Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

marian90

Member
Μηνύματα
83
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας!α δεν ηξερα οτι ειναι μονο μιση ωρα το αεροδρομιο...πρεπει να βρουμε τι θα κανουμε μεχρι τις 4μιση:rolleyes-80:
αν παμε 9-10 το πρωι Βατικανο, μεχρι τις 3 το μεσημερι δεν θα εχουμε τελειωσει; (περπαταμε γρηγορα :p)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1) πρεπει να καθισουμε ολη τη νυχτα στο αεροδρομιο;
2) λόγω του οτι θα εχουμε 2 μερες σκεφτηκα να παμε βατικανο και στα κεντρικα φοντανα, ισπανικα σκαλια, 2-3 πλατειες και ισως κανενα λοφο, λεω να μην μπω κολοσσαιο.
1. Χλωμο μια κ 24.00-04.30 ειναι κλειστο.
2. Αναλογα με τα ενδιαφεροντα σου. Βλεποντας κ κανοντας. Αν η Τεχνη ειναι απο τις προτεραιοτητες σου τοτε Βατικανο πρωτα απ ολα.
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
αν παμε 9-10 το πρωι Βατικανο, μεχρι τις 3 το μεσημερι δεν θα εχουμε τελειωσει; (περπαταμε γρηγορα :p)
Το βατικανο δεν ειναι ενα μερος που μπορεις να τελειωσεις σε λιγες ωρες. Τουλαχιστον κατ'εμε το μουσειο αυτο καθ'αυτο θελει αρκετες επισκεψεις.
Ωστοσο σε αυτο που αναφερεις , μπορειτε να δειτε βασικα και να παρετε μια ωραια γευση του Βατικανου
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας!α δεν ηξερα οτι ειναι μονο μιση ωρα το αεροδρομιο...πρεπει να βρουμε τι θα κανουμε μεχρι τις 4μιση:rolleyes-80:
αν παμε 9-10 το πρωι Βατικανο, μεχρι τις 3 το μεσημερι δεν θα εχουμε τελειωσει; (περπαταμε γρηγορα :p)
Αν δεν κλεισεις ονλινε εισιτηρια για αρχη,θες μιση μερα στην ουρα για να βγαλεις και αλλη μιση για να μπεις!οι ωρες που αναφερεις αν θες απλα να κανεις βολτα στην πλατεια του Αγιου Πετρου και λιιιγο στην πολη και στο καστρο των Αγγελων ιιισως και σε φτασει!εμεις πριν μια βδομαδα ειμασταν εκει,φτασαμε 10-11 το πρωι και ο κοσμος που περιμενε να μπει στην εκκλησια ηταν απεριγραπτος!(ουσιαστικα αν καταλαβα καλα ο ελεγχος ηταν και μετα εμπαινες free στην εκκλησια)..αρα αν θες απλα να δεις και να λες οτι πηγες τοτε ναι,αλλιως βγαλτο απο το προγραμα σου και πηγαινε κολοσσαιο πχ(λιγοτερα λεφτα εισιτηριο και 2 διαφορετικες εισοδους για να γλυτωσεις τον κοσμο!)
 
Μηνύματα
61
Likes
8
Εγω προτινω να πας μια βόλτα απο Κολοσσαίο και ας μην μπεις μέσα μονο απ εξω το θέαμα αξίζει οσο για το βατικανο και εμεις πήγαμε για μια γρήγορη μάτια αλλα οσο γρήγορη και να ειναι ειναι τεράστιο και οκ δεν θα έχανα χρόνο η βόλτες στην πολυ ειναι πολυ πιο ενδιαφέρον και το καλύτερο η Φοντάνα φυσικά
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
145
Likes
106
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Καλησπέρα σε όλους .Κάποια καλή πρόταση ξενοδοχείου κεντρο Ρώμη?.Θα πάμε 3 μέρες με τον άντρα μου και το μωρό ενός έτους οπότε θέλουμε καρακέντρο (παντού με τα πόδια γιατί θα είμαστε με το καρότσι ) .Budget γυρω στα 100/ημερα .
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Εγώ θα πρότεινα γύρω από το Pantheon αλλά να γνωρίζεται ότι η Ρώμη είναι σχεδόν όλη πλακόστρωτη (για το καροτσάκι).
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Καλησπέρα εγώ θα σου προτείνω 2 καταλύματα .
Το ένα είναι το Residenza Frattina (www.residenzafrattina.it ), μπορείς να το βρεις και στο booking.
Είναι καρακέντρο, σε 150 μέτρα είναι τα Ισπανικά σκαλιά και με πάρα πολύ καλό πρωινό.
Βέβαια να ξέρεις ότι δεν έχει ασανσέρ, το λέω για το καρότσι.
Έχω μείνει 3 φορές και είμαι απόλυτα ικανοποιημένη.
Το δεύτερο είναι το History Suite (Via Florida, 20, 00186 Roma RM, Ιταλία ),
σ'αυτό έμεινα πριν 4 μέρες και έμεινα ευχαριστημένη.
Δεν είναι τόσο κεντρικό (σε σχέση με τα ισπανικά σκαλιά ) αλλά είναι ανάμεσα στο Πάνθεον και στην Πόπολο.
Ο λόγος που αυτή τη φορά επέλεξα αυτό έναντι του πρώτου είναι οικονομικός διότι ταξιδέψαμε όλη η οικογένεια (5 άτομα )
και με πρωινό ήταν πολύ πιο οικονομικό από το frattina .
Αν χρειασθείς οποιαδήποτε άλλη πληροφορία και γνωρίζω είμαι στη διάθεσή σου.
 

tonia-giannis

Member
Μηνύματα
30
Likes
65
ξερεις αν υπαρχουν στα μαγαζια happy hour?? στο Μιλανο που πηγα υπαρχαν απο της 5 και μετα τεταοια μαγαζια και αφθονο μπουφε. σε επριξα...:)
 
Last edited by a moderator:

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Ναι, σε πάρα πολλά μαγαζιά υπάρχει η ώρα του aperitivo.
Πληρώνεις το ποτό σου και μαζί έχεις τη δυνατότητα να τρως από το μπουφέ .
Αλλά θα βρεις και πολλά μαγαζιά που έχουν μενού με συγκεκριμένη τιμή.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ναι, σε πάρα πολλά μαγαζιά υπάρχει η ώρα του aperitivo.
Πληρώνεις το ποτό σου και μαζί έχεις τη δυνατότητα να τρως από το μπουφέ .
Αλλά θα βρεις και πολλά μαγαζιά που έχουν μενού με συγκεκριμένη τιμή.
Θα συμπληρωσω μονο οτι απεριτιβο σημαινει παω να πιω το ουζακι μου προ φαγητου, οπως λεμε εδω. Δεν πας να φας δηλ. Το συνολο σχεδον των μαγαζιων που εχουν "μπουφε" η σερβιρουν κατι αλλο εκτος απο πλατο αλλαντικων-τυριων ειναι τουριστοπαγιδες κ σερβιρουν junk food στην καλυτερη, τα υπολείμματα στη χειροτερη. Ειναι κριμα να τρωμε τετοιο φαγητο σε μια πρωτευουσα με χιλιάδες οικονομικες επιλογες.
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Θα συμπληρωσω μονο οτι απεριτιβο σημαινει παω να πιω το ουζακι μου προ φαγητου, οπως λεμε εδω. Δεν πας να φας δηλ. Το συνολο σχεδον των μαγαζιων που εχουν "μπουφε" η σερβιρουν κατι αλλο εκτος απο πλατο αλλαντικων-τυριων ειναι τουριστοπαγιδες κ σερβιρουν junk food στην καλυτερη, τα υπολείμματα στη χειροτερη. Ειναι κριμα να τρωμε τετοιο φαγητο σε μια πρωτευουσα με χιλιάδες οικονομικες επιλογες.
O saimon έχει δίκιο και σωστά το αναφέρει.
Πράγματι λέγοντας μπουφέ δεν το εννοούσα με τον κλασσικό όρο με τα πολλά φαγητά αλλά με ένα πάγκο ή τραπέζι που πάνω έχει κάποια μεζεδάκια που ανανεώνονται μόλις τελειώνουν.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.749
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom