδικά σε σημείο που να έχω μπερδευτεί και λίγο :) Τι να πρώτο κάνω και με ποια σειρά ,έτσι ώστε να χωρέσουν όσο περισσότερα γίνονται.
Επομένως θα εκτιμούσα απίστευτα αν μπορούσε κάποιος από τους Ιταλογνώστες να με συνετίσει, να με οργανώσει και να με ξεαγχώσει ταυτόχρονα με τις πολύτιμες γνώσεις του.

Επιπροσθέτως, Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από όλους εσάς τους ταξιδιώτες, θα βρίσκεται περίπου εκείνες τις μέρες στην Αιώνια Πόλη και αν ενδιαφέρεται να επισκεφτεί το Βατικανό με ελληνόφωνο ξεναγό, καθώς θα είμαστε 2 άτομα και σκεφτόμαστε να κανονίσουμε κάποια ξενάγηση με ελληνόφωνο ξεναγό για το Βατικανό, οπότε θα μπορούμε να οργανωθούμε και να μοιραστούμε και το κόστος της ξενάγησης.

Αναμένω νέα σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων!!! :) :) :)
Καλησπέρα. Το μήνυμά σου μετακινήθηκε σε ένα θέμα που δίνει πρόγραμμα για επίσκεψη στη Ρώμη. Αν ψάξεις θα βρεις και άλλα παρόμοια θέματα. Επίσης διάβασε τις ταξιδιωτικές ιστορίες των μελών για τη Ρώμη από εδώ: http://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ευρώπη.57/?prefix_id=21
Για τον ξεναγό παρακαλώ στο κατάλληλο θέμα.
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
καλησπερα φιλοι μου, εγω και ο σ'υζυγος μου έχουμε προγραμματίσει να είμαστε σρη Ρώμη 05/11 - 8/11. και θα μας ενδιεφερε αν βρουμε παρεα για να μοιραστουμε το κοστος ξεναγησης του βατικανου.
θα πρεπει να σας πω οτι γνωριζω απο παλια μου συνομιλια μια πολυ καλη ξεναγο που εχει προσφερει τις υπηρεσιες της σε καποιες φιλες μου και μου ειπαν καταπληκρικα σχολια.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Μάλλον κανένας συνταξιδιώτης δεν θα είναι στην Ρώμη 15-19/10 ε???? :( :(
Φτού! Θα είμαι 8 - 11/10
Αυτό λέγεται και καντεμιά γιατί θα με ενδιέφερε σίγουρα. :(

Ήμασταν βέβαια κανα 6ωρο μέσα αλλά είδαμε όλες τις αίθουσες με την ησυχία μας.
Συμφωνώ. Εγώ τυπώνω τα πάντα από το ιντερνετ και πάω διαβασμένη. :D
Φαντάζομαι πως δεν είμαι η πρώτη που το σκέφτηκα! ;)
 
Last edited by a moderator:

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
καλο ειναι παντα να τα εχετε ολα τυπομενα ετσι ωστε να μην εχετε προβληματα.
κριμα ντινα που δε θα ειμαστε τις ιδιες ημερομηνιες μακαρι και εσυ και εμεις να μπορεσουμε να βρουμε παρεα ετσι ωστε να μοιραστουμε το κοστος.
παντως οποιαδηποτε πληροφορια χρειασθεις μη δυστασεις να ρωτησεις, ειναι η 4 φορα που παμε και νομιζω πως ξερουμε αρκετα πραγματα.
φιλακια και να ειμαστε καλα να μπορουμε να πηγαινουμε που και που κανενα ταξιδακι.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Μετά το Βατικανό θα πάω περπατώντας μέχρι τη Campo dei Fiori. Ξέρει κανείς που να καθίσω - όχι στα όρθια - να απολαύσω ένα καφέ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.650
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom