Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

vagelis33

Member
Μηνύματα
19
Likes
10
Απλά αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο κάνε κράτηση σε εστιατόρια..Η κράτηση δεν μας δεσμεύει να πάμε απαραίτητα κιόλας, μπορεί κάποια μέρα να μην μπορέσεις ή να πας άλλου..Συνήθως κρατάνε το τραπέζι για μισή ώρα και μετά το δίνουν...Οπότε αφού δεν μας κοστίζει κάτι είναι βλακεία για μισό λεπτό που θα αφιερώσουμε να στείλουμε ένα τυποποιημένο μαιλ να μην το κάνουμε..Όπου μπορώ να βοηθήσω μου λες...
ευχαριστώ πολύ.Έχεις δώσει αρκετή βοήθεια με το άρθρο σου για τα μαγαζιά και τα υπόλοιπα..

Προτιμηστε την κρατηση σε εστιατορια μεσω του https://www.thefork.com . Πετυχαινεις προνομικες εκπτώσεις σε καλα εστιατορια σε αρκετές χώρες, και στην Ιταλία. Και όπως προαναφέρθηκε, δεν ειναι δεσμευτική.
ευχαριστώ πολύ

Προτείνω ξενοδοχείο κοντά στο Πάνθεον ή την Τρεβι ή τα Ισπανικά Σκαλιά
Καλές περιοχές και κεντρικά για να τα δεις όλη την πόλη σχεδόν με τα πόδια.
Για το Βατικανό, μπορείς να κλείσεις από το σαιτ του βατικανού, ξενάγηση στα αγγλικά που ειναι αρκετά καλή και κοστίζει συνολο γυρω στα 70 ευρώ
έχω κλείσει κοντά στο κολοσσαίο στo sweet home colosseum.Από χάρτη φαίνεται σχετικά κεντρικά, αλλά θα δείξει από κοντά.
 
Last edited by a moderator:

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
έχω κλείσει κοντά στο κολοσσαίο στo sweet home colosseum.Από χάρτη φαίνεται σχετικά κεντρικά, αλλά θα δείξει από κοντά.
Δεν είναι μακριά αλλά σίγουρα δεν είναι κοντά αν δεις το χάρτη που σου έβαλα..Το κόκκινο σημάδι είναι το ξενοδοχείο σου και το μπλε είναι το κομμάτι που ουσιαστικά είναι το καράκεντρο...
Capture.JPG
 

vagelis33

Member
Μηνύματα
19
Likes
10
Δεν είναι μακριά αλλά σίγουρα δεν είναι κοντά αν δεις το χάρτη που σου έβαλα..Το κόκκινο σημάδι είναι το ξενοδοχείο σου και το μπλε είναι το κομμάτι που ουσιαστικά είναι το καράκεντρο... View attachment 161145
ναι το έχω δει.Όσο αντέξουμε με τα πόδια και μετά μετρό..

Συγνώμη που σε ζαλίζω αλλά μου πρότειναν και το minihotel Azzurra που είναι κέντρο..Αξίζει περισσότερο κατά την γνώμη σου;
 
Last edited by a moderator:

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Δεν ειναι και πολυ μακρια αυτο που διαλεξες.Το αζουρα δεν το ξερω.Οσον αφορα τα μουσεια του Βατικανου,70 ευρω κοστιζει για δυο ατομα με ξεναγηση.Δεν ειναι λιγα αλλα επειδη μια φορα πας εκει προτιμησα να δωσω κατι παραπανω.Αλλιως με 16 ευρω το ατομο κλεινεις για εισοδο και γλυωνεις την ουρα που ειναι χιλιομετρων κυριολεκτικα...

Θα σου ελεγα να μην το ρισκαρεις.Τετοια ουρα δεν εχω δει ποτε πουθενα...ημουν εκει στις 30 οκτωβριου.για οσους εχουν παει η ουρα ξεκιναγε λιγο μετα την πλατεια του αγιου πετρου!!!ενημερωτικα τα μουσεια επισκεπτονται γυρω στα 20.000 ατομα την ημερα....

Η περιοχη γυρω στο κολλοσαιο αν κ λιγο μακρια απο το κεντρο μου αρεσε πολυ παντως...εχει απλα και πολλα πραγματα να δεις
 
Last edited by a moderator:

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Αυτο ειναι το καλυτερο.Η ρωμη ειναι για περπατημα.Τοσες εκκλησιες που ειναι πραγματικα εργα τεχνης εσωτερικα που δεν ξερεις να πρωτομπεις...
 

vagelis33

Member
Μηνύματα
19
Likes
10
Η περιοχη γυρω στο κολλοσαιο αν κ λιγο μακρια απο το κεντρο μου αρεσε πολυ παντως...εχει απλα και πολλα πραγματα να δεις
Τελικά θα μείνω σ'αυτό που διάλεξα από την αρχή κοντά στο κολοσσαίο..Όσο πιο πολύ το σκαλίζω θα βρίσκω και κάτι καινούριο.Οπότε για να μην δω αυτή την ουρά εισητήριο μέσω ίντερνετ..Δεν έχω πάει και δεν έχω εικόνα της ουράς που λες.Ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες..
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Θα τη δεις και θα καταλαβεις...και τοτε θα με θυμηθεις,δεν θα εχεις ξαναδει κατι τετοιο!!επισης αν μπορεις να αποφυγεις την ελευθερη ημερα θα ηταν καλυτερα και για μεσα.Η καπελα σιστινα θα ειναι ακομα πιο γεματη...
Ειμαστε εδω για να βοηθα ο ενας τον αλλον,αυτο ειναι το νοημα του φορουμ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.929
Likes
40.765
Συγγνωμη, αυτη η ουρα ειναι τυχαια μερα; Οχι τη μερα με ελευθερη εισοδο; Αγχωθηκα τωρα
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Συγγνωμη, αυτη η ουρα ειναι τυχαια μερα; Οχι τη μερα με ελευθερη εισοδο; Αγχωθηκα τωρα
Μην αγχώνεσαι! Είναι από την τελευταία Κυριακή του περασμένου Φεβρουαρίου που η είσοδος ήταν ελεύθερη.!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.594
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom