Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

vagelis33

Member
Μηνύματα
19
Likes
10
Μήπως γνωρίζεις αν με φοιτητικό πάσο είναι μειωμένο το ποσό;Ή ισχύει μόνο για φοιτητές erasmus;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Και εψαχνα καποιον να μου προτεινει μαγαζια! Σε ευχαριστω! Ενδιαφερομουν η αληθεια ειναι να βρω για μακαροναδες και πιτσες οπως και μαγαζια με aperitivo. Το μαγαζι που αναφερεις κοντα στη via cavour σε τι τιμες κυμαινεται?
http://www.travelstories.gr/community/threads/Ρώμη-Στη-Φωλιά-Των-Ιταλών.55365/#post-630353 θα σε βοηθήσει πολύ γιατί είναι μαγαζιά που πάνε οι Ιταλοί και όχι τουριστικά η τριπαντβαισορ..Μαζεμένα από άτομα που έμεναν Ρώμη κ όχι από ταξίδια..
 

vagelis33

Member
Μηνύματα
19
Likes
10
καλησπέρα στην παρέα κι απο εμένα.Θα ταξιδέψουμε ρώμη 26 νοεμβρίου- 30 νοεμβρίου.Διάβασα ότι τελευταία κυριακή κάθε μήνα το βατικανό είναι με ελεύθερη είσοδο.Ισχύει κάτι τέτοιo;
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Προτείνω ξενοδοχείο κοντά στο Πάνθεον ή την Τρεβι ή τα Ισπανικά Σκαλιά
Καλές περιοχές και κεντρικά για να τα δεις όλη την πόλη σχεδόν με τα πόδια.
Για το Βατικανό, μπορείς να κλείσεις από το σαιτ του βατικανού, ξενάγηση στα αγγλικά που ειναι αρκετά καλή και κοστίζει συνολο γυρω στα 70 ευρώ

Ισχύει ότι ειναι χωρίς χρέωση, αλλα αν δεις την ουρά που έχει ακόμα και με χρέωση νομίζω δεν θα προτιμήσεις να πας εκείνη την ημέρα . Όταν μιλάμε για μεγάλη ουρά και πολύ κόσμο το εννοώ!!
 
Last edited by a moderator:

alext84

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Νομιζα πως η ναβονα ειναι λιγο μακρια απο το κεντρο και κοιταζα κυριως στην piazza di spagna... Η navona θεωρειται κεντρο λοιπον;δεν εχει καποιο μετρο κοντα...
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Nαι φυσικά είναι κέντρο, αλλά όντως δεν έχει σταθμό μετρό κοντά.Αλλά σκέψου το βράδυ ότι θα μπορείς να βγαίνεις και να πηγάινεις με τα πόδια σ΄αυτην την τόσο ωραία πλατεία ή στην Τρέβι που δεν ειναι πολύ μακριά...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
καλησπέρα στην παρέα κι απο εμένα.Θα ταξιδέψουμε ρώμη 26 νοεμβρίου- 30 νοεμβρίου.Διάβασα ότι τελευταία κυριακή κάθε μήνα το βατικανό είναι με ελεύθερη είσοδο.Ισχύει κάτι τέτοιo;
Ότι σου ειπε ο dimaq ισχύει με τις ουρές να είναι πάνω από το όριο του υποφερτού. ...Διαφωνώ για ξεναγήσεις ειδικά σε πόσα που αγγίζουν τα 70 ευρώ..Να το δεις να έχεις μια άποψη ναι αλλά να πληρώσεις τέτοιο πόσο μόνο αν σε πηγαιναν σε κανένα κάστρο στην μέση του πουθενά κ δεν υπήρχε άλλη λύση θα έδινα τέτοιο πόσο :)
 

alext84

Member
Μηνύματα
18
Likes
2
Μαλιστα....ωραια, σε ευχαριστω πολυ!!! Ειμαι στην φαση που ψαχνω δωματιο κι ηθελα να ρωτησω τι σημαινει οταν γραφει " δωματια που επικοινωνουν";; αν μπορεις να με βοηθησεις και σε αυτο....!!
 

zetapan

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Είχα πάει Ρώμη τον Αύγουστο του 2015. Είχα μείνει στο Ludovisi Palace. Ήταν πολύ κοντά σε όλα τα αξιοθέατα. Δεν πήρα καθόλου μετρό αν και η στάση του μετρό ήταν 5 λεπτά μακρυά. 5 μέρες γυρνούσαμε με τα πόδια.
 

vagelis33

Member
Μηνύματα
19
Likes
10
Ότι σου ειπε ο dimaq ισχύει με τις ουρές να είναι πάνω από το όριο του υποφερτού. ...Διαφωνώ για ξεναγήσεις ειδικά σε πόσα που αγγίζουν τα 70 ευρώ..Να το δεις να έχεις μια άποψη ναι αλλά να πληρώσεις τέτοιο πόσο μόνο αν σε πηγαιναν σε κανένα κάστρο στην μέση του πουθενά κ δεν υπήρχε άλλη λύση θα έδινα τέτοιο πόσο :)
λογικά θα το ρισκάρω το κυριακάτικο πρωινό και θα πάω από τις 8.Ευελπιστώ, μόλις επιστρέψω Αθήνα να γράφω εδώ ότι άξιζε το ρίσκο..Κι εγώ διαφωνώ για τα 70 ευρώ, είναι μεγάλο ποσό.Έχω διαβάσει και τις προτάσεις σου και ευχαριστώ για την βοήθεια..Εννοείται ότι θα πάω σ'αυτά που προτείνεις
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
λογικά θα το ρισκάρω το κυριακάτικο πρωινό και θα πάω από τις 8.Ευελπιστώ, μόλις επιστρέψω Αθήνα να γράφω εδώ ότι άξιζε το ρίσκο..Κι εγώ διαφωνώ για τα 70 ευρώ, είναι μεγάλο ποσό.Έχω διαβάσει και τις προτάσεις σου και ευχαριστώ για την βοήθεια..Εννοείται ότι θα πάω σ'αυτά που προτείνεις
Απλά αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο κάνε κράτηση σε εστιατόρια..Η κράτηση δεν μας δεσμεύει να πάμε απαραίτητα κιόλας, μπορεί κάποια μέρα να μην μπορέσεις ή να πας άλλου..Συνήθως κρατάνε το τραπέζι για μισή ώρα και μετά το δίνουν...Οπότε αφού δεν μας κοστίζει κάτι είναι βλακεία για μισό λεπτό που θα αφιερώσουμε να στείλουμε ένα τυποποιημένο μαιλ να μην το κάνουμε..Όπου μπορώ να βοηθήσω μου λες...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Προτιμηστε την κρατηση σε εστιατορια μεσω του https://www.thefork.com . Πετυχαινεις προνομικες εκπτώσεις σε καλα εστιατορια σε αρκετές χώρες, και στην Ιταλία. Και όπως προαναφέρθηκε, δεν ειναι δεσμευτική.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.625
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom