Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Και εγώ την Κυριακή 20/11 θα πάω Κολοσσαίο αλλά δυστυχώς δεν είναι η τελευταία και θα πληρώσω κανονικότατα...:mad:
Μην το βλέπεις μόνο ως έξοδα. Σκέψου και την θετική πλευρά. Ότι συμβάλλεις στην συντήρηση του μνημείου.
 

vagelis33

Member
Μηνύματα
19
Likes
10
Καλησπέρα κι από εμένα..Έχω κλείσει για Ρώμη σto Sweet Home Colosseum..Ξέρει κάποιος αν αξίζει και γενικά αν είναι καλή η περιοχή;Δίπλα σε Κολοσσαίο και κοντά σε μετρό MANZONI και VITORRIO EMANUELE.
 

PenelopeApos

Member
Μηνύματα
73
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία, Περσία
.Ξέρει κάποιος αν αξίζει και γενικά αν είναι καλή η περιοχή;Δίπλα σε Κολοσσαίο και κοντά σε μετρό MANZONI και VITORRIO EMANUELE.
απ'όσο βλέπω στον χάρτη είναι στο "ευρύτερο" κέντρο...
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Καλησπέρα!Έχω διαβάσει πάρα πολλά ποστ αλλά θα ήθελα και κάποια έξτρα γνώμη αν έχει κάποιος εμπειρία.Έχουμε καταλήξει για διαμονή 3 ημερών στο Hotel Chicago που ειναι στην περιοχή Termini..Με αποθαρρύνει το γεγονός ότι είναι κακόφημη περιοχή αλλά ως ζευγάρι φοιτητών ψάχνουμε κάτι οικονομικό.. :/ Οποιαδήποτε γνώμη θα με βοηθούσε πολύ.Ευχαριστώ πολύ.
Καλησπερα,

Απο τον τοσο καιρο που διαβαζω το φορουμ λενε οτι το Τερμινι ειναι το πιο υποβαθμισμενο απο τις αλλες περιοχες λογω αστεγων αλλα συναμα ολοι μα ολοι αναφερουν οτι δεν εχουν συναντησει ποτε το παραμικρο προβλημα (και μιλαω για ατομα που εχουν παει αρκετες φορες εκει). Και ειναι και αρκετος κοσμος που επιλεγει να μεινει σε αυτην την περιοχη οπως και εγω που θα παω σε λιγες μερες.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Αγόρια και κορίτσια καλησπέρα,
Σχεδιάζουμε με το φίλο μου να επισκεφθούμε τη Ρώμη για 3 μέρες το Δεκέμβριο(4-7) και παρακαλούμε θα θάλαμε τα φώτα σας.
1) Τι ξενοδοχείο να επιλέξουμε(περιοχή) ώστε να είμαστε κοντά (με τα ποδιά) για να βγούμε το βράδυ και να μην έχουμε περιορισμό για τα μέσα μεταφοράς που απ ότι είδαμε είναι μέχρι 23,30. Δέκτες οι προτάσεις από ξενοδοχεία που έχετε μείνει
2)Αξίζει να αγοράσουμε roma pass(η οποία απ ότι ενημερωθήκαμε σου δίνει απεριόριστη χρήση των μέσων μεταφοράς καθώς και δωρεάν είσοδο σε 2 αρχαιολογικούς χώρους της επιλογής μας).Γνωρίζετε αν στη δωρεάν είσοδο συπεριλαμβάνεται το Βατικανό και το Κολοσσαίο?
3)Θα θέλαμε να ξεναγηθούμε σε Κολοσσαίο,Ρωμαϊκή Αγορά,Πάνθεον,Βατικανό,Βασιλική Αγίου Πέτρου,Καπιτωλίνος Λόφος με ξεναγό,άλλα ύστερα από ερευνά που κάναμε το ημερήσιο κόστος είναι 150 ευρώ. Γνωρίζετε αν υπάρχουν εκεί ξεναγοί που μπορούν να μας ενσωματώσουν σε κάποιο γκρουπ ή εάν ένας τουριστικός οδηγός είναι αρκετός για τα βασικά?
4)Έχετε να μας στείλετε καποιο site που μπορούμε να κλείσουμε τα εισιτήρια για Κολοσσαιο και Βατικανό?
5)Τι πρότασεις έχετε για φαγητό,ποτό,καφέ?


Ευχαριστούμε εκ των προτέρων
1. Εγω την αλλη Κυριακη θα παω πρωτη φορα και εχω κλεισει να μεινω κοντα στο κεντρικο σταθμο termini, στην οδο via cavour http://www.booking.com/hotel/it/marcantonio.el.html?
Εχει πολυ καλα σχολια, κεντρικη τοποθεσια και διπλα σε μετρο και σιδηροδρομο.
Αν θες να κλεισεις στο ιδιο το βρισκω στο booking στις ημερομηνιες που θες στα 150 ευρω συνολο(μαζι με πρωινο)

2.Εγω roma pass δεν θα παρω γιατι θα ειμαι πιο πολυ με τα ποδια και αντε να παρω τη μερα 1-2 φορες μετρο οποτε τα εβαλα κατω και ειδα οτι δεν με συμφερει.

3.Υπαρχουν ξεναγοι ακριβως απ εξω απο Βατικανο και Κολοσαιο και απο οτι εχω διαβασει και απο αλλα μελη καποιοι πετυχανε και ελληνα ξεναγο. Τιμες απο 35-50/ατομο για Βατικανο και γυρω στα 25/ατομο για Κολοσαιο αν δεν κανω λαθος.

4. Για βατικανο εδω https://biglietteriamusei.vatican.va/musei/tickets/
Απο εδω τα εκλεισα και εγω. Ειναι το ιδιο το site του Βατικανου. Απλα θα εχεις επιπλεον χρεωση 4 ευρω απο οτι αν το βγαλεις στην εισοδο αλλα γλιτωνεις τις μεγαλες ουρες τουλαχιστον.

Για Κολοσαιο δεν χρειαζεται να κλεισεις εισιτηριο μεσω ιντερνετ και να χρεωθεις και σε αυτο επιπλεον. Θα πας στην εισοδο του Λοφου Παλατινου(εχει ενιαιο εισιτηριο με ρωμαικη αγορα και Κολοσαιο) οπου εκει η ουρα απο οτι εχβ διαβασει ειναι ελαχιστα ατομα.

5. Τωρα ξεκινησα και εγω να το ψαχνω για φαγητο οποτε δεν γνωριζω
 
Last edited:

niki_zor

Member
Μηνύματα
40
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΛΟΝΔΙΝΟ
Ταξίδι-Όνειρο
NEW YORK
1. Εγω την αλλη Κυριακη θα παω πρωτη φορα και εχω κλεισει να μεινω κοντα στο κεντρικο σταθμο termini, στην οδο via cavour http://www.booking.com/hotel/it/marcantonio.el.html?
Εχει πολυ καλα σχολια, κεντρικη τοποθεσια και διπλα σε μετρο και σιδηροδρομο.
Αν θες να κλεισεις στο ιδιο το βρισκω στο booking στις ημερομηνιες που θες στα 150 ευρω συνολο(μαζι με πρωινο)

2.Εγω roma pass δεν θα παρω γιατι θα ειμαι πιο πολυ με τα ποδια και αντε να παρω τη μερα 1-2 φορες μετρο οποτε τα εβαλα κατω και ειδα οτι δεν με συμφερει.

3.Υπαρχουν ξεναγοι ακριβως απ εξω απο Βατικανο και Κολοσαιο και απο οτι εχω διαβασει και απο αλλα μελη καποιοι πετυχανε και ελληνα ξεναγο. Τιμες απο 35-50/ατομο για Βατικανο και γυρω στα 25/ατομο για Κολοσαιο αν δεν κανω λαθος.

4. Για βατικανο εδω https://biglietteriamusei.vatican.va/musei/tickets/
Απο εδω τα εκλεισα και εγω. Ειναι το ιδιο το site του Βατικανου. Απλα θα εχεις επιπλεον χρεωση 4 ευρω απο οτι αν το βγαλεις στην εισοδο αλλα γλιτωνεις τις μεγαλες ουρες τουλαχιστον.

Για Κολοσαιο δεν χρειαζεται να κλεισεις εισιτηριο μεσω ιντερνετ και να χρεωθεις και σε αυτο επιπλεον. Θα πας στην εισοδο του Λοφου Παλατινου(εχει ενιαιο εισιτηριο με ρωμαικη αγορα και Κολοσαιο) οπου εκει η ουρα απο οτι εχβ διαβασει ειναι ελαχιστα ατομα.

5. Τωρα ξεκινησα και εγω να το ψαχνω για φαγητο οποτε δεν γνωριζω

Μιας και η Ρώμη είναι η μεγάλη μου αγάπη και είδα οτι θα την επισκεφθείς, πολύ κοντά στη via Cavour είναι το εστιατόριο Elettra (via principe amedeo). Μας το είχαν προτίνει απο το ξενοδοχείο...
έχω πάει πάνω απο 5 φορές Ρώμη...σαν τις μακαρονάδες που εχω δοκιμάσει εκεί,πουθενά αλλού...Και στο κέντρο τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα..
παγωτό αποσδήποτε στο Giolitti, λίγο πιο πάνω απο το πάνθεον...
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Μιας και η Ρώμη είναι η μεγάλη μου αγάπη και είδα οτι θα την επισκεφθείς, πολύ κοντά στη via Cavour είναι το εστιατόριο Elettra (via principe amedeo). Μας το είχαν προτίνει απο το ξενοδοχείο...
έχω πάει πάνω απο 5 φορές Ρώμη...σαν τις μακαρονάδες που εχω δοκιμάσει εκεί,πουθενά αλλού...Και στο κέντρο τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα..
παγωτό αποσδήποτε στο Giolitti, λίγο πιο πάνω απο το πάνθεον...
Και εψαχνα καποιον να μου προτεινει μαγαζια! Σε ευχαριστω! Ενδιαφερομουν η αληθεια ειναι να βρω για μακαροναδες και πιτσες οπως και μαγαζια με aperitivo. Το μαγαζι που αναφερεις κοντα στη via cavour σε τι τιμες κυμαινεται?
 
Last edited:

alext84

Member
Μηνύματα
18
Likes
2

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Και τα δυο ειναι περίπου στην ίδια περιοχή. Εγω θα σου πρότεινα να ψάξεις κάτι πιο κεντρικό, για να είσαι κοντά σε ολα, δηλαδή κάτι κοντά στο Πανθεον, στην piazza Nanova, ή στην Trevi.Με τα πόδια θα μπορείς να μετακινείσαι πολύ εύκολα και γρήγορα. Ειναι βασικό αυτό για τη Ρωμη, γιατί έχει πολλά να δεις, και ο χρόνος θα δεις ότι δεν θα σου φτάνει, παρόλο που πιστεύω ότι 4 μέρες ειναι αρκετές
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom