Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Καλημέρα στην πιο ενημερωμένη και βοηθητική παρέα! Θα ήθελα τη βοήθειά σας σχετικά με τη διαμονή μου στη Ρώμη. Οι ημερομηνίες μας είναι 17-21 Μαΐου και είμαστε ζευγάρι. Αποφασίσαμε να μείνουμε Τέρμινι λόγω budget. Βρίσκω διάφορα χόστελ γύρω από την περιοχή απλά δεν μπορώ να καταλάβω ποια πλευρά είναι η καλύτερη. Συγκεκριμένα, η ερώτησή μου είναι αν πρέπει να προτιμήσω κάποιο κοντά στη Santa Maria Maggiore ή κάποιο στην πίσω πλευρά κοντά στη via Marsala και ψηλά; Να σας πω ότι φεύγουμε το πρωί και γυρνάμε αργά το βράδυ οπότε δεν μας αφορά ιδιαίτερα η γραφικότητα της γειτονιάς που θα μένουμε. Με ενδιαφέρει να βρω την καλύτερη δυνατή τοποθεσία για να ξεκινάμε το πρωί την περιήγησή μας αλλά και να είμαστε κοντά στο τέρμα των νυχτερινών λεωφορείων που έρχονται από Trastevere. . Έχω βρει που ακριβώς σταματάνε απλά δεν μπορώ να καταλάβω ποια πλευρά του Τέρμινι εξυπηρετεί καλύτερα.
Μολις γύρισα από τη Ρώμη και από ένα πέρασμα που κάναμε από Τερμινι ,δε συνιστώ την περιοχή.
Βρώμικοι δρόμοι,άσχημα ξενοδοχεία,έχει και πολυ καλα αλλά σίγουρα θα είναι ακριβα.
Προτείνω λίγο πιο κάτω ,κοντά στο μετρο Cavour,στη γειτονιά Rione Monti.
Έχει ομορφα ξενοδοχεία και ξενώνες και σε καλές τιμές.Εμεις μείναμε στο Residenze Argileto,πολυ καλό αλλά υπάρχουν παρά πολλά εκεί γύρω.
 

kosta1987

New Member
Μηνύματα
4
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα,

Παρακαλώ βοήθεια!

Έχω κλείσει για Ρώμη αρχές απριλίου (3 μέρες) , δεν θα επισκεφτώ όλα τα αξιοθέατα, εκτώς από τις πλατείες και γενικά την βόλτα στην πόλη, θέλω να επισκεφτώ το Βατικάνο, το κολοσσιαίο μαζί με ρωμαικη αγορά και την πινακοθήκη Borghese

1)Σκέφτομαι να αγοράσω την Roma pass και με αυτήν να μπω στην πινακοθήκη. Ήδη έχω κάνει κρατηση λέγοντας ότι θα χρησιμοποιήσω την Roma pass. H ερωτησή είναι πάω με τον αριθμό της κράτησης και μπαίνω? Πρέπει πρώτα να παραλάβω κάτι και μετά?
2) Έχω διαβάσει ότι τη Roma pass την βρίσκεις σχεδόν παντού ισχύει?
3) Για βατικανό να κλείσω από τώρα?

Ευχαριστώ.
 
Μηνύματα
234
Likes
925
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Καλησπέρα,

Παρακαλώ βοήθεια!

Έχω κλείσει για Ρώμη αρχές απριλίου (3 μέρες) , δεν θα επισκεφτώ όλα τα αξιοθέατα, εκτώς από τις πλατείες και γενικά την βόλτα στην πόλη, θέλω να επισκεφτώ το Βατικάνο, το κολοσσιαίο μαζί με ρωμαικη αγορά και την πινακοθήκη Borghese

1)Σκέφτομαι να αγοράσω την Roma pass και με αυτήν να μπω στην πινακοθήκη. Ήδη έχω κάνει κρατηση λέγοντας ότι θα χρησιμοποιήσω την Roma pass. H ερωτησή είναι πάω με τον αριθμό της κράτησης και μπαίνω? Πρέπει πρώτα να παραλάβω κάτι και μετά?
2) Έχω διαβάσει ότι τη Roma pass την βρίσκεις σχεδόν παντού ισχύει?
3) Για βατικανό να κλείσω από τώρα?

Ευχαριστώ.
Γεια σου
Βατικανό κλείσε άμεσα !!!.
Την Roma pass μπορείς να την πάρεις απο το αεροδρόμιο ή απο κάποια σημεια που είναι tourist info ( έχει κόντα στο κολοσαίο ένα- απο κεί είχα πάρει την δικία μου- roma tourist info λέγεται. Στην γκαλερί δεν θα έχεις κάποιο θέμα με την κάρτα αρκεί να έχεις μαζί σου και την κράτηση που έχεις κάνει
 

dimitralampr

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας. Θα επισκεφθούμε την Ρώμη το Πάσχα από 25/4 μεχρι 30/4 οικογενειακώς. Μήπως ενδιαφέρεται κάποιος για ξεναγό για Βατικανο;
Καλησπερα.Θα είμαστε και εμείς Ρωμη 24-29 Μαΐου και ενδιαφέρομαστε για την ελληνόφωνη ξενάγηση σε Βατικανό και Αγ.Πετρο. Έχεις βρει κάποιον ξεναγό;
Ξερεις οι τιμές που κυμαίνονται;
καλημέρα , θα είμαστε Ρώμη 28-30/4 , δύο οικογένειες (8 άτομα) και έχουμε ήδη επαφές με 2-3 ξεναγούς. Ενδιαφέρεστε να μοιραστούμε τα έξοδα;
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
9
Likes
2
καλημέρα , θα είμαστε Ρώμη 28-30/4 , δύο οικογένειες (8 άτομα) και έχουμε ήδη επαφές με 2-3 ξεναγούς. Ενδιαφέρεστε να μοιραστούμε τα έξοδα;
Καλησπέρα σας. Εμεις έχουμε κλεισει για τις 26 του μήνα . Ελληνα ξεναγο εχετε βρει; Μήπως καταφερουμε και τα αλλαξουμε
 
Last edited:

cgio

Member
Μηνύματα
14
Likes
15
Καλησπέρα σε όλους!!

Ύστερα από πολλή σκέψη, προβληματισμό διάβασμα, συζήτηση με μέλη του Forum κατέληξα στο ταξίδι στην Ρώμη , 12-15 Απρίλη. Εδώ θα γράψω λεπτομέρειες ώστε να μου πείτε αν κάτι ξεχνάω ή αν είναι υπερβολικό, καθώς και επίσης αν θέλει κάποιος που πρόκειται να επισκεφθεί την Ρώμη να πάρει ιδέες.

1η Ημέρα Παρασκευή 12-04
Αναχώρηση Από Αθήνα και άφιξη 9:30 Fiumicino.
Άφιξη περίπου στις 11:00 στο Ξεχνοδοχείο (https://bit.ly/2Y910Fk) .
Ξεκίνημα με ένα καφέ στο χέρι στο Sant' Eustachio.
Τσίμπημα στο χέρι, κουρασμένοι γαρ από το ταξίδι, στον Forno Campo De Fiori.
Συνεχίζουμε με Piazza Venezia, μνημείο Victor Emmanuel II και σύντομη βόλτα στο Καπιτώλιο (ίσως να πάει για μετά από Κολοσσαίο και λοιπά) .
Στις 14:15 υπάρχει προγραμματισμένη είσοδος στο Κολοσσαίο (έχουν ήδη κλειστεί τα εισιτήρια), ύστερα Ρωμαϊκή Αγορά και Παλατινός Λόφος.
Από εκεί περνάμε στο Τραστέβερε, γύρω στις 7 υπολογίζω, για φαγητό (Tonnarello) ίσως ένα σύντομο ποτάκι.
Επιστροφή στο ξενοδοχείο μετά από μια κουραστική ημέρα.

2η Ημέρα Σάββατο 13-04
Ξεκίνημα από ξενοδοχείο περίπου στις 10:00.
Χαλαρή βόλτα μέχρι το Βατικανό όπου στις 12:30 υπάρχει προγραμματισμένη ξενάγηση (Μουσεία και Καπέλα Σιστίνα).
Ύστερα επίσκεψη στην Βασιλική. Στάση για γρήγορο φαγητό, μου έχουν προτείνει το Panificio Ponci, αλλά δεν ξέρω αν βολεύει πολύ από άποψη διαδρομής.
Επιστροφή στο Ξενοδοχείο. Το πρωί πάμε από Cavour και γυρνάμε από Castel Sant Angelo ή το αντίθετο? Τί προτείνετε??
Βραδινό φαγητό Da Armando Al Pantheon, παγωτό Giolliti και περπάτημα στην βραδυνή Ρώμη (Ναβόνα,Τρέβι, Σπάνια).

3η Ημέρα Κυριακή 14-04
Ξεκίνημα από ξενοδοχείο περίπου στις 09:30.
San Luigi dei Francesi
Piazza Navona
Pantheon
Trevi
Στάση για φαγητό (Pane e Salame)
Ανέβασμα από Corso
Piazza Popolo
Επίσκεψη Borghese (Χωρίς Gallery)
Κατέβασμα από Veneto
Παγωτό από Come il Latte
Spagna
Στάση για Καφέ (Caffe Greco)
Βραδινό Φαγητό
Επιστροφή στο ξενοδοχείο

4η Ημέρα Δευτέρα 15-04
Εντελώς Ελεύθερη
Αναχώρηση από Fiumicino 17:30.

Περιμένω με χαρά να ακούσω σκέψεις και προτάσεις κυρίως για τον χρόνο, αν είναι οκ, καθώς και για αν χρειάζεται να γίνει κάποια τροποποίηση της 3ης ημέρας και να προστεθούν πράγματα στην 4η. Επίσης ότι διαφωνίες έχετε για εστιατόρια, παγωτατζίδικα, καφέ περιμένω να τις ακούσω.

Ευχαριστώ πολύ,
Χρήστος.
 
Last edited:
Μηνύματα
31
Likes
25
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
το πρόγραμμα σου φαίνεται πολύ καλό!!!!η τρίτη μέρα είναι μια χαρά γιατί οι διαδρομές απο το ένα μέρος στο άλλο είναι πολύ όμορφες και σχετικά μικρές !!!!την τέταρτη μέρα μπορείτε να πάτε πάλι σε κάποια απο τις πλατείες πιο χαλαρά ή να χαθείτε στα στενά πανέμορφα δρομάκια της Ρώμης!!!επίσης η περιοχή Τραστέβερε που θα πάτε για φαγητό είναι πολύ όμορφη και για βόλτες ..απο τις γέφυρες (πχ την ponte sisto) φαίνεται και πολύ όμορφα το ηλιοβασίλεμα !!! καλά να περάσετε!!!
 

VasilikiSta

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας, πρόκειται να ταξιδέψουμε οδικώς από Μπάρι στη Ρώμη με τα δύο μικρά μας παιδια. Μπορείτε να μας βοηθήσετε με το τι στάσεις να κάνουμε, σε ποια εστιατόρια για φαγητό που να είναι family-friendly, κάποιες περιοχές ενδιάμεσα που αξίζει να επισκεφτούμε. Αν υπάρχει κάποιο ίδιο θέμα αν μπορείτε δώστε μου λινκ δεν βρήκα και κατά την αναζήτηση
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Γεια σας, πρόκειται να ταξιδέψουμε οδικώς από Μπάρι στη Ρώμη με τα δύο μικρά μας παιδια. Μπορείτε να μας βοηθήσετε με το τι στάσεις να κάνουμε, σε ποια εστιατόρια για φαγητό που να είναι family-friendly, κάποιες περιοχές ενδιάμεσα που αξίζει να επισκεφτούμε. Αν υπάρχει κάποιο ίδιο θέμα αν μπορείτε δώστε μου λινκ δεν βρήκα και κατά την αναζήτηση
Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε σε αυτό το σχετικό θέμα.
 

VasilikiSta

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ευχαριστώ για την παραπομπή. Αν υπάρχουν μέλη με νεότερες εμπειρίες κ ειδικά για ταξίδι με παιδιά θα με βοηθούσαν.
 

fani b

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
διάβασα τα περισσότερα από τα σχόλια αλλά μάλλον μπερδεύτηκα. Αν μπορείτε θα ήθελα μια βοήθεια. Θα πάω Ρώμη τέλος Ιουλίου με τα 2 παιδιά μου 17 ετών που όπως καταλαβαίνετε τους αρέσει και ο κόσμος και η φασαρία , η κόρη μου λατρεύει τα μουσεία και ο γιος μου τις ανέσεις . θα ήθελα ένα καλό ξενοδοχείο, να μην μου γκρινιάζουν , αλλά κυρίως να είναι βολικό στις μετακινήσεις για να μην σέρνομαι από πίσω τους. Το μπάτζετ όμως είναι περιορισμένο, δεν θα ήθελα να δώσω πάνω από 500 ευρώ για 5 νύχτες. Είναι ανεδαφικό ? Ποια περιοχή προτείνεται για να τα ικανοποιήσω μια και έχουμε να πάμε διακοπές πολύ καιρό ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.574
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom