Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Stellal

Member
Μηνύματα
19
Likes
9
Καλημέρα! Σου αφήνω τον σύνδεσμο του ξενοδοχείου που μείναμε περισυ Excellence suite, https://www.booking.com/hotel/it/fi...l;sohad=1;srpvid=7d204350d20400c4;type=total& .. Είναι αρκετά στο κέντρο με τα πόδια, το μετρό επίσης ήταν δίπλα και το πρωινό του πολύ καλό! Αν μπεις κ στο official site του ξενοδοχείου ίσως το πετύχεις κ σε καλύτερη τιμή από αυτή που σου δίνει το booking.
 

Katworld

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας, Θα είμαστε στη Ρώμη 24-27 Μαίου και θέλουμε να επισκεπτούμε το Βατικανό και τα μουσεία του και να έχουμε ελληνόφωνη ξενάγηση.Ενδιαφέρεται κάποιος άλλος έτσι ώστε να μοιραστούμε το κόστος?


Μπορω να εχω και εγω τα στοιχεια του?
Καλησπέρα σας, Θα είμαστε στη Ρώμη 24-27 Μαίου και θέλουμε να επισκεπτούμε το Βατικανό και τα μουσεία του και να έχουμε ελληνόφωνη ξενάγηση.Ενδιαφέρεται κάποιος άλλος έτσι ώστε να μοιραστούμε το κόστος?


Μπορω να εχω και εγω τα στοιχεια του?
Καλημερα! Τα στοιχεία του Έλληνα θέμα του,μου δίνετε σας παρακαλώ?

Καλησπέρα σας! Λέω να πάω και φέτος στη Ρώμη. Είμαστε 4 άτομα, ενδιαφερόμαστε για ελληνόφωνη ξενάγηση στο Βατικανό στις 21 Ιανουαρίου 2017. Έχω ήδη επικοινωνήσει με ελληνικό τουριστικό γραφείο, το οποίο δίνει προσφορά για γκρουπ 7 ατόμων με ελληνα ξεναγό που βρίσκεται στη Ρώμη. Ενδιαφέρεται κάποιος για να συμπληρωθεί το γκρουπ? Είναι 50 ευρω το άτομο και περιλαμβάνει εισιτήριο εισόδου και ξενάγηση, πληρωτέο στη Ρώμη απευθείας στον ξεναγό. Επίσης αν κάποιος ξέρει και έχει χρησιμοποιήσει πρόσφατα, θα ήθελα να μάθω για τα λεωφορεία hop on hop off. Τι δρομολόγια υπάρχουν, τιμές, αν έχει διάφορες εταιρείες που το παρέχουν κτλ. Γενικά ψάχνω φθηνά εισιτήρια με την καλύτερη και πιο πλήρη διαδρομή γιατί θα έχω τη μητέρα μου μαζί και δε θα ήθελα να ταλαιπωρηθεί.
Ευχαριστω εκ των προτέρων
Καλημέρα! Με ποιο τουριστικό γράφειο επικοινωνήσετε?

Γειά σας! Είμαι νέο μέλος!!θα ήθελα τη βοήθειά σας για ένα Έλληνα ξεναγό στη Ρώμη! Μπορείτε να με βοηθήσετε?
 
Last edited by a moderator:

Καλομοιρα

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σασ!! Εχω βρει ελληνοφωνη ξεναγο για ξεναγηση βατικανο 15 η 16 μαρτιου! Θα ειμαστε 5 ατομα! Ενδιαφερεται κανενασ για να δημιουργησουμε καποιο γκρουπ? Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

ninakiii

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλημέρα σε όλους,
παρακαλώ θα ήθελα την βοήθειά σας.Σε περίπου δύο βδομάδες θα πάω στην Ρώμη και έχω δει ότι υπάρχει μια κάρτα η Roma Pass.Οι ερωτήσεις μου είναι:
1)Αν κάποιος την έχει χρησιμοποιήσει;
2)Μπορεί κάποιος να μου πεί σε ποια μέρη συμφέρει να την χρησιμοποιήσω;
3)Μήπως έχει κανείς την λίστα,που δίνουν όταν την αγοράζεις, με τα μαγαζιά που έχεις έκπτωση;
4)Ξέρει κάποιος να μου πεί με σιγουριά τί έκπτωση θα έχω στα άλλα μουσεία που δεν θα πάω με τις δωρεάν επισκέψεις που δίνει η κάρτα;
Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου.:rolleyes-80:


Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων :)
 

ninakiii

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καταρχας ευχομαι καλο ταξιδι,αλλα να εχετε υποψη οτι η εποχη που πατε ειναι δυσκολη,λογω ζεστης. Και οταν λεω ζεστη το εννοω,λογω και της μeγαλης υγρασιας,που εχει η πολη.Η Ρωμη,ή μαλλον το ιστορικοτης κεντρο ειναι ευκολα προσιτο και προσβασιμο,ΑΝ μπορεις και σ΄αρεσει na περπατας. Πιστεψε με, μπορεις χρησιμοποιωντας το google maps να ξερεις ακριβως αποστασεις και χρονους μεταξυ των αξιοθεατων και αφου τα ομαδοποιησεις ανα περιοχη και μερα,να επιλεξεις τι θα δεις. Εγω μπορω να σε βοηθησω με την καταγραφη αξιοθεατων που ειχα κανει (έμενa σε ενα ξενοδοχειο (Β.Β.περισσοτερο) 5min απο το τερμα των τραινων και οι αποστασεις που διεννυα για να επισκεφτω τα παρακατω αξιοθεατα ηταν απο 5-6 εως 8-9 Km την ημερα.Το ξεκινημα ή η επιστροφη μπορει να γινεται ανετα με τα ΜΜΜεταφορας στην αρχη ή το τελο της ημερας.Παντως εγω κυκλοφορουσα μονο με λεωφορεια και δεν δυσκολευτηκα καθολου.
Τα υπολοιπα φυσικα εξαρτωνται απο σας.
1η μερα.Κολοσσαιο-Ρωμαικη Αγορα-Λοφος Παλατινο-Piazza Venezia-Fontana di Trevi-Pantheon- Piazza Navona.
2η μερα.Piazza di Popolo-Villa Borghese ***(υπεροχο παρκο για βολτα και καφε στο κεντρο-κορυφη του,πλην ολων των υπολοιπων)-Piazza di Spagnia και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ- Castle San Angelo
3η μερα.Vatican (προσοχη ΜΗΝ πατε Τεταρτη,γιατι ειναι η μερα που βγαινει ο Παπας να ευλογησει τα πληθη και δεν πεφτει καρφιτσα)-Παραποταμια βολτα στον Τιβερη-Trestevere/Piazza Santa Maria για μια πραγματικα υπεροχη βολτα στα πιο γραφικα στενα της Ρωμης.
Αν θελεις εχω κρατημενα τα αρχεια word,που ειχα ετοιμασει σχετικα με πληροφοριες για τα αξιοθεατα, αλλα και αποτυπωσεις των διαδρομων με αποστασεις και χρονους .
Αν θελεις στειλε μου για να στα στειλω.
Καλο ταξιδι

Καλημέρα,
παρακαλώ θα ήθελα εγώ αν σου είναι εύκολο να μου στείλεις αυτό το αρχείο.

Μήπως η φίλη σου αναφέρεται στα απεριτίβο?
Αρκετα μαγαζιά 6-8 συνήθως το απόγευμα, χρεωνουν ένα ποσό ή απλά έχεις την υποχρέωση να πάρεις ένα ποτηρι κρασί και μπορείς να πάρεις ότι θέλεις από το μπουφέ.
Αρκετά μαγαζιά που προσφέρουν απεριτιβο μπορείς να βρεις στο trastevere

Ξέρεις κάποιο συγκεκριμένο να μας βοηθήσεις;;;;ή αν γνωρίζει κάποιος άλλος;
 
Last edited by a moderator:

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.447
Με λίγα βασικά Αγγλικά θα βρεις όλες τις απαντήσεις απο το site τους, που είναι και κατατοπιστικότατο! Ενεργοποιείται από την 1η είσοδο η την 1η χρήση στα ΜΜΜ και ισχύει για τις μέρες/24ωρα που λέει! Εμείς είχαμε το 72ωρο και είχαμε ελεύθερα σε δυο μέρη και τα υπόλοιπα είχαν κάποια έκπτωση. Είχαμε επιλέξει το Κολοσαιο και κάποιο άλλο που δεν το θυμάμαι. Όταν στη παραδώσουν σου δίνουν χάρτη & ένα βιβλιαράκι με τα μουσεία και την έκπτωση (νομίζω είναι ανάλογα με το μουσείο), εάν είναι μετά τις 2 εισόδους (τις ελεύθερες). Το Βατικανό είναι άλλο πακέτο, εκτός & δεν συμπεριλαμβάνεται. Μεταφορά από προς και Fiumicino ΔΕΝ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ! Την δικιά μας την πήραμε απο το αεροδρόμιο/την ειχα προπληρώσει από εδώ. Βέβαια δεν περιμένεις στην σειρά, περνάς κατευθείαν, γιατί έχει και κάτι σειρές......
Εδώ περισσότερα:
http://www.romapass.it/en/museums/
Όσο για έκπτωση σε μαγαζιά δεν το ξέρω και δεν μας ενδιέφερε.
Για το που συμφέρει η όχι, αυτό είναι δικιά σου επιλογή. Όπως σου'πα έχει το site όλες τις πληροφορίες και εμάς προσωπικά μας συμφερε γιατί δεν περιμέναμε στις ουρές! Άμα ήταν να περιμένω στην ουρά του μουσείου η του Κολοσαιου 1 πες 1.5 ώρα στην ζέστη με ενα τετράχρονο καλύτερα να πίνα την φραπεδια μου στην πλατεία του χωριού μου αραχτός, μπορεί να με κερνούσανε και καμιά ρακή, κανείς συγχωριανός!
 

Σωτηρης13

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σασ!! Εχω βρει ελληνοφωνη ξεναγο για ξεναγηση βατικανο 15 η 16 μαρτιου! Θα ειμαστε 5 ατομα! Ενδιαφερεται κανενασ για να δημιουργησουμε καποιο γκρουπ? Ευχαριστω εκ των προτερων!
Καλησπέρα!!Έχεις μιλήσει με τη Κα Ταμουρίδου? Αν σου είναι εύκολο πες μου τι τιμή σας είπε και εάν η τιμή αυτή εξαρτάται από τα άτομα ή είναι στανταρ.
 

ELENI B

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας, Θα είμαστε στη Ρώμη 24-27 Μαίου και θέλουμε να επισκεπτούμε το Βατικανό και τα μουσεία του και να έχουμε ελληνόφωνη ξενάγηση.Ενδιαφέρεται κάποιος άλλος έτσι ώστε να μοιραστούμε το κόστος?


Μπορω να εχω και εγω τα στοιχεια του?
Καλησπερα.Θα είμαστε και εμείς Ρωμη 24-29 Μαΐου και ενδιαφέρομαστε για την ελληνόφωνη ξενάγηση σε Βατικανό και Αγ.Πετρο. Έχεις βρει κάποιον ξεναγό;
Ξερεις οι τιμές που κυμαίνονται;
 

ninakiii

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Με λίγα βασικά Αγγλικά θα βρεις όλες τις απαντήσεις απο το site τους, που είναι και κατατοπιστικότατο! Ενεργοποιείται από την 1η είσοδο η την 1η χρήση στα ΜΜΜ και ισχύει για τις μέρες/24ωρα που λέει! Εμείς είχαμε το 72ωρο και είχαμε ελεύθερα σε δυο μέρη και τα υπόλοιπα είχαν κάποια έκπτωση. Είχαμε επιλέξει το Κολοσαιο και κάποιο άλλο που δεν το θυμάμαι. Όταν στη παραδώσουν σου δίνουν χάρτη & ένα βιβλιαράκι με τα μουσεία και την έκπτωση (νομίζω είναι ανάλογα με το μουσείο), εάν είναι μετά τις 2 εισόδους (τις ελεύθερες). Το Βατικανό είναι άλλο πακέτο, εκτός & δεν συμπεριλαμβάνεται. Μεταφορά από προς και Fiumicino ΔΕΝ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ! Την δικιά μας την πήραμε απο το αεροδρόμιο/την ειχα προπληρώσει από εδώ. Βέβαια δεν περιμένεις στην σειρά, περνάς κατευθείαν, γιατί έχει και κάτι σειρές......
Εδώ περισσότερα:
http://www.romapass.it/en/museums/
Όσο για έκπτωση σε μαγαζιά δεν το ξέρω και δεν μας ενδιέφερε.
Για το που συμφέρει η όχι, αυτό είναι δικιά σου επιλογή. Όπως σου'πα έχει το site όλες τις πληροφορίες και εμάς προσωπικά μας συμφερε γιατί δεν περιμέναμε στις ουρές! Άμα ήταν να περιμένω στην ουρά του μουσείου η του Κολοσαιου 1 πες 1.5 ώρα στην ζέστη με ενα τετράχρονο καλύτερα να πίνα την φραπεδια μου στην πλατεία του χωριού μου αραχτός, μπορεί να με κερνούσανε και καμιά ρακή, κανείς συγχωριανός!


Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.
Τα έχω διαβάσει όλα αυτά το θέμα είναι αν κάποιος την χρησιμοποίησε αν όντως συμφέρει,πέρα από την άποψη των ατελείωτων ουρών,τα χρήματα τα ¨βγάζεις" χρησιμοποιώντας την κάρτα;;;;Γιαυτό και ρώτησα σε ποιά μουσεία να πάω...(αυτή την βοήθεια χρειάζομαι).
Και επίσης,από το βιβλιαράκι μπορεί να μου πει κάποιος τι έκπτωση έχουν τα μουσεία;Για να ξέρω και σε ποιό συμφέρει να την χρησιμοποιήσω για δωρεάν επίσκεψη και σε ποιά κανονικά με την έκπτωση.
 

ninakiii

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους. Στις 07/04 πρόκειται να επισκεφτούμε οικογενειακώς την Ρώμη. Γνωρίζει κανείς εάν ισχύει η δωρεάν είσοδο στο Κολοσσαίο, λόγω του ότι είναι η πρώτη Κυριακή του μήνα;

Καλησπέρα,
κάποια αξιοθέατα έχουν δωρεάν είσοδο την πρώτη κυριακή και άλλα την τελέυταία Κυριακή του μήνα.
Συγκεκριμένα, το Κάστρο Σαντ' Αντζελο,το Κολοσαίο και η Ρωμαική αγορά έχουν την πρώτη Κυριακή,ενώ το Βατικανό έχει την τελευταία Κυριακή.
 

Mary09

Member
Μηνύματα
35
Likes
24
Πήγαμε το Δεκέμβρη Ρώμη και ομολογώ ότι κι εγώ είχα τον ίδιο ενδιασμό. Τελικά μείναμε piazza de popolo και άξιζε. Είτε εκεί είτε στο Βατικανό είσαι πολύ κοντά σε όλα τα αξιοθέατα και παίρνεις το μετρό για τερμινι.
 

teo_ad

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας, ετοιμαζομαι και γω να επισκεφτω τη ρωμη την αλλη εβδομαδα με την κοπελα μου. Αρχικα γνωριζει καποιος φοιτητης αν για τα μειωμενα εισητηρια αρκει το πασο μας η απαιτειται καρτα isic? Επισης επειδη εχω χασει τη μπαλα αν καποιος μπορουσε να μου απαντησει: θελω να κλεισω με ξεναγο στο βατικανο ποιο απο ολα ειναι το σωστο εισητηριο που πρεπει να επιλεξω;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.116
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom